תולעת הכול יודעת

תולעת הכול יודעת

יצא לראשונה ב2012 .
בהוצאת כנרת זמורה ביתן דביר /2013
ג'וליה דונלדסון כתבה .איורים של אקסל שפלר
ספר נוסף לג'וליה דונלדסון ,הפעם גיבורת הסיפור כפי שראיתם בסריקת עטיפה קדמית היא תולעת . תולעת בצבע גוף נוטה לורוד ,עינים טובות לב ,גוף ארוך וגמיש ,וכול כולה קשובה לבעיות היום יום של חברים בסביבתה .
התולעת עומדת במרכז החיים תרתי משמע, גם בתמונת האיור וגם בהוויה .כול דבר שקורה,מתרחש או כאשר חרק קטן , זוחל או מעופף נקלע לבעיה, התולעת מופיעה ועזרה מגישה .
כך קרה שצפרדע לאמצע הכביש לפתע הגיחה, גם חיפושית קטנה לא היתה מספיק זהירה ,ולמי הבאר העמוקים התגלגלה.
התולעת מגיעה מיד מרגיעה ,במקום הצרה שם מתייצבת על רעיון מקורי תמיד חושבת.
גופה הגמיש,מתפתל מתגלגל ועת המצוקה של הצפרדע או החיפושית באה לקיצה .גם במצבים אחרים שקבוצת דבורים למשל התלוננה כי משעמם להם ,ידעה היא כיצד לשמחם.
אהובה היתה התולעת על כול חבריה .וכולם העריכו את מסירותה וטוב ליבה .
באותה סביבה חיה קוסמת ,קוסמת לא נעימה ,לטאה זאת היתה ,ולה עוזר נאמן ,בדמות עורב שחור עב מקור. פרח סגול בעל גבעול ירוק אחזה בידה -פרח הכישוף .
הוראה נתנה הלטאה לעורב , את התולעת לתפוס .דרישה הציבה בפניה לחפור מתחת לאדמה ולהביא לפניה אוצר .עד אז אסירה היא,וגרוע יותר חייה בסכנה .לא תמצא את האוצר ,מאכל תהייה והעורב ממנה כארוחה יהנה .
מה עלה בגורל התולעת ? מה עלה בסופה של הלטאה בעלת קסמי הכישוף ?ומה נאמר על חבריה הרבים של התולעת?
מזמינה אתכם להכיר את הספר "תולעת כול יודעת "של ג'וליה דונלדסון .ולהנות מאיוריו המרהיבים של אקסל שפלר
"תולעת כול יודעת הכי ארוכה ,
תולעת כול יודעת הכי חזקה.
איך היא מתפתלת! איך היא מתנועעת!
הי הידד הריעו לתולעת כול יודעת!
.

הרהורים

בעקבות קריאה וגם השוואה קלה .
קראתי את הספר ואהבתי את העלילה . ואיך אפשר לא ,הענשנו את הרעים .
הרע את עונשו קיבל ,בספר הכוונה ללטאה הרעה .והטוב -הטובה התולעת גיבורת הסיפור .התולעת לחופש יצאה,אל חבריה, אל פינות השעשועים שלה אל האור והמוכר.
בספר שיצא לא מכבר "אני הוא עכברוע " גוליה דונלדסון . מופיע אותו מוטיב ,העכבר עכברוע שהיה עכבר רע במיוחד ,שדד , ועשק, גנב וחטף גרם לסבל רב בחיי חבריו לבסוף את עונשו קיבל .לא עוד חיי רווחה ובטלה על חשבון חבריו עובד הוא לפרנסתו בעבודה פיסית קשה,את הלקח הוא למד.
"רזה ואפור וכנוע,
הוא מזמן לא שודד דרכים .
יש לו ג'וב קבוע -בוע בוע
כול יום בשבוע בוע בוע .
כך העכברוע כך הלטאה הקוסמת ,מייצגי הרוע את עונשם קיבלו. שמחה פרצה הן בסביבת התולעת הכול יודעת ,והן בסביבת העכברוע. הסוף טוב .

מוטיב דומה נוסף -בשני הספרים יש קטע מסוים מחורז החוזר על עצמו ,מספר פעמים ,שונה כמובן בתכניו.

ועוד רציתי לציין בספר "תולעת הכול יודעת" מסופר לנו שהתולעת הארוכה ,אוהבת במיוחד לשמח את חבריה החרקים , הזוחלים ,בעלי הכנף ואחרים
פה הופך גופה לנדנדה או ל"הולה הופ ! שם "למגלשה "או "מתקן שעשועים " .גם בספר של שלי אלקיים "שהעכבר והנחש נפגשו לראשונה" .משחקים השנים הנחש והעכבר .אותו מוטיב מופיע בעת המשחקים הגוף הופך למעין כלי משחק .

על סוף טוב
על קטע חוזר
ומוטיב הגוף הגמיש.
בספרים "תולעת כול יודעת "ג'וליה דונלדסון . ,אני הוא עכברוע "ג'וליה דונלדסון .כשהנחש והעכבר נפגשו לראשונה "שלי אלקיים .

פעילות

גם בספרים נוספים
יש מוטיב
של
קטע חוזר המופיע לאורך העלילה .

ניצחון בין הרעים לטובים
ו
גוף גמיש של פרט זה או אחר , לתועלת אישית או תועלת הסביבה .

מוזמנים לצרף שמות ספרים לרשימה .

טובה53

New member
המסע לחרפצ'יוס / אשר קרביץ

"אני תולעת משמע אני יודעת", אומרת התולעת שהיא אחת מהדמויות שגיבור הסיפור פוגש במסעו.

חרצית10

New member
ועוד על תולעים. איך זה/דתיה בן דור מתוך שירים

שובבים.

איך זה לאכול תולעים?
תלוי את מי שואלים.
אם שואלים אותי אני אומר:
''פחס''!
אבל אם זקית, היא עונה:
''דליקטס!''

הזרה 11

New member
קטע חוזר המופיע לאורך העלילה:

נעמי ואפרוח לא - אבירמה גולן : "בַּבֹּקֶר נָעֳמִי קָמָה, מְצַחְצַחַת שִׁנַּיִם, אוֹכֶלֶת אֲרוּחַת בֹּקֶר וְהוֹלֶכֶת לַגַּן.
וְאֶפְרוֹחַ?
לֹא!
נָעֳמִי בּוֹנָה מִגְדָּל מִקֻּבִּיּוֹת, מַאֲכִילָה אֶת הַבֻּבּוֹת, מְצַיֶּרֶת, מְנַמְנֶמֶת.
וְאֶפְרוֹחַ?
לֹא!
בְּסוֹפוֹ שֶׁל יוֹם אָרֹךְ נָעֳמִי חוֹזֶרֶת הַבַּיְתָה, מִתְרַחֶצֶת וְהוֹלֶכֶת לִישֹׁן.
וְאֶפְרוֹחַ?
גַּם אֶפְרוֹחַ יָשֵׁן?"

כריכה:http://simania.co.il/bookimages/covers96/962033.jpg

וגם בספר - הלו! מי מדבר? - בן-דור דתיה:

טֶלֶפוֹן,, חַיּוֹת וַחֲרוּזִים - וְהַשִּׁמְחָה גְּדוֹלָה! - הָלוֹ! מִי מְדַבֵּר? - הִי-אָה! הִי-אָה! הִי-אָה! - שָׁלוֹם חֲמוֹר, שָׁלוֹם! מָה עָשִׂיתָ כָּל הַיּוֹם? - שָׁבַרְתִּי צַלַּחַת שָׁרְתִי בַּמִּקְלַחַת וְיֵשׁ לִי אוֹרַחַת. לְהִתְרָאוֹת!

כריכה:http://www.ashops.co.il/Shops/shop_73/products/800/picture_92.jpg

אשלינג

New member
עדשי השוקולד והבז אנטוני הורוביץ

ניצחון בין טובים ורעים.
בדרך כלל אני רגישה לתאורי אלימות בספרי נוער
אבל הספר הזה פשוט כתוב טוב ומצחיק
אז זה איך שהוא נסלח

אשלינג

New member
המסיבה של העכבישונת מיס ספידר דיויד קירק

עכשיו גיליתי שקיים עוד ספר בסדרה