תיקים /רינת הופר

תיקים /רינת הופר

"אנשים עם משקפים והרבה תיקים
נראים לעמלי עסוקים.
הם הולכים ברחובות עם שמות ארוכים,
ממהרים למקומות חשובים ורחוקים,
שאנשים אחרים בכלל לא מכירים.

אנשים עם משקפים והרבה תיקים
בדרך כלל יש להם גם שפם.
הם אוהבים למהר למקומות רחוקים
ולהגיע לפני כולם " .
מתוך הספר :
"ענן על מקל " של רינת הופר סופרת ומאיירת .בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר/2014
והפעם מזמינה אתכם לעלות שירים סיפורים וספרים בנושא תיקים
בחורף הם בפרט עמוסים
התיקים .

הזרה 111

New member
סוד התיק הכחול - ניל לווין

&nbsp
http://www.sefer-li.net/sheli.pdf

הזרה 111

New member
שיר תיק של פלסטיק מילים ולחן: פיט סיגר

תיק של פלסטיק
מילים ולחן: פיט סיגר
תרגום: חיים חפר
&nbsp
&nbsp
תיק של פלסטיק, תיק של נילון,
הולכים כל התינוקות לגן
עם תפוח, עם בננה, כובע טמבל על ראשם.
ומנגנת הגננת
עוגה עוגה ושפן קטן
ואומרת: כשתגדל, אז תהיה כמו כולם.
&nbsp
יושבים הם בגימנסיות
ישעיהו, ירמיהו, יוליוס קיסר, הרמב"ם.
אחר כך הולכים ביחד
עם הדבורות והחסיות
לקיבוץ, לחוץ לארץ, או לצה"ל כמו כולם.
&nbsp
הם לומדים בירושלים
ועושים את הבחינות בזמן,
מקבלים הם לידם,
ועובדים בשעות הקיץ
במשרד על יד שולחן קטן
ושותים הם תה בעשר עם הסנדוויץ' כמו כולם.
&nbsp
מתחתנים מיד אחר כך
עם שבעים דודות וגיס אחד -
תיק של פלסטיק, תיק של נילון -
מתנות לדירתם,
עם הזוג משה וחנקה
הם יוצאים במוצאי-שבת
ויולדים הם את אילנה ואת אודי כמו כולם.
&nbsp
תיק של פלסטיק, תיק של נילון...
&nbsp
השיר: https://www.youtube.com/watch?v=jnX_t1k63ss

הזרה 111

New member
התיק השחור / יהושע קנז

""בפנים או בחוץ?"
&nbsp
הם עמדו בפתח, רוב הסועדים ישבו בחוץ, על המדרכה. הילד הביט חוצה ופנימה לסירוגין: "לא משנה", אמר.
&nbsp
"ניכנס", הוא אמר לילד, "איזה שולחן?"
&nbsp
הילד העביר מבט עצוב על השולחנות הפנויים ועד שהחליט, כבר הצביע הוא על אחד מהם ואמר לו: "מול הטלוויזיה?"
&nbsp
הוא התיישב ליד הילד והניח את תיקו על הכיסא ממול. המלצר בא ושם לפניהם שני תפריטים. הוא עיין בתפריט. הילד הביט בטלוויזיה. הוא שאל את הילד: "מה אתה רוצה?"
&nbsp
"קולה".
&nbsp
"ואוכל?"
&nbsp
"לא בא לי".
&nbsp
"משהו. תראה בתפריט, יש כל מיני חומוסים. איזה אתה הכי אוהב?" והוא קרא מן התפריט: "עם גרגרים, עם פול, עם ביצה קשה, עם צנובר, עם טחינה ואפילו עם בשר. אתה רוצה עם בשר?"
&nbsp
"אני לא אוהב חומוס", אמר הילד.
&nbsp
"למה? אבל טחינה אתה בטח אוהב, לא?"
&nbsp
"לא בא לי בכלל לאכול".
&nbsp
"ארוחת ערב! מה אמא עושה לך לארוחת ערב?"
&nbsp
המלצר חזר אליהם.
&nbsp
"פעמיים חומוס עם פול וביצה וצנובר", הוא אמר, "קולה בשביל הילד ובירה בשבילי. איזה יש?"
&nbsp
היתה שעת דמדומים. מבעד לשמשה נראו השולחנות והסועדים היושבים בחוץ, אנשים עוברים ושבים על המדרכה, מכוניות נוסעות על הכביש, ומעבר לרחוב, חלונות הבתים, חלקם כבר מוארים. ויחד אתם השתקף על הזגוגית תוכה של המסעדה, השולחנות, הדלפק וצנצנות החמוצים שעליו, והטלוויזיה, ואף הילד והוא, היושבים זה לצד זה, ליד שולחנם.
&nbsp
הילד הביט בטלוויזיה בפנים עייפות, ואילו הוא סקר את המסעדה ועיניו נפלו על השולחן הפנוי שלפני שולחנם: ערימה של דפי עיתון היתה עליו - של המסעדה או של לקוח שגמר לקרוא בהם והשאירם. הוא ניגש לשם, ברר לו מן הדפים את החלק שעניין אותו, חזר אל השולחן, הניח את שללו לפניו, דפדף וקרא.
&nbsp
המלצר הביא את המנות והוא הרים אליו את ראשו והסיט מעט את דפי העיתון, לפנות מקום לאוכל. מיד לגם מן הבירה, בצע לו חתיכה מן הפיתה המחוממת, הטביל בעיסה, הוציא במשיכה סיבובית והכניס אל פיו בשתי נגיסות מהירות. ובעודו לועס הכין לו את פיסת הפיתה להטבלה הבאה, ושוב טבל ומשך ונגס ולעס ולגם, וקרא בעיתון.
&nbsp
"למה אתה לא אוכל?" הילד הכיר את נעימת הדברים ואת הבעת הפנים המתלווה אליהם. "מה יש לך? אתה בכלל לא נוגע באוכל!"
&nbsp
הילד העביר את מזלגו בחומוס והעלה משהו מן הצלחת אל פיו.
&nbsp
"ככה אוכלים חומוס?"
&nbsp
הילד תלש חתיכה קטנה מן הפיתה, הטביל והביא אל פיו, לעס בלי חמדה ושתה מיד מן המשקה האהוב עליו, להקל על הבליעה.
&nbsp
הוא הניח לילד וחזר אל החומוס שלו, לבירה ולעיתון. אחר כך קם וניגש אל השולחן שלפניהם, הניח שם את הדפים שגמר לקרוא בהם, ברר לו דפים אחרים ולקח אותם אל שולחנו.
&nbsp
אשה צעירה נכנסה למסעדה, ניגשה אל הדלפק וביקשה מן המלצר "לקחת הביתה משהו בפיתה". היא הסבה אליהם את פניה ובירכה לשלום את הילד. בתוך כך התעכב מבטה גם עליו, הוא הרים את עיניו מן העיתון והיא נדה לעברו בראשה ניד קל של שלום. אולי הכירה אותו.
&nbsp
אחרי שיצאה, שאל את הילד מי היא.
&nbsp
"שכנה שלנו", אמר הילד. "מורה".
&nbsp
"אצלך בבית ספר?"
&nbsp
"כן, אבל לא בכיתה שלי".
&nbsp
"אתה רוצה להזמין משהו אחר?"
&nbsp
"לא".
&nbsp
הוא שוב שקע בקריאת העיתון. צלילי נגינה עלו מתוך מכנסיו. הוציא מכיסו את הטלפון, הסתכל בו והצמידו לאוזנו.
&nbsp
"כן... טוב..." אמר, "בסדר... אני אעבור שם. ואם אין להם?..." הוא הביט בשעונו. "לא! איזה רבע שעה, עשרים דקות מקסימום. רגע!" הוא קם ואמר לילד: "תשים עין על התיק", ויצא מן המסעדה.
&nbsp
מבעד לשמשה כפולת-המראות יכול הילד לעקוב אחריו במבטו כמעט לאורך כל המסלול שהלך בו הלוך ושוב, הולך ומדבר בתוקף ומטעים את דבריו במחווה נמרצת של ידו הפנויה. האם היושבים על המדרכה שומעים ומבינים מה הוא אומר? ובתמונת הפנים יכול הילד לראות את עצמו יושב אל שולחנו, זוקף את ראשו ומניעו מצד אל צד, כמחפש נקודת תצפית טובה יותר החוצה. הוא ראה אותו נעצר ומכניס את הטלפון לכיסו. מיד הזדקף והביט נפחד בכיסא שמולו. התיק עדיין היה שם. מה יש בתיק השחור הזה שהוא גדוש עד להתפקע? כנראה דברים הקשורים בעבודתו. מן הסתם כל מיני דפים עם חשבונות. אולי כסף? הוא חזר לתוך המסעדה והתיישב במקומו. הילד תלש שוב פיסה קטנה מהפיתה וטבל בחומוס, נגס בה ולעס כאילו לא הפסיק כלל לאכול. והוא, תוך כדי קריאת העיתון, כילה את מנת החומוס שלו. שוב הביט הילד בתיק שהופקד קודם להשגיח עליו. ומה אם ייעלם התיק פתאום? בלי שירגישו, יעבור לידם מישהו, יושיט את ידו, יחטוף את התיק, יחמוק החוצה וייעלם.
&nbsp
הטלפון ניגן שוב מתוך כיסו. במורת רוח מופגנת הוציא את המכשיר, אך כשעיין בו האיר חיוך את פניו והוא אמר בקול רך וחרישי: "כן, בסדר... כן... אני לא יכול לדבר עכשיו... לא, לא... איזה עשר דקות, רבע שעה מקסימום..."
&nbsp
מדוע לא יצא שוב לדבר בחוץ?
&nbsp
משהו התעורר בפני הילד. עיניו הצטמצמו כמו במאמץ של זיכרון, אולי בפחד. ארז, המביא משלוחים מהסופרמרקט, כבל את אופניו לעץ שעל המדרכה ונכנס למסעדה. הוא התיישב בגבו אליהם, ליד השולחן שהושארו עליו דפי העיתון. חודשים אחדים קודם ראה הילד את הבחור מוטל על הארץ, לפני פתחה של המספרה, וראשו שותת דם. מאז, פחד ממנו מאוד. כי תמונת הדמים ההיא טבעה על הבחור חותם של אכזריות, אם כי הוא היה קורבנה. אנשים שנאספו אז סביבו סיפרו כי התכתש עם אחד הספרים שהעליב אותו; קרא לו מפגר, טען מישהו. ארז תבע את עלבונו והספר הטיח את ראשו של הבחור במדרכה. הזעיקו עזרה ראשונה וארז נלקח לבית החולים. אחרי כמה שבועות שוב נסע על אופניו, עם המשלוחים, ופניו ניבטו, לא-מגולחות וחיוורות מאוד, מתוך התחבושות. כעבור זמן מה, הוסרו התחבושות, ופרט לגילוח הראש לא ניכר בו עוד שום דבר מן הפציעה, ושוב נראה רכוב על אופניו עם המשלוחים, מזמר את שיריו המוזרים.
&nbsp
גם ארז הפך את דפי העיתונים שלפניו על השולחן, הביט בתמונות אך כנראה לא קרא ממש. האם יבחין בתיק השחור שעל הכיסא מאחוריו?
&nbsp
הילד הביט לשמאלו. צלחת החומוס שם כבר ריקה למעשה, והוא מסב את פניו מן העיתון ומנגב עוד ועוד בפיסות פיתה את צלחתו שכבר לא נותר בה זכר למאכל, עד שתבהיק כצלחת חדשה. הוא לוגם מן הבירה האוזלת מן הבקבוק ונפנה שוב אל עיתונו, שכמדומה כבר קרא בו כל מה שעניין אותו.
&nbsp
ארז אכל את המנה שלו בתוך פיתה. התיק השחור, הכרסתני, מחכה על הכיסא. אם רק יושיט ארז את ידו לאחוריו, יאחז בו, יחמוק החוצה, יעלה על אופניו וייעלם.
&nbsp
"רוצה עוד קולה?"
&nbsp
הילד נרתע כמתעורר בבהלה מחלום רע.
&nbsp
"מה קורה לך?"
&nbsp
הוא התנשם נשימה ארוכה: "חשבתי על משהו ונבהלתי".
&nbsp
"על מה חשבת?"
&nbsp
"אני לא זוכר".
&nbsp
הוא הביט במורת רוח בשעונו ובצלחתו של הילד.
&nbsp
הילד הטביל עוד פיסת פיתה בחומוס, לעס ככל יכולתו ושתה את שארית הקולה שבבקבוק.
&nbsp
"רוצה עוד קולה?" חזר ושאל אותו, בקול מפויס.
&nbsp
"לא, אני לא מרגיש טוב".
&nbsp
"אכפת לך שאני אלך עוד מעט?"
&nbsp
"זה בסדר".
&nbsp
ארז גמר את הפיתה שלו, קינח בקפה, שילם ויצא מן המסעדה. התיק השחור נשאר במקומו. בחושך שבחוץ כבר היה קשה להבחין בו מבעד לשמשה, כשהוא מתיר את כבל האופניים ונוסע לדרכו. תוכה של המסעדה השתלט על השמשה והסתיר את מראהו של החוץ.
&nbsp
"אני אלך עכשיו ואתה תישאר לבד ותגמור יפה את כל האוכל. בסדר?"
&nbsp
הילד לא הסב את ראשו אליו, אבל חש את מבטו וניחש את הבעת פניו.
&nbsp
"אתה בטוח שאתה לא רוצה עוד משהו?&q

הזרה 111

New member
המשך הסיפור

&nbsp
&nbsp
"אתה בטוח שאתה לא רוצה עוד משהו?"
&nbsp
הוא קם וניגש אל הדלפק לשלם ודיבר עם בעל המסעדה. אחרי ששילם, חזר אל שולחנם ולקח את התיק השחור, הכבד.
&nbsp
הילד ראה אותו יוצא ונבלע בחשיכה. אף על פי שחש ברע וידע שעליו למהר הביתה, הוסיף לשבת עוד רגע אחרי צאתו, כי מבעד לשמשה כבר לא השתקף החוץ, והוא לא ראה אותו ולא ידע היכן חונה מכוניתו.
&nbsp
המלצר ניגש אליו:
&nbsp
"אתה יכול להזמין מה שאתה רוצה והוא ישלם את הכל. מה אתה רוצה להזמין, אולי בקלאווה?"
&nbsp
"לא. שום דבר".
&nbsp
הוא קם ממקומו, כאב עז הלם ברקותיו ונשימתו כבדה. הוא ידע שעליו להספיק להגיע הביתה מהר ככל האפשר, וקיווה לא להיתקל בדרך במשהו שיעכב אותו. כשהגיע לרחוב שלו, כבר חג הכל סביבו בסחרחורת. ליד הבית הסמוך לביתו, לא יכול עוד להתאפק ונכנס שם לשביל המוביל לחצר. ליד שיחי הגדר התכופף והקיא. כשהזדקף חש שכבר הוקל לו במקצת. דמעות זלגו מעיניו, ולא מבכי. הברז היה קרוב, הוא השתופף ושטף את פניו תחת הזרם. חולצתו הוכתמה בקיא והוא חפן מים מהברז וטפח בהם על המקום המלוכלך. הריח היה קשה מנשוא. הוא אמר להסתלק משם בטרם יתגלה, אבל על המדרכה, בפתח הכניסה לשביל, עמדה צללית וצפתה בו. האורות מחלונות הבית האירו קטעים בחצר החשוכה, אך לא את המדרכה. הצללית התכופפה ושרבבה קדימה את ראשה במאמץ לראותו. לבסוף, קראה בשמו ושאלה:
&nbsp
"זה אתה?"
&nbsp
"כן".
&nbsp
המורה השכנה, שהיתה קודם במסעדה, נכנסה לשביל והתקרבה אליו.
&nbsp
"הקאת. שמעתי".
&nbsp
"הרגשתי לא טוב ולא הספקתי להגיע הביתה".
&nbsp
"ועכשיו?"
&nbsp
"יותר טוב".
&nbsp
"מה אכלת שם?"
&nbsp
"חומוס".
&nbsp
"גם אני אכלתי חומוס, בפיתה, וזה היה בסדר גמור".
&nbsp
"אני לא אוהב חומוס", הוא אמר.
&nbsp
"אז למה אכלת?"
&nbsp
הוא לא ידע להסביר מדוע. היא שתקה והביטה בו רגע.
&nbsp
"למה הוא לא הביא אותך הביתה?"
&nbsp
"הוא לא ידע שאני מרגיש לא טוב".
&nbsp
"לא אמרת לו".
&nbsp
"עכשיו מלוכלך פה ומסריח".
&nbsp
הוא הצביע על המקום שהקיא בו.
&nbsp
"שטויות! עד מחר בבוקר הכל יתייבש ולא יהיה שום ריח".
&nbsp
"אני כבר מרגיש יותר טוב", הוא אמר.
&nbsp
"תלך הביתה, תנוח".
&nbsp
היא הניחה את כף ידה על עורפו, כמשלחת אותו לביתו, וחום ידה, שזרם מן העורף אל כתפיו והתפשט על גבו, אפף אותו בנועם שלא ידע כמוהו. דמעות של בכי אמיתי עמדו לפרוץ מעיניו ולזלוג על פניו. ברגע האחרון התעשת, נשא רגליו ורץ הביתה."
&nbsp
קישור: http://www.knay.alona.k12.il/page.asp?id=1110&par=410&cycl=6

zoraya

New member
אני מלמדת את הסיפור הזה בכיתה ח, סיפור

לא קל מבחינה רגשית. נעשה על פיו גם סרט קצר שפעם היה ביו-טיוב והוסר עקב זכויות יוצרים.

תיקים

"זה קרה לפני שנה בערך,
אני ומשפחתי יצאנו אל הדרך.
עלינו על האוטו העמסנו תיקים על הגג
ונסענו לבלות בחרמון המושלג "
"למדנו המון בנסיעה לחרמון "אורית צדיקוביץ
[URL]http://nuritha.co.il/he/node/14154[/URL]

"יוני הוציא מהתיק את הדובי,התבונן בו ואז הרים מבטו
לעבר הדוב הגדול "
יוני והדובים /לירון אלנקווה פיין
http://www.yoni.bookids.co.il/

ולה תיקים

ולה תיקים רבים.מיהי ?כמובן הדרקונית הגנדרנית .
http://simania.co.il/bookdetails.php?item_id=959159
"מסעות הדרקונית הגנדרנית" .
ליבי דאון כתבה .איירה רחלי שלו
"שמלות עד בלי די לה,
צמידים על כול יד לה,
ואלפי כובעים להחליף יום ולילה
מגרות מלאות באינסוף רדידים,
נעלים,תיקים ,מחרוזות ובדים" .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן /2012

ילדת הקשת בענן

נעמי שמואל
[URL]http://knafaim.cet.ac.il/pages/PrintItem.asp?ID=647[/URL]
בפרק "להיות חדשה באמת "עמוד 26
המפגש הראשוני עם ילדי הכתה בהרצליה היה טראומתי
את הקלמר המתנה של סבתא פחדה להוציא .
"כשחזרתי הביתה ,הוצאתי מהתיק את הקלמר היפה שסבתא הכינה לי.עצב גדול מילא אותי .התביישתי כאילו עשיתי דבר נורא ".
בהוצאת הקיבוץ המאוחד /2000

מרשעת /2015

קטע
"הוא חזר לנשום כרגיל .{בוק-אחד הנערים שהתאהב בנערה גלינדה}
אך הוא לא הצליח לחשוב על שום דבר טוב להגיד ,ואמה קלאץ'{המלווה של גלינדה } כבר העבירה את תיק היד שלה בין ידיה בעצבנות" .
עמוד 122 .
גרגורי מגוויר
ספר לנוער שבו אני קוראת .

למעלה