ראש השנה- רעיונות לסיפור ילדים מתאים?

ראש השנה- רעיונות לסיפור ילדים מתאים?

שלום לכם שוב!.
אני מתעתדת להעביר שעת סיפור לקראת ראש השנה. לא קבעתי עדיין 'מגבלת גילאים', ובכל מקרה מנסיוני- מגיעים גם ילדים צעירים מהטווח ה 'רישמי' שאנחנו מכוונים אליו. בעקרון,אני מעדיפה סיפור לגילאי ארבע עד שש.
שעת סיפור תתחיל בשיר של נעמי שמר 'שנים עשר ירחים', והיצירה שלאחר מכן,גם היא בהשראת השיר (אבל זה כבר עניין נפרד, ובפורום 'יוצרים' יעזרו לי לשבור את הראש על החלק הזה...)
מצאתי את הסיפור על תפוח שמחפש דבש- ברפת, וכו', והוא אפשרות אחת. אני רוצה סיפור נוסף. חיברתי סיפור אחד קצר, (אני אעתיק לכאן בהודעה נפרדת בשרשור הזה).אני מבקשת את דעתכם על הסיפור הזה, (אני לא מאוד התלהבתי ממנו,אז בבקשה תרגישו חופשי להגיב תגובות שליליות עליו).
אם הסיפור שחיברתי לדעתכם לא מתאים,אני אשמח לרעיונות לספרים או סיפורים קיימים .
שתי מגבלות:
האחת, אני בחו'ל,הסיפריה כאן מוגבלת מאוד מבחינת היצע של ספרים לילדים שנושאם ראש השנה.
שניה,הסיפור צריך להיות קשור לסממני החג. סיפור על 'התחלות חדשות',לא יתאים לקהל שלי.
תודה רבה מראש, ובהזדמנות זו:
שנה טובה לכולכם!

הסיפור על השופר שחיפש מקום להשמיע קולו:

"איפה אוכל להשמיע את קולי?" שאל השופר, אחרי שהעיזים בדיר נבהלו לשמע התקיעות,והכלבים נבחו ונבחו כששמעו את התרועות. יצא השופר לחפש מקום שירצה לשמוע אותו.
מרחוק, ראה אוהל גדול. הוא התקרב- ונכנס. ישבו באוהל אנשים רבים,והשופר הביט סביבו- אולי יעלה על הבמה במרכז?..-הוא ראה שם כלי נגינה!. מייד ניגש,והשמיע קולות שברים. "הקול שלך נשמע כמו בכי,והוא לא מתאים ללות את ההופעה של הליצן!"-אמר לו תוף מרים.
יצא השופר מהאוהל,והמשיך לחפש מקום שבו ירצו לשמוע את קולו. עכשיו,שמע בכי תינוק. " התוף אמר שאני נשמע כמו בכי,אולי שם ירצו לשמוע אותי!"-קיווה השופר,ומיהר אל החלון ממנו נשמעו הקולות. מבעד לחלון,ראה תינוק קטן.החדר היה כמעט חשוך,והאמא עירסלה את התינוק בזרועותיה. הוא השמיע כמה קולות תרועה. ששששש!! קראה האם. איך ירדם התינוק עם קולות רמים כאלה??
הבין השופר, שגם שיר ערש הוא לא מוכשר לנגן... לאן ילד מכאן?...
הוא צעד ברחובות, משמיע מידי פעם תקיעה ארוכה.בנתיים,עלה כבר הבוקר.פתאום,שמע קול מוכר מאוד, מאוד מאוד.... הוא נכנס פנימה,לבניין ממנו בקע הקול- היה שם שופר אחר, על הבמה!. וקהל גדול האזין לו!.
"כאן אוהבים קולות של שופר!"-שמח . הוא כמעט והצטרף בדואט לשופר שעל הבמה- כשהרגיש זוג ידיים אוחזות בו. "נהדר!.יש כאן שופר,נוכל לתקוע לכל הילדים,ולתת להם להחזיק בו!"- אמר מישהו,ולקח אותו לחדר סמוך. שם,ישבו ילדים וילדות שיחקו.כשראו אותו,רצו כולם וביקשו לגעת ולנסות לתקוע. השופר עבד קשה מאוד באותו בוקר, וגם בזה שאחריו. אבל הוא שמח כל כך,סוף סוף הוא מצא מקום שבו רוצים לשמוע אותו.

במקומות בסיפור בהם השופר משמיע קולו, יעמוד בחדר ההקראה מישהו שיודע לתקוע ויתקע (זה מה שנקרא 'אפקטים של סאונד...')
אני מכינה כרגע שופר סרוג, שאוכל להחזיק בזמן ההקראה, ואני מקווה לארגן גם אביזר שמתאים לקרקס, ואביזר שמתאים לחדר תינוק.
שוב תודה...

שכחתי להוסיף:

אם קיים על הרשת סיפור שמופיע בה במלואו, (והספר הפיסי לא מצוי כאן בסיפריה)
אני אוכל להשתמש בו- פשוט אביא אביזרים מתאימים.כמובן שאם אמצא את הספר על איוריו זה אידאלי.
אם קיים סיפור שלא אמצא בסיפריה ולא על הרשת,אזי טוב ככל שיהיה- לא אוכל להשתמש בו...
אפשרי סיפור באנגלית- אני ממילא מתכננת את ההקראה כך שהטקטס ינתן חלקו או רובו באנגלית.

הנה סיפור לראש השנה-עץ התפוחים והכוכב

גילויו של עץ התפוחים
ביער אלונים גדול, מקום בו העצים צומחים גבוהים וזקופים,
היה עץ תפוחים קטן שניצב לו לבד.
לילה אחד נשא עץ התפוחים את מבטו אל השמיים שמעליו וראה מראה מופלא.
כוכבי השמיים נראו לו כתלויים על ענפי עצי האלון.
"הו אלוהים, לחש עץ התפוחים הקטן, "כמה בני מזל הם האלונים שכוכבים תלויים על ענפיהם.
יותר מכל דבר שבעולם אני רוצה שיהיו לי גם כוכבים על הענפים,
בדיוק כמו לאלון. רק אז ארגיש גם אני יחיד ומיוחד."
אלוהים השקיף מלמעלה על עץ התפוחים ואמר בנימה רכה: "סבלנות, עץ תפוח קטן."
הזמן חלף. השלגים נמסו ואביב בא לארץ.
פרחים וורודים,-לבנים, צצו על ענפיו של עץ התפוחים.
ציפורים באו לנוח בין הענפים,. אנשים העריצו את פרחיו הנהדרים.
עץ התפוחים המשיך לצמוח כל הקיץ כולו.
הענפים התמלאו עלים ופרחים ויצרו כעין חופה מעל ראשו.
לילה אחר לילה הביט העץ הקטן על מיליוני הכוכבים ברקיע שמעליו ובכה:
"הו אלוהים, אין דבר בעולם שארצה בו יותר מכוכבים שישכנו בין עלי וענפי –
כמו אלה השוכנים על האלונים."
אלוהים הביט מטה ואמר: "כבר זכית למתנות רבות. האם לא די בכך שיש לך-
צל להציע לבריות, ,פרחים ריחניים וענפים לארח עליהם ציפורים שינעימו לך בשיריהן?"
עץ התפוחים נאנח והשיב בפשטות: "אלוהים יקר, לא הייתי רוצה להישמע כפוי טובה,
אך כל זאת עדין זה לא מיוחד מספיק בעיני.
אני מעריך מאוד את ההנאה שאני מסב לאחרים,
אבל מה שהייתי רוצה יותר מכל דבר שבעולם הוא שיהיו לי כוכבים ולא פרחים על ענפי.
רק אז ארגיש באמת מיוחד."
הזמן עבר ועד מהרה היה עץ התפוחים מלא וגדוש בתפוחים נהדרים.
אנשים, בלכתם ביער, קטפו ,אכלו ונהנו מהטעם ומהריח.
ועם כל זאת, עת ירד הלילה על היער,
היה עץ התפוחים מביט בכוכבים שעל עצי האלון וקורא:
"הו אלוהים, יותר מכל דבר אחר בעולם חפץ אני בכוכבים על ענפי.
רק אלוהים חייך ואמר: "סבלנות, עץ תפוחים קטן."
אז אחוש עצמי באמת יחיד ומיוחד."
"כלום לא די בכך שיש לך עכשיו תפוחים להציע?"
שאל אותו אלוהים, "האם אין אתה מרוצה?
האם אין הדבר מעניק לך מספיק הנאה וגורם לך להרגיש מיוחד?"
עץ התפוחים לא השיב דבר, הוא רק הניע את ענפיו מצד לצד.
אלוהים השיב רוח סערה. עצי האלון החלו להתנדנד ועץ התפוחים רעד.
תפוח נשר מצמרת העץ ונבקע לשניים עת פגע בקרקע.
"ראה" ציווה האל על התפוח, "התבונן לתוכך. מה אתה רואה?"
עץ התפוחים הקטן הביט מטה וראה כי בדיוק במרכזו של התפוח שנבקע היה כוכב.
"כוכב! יש לי כוכב!"
אלוהים חייך חיוג ענוג והוסיף: "יש לך אם כך כוכבים בליבך,.
הם היו שם כל הזמן. אתה פשוט לא ראית אותם."
אפילוג: בדרך כלל אנו חותכים תפוח מלמעלה למטה.
כדי לגלות את הכוכב, יש להפוך את התפוח על צידו.
אם נשנה כיוון בחיים נוכל לגלות את הניצוץ
המתלקח של הכוכב המצוי בקרב כל אחד מאתנו.
הביטו היטב ותמצאו את הכוכב הנהדר.
&nbsp

:) סיפור מתוק. קראתי לאחרונה ספר

הנקרא 'בקצה הפרדס',(או כותרת דומה לזה) על משפחה שהתיישבה באוהיו וגידלה תפוחים. מוזכר שם ה 'כוכב' שמרכז התפוח :)

תודה על הסיפור, אני אכניס אותו כאחת האופציות.

יעלקר

Well-known member
מנהל
שחרזדה הסיפור מקסים. מכירה, הקראתי אותו בשנה שעברה

בכיתות א'.
חתכתי את התפוח לרוחב. הילדים מאוד אהבו והתלהבו מהכוכב. .אין כאן התחלות אלא רק ממנהגי החג(תפוח בדבש) זה קליל ויפה. את יכולה ליצור עם הילדים תפוחים מפימו, לבד, לצייר. אפשר להכין תפוחים מבקבוקי משקה ריקים (מחזור), מפומפונים ועוד. ממליצה לך אימא של שירה
http://www.craftymorning.com/diy-apple-toilet-paper-roll-craft-for/
https://kidsfuncraft.wordpress.com/2013/08/04/תפוח-מבקבוק-פלסטיק/
&nbsp
בהצלחה
&nbsp
&nbsp
&nbsp

תודה על התמונות!. לגבי היצירה-

יש לי תפוחים ורימונים גדולים מ 'סול', וכל אחד מהם יודבק על בריסטול,הילד יקשט- וכשנקפל,יתקבל כרטיס עומד לקישוט שולחן החג.
בקבוקים- אני חוששת שלא יהיו לי מספיק לכל הילדים. זו פעם ראשונה שלי במיקום הזה,ואין לי מושג כמה ילדים עתידים להגיע.(אני מקווה שחמישה עשר, אבל עלול להיות מספר קטן בהרבה מזה, או,מספר גדול יותר).

לקחתי את הרעיון העיקרי של הסיפור הזה, וכתבתי שלד

של סיפור שיתאים לחגי תשרי.(רק תקציר,את הסיפור המלא עוד צריך לחבר) :

ראה התפוח את פירותיו היפים של עץ הרימון,שלהם כתר על ראשם, ואמר: כמה בר מזל הוא הרימון!. הפירות שלו הם כמו כתר, וגרגריו כל כך רבים... הלוואי והייתי גם אני,מקושט בקישוט מיוחד !.
" פירותיך נאים למאכל ולבישול,ואפילו למיץ!" – אמרו לו .
אבל אז,ראה התפוח את עץ התמר-שהוא אחד מארבעת המינים של סוכות,ושוב היה הוא עצוב.
"ראה, בתוך הפרי שלך מתחבא כוכב!"-אמרו לו.(הדגמה של תפוח חתוך לרוחבו,כך שנוצרת דוגמת כוכב).
"כוכב!" שמח התפוח. אבל... עדיין קיווה,שגם לו יהיה תפקיד מיוחד.
"אתה תהיה הסמל לשנה טובה ומתוקה!. בליל ראש השנה, יטבלו אותך בדבש, וכולם יברכו עליך 'לשנה טובה ומתוקה, על שולחן החג!.
שמח התפוח,על התפקיד החשוב שנתנו לו

סולמות וציפורים-סיפור שניתן להפעיל בו

ציפורים וסולמות -
&nbsp
סבתא נהגה לאפות חלות מיוחדות לראש השנה,
סבתא עשתה אותן בדמות צפרים עפות.
וכאשר לשה את הבצק היתה מתפללת לאלוקים שיגן על ירושלים ועל ילדיה, כמו ציפור המגנה על אפרוחיה. וכמו שאמר הנביא ישעיהו : "כצפרים עפות כן יגן ה' צבאות על ירושלים".
בליל ראש השנה, כאשר חזרנו מבית הכנסת וישבנו לאכול את ארוחת החג, היתה סבתא אומרת : ילדים, אתם רואים את החלות שהן בדמות צפרים. הצפרים שמעו היום את תפילותינו והעלו אותן לשמים, ועכשיו שנה טובה ! שנה טובה ומתוקה כתפוח בדבש. אמן ואמן ענינו כולנו.
ביום השני של החג היו החלות שעל השולחן בדמות סולמות. לאחר הקידוש אמר אבא : אתמול ילדים עוד הייתם קטנים, וצפרים לקחו את תפילותיכם הרכות לשמים. אבל היום - שנה חדשה ואתם כבר גדלתם.
וכעת עליכם להתאמץ ולהביא את התפילות שלכם לשמים בכוחות עצמכם. עליכם לעשות מעשים טובים, ולטפס עליהם כסולמות מעלה מעלה עד לשמים, ולכן עשינו לכם חלות בצורת סולמות
&nbsp

למעלה