ג'ודי פיקו -הקדמה . חלק א

ג'ודי פיקו -הקדמה . חלק א

מספרת הסיפורים .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר /2014
מאנגלית קטיה בנוביץ .
שהחלטתי לקרוא את מספרת הסיפורים ,לא שיערתי שמדובר בשאלות נוקבות סביב נושא השואה .
בדמיוני שטתי על גבי סיפורים ."מספרת הסיפורים "
ואכן היו אלו סיפורים ....
קראתי בענין את הספר ,נתקלתי בקושי בקריאת תיאורי הזוועה שהתחוללו במחנות,בגיטאות ובדרכים בתקופת השואה .
אבל המשכתי .קראתי את תיאורי התמודדויות בחסר,בתת האנושיות ,באכזריות .ולמרות שקראתי כול הרבה ספרים העוסקים בשואה .
הזעוזע מתחזק , הולם ,צועק ....איך ..איך זה קרה .

חלק ב' "מספרת הסיפורים "

מספר מעגלים בספר,והמעגלים נושקים זה לזה,מתערבלים ,נפגשים ,חודרים ופוצעים.נרגעים.
חיים ומות.קושי ובדידות.התמודדות ומלחמה.מלחמה אחת איומה .
תקופת השואה .
דמויות :סייג סינגר ,בחורה צעירה במקצועה אופה .בתחילת ההכרות עימה חיה בעיקר בלילה,בשקט בדממה ,עם עצמה,עם מופנמותה ,בורחת מכול קרן אור .מסתתרת .ויש לה סיבה,היא נושא בפניה צלקת .צלקת חיצונית המספרת תוך כדי קריאה על צלקתה הפנימית .
במאפיה היא מכירה איש זקן ג'וזף שמו . העלילה נארגת בתחילה סביב הידידות בין השניים ,מיהו ג'וזף ובר ,מהן אותן סודות נוראיות שגילה לסייג' .
לאן הולכת סייג עם סודותיו. מה היא בקשתו ? כיצד תגיב סייג 'לבקשתו .עם אלו בעיות מוסריות,לא פשוטות תתמודד, והקורא האם עם החלטתה של סייג ' יסכים .
לצידה של סייג מספר דמויות :מרי בעלת המאפיה, דמות מעניינת,עקרונית ,מהווה משען תמיכה לסייג ' בשעות הקשות .
אדם מנהל ההלוויות אדם נשוי,המנהל מערכת יחסים רומנטית עם סייג 'הבודדה ובה עליות וירידות .
ליאו החוקר פשעי נאצים שמתאהב בסייג' ומנסה לעזור לה בהחלטותיה .דרך עבודתו של ליאו לומדים להכיר ,מהי הדרך הארוכה שעל הרשויות לעבור מרגע גילוי פושע נאצי עד להבאתו לדין .
"אני צריך לכתוב מזכר כדי שסגן התובע הכללי יאשר אותו יתחיל בהליכים משפטיים וישחרר הודעה לעיתונות .ואז אני מבטיח לך "... עמוד 449
הסבתא מינקה ,עמוד התווך בסיפור הצליחה לשרוד במחנות ,הודות למחברת הסיפורים שכתבה ,וסיפוריה משכו את אוזנו של אחד הקצינים הנאציים במחנה .מי היה אותו קצין מי היה ריינר הרטמן .ועל מה היו סיפוריה .
כיצד שרדה הסבתא במחנות המוות ,כיצד המשיכה בין הכדורים,הכלבים,הרעב, המכות ,המחלות ,המוות מסביב, לחיות .
כול דמות וסיפורה , כול דמות ומחשבותיה ,דרכה , עברה .והעתיד מופיע גם הוא.
ושאלות שאלות רבות נוקבות נמשכות ....
ממליצה למבוגרים , לבני הנוער .
לזכור !

חלק ג'

"גוזף {פושע נאצי }איש זקן מתאר .
עמוד 173
"בפעם הראשונה שמקבלים החלטה כזאת ,ההחלטה שעומדת בסתירה למוסריות שלך ,זה הכי קשה .
אבל בפעם השנייה זה כבר לא קשה כול כך .וזה גורם לך להרגיש קצת יותר טוב לגבי הפעם הראשונה וכן הלאה
.".
הצצה פעוטה לראשם של פושעי הנאצים .
מתחושתי -לגבי סיפורי הסבתא המשובצים בספר, ממחברת סיפוריה . היה לי קשה להתמודד איתם ,לעיתים רציתי להעביר הלאה ,היה לי מספיק לקרוא אחד או שנים ,אבל לצורך הקריאה ,הענין וההבנה המשכתי.
אשמח לשמוע דעות והתרשמות נוספות

אשלינג2

New member
ספורים מומצאים על השואה

קשה לי לקרא
לפעמים אני בכל זאת קוראת כי הם מאוד קריאים ולפעמים צריך ספר ממש קריא
שאר החלקים בספר נראים ימענינים

אשלינג

נכון אשלינג את צודקת הסיפור מומצא .
הערה קטנה :כפי שמציינת הסופרת בדברי הפתיחה,נערך מחקר .

אשלינג את צודקת . הסיפור הומצא .
הערה קטנה .הסופרת ערכה מחקר לפני כתיבתה . יש חלקים כפי שאפשר לתאר לעצמנו ,קרובים מאוד לאמת הנוראה .
תודה אשלינג על התיחסותך

למעלה