"יאנה מכשפנה "/2014

"יאנה מכשפנה "/2014

כתבה :שרה מונטה
איורים :יפעת נחשון .
סדרת קוראים צעירים
בהוצאת ריימונים /2014
יאנה ודנה , הם גיבורי הסיפור ,שתיהן הכירו בבית הספר, מקום מגוריהם סמוך .אליהם מצטרפים יוניו וצחי ואחותו של יוני מאיה .
בצעדים קטנים הם מכירים אחד את השני .לכול אחד תכונות יחודיות, לכול אחד מהם קו מחשבה ועולם התבוננות משלו .הם מתארגנים לקבוצה. הציבו לעצמם פעילויות מעניינת כמטרה ופועלים להשיגה .קשים התגלו בדרך והם מתמודדים .
הדמות המרתקת אליה את החבורה היא יאנה ,עולה חדשה מרוסיה בעל כישורי קוסמות .
" יאנה ....הוציאה מהשידה את את תיבת הכשפים והתעטפה בגלימה .אח"כ פתחה את ספר הכשפים ודפדפה בו במהירות,כשהיא ממלמלת :"הכישוף הזה חזק מדי ,וזה קשה מדי... "עמוד 89
כשפיה פועלים ,היא מפגינה את יכולותיה לחיוב ולשלילה ,וכאשר היא מרגישה שיש צורך לפגוע בילד זה או בריון אחר שלועג לה, או לקבוצתה,לא תהסס ואת כוחותיה תפעיל .
לכול אחד מהדמויות יש משפחה.לעיתים מתגלות דילמות בין ערכי המשפחה להחלטות הקבוצה ,דבר שבא לדי ביטוי בשיחות ובהרהורים .

"יאנה מכשפנה "חלק ב'

כך לדוגמא דנה הגדלה בבית שהאב שוטר ושמירה על החוקים חשובה לו .הגבולות תעשה ואל תעשה ברורים ומוחלטים .ולכן כאשר בקבוצה התקבלה החלטה להופיע על אוניות המגיעות לנמל חיפה .ענתה יאנה לספקות שעלו "לא תהייה בעיה עם הכניסה .אני כבר אדאג לזה ...ועדיף שלא נספר להורים ,לפחות בהתחלה." עמוד 88 .ודנה בניגוד לערכים ששמעה בבית את דין הקבוצה קיבלה .
*על כישופיה של יאנה ודמויות נוספות מלוות
**על חבורת המכשפים קשרים ויחסים בינהם .
***על המאבק המתמיד נגד בני כיתה הלועגים ומציקים לחבורה המגובשת .
****על כאבה של יאנה ,וסוד ההחלטה להופיע על אוניות בנמל חיפה .
בספרהמסקרן יאנה מכשפנה .
והערה אחת לגבי הסוף .הכול רוצים לשמוע על סוף טוב ,תקוה ושלמות וזה מובן .אבל אני הרגשתי שדרך בניית הובלת סיוםהסיפור, כן ממש לפני הסוף
לא משכנעת ....אבל אני כידוע... לא סופרת .
.

הזרה 111

New member
שרה מונטה:

"אני יחיד ומיוחד

לפעמים בכיתה אני די נרגז
כי קשה לי מאוד להיות מרוכז,
ובבית כשעלי להכין שיעורים
אני מעדיף טלוויזיה או סתם סידורים!

כולם קוראים לי "לקוי-למידה"
ולי זה נשמע כמו מילה מפחידה
ואם זה ADHD, PDD או סתם ADD