הקדמה .אובך /2015

הקדמה .אובך /2015

התרגשתי לדעת שאת הספר החדש "האובך "למבוגרים ובוגרים, כתב יורם עבר הדני .
כאילו פגשתי מכר ותיק ........וזה הסיפור...
"האיש והקו",נדמה לי שזה היה הספר הראשון שלו,כתב בהיותו חיל צעיר,ספר זה שבה את ליבי.
והחלטתי לאחר הפנמת הספר ,הבנתו ,והשקעת מחשבה, להעבירו לאנשי החינוך ,ובאחד הקורסים באוניברסיטה,כדוגמא לספר טוב..
וכך הצגתי את הספר "האיש והקו ",של יורם עבר הדני, בשילוב האומניות השונות :מוסיקה,תנועה,המחזה,כתיבה,ציור,לפני מחנכים ומנהלים רבים,שאהבו את תכני הספר. הספר דרך אגב עוסק ביחסים וקשרים, ולי הקו וגם האיש הפכו לחברים ולאחד הספרים האהובים .
לפני עבודת ההנחיה על הספר,כהרגלי פניתי קודם אל יורם טלפונית,גוגל אז עוד לא היה,שוחחתי עמו ארוכות,ושיתפתי אותו בדרך העבודה על הספר.משפט אחד שזכור לי במיוחד."מענין לאן הובלת את הספר",הוא גם נענה לבקשתי ושלח לי חומר עיתונאי שנכתב אז בהקשר לספר "האיש והקו|",ובתוך החבילה שקבלתי בדואר,היתה גם הפתעה: הספר בספרדית {תורגם גם לספרדית }.הספר שמור אצלי כאוצר יקר,ואני גאה להציגו כול פעם מחדש .
באותה שיחה,יורם סיפר לי גם על אימו דפנה עבר הדני, ועל ספריה ,שקיבלו נגיעה נוספת בספרית בית הספר.
ומכאן תבינו את להיטותי הרבה להתחיל לקרוא את הספר האובך .
להפסיק היה קשה....

האובך /2015

כתב:יורם עבר הדני
בהוצאת כתר /2015
אובך -המשמעות "עכירות,מציאות אבק באוויר המעמעם את הראות" מלון ספיר.
גיבורי הסיפור חווים על בשרם את האובך,ומחפשים דרך להתמודד.
הסתבר שהבן שנולד להם,ולו הם חיכו, איתמר,סבל מתסמונת אספרגר .
אצל איתמר הקושי בא לידי ביטוי ביצירת קשרים חברתיים. אמנם המשפחה הגרעינית והמורחבת עטפה אותו באהבה רבה,אבל חברים לאיתמר לא היו,גם לא בנערותו.
בבחורותו הרבה להתבודד,הילד שגדל לנער,אהב לנגן ונגינתו היתה מרשימה ומעצימה.
גם זיכרון מצוין היה לו,כדוגמה:אהבתו וידיעותיו הרבות לדינוזארים,כבר בהיותו ילד צעיר פירט כול מידע הקשור לדינאוזרים,שמותם,אורח חייהם,הסיבות להכחדותם,שהשאיר את השומעים פעורי פה .
בבית ניסו לשמור על אווירה חיים רגילה, האב יואל עדות היה בעל תפקיד בכיר,ובעל שם עולמי,עבד בבית החולים במחלקה לפריון.
האם עסקה בלימוד ספרות השוואתית,בשלב מסוים שבעלה יואל קיבל את המשרה,והחליט לשוב לארץ,{ היו זמן מה בארה"ב },הפסיקה להתקדם במקצועה..
איתמר כעת נער בוגר,האב בדאגתו הרבה לבן המיוחד שלו,שלא מצליח ולא מסוגל למצוא חברים ויושב בככר מדי ערב לבדו,גרם לו לעצב רב,ליבו היה כבד עליו .
כול מחשבותיו היו נתונות לענין החברתי הלוא מושג .באחד הימים נפלה החלטה בליבו .
יואל עדות היה לגמרי שלם עם ההחלטה,ופעל להשיגה בכול האמצעים שעמדו לרשותו,בכול כולו היה נתון למשימה שעליה החליט.
אולם ההחלטה שלו ,שהיתה רק שלו במספר רב של שלבים,ומאוד סודית התגלתה.
כדרך של כול דבר להתגלות,הגילוי גרר לסערה בתוך הבית ,וסערה בליבם של בני המשפחה .
תוכחות עלו,תחושות שדוכאו השתחררו,האמת העירומה על הטוב והפחות שבה נעמדה במרכז הבית כענן אפור,והיה צורך להישר מבט,ליחסים,לקשרים,לרצונות לתחושות ולסדרם מחדש ולהאמין .
איתמר עדות בן מיוחד,בן אהוב וזה מה שיש .
גיבור סיפור נוסף הוא ירון מוגרבי נער עצמאי,נבון בעל דעה,יוזמה והחלטה .
מה היה תפקידו בסיפור ומה הקשר שלו למשפחת עדות אשאיר לקורא. דמות נוספת שמופיעה בסיפור ובעלת תפקיד, הבת של משפחת עדות ..
ספר סוחף נוגע בכול פינה בלב.ויש לשוחח עליו עוד ועוד .
ממליצה במיוחד .

למעלה