הספר ''לא מבליג יותר''/שמוליק טסלר.

חרצית10

New member
הספר ''לא מבליג יותר''/שמוליק טסלר.

עריכה: ציפי שחרור.
הוצאת גוונים.
431 עמודים.
שלומי יוגב הוא נער המספר על חייו בקבוץ בשנות ה-60. לשלומי לקויות למידה, אך אף אחד לא מתיחס לכך ושלומי עובר השפלות והתעללות עד לרגע שבו הוא נשבר. שלומי מתלונן על היחס כלפיו''לא בקלות שרדתי את שנת הלמודים האחרונה, שבה כל המורים התיחסו אלי בזלזול כש''עצלן'' היתה המילה העדינה ביותר שבה הם השתמשו נגדי, לא התכוונתי כלל לקבל את הגזירה של להישאר כיתה.''(עמ' 20). ציוניו גרועים ביותר והוא מקבל עונשים לעיתים קרובות. שלומי לא אוהב את בית הספר ומנסה להתחמק בכל הזדמנות. הוא קרא לעצמו ''תלמיד בעל כורחו.'' חיי החברה חשובים לו מאד. יש לו חברים טובים וביניהם נתי חברו הטוב. הוא נער בעל תושיה כשהציל למעשה את יוחאי מטביעה. לשלומי חוש הומור והוא חכם ורגיש. אך המצב בכיתה הולך ומדרדר''כשלון במבחן חשבון, חתימת הורים, משיכת אוזן לגרישה שאינו אשם, שעור עזר עם גיזלה, העתקת ספר ''שופטים'', השפלה בשעור גאוגרפיה, לימוד שירת הים בע''פ-מה עוד צריך ילד כדי להכנס לדכאון.'' ושלומי מחליט ''לא עוד! אני שם את הדכאון בצד, אני מוכן לקרב!''(עמ' 94). שלומי מחליט לזעזע את הקבוץ ואת המורים. הוא ביחד עם חברו נתי נכנסים לחנות שבקבוץ והוא הכניס לקיטבג מכל הבא ליד. אח''כ הם נכנסים למחסן האקונום ולקחו ארגז ארטיקים. בביה''ס מנסים למצוא את הגנב. אף אחד בכיתה לא מודה. מצאו פיסת בד שעליה כתוב כיתה ז' ולכן ידעו שהגנב הוא מכיתתו של שלומי. הכיתה מקבלת עונש כיתתי ושלומי אינו מרוצה. הוא כתב פתק שהילדים לא יודעים דבר והוא יסגיר את עצמו. שלומי שם זאת בתיבה של יוספוס המזכיר. אח''כ שלומי נעלם כשנסע באוטובוס לתל אביב. בעיר עבר הרפתקאות מסמרות שיער. הוא נתקל בנער קשה יום-פרל והוא עוזר לו. הם רואים שוד בנק ומדווחים למשטרה כשזורקים אבן לתחנת המשטרה. שלומי נתקל בחבורת פושעים שמביאים אותו למרתף ולמזלו משחררים אותו. נרקמת חברות אמיצה עם פרל והם עוזרים זה לזה. בינתיים בקבוץ מחפשים את שלומי ומערבים את המשטרה. יש גם הבנה שטעו ביחס לגביו ונעשה שינוי בביה''ס. לבסוף שלומי נתפס ע''י השוטרים אך התברר שהוא גבור והוא מקבל מדליה. שלומי עזר לתפוס את שודדי הבנק וכן את חבורת השודדים שבמרתף הוא מצא את פרל שמגיע לבסוף לקבוץ. הספור מערבב בין דמיון למציאות. הספור מעניין מאד, מרגש ומותח. אתה סקרן לדעת מה יקרה בהמשך. אני ממליצה לקרוא ספר זה. לדעתי הוא מתאים לתלמידי החטיבה מכיתה ז' ואילך.

למעלה