עלילותיה של סבתא בתיה

עלילותיה של סבתא בתיה

צופית אופנגדן
איורים :עימנואל גלעדי .בהוצאת גוונים .
ומתוך תמצית גב הספר "צופית אופנגדן {קרני } כותבת דוקטורט על זיכרון באוניברסיטת טיבינגן ,בגרמניה ".

הזיכרון -הזיכרון אצל האדם דבר רציני הוא ,וכשהזכרון מתחיל לבגוד בנו ,בדרכ לעת זקנה ..מתחיל סיפור חדש ובהחלט לא
נעים..
על אותו זיכרון שצופית אופנגדן מכירה מכול הביטיו ודרכיו,היא לקחה לזווית נוספת .
וספר כתבה בשם "עלילותיה של סבתא בתיה ",כמו באיור סבתא בתיה ניחנה באופי חזק ,בטוחה בעצמה ,איתנה בדעותיה .וכאשר היא מחליטה שאין לה שום צורך במטפלת ,עצמאותה מעל לכול ,דבר לא יעזור .
לא שיכנועי הבן היקר שלה הרואה את נזקי הזכרון המדרדר הפוגע בביטחונה, לא מבטי הזעם והזעף של אשתו שבאמת דואגת לחמותה ועושה כמיטב יכולתה וצועקת מתוך תסכול שאינה יכולה יותר .לא הדירה שעלתה לא פעם בלהבות ,המהומה לא נוגעת בסבתא בתיה ,המטפלת לא תיכנס .הספר עוקב אחר חיי סבתא בתיה ,על חולשותיה ,על אהבתה לנכדה , ועל התחמקויותה הזריזות מהמשפחה הלוחצת מטפלת ויהי מה .
ובספר אלמנטים של: הגזמת והקצנת אירועים , ניגוד אינטרסים ,"כעין בריתות "ברית א' סבתא ונכד הפועלים יחדיו כנגד .ברית ב' הבן ואשתו וכמובן המטפלת .יצירת סיטואציות מביכות,מצחיקות ,חלקן אף מעלות את המתח אצל הקורא ,והזכרון הזכרון של סבתא לפעמים בהיר וברור לעיתים עכור ומטושטש ,מוביל במרץ את העלילה עד לתוצאה הראויה לסבתא .
מטפלת כן מטפלת לא וסבתא אחת סבתא בתיה, הדבקה בהחלטותיה .
"סבתא ניצחה הפעם .אך רק לחודשים .רובי עברה לגור איתנו, וכולנו היינו מרוצים ,גם רובי וגם סבתא .סבתא חזרה לגור לבדה ,עצמאית וללוא מטפלת ."עמוד 94 ..............

ופעילות

נדמה לי שעדין לא העלינו ..
באלו ספרים סיפורים ואולי גם שירים
מופיע בכותרת המילה עלילות

הזרה 11

New member
עלילות הברון מינכהויזן / גוטפריד אבגוסט בירגר

כריכה: http://www.booksefer.co.il/files/catalog/media/12170013861205.JPG
"הגרסה המקובלת ביותר לסיפורי בירגר. 189 עמודים עם ציורים מקוריים. תרגם:ישראל זמורה בספר יש צילום של עמוד השער המקורי אוגוסט גוטפריד בירגר: 1747-1794 משורר ומספר גרמני. אהב לקרוא ספרי גוזמאות ואגדות, הוא לקח אותם ו'הגזים' אותם עוד יותר. בעיקר את סיפוריו של הברון מינכהאוזן, 'מסעי הפלאות בים וביבשה, קרבות ועלילות משעשעות של הברון מינכהאוזן'. הסיפורים שלו מלאים בגוזמאות, בהומור מטורף ובהברקות שנונות. ראה ערכים כמו תסמונת מינכהאוזן-שבה אחד ההורים או אחד האנשים גורמים באמצעי כפיה לאחר תלות בו. סיפורי הברון מינכהאוזן-למשל, התירוצים של עמיר פרץ, ההתחמקויות של אולמרט ועוד. באתר ניתן להשיג מספר עיבודים שונים ומשונים לעברית."

הזרה 11

New member
עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור-אפרים סידון

אייר יוסי אבולעפיה. 1976 בהוצאת כתר, בסדרה "כתר לי"
""מלך זקן, נבון וחכם" שנקרא בקיצור פֶרְדִינַנְד פְּדָהצוּר. המלך היה אהוב על עמו, אך במסיבת מלכים אמר בן מלך ידוע:

הוא עושה רק דברים שהעם בם רוצה,
משום כך עמו כל כך מרוצה,
אם יפסיק פרדיננד להיות מלך טוב
יפסיק העם אותו לאהוב.
פרדיננד פדהצור רצה להוכיח שבן המלך טועה, ולכן הוציא צו שעל כל תושבי המדינה להפסיק ללכת על שתיים ובמקום זאת ללכת על רגל אחת. בנוסף, על כל הפקידים "מקל של כביסה באוזן לתלות". משלחת של זקנים פנתה אל המלך בבקשה שיתיר ללכת על שתיים, אך הוא לא נענה לבקשה, והוסיף עוד צו: איסור על הגייתן של האותיות א', ד', י', מ', ו'. שוב עלתה משלחת זקנים אל המלך, בבקשה לבטל צו זה, וציינו שבעם מתחילה מחאה. המלך סירב, וצעק אל העם ברמקול:

תושבי המדינה, כולכם תיענשו,
גזרות חדשות מדי יום יתחדשו
יהיו עונשים
לגברים ונשים
מהיום יסבלו אלפי אנשים.
בעודו מאיים, עלה כל העם אל הארמון, תפס את המלך ודחפוֹ לארגז, ושלח אותו הרחק ככל האפשר. והעם חי בשלווה ובשקט, בלי מלך נחמד לאהוב, אך גם בלי חשש משגעונות של מלך טיפש."(ויקיפדיה)

סרטון: https://www.youtube.com/watch?v=cOL7FYeYPJ8

הזרה 11

New member
עלילות מיקי מהו - אברהם שלונסקי

"כה חשב שעה בערך ומצא 'הנה הדרך!' ורכוב על המכּוּש בא לארץ הקשקוש. בא. הביט. ראה: טווסת עט טובלת לה בקֶסֶת ושולחת בכישוף כתב אגרת לינשוף. (כמובן: אסור לשכוח, כי מוטב שלא לרתוח... אך מאוד אני שונא כל יצור שמתקנא!) שמי הוא: פיט! ושמי הוא: פוּט! שמנו יחד הוא: פיטפוט! באנו הנה וכעת שנינו יחד נפטפט"

קישור: http://onegshabbat.blogspot.co.il/2012/07/blog-post_18.html

קישור נוסף: http://no666.wordpress.com/2005/12/31/הכישוף-מארץ-עוץ-40-שנה-לעוץ-לי-גוץ-לי-מאת/

חרצית10

New member
מיטב ספורי עלילה/ליקט ותרגם ב' נאדל.

בספר ספורים של סופרים שונים. לדוגמה:
מחקר בשני/ ארתור קונן דויל.

וגם

"עלילות נמה" -בהוצאת כנרת זמורה ביתן של עדנה קפלן הגלר 2009

"עלילות גלגמש "

תת נושא
"תעלוליו של אמיל" ,אסטריד לינדגרן וביורן ברג
הייתי מוסיפה לנושא התעלולים גם את מקס ומוריץ .של וילהלם בוש בהוצאת לוין -אפשטיין

pasternack

New member
יופי

בשנים האחרונות יותר ויותר נושאים שהיו בגדר "טאבו" נכנסים לספרות הילדים. בעיקרון זה תהליך מבורך.

למעלה