"היום המצונן של מרחשון /2017

יעלקר

Well-known member
מנהל
יומגדול עם צפרנגול / אורית ברגמן /כתר

&nbsp
&nbsp
בַּבֹּקֶר קָשֶׁה לִי לָקוּם,
אֲבָל זֶה לֹא בְּאַשְׁמָתִי,
זֶה הַכֹּל בִּגְלַל הַצְּפַרְנְגוֹל הַגָּדוֹל.
עוֹד לִפְנֵי שֶׁהַשֶּׁמֶשׁ עוֹלָה הוּא מְקַרְקֵר לִי מִתַּחַת לַחַלּוֹן,
וְעִם אוֹר רִאשׁוֹן הוּא קוֹרֵא בְּקוֹל:
"קוּקוּרִיקוּ, בֹּקֶר טוֹב!"
כָּךְ מַתְחִיל יוֹם גָּדוֹל אֶחָד, שֶׁנִּמְשָׁךְ עִם שְׂמָמִיתוּלָה שֶׁזּוֹלֶלֶת אֶת אֲרוּחַת הַבֹּקֶר, פַּרְפָּרָה שֶׁמְּעוֹפֶפֶת עִם כַּדֵּי חָלָב אֶל תּוֹךְ הַגַּן, עַכְבַּרְיֵה שֶׁשּׁוֹאֵג וּמְפַחֵד וַחֲבוּרָה שֶׁל תַּנְוָזִים שֶׁתּוֹפְסִים אֶת כָּל הַמִּתְקָנִים בְּגַן הַשַּׁעֲשׁוּעִים.
אוֹרִית בֶּרְגְמַן כּוֹתֶבֶת וּמְצַיֶּרֶת עַל סִדְרָה מֻפְלָאָה שֶׁל חֲבֵרִים, שֶׁהוֹפְכִים יוֹם רָגִיל אֶחָד לְבִלְתִּי נִשְׁכָּח.
אורית ברגמן כותבת ומציירת על סדרה מופלאה של חברים, שהופכים יום רגיל אחד לבלתי נשכח.
&nbsp
http://www.keter-books.co.il/product_book?c0=15015
&nbsp

יעלקר

Well-known member
מנהל
ויהי היום/חיים נחמן ביאליק/דביר

ויהי היום הוא ספר מעשיות מאת חיים נחמן ביאליק, שהוא, כדברי ביאליק בפתח הספר "עיבוד ספרותי של אגדות ושברי-אגדות שאובים ממקורות שונים".
&nbsp
https://he.wikipedia.org/wiki/ויהי_היום

יעלקר

Well-known member
מנהל
כל יום אני מאבדת מילים: רימונה די-נור לחן: משה וילנסקי

כל יום אני מאבדת
מילים: רימונה די-נור
לחן: משה וילנסקי
קיים ביצוע לשיר זה
&nbsp
&nbsp
&nbsp
כל יום, כל יום בכל רחוב
כשהוא עובר קרוב קרוב
לרגע קט ואווילי
אני שלו והוא שלי
&nbsp
אני כבר חשה את שפתיו
ומלטפת פאותיו
הוא כבר שלי, אך תוך שניה
הוא נעלם כלא היה
&nbsp
כל יום, כל יום אני מאבדת
בחור יפה ברחוב, בחור יפה ברחוב
&nbsp
צמוד אלי מבלי לזוז
הוא לצידי באוטובוס
ואנוכי בחלומות
כבר מנקדת לי את שמו
&nbsp
שלשום היה הוא מתולתל
אתמול - מצחיק ועגלגל
היום הוא דק ושחור שיער
נראה את מי אמצא מחר
&nbsp
כל יום, כל יום אני מאבדת
&nbsp
עיני פחם איזה חיוך
כזה רציתי בדיוק
כמוהו רם ומחוטב
יהיה ילדנו המשותף
&nbsp
כל כך גבוה קצת תמים
הוא לצידי לעולמים
אבל גם הוא כמו כולם
פשוט עבר ונעלם
https://www.youtube.com/watch?v=aEPiw0N5hog
כל יום, כל יום אני מאבדת
&nbsp
&nbsp

יעלקר

Well-known member
מנהל
מקסים....תפילת יום הולדת מילים: תרצה אתר לחן: משה וילנסקי

https://www.youtube.com/watch?v=gkjmZ4L0zXY
&nbsp
אלוהים שלי אשר מאחורי הברוש,
זה שברוח לרגע נרעד,
אלוהים שלי, השעה שלוש,
יום שני, שנת שבעים ואחת...
&nbsp
ולי יש היום יום הולדת,
תל אביב, השעה שלוש,
לא בכל יום אני נולדת,
ולא בכל יום אתה מאחורי הברוש.
עשה שהוא יזכור, אלוהים, תן לו אות,
אלוהי הנשים, אלוהי ההפתעות,
אלוהי השמשות והירחים,
אלוהי המתנות והפרחים,
עשה שיזכור השנה,
עשה שיביא מתנה.
&nbsp
אלוהים שלי, אשר מאחורי הברוש,
זה שברוח הרכין את ראשו,
חמישה במאי, השעה שלוש,
יום שני... מה אכפת לך, מה אכפת לך אם הוא יבוא?...
&nbsp
הן יש לי היום יום הולדת,
בשנה שעברה הוא שכח,
וגם בשנה שלפני שעברה
לא זכר, תמיד הוא מבולבל כל כך.
עשה שהוא יזכור, אלוהים, תן לו אות,
אלוהי הנשים, אלוהי ההפתעות,
אלוהי השמשות והירחים,
אלוהי המתנות והפרחים,
עשה שיזכור השנה,
עשה שיביא מתנה.
&nbsp
אלוהים שלי, אשר מאחורי הברוש,
זה שהרכין את ראשו אל ראשי,
אלוהים שלי, כבר אחרי שלוש,
ואצלי זה כבר קצת אחרי שלושים...
&nbsp
טוב, אז יש לי היום יום הולדת -
טוב, אז מה אם הוא שכח, אז מה יש?
בכל שתי דקות אישה נולדת,
בכל שתי דקות נולד איש טיפש.
לא צריך שום ניסים, אלוהים גדול,
הוא פשוט שכחן, הוא שוכח הכל.
&nbsp
אלוהי השמשות והירחים,
אלוהי השום דבר,
אלוהי השוכחים -
אז מה אם חלפה עוד שנה?
בגלל זה מוכרחים מתנה?...
אלוהים שלי...

יעלקר

Well-known member
מנהל
אלכסנדר והיום הנורא והגרוע / ג'ודית ויורס /כתר

&nbsp
&nbsp
מבוגרים מכירים את הביטוי 'לקום על צד שמאל', אבל אלכסנדר משתמש בשרשרת ארוכה של תארים כדי להגדיר את היום שעבר עליו - 'איום ונורא וגרוע ולא טוב בכלל'. התיאור המפורט מזכה את הילד מיד באמפתיה של הקורא, ולא בכדי; המקרים המרגיזים מתחילים כשהילד מתעורר ומוצא מסטיק בשערותיו, ונגמרים כשהוא מתכונן לשנת הלילה ומגלה שהחתול מעדיף לישון עם אחִיו אנתוני ולא אתו. יום איום ונורא וגרוע ולא טוב בכלל לכל הדעות!
בין רגע היקיצה לשעת השינה - כל מה שקורה לאלכסנדר מרגיז אותו, מתסכל אותו, מעצבן ואפילו מעליב אותו. שרשרת המקרים היא גם שרשרת של זירות שונות, מן הפרטית אל הציבורית וחזור אל רשות היחיד: תחילתה בו גופו, בחדרו - 'נרדמתי עם מסטיק בפה ועכשיו יש לי מסטיק בשיער', ומיד הזירה מתרחבת והמקרה המרגיז הבא מתרחש סביב שולחן ארוחת הבוקר בנוכחות שני אחיו: 'אנתוני מצא בקופסת הדגנים שלו דגם של מכונית קורבט להרכבה וניק מצא טבעת עם צופן סודי של מרגלים'. בקופסה של אלכסנדר, אין צורך לומר, היו רק דגנים. זירת האירועים ממשיכה להתרחב: המכונית המשפחתית בדרך לגן, גן הילדים עצמו, הקליניקה של רופא השיניים ('ורק אצלי ד'ר פילדס מצא חור בשן') והרחוב ('וכשחיכינו שאמא תביא את המכונית אנתוני הפיל אותי דווקא איפה שיש בוץ'). מכאן זירת הפורענויות שוב מצטמצמת, עוברת דרך חנות הנעליים ומשרדו של אבא ('ואני באמת נזהרתי נורא חוץ מהמרפק שלי') עד להתכנסות המשפחה בבית לארוחת הערב ('בארוחת הערב הייתה שעועית ואני שונא שעועית'). מכאן - בזמן האמבטיה וההתארגנות לשינה - אלכסנדר נמצא שוב בחדרו, אבל ממשיך לחוות אירועים קטנים ומתסכלים ('כשהלכתי לישון ניק לקח לי את הכר שהוא נתן לי במתנה והנורה במנורת מיקי-מאוס נשרפה ונשכתי את הלשון').
דווקא שרשרת האירועים שמסבכת את יומו של אלכסנדר יוצרת הומור הולך ומתעצם בסיפור. אחרי תסכול או שניים שמגייסים את חמלתם של הקוראים, התלונות הבאות מעוררות דווקא צחוק וציפייה מרושעת ל'אסון' משעשע נוסף. כמה נעים לשמוח לאיד!
אחרי שאלכסנדר מגלה שבקופסת הדגנים שלו אין הפתעות, הוא אומר: 'נראה לי שאני אעבור לגור באוסטרליה', והאמירה הזו בווריאציות שונות מופיעה עוד פעמיים בסיפור כמוטיב חוזר נושא הומור. כשאלכסנדר שוכב על גבו במיטה ומסכם 'זה היה יום איום ונורא וגרוע ולא טוב בכלל', נשמעת צפירת ארגעה לקריאת היום החדש: הילד, מפויס משהו, קלט עובדה בסיסית על טיבם של החיים, והוא חוזר על מה ששמע מאמו:
'אמא אומרת שיש ימים כאלה.
אפילו באוסטרליה'.
אלכסנדר מספר את סיפורו בגוף ראשון, וקל לזהות בו את לשון הדיבור הילדית, למשל משפטים מחוברים ארוכים שופעי ו'ו החיבור ודגמים תחביריים חזרתיים, וכן תכנים של רחמים עצמיים ושל מרדנות.

האיורים המוצלחים של ריי קרוז מכוונים את הזרקור על הגיבור חמוץ-הפנים לאורך הסיפור כולו. כל אחת מהכפולות מציגה את אלכסנדר באחד מאירועי היום הנורא; הפרטים באיורים הם בשחור לבן, רק דמותו של אלכסנדר - כועס, נעלב, מאוכזב, נזעם או מיואש - מופיעה בצבע מלא.
&nbsp
ג'ודית ויורסט (1931) עוסקת בכתיבה ובמחקר בתחומי הפסיכולוגיה. הספר ראה אור באנגלית כבר לפני 40 שנה, וזוכה מאז להצלחה גדולה.
&nbsp
http://www.dafdaf.co.il/details.asp?MenuID=1&SubMenuID=117&PageID=3310&Cat=%EE%F9%F4%E7%E4

יעלקר

Well-known member
מנהל
שתי ג'ירפות ביום שמש מזהיר איירה-הילה חבקין נורית זרחי

&nbsp
יצא לאור ע"י הוצאת הקיבוץ המאוחד
&nbsp
"אני לא רוצה לרכב איתך יותר לעולם" אמרה שירה.
"גם אני לא איתך, בחיים!" אמרה מירה.
אבל מירה ושירה ממשיכות לנסוע אל מדלק האור, כדי שהחשך לא ישתלט על העולם.
&nbsp
http://www.kibutz-poalim.co.il/2_giraffes

יעלקר

Well-known member
מנהל
ביום שמש בהיר /טלי כוכבי/כנרת

&nbsp
צוֹעֶדֶת‭ ‬בְּנַחַת‭, ‬שְׁקֵטָה‭ ‬וּבוֹטַחַת‭, ‬
יַלְדָּה‭ ‬עַל‭ ‬גָּדֵר‭ ‬בָּרְחוֹב‭.‬
קוֹפֶצֶת‭ ‬שְׂמֵחָה‭ ‬לְפִנַּת‭ ‬מִדְרָכָה‭ ‬‮—‬‭ ‬
אַחַת‭, ‬שְׁתַּיִם‭, ‬שָׁלוֹשׁ‭, ‬כַּמָּה‭ ‬טוֹב‭!‬
בְּיוֹם‭ ‬שֶׁמֶשׁ‭ ‬בָּהִיר‭ ‬הוּא‭ ‬סִפּוּר‭ ‬מְחֹרָז‭ ‬עַל‭ ‬יַלְדָּה‭ ‬שֶׁטִּיְּלָה‭ ‬בָּרְחוֹב‭, ‬
וְעַל‭ ‬גּוּר‭ ‬חֲתוּלִים‭ ‬שֶׁנִּקְלַע‭ ‬לְצָרָה‭, ‬וְעַל‭ ‬שֶׁמֶשׁ‭ ‬גְּדוֹלָה‭ ‬וְסוֹף‭ ‬טוֹב‭.‬
טַלִּי‭ ‬כּוֹכָבִי‭ ‬הִיא‭ ‬אֵשֶׁת‭ ‬חִנּוּךְ‭ ‬חֵיפָאִית‭, ‬עוֹרֶכֶת‭ ‬וּמְבַקֶּרֶת‭ ‬סִפְרֵי‭ ‬יְלָדִים‭. ‬בְּיוֹם‭ ‬שֶׁמֶשׁ‭ ‬בָּהִיר‭, ‬סִפְרָהּ‭ ‬הָרִאשׁוֹן‭, ‬הוּא‭ ‬הוֹמָאז‭´ ‬לְ‭"‬וַיְּהִי‭ ‬עֶרֶב‭" ‬שֶׁל‭ ‬פַנְיָה‭ ‬בֶּרְגְשְׁטֵיְן‭. ‬טַלִּי‭ ‬נִמְנְתָה‭ ‬עִם‭ ‬הַזּוֹכִים‭ ‬בְּתַחֲרוּת‭ ‬שִׁירַת‭ ‬יְלָדִים‭ ‬עַל‭ ‬הַדֶּרֶךְ‭, ‬2012‭. ‬הִיא‭ ‬אִמָּא‭ ‬שֶׁל‭ ‬עוֹמְרִי‭. ‬
לִיאוֹרָה‭ ‬גְרוֹסְמַן‭, ‬כַּלַּת‭ ‬עִטּוּר‭ ‬אַנְדֶרְסֶן‭ ‬הַבֵּינְלְאֻמִּי‭ ‬
לְאִיּוּר‭ ‬סִפְרֵי‭ ‬יְלָדִים‭, ‬מְאַיֶּרֶת‭ ‬סְפָרִים‭ ‬בָּאָרֶץ‭ ‬וּבָעוֹלָם‭, ‬
יָצְרָה‭ ‬בְּסֵפֶר‭ ‬זֶה‭ ‬רְחוֹב‭ ‬יִשְׂרְאֵלִי‭, ‬צִבְעוֹנִי‭ ‬וְשׁוֹקֵק‭ ‬חַיִּים‭.‬
&nbsp
http://www.booknet.co.il/prodtxt.asp?id=66074

חרצית10

New member
יום אמא יום אבא/ אורה מורג.

ספור על התמודדות של הורים גרושים מול ילדים.

למעלה