"חכמת החיים מול חכמת המדע."

הזרה 11

New member
"חכמת החיים מול חכמת המדע."

"חכמת החיים מול חכמת המדע.
הבריטים כידוע שלטו בהודו וראו בה מדינה נחשלת, הם החליטו לשפר את מערכת הכבישים הרעועה והישנה ובשלב ראשון שלחו לאחד הכפרים מהנדס, עם מודדים וציוד הנדסי מתקדם לתכנון כבישים כל זאת במטרה לבנות דרך תוואי דרך חדשני ומודרני בין הכפר האחד לכפר השני.
המהנדס מגיע עם כל הכבודה, מקימים את הקרוון והעובדים הרבים חורי הפנים יוצאים לשמש ההודית הקופחת ומחילים במדידות.
שבוע עובר ועוד שבוע וחודש שלם והמהנדס מזיע ולא מאמין. כל המדידות מראות שהתוואי הישן והרעוע בין שני הכפרים הוא התוואי המושלם והמדויק ביותר. מכוונים שוב את המכשירים ושוב מודדים יום ולילה,
לאחר שלושה חודשים מבין המהנדס שלא יכול להיות תוואי דרך טוב יותר מהתוואי הקיים. ניגש המהנדס הבריטי לראש הכפר ואומר לו – לראש הכפר ואמר לו: 'איך הצלחתם להגיע למסקנה שזו הדרך הכי טובה? מה עשיתם על מנת להגיע לדיוק כזה? אני כבר שלושה חודשים מנסה עם המכשירים הכי טובים ורואה כי זאת הדרך הקצרה והטובה ביותר'.
עונה לו ראש הכפר – פשוט מאוד אנחנו לוקחים חמור, שמים אותו בכפר השכן קושרים אותו שלושה ימים ללא אוכל וללא שתיה וכעבור שלושה ימים משחררים אותו, מה עושה החמור דבר ראשון מתחיל לרוץ חזרה לאורוה שלו למקום בו יש לו מה לאכול, החמור רץ ואנחנו אחריו מסמנים את התוואי של הדרך בה עבר החמור.
נדהם המהנדס הבריטי ולאחר דקות אחדות מתאושש ושואל – ומה אם לא היה לכם חמור?
- אם לא היה לנו חמור, מסנן ראש הכפר לאיטו, אם לא היה לנו חמור אז היינו מבקשים שיבוא מהנדס כמוך."

מי מכיר סיפורים ושירים על חמורים?

הזרה 11

New member
"מעשה בחמור " /אורה איתן

סיפור אהבה בין חמור שחור לאתון לבנה.
סיפור משעשע בצבע.

הזרה 11

New member
"חמור, די לנעור!" מאת לידיה מונקס

נוסח עברי: אפרים סידון
"ריקו חמוריקו מעיר את דרי השכונה בכל בוקר. השכנים מחליטים שחמוריקו חייב ללכת!!! אבל, בוקר אחד קורה דבר מוזר: החמור מפסיק לנעור. סופו של הסיפור מפתיע ומעלה חיוך. סיפור נפלא ומשעשע בתרגום עדכני של אפרים סידון לצד איורים מרהיבים."

דינה136

New member
חמור עף/ אבנר כץ זהו...

ספר מהנה ביותר, גם למבוגרים המקריאים, על חברות, על נתינה, על ויתורים, על צרכים שונים, ואולי (לצינים בינינו) גם על מה זה להיות חמור בעולם ...

אשלינג

New member
מה קרה לבובה של רותי דינה דזלטובסקי

רותי נותנת לחמור לשתות
אך שמה את הבובה שלה בעגלת הירקות

הזרה 11

New member
"שיר החמור" מילים ולחן: דתיה בן דור

שיר החמור
מילים ולחן: דתיה בן דור
קיים ביצוע לשיר זה

מי יודע למה
למה לחמור
יש אוזניים של חמור
ועיניים של חמור
ושיניים של חמור
ורגליים של חמור
וזנב של חמור
ופרצוף של חמור

אני יודעת למה
למה לחמור
יש אוזניים של חמור
ועיניים של חמור
ושיניים של חמור
ורגליים של חמור
וזנב של חמור
ופרצוף של חמור

למה?
כי הוא חמור!

מה היה קורה
אילו לחמור
היו אוזניים של פיל
ועיניים של פיל
ושיניים של פיל
ורגליים של פיל
וזנב של פיל
וחדק של פיל

אני יודעת
הוא לא היה חמור
הוא היה פיל

מה היה קורה
אילו לפיל
היו רגליים של חרגול
ונוצות של תרנגול
וצוואר של ג'ירף
וזנב של ארנב
ושריון של צב
וקרן של קרנף

אני יודע מה היה קורה
הוא לא היה פיל
אז מה הוא היה?
אני יודע? תשאלו את החמור
מה היה קורה אם לכל היצורים
הייתה אותה צורה
אם לכל היצורים הייתה אותה צורה
זאת הייתה צרה צרורה

כי איך אפשר היה להבדיל
בין פר לפרפר
בין זבוב לפיל
ובין תרנגול לפרד
ובין אדון לגברת.

הזרה 11

New member
"מעשה בשני חמורים"

אחד פוגש את החבר שלו אומר לו, שמע עשה לי טובה יש לי שני חמורים ואני לא מסתדר אתם בעבודה,
אני לא יודע איך לחלק ביניהם את העבודה.
אומר לו - מה הבעיה תקצץ לחמור אחד את הזנב ויהיה לך חמור עם זנב שלם וחמור קצוץ זנב.
טוב, פוגש אותו אחרי שלושה ימים, שואל אותו - נו, הכל בסדר עכשיו?
עונה לו בעל החמורים - שמע ביום הראשון היה נהדר, ביום השני גם. אבל ביום השלישי מעשה שטן, עברנו ליד שייך באדר (מקום משכן הכנסת כיום ) בירושלים הייתה שם קונצרטינה ( גדר תיל ) עוד ממלחמת השחרור, הזנב של החמור השלם נתפש בקונצרטינה ונחתך בדיוק כמו השני, אני לא יודע מה לעשות? תציל אותי.
אומר לו - שמע, קצץ לחמור אחד חתיכה מהאוזן ויהיה לך חמור עם אוזניים שלמות וחמור אחד קצוץ אוזן. אומר לו בעל החמורים תודה והולך. אחרי כמה זמן פוגש אותו ושואל אותו -נו, אתה מסתדר עם החמורים?
עונה לו בעל החמורים - לא תאמין הכל היה בסדר, עד שעברנו שוב ליד אותה גדר תיל והפעם הגדר תפשה את האוזן של החמור השלם ועכשיו שניהם קצוצי אוזניים לא יודע מה לעשות? תציל אותי.
אומר לו החבר שלו - שמע יש לך מטר בבית?
עונה לו - כן.
אומר לו - לך תמדוד את הגובה של החמורים, אין בעולם שני חמורים באותו גובה.
טוב, אחרי איזה שבועיים רואה אותו בעל החמורים מרחוק, רץ אליו, מחבק אותו ומודה לו.
- מה קרה? מדדת?
- כן, אומר לו בעל החמורים,באמת צדקת! החמור הלבן גבוה יותר מהחמור השחור בעשרה סנטים.

הזרה 11

New member
"אחוריים של חמור" / גרדה כהן

סיפור משעשע על חמור, על קלרה - הילדה החדשה מארצות הברית ועל עוד ילדים שגונבים את ההצגה.

הזרה 11

New member
איה החמור מפו הדב.והפרק בו איה מאבד את זנבו..

איה - חמור אפור פסימי ונרגן אשר נוהג לקטר על כך שלא מתייחסים אליו.
איה החמור מאבד זנב ופו מוצא אותו.
א.א. מילן
הַחֲמוֹר הָאָפֹר וְהַזָּקֵן, אִיָּה, עָמַד לְבַדּוֹ בְּחֶלְקַת דַּרְדָּרִים בַּיַּעַר. הוּא הִצִּיב אֶת רַגְלָיו הַקִּדְמִיּוֹת בְּפִשּׂוּק רָחָב, הִטָּה אֶת רֹאשׁוֹ הַצִּדָּה, וְחָשַׁב עַל כָּל מִינֵי דְּבָרִים. לִפְעָמִים חָשַׁב לְעַצְמוֹ בְּעֶצֶב "לָמָּה?", לִפְעָמִים חָשַׁב "בִּגְלַל מָה?", לִפְעָמִים חָשַׁב "בְּמִדַּת מָה?" – וְלִפְעָמִים לֹא יָדַע בִּכְלָל עַל מָה הוּא חוֹשֵׁב. לָכֵן, כְּשֶׁבָּא פּוּ הַדֹּב וְהִתְקָרֵב אֵלָיו בִּצְעָדִים כְּבֵדִים, אִיָּה שָׂמַח מְאוֹד שֶׁהוּא יָכוֹל כְּבָר לְהַפְסִיק קְצָת לַחְשֹׁב, כְּדֵי לְהַגִּיד לוֹ בְּקוֹל עָגוּם, "מָה נִשְׁמָע אֶצְלְךָ?"

"וּמָה שְׁלוֹמְךָ אַתָּה?" שָׁאַל פּוּ הַדֹּב.

אִיָּה הֵנִיד אֶת רֹאשׁוֹ מִצַּד לְצַד.

"לֹא כָּל כָּךְ מָה," אָמַר. "כְּבָר הַרְבֵּה זְמַן שֶׁאֲנִי בִּכְלָל לֹא מַרְגִּישׁ כָּל כָּךְ מָה."

"אוֹי וַאֲבוֹי," אָמַר פּוּ. "אֲנִי מִצְטַעֵר. בּוֹא נִסְתַּכֵּל עָלֶיךָ רֶגַע."

וְאִיָּה עָמַד לוֹ שָׁם וּבָהָה בְּעֶצֶב בָּאֲדָמָה, וּפּוּ הַדֹּב הִקִּיף אוֹתוֹ הַקָּפָה שְׁלֵמָה.

"תַּגִּיד, מָה קָרָה לַזָּנָב שֶׁלְּךָ?" הוּא שָׁאַל בְּתִמָּהוֹן.

"מָה קָרָה לוֹ?" שָׁאַל אִיָּה.

"הוּא אֵינֶנּוּ."

"אַתָּה בָּטוּחַ?"

"תִּרְאֶה: זָנָב – אוֹ שֶׁהוּא יֶשְׁנוֹ, אוֹ שֶׁהוּא אֵינֶנּוּ. אִי אֶפְשָׁר לִטְעוֹת בָּעִנְיָן הַזֶּה. וְהַזָּנָב שֶׁלְּךָ אֵינֶנּוּ!"

"אָז מָה יֶשְׁנוֹ?"

"שׁוּם דָּבָר."

"בּוֹא נִרְאֶה," אָמַר אִיָּה וְהִסְתּוֹבֵב לְאַט-לְאַט אֶל הַמָּקוֹם שֶׁבּוֹ נִמְצָא הַזָּנָב זְמַן קָצָר לִפְנֵי כֵן. אַחַר כָּךְ, כְּשֶׁלֹּא הִצְלִיחַ לִתְפֹּס אוֹתוֹ, הִסְתּוֹבֵב לַצַּד הַשֵּׁנִי, עַד שֶׁחָזַר לְאוֹתוֹ מַצָּב שֶׁבּוֹ עָמַד בַּהַתְחָלָה, וְאָז הוֹרִיד אֶת הָרֹאשׁ וְהִבִּיט בֵּין הָרַגְלַיִם הַקִּדְמִיּוֹת, וּלְבַסּוֹף, בַּאֲנָחָה אֲרֻכָּה וַעֲצוּבָה, אָמַר: "אֲנִי חוֹשֵׁב שֶׁאַתָּה צוֹדֵק."

"בֶּטַח שֶׁאֲנִי צוֹדֵק," אָמַר פּוּ.

"עַכְשָׁו הַכֹּל הִתְבַּהֵר," אָמַר אִיָּה בְּקוֹל עָגוּם, "זֶה מַסְבִּיר הַכֹּל. לֹא פֶּלֶא."

"בֶּטַח הִשְׁאַרְתָּ אוֹתוֹ בְּאֵיזֶה שֶׁהוּא מָקוֹם," אָמַר פּוּ הַדֹּב.

"בֶּטַח מִישֶׁהוּ לָקַח אוֹתוֹ," אָמַר אִיָּה. "כָּל כָּךְ מַתְאִים לָהֶם," הוֹסִיף לְאַחַר שְׁתִיקָה אֲרֻכָּה.

פּוּ הִרְגִּישׁ שֶׁהוּא מֻכְרָח לְהַגִּיד עַל זֶה מַשֶּׁהוּ מוֹעִיל, אֲבָל לֹא יָדַע בְּדִיּוּק מָה, וּבִמְקוֹם זֶה הֶחְלִיט לַעֲשׂוֹת מַשֶּׁהוּ מוֹעִיל.

"אִיָּה," הוּא אָמַר בַּחֲגִיגִיּוּת, "אֲנִי, פּוּ הַדֹּב, אֶמְצָא לְךָ אֶת הַזָּנָב."

"תּוֹדָה, פּוּ," עָנָה אִיָּה, "אַתָּה חָבֵר אֲמִת&#

הזרה 11

New member
המשך הפרק בו איה מאבד את זנבו....

"תּוֹדָה, פּוּ," עָנָה אִיָּה, "אַתָּה חָבֵר אֲמִתִּי," אָמַר. "בְּנִגּוּד לַאֲחֵרִים."

וְכָךְ יָצָא פּוּ הַדֹּב לְחַפֵּשׂ אֶת הַזָּנָב שֶׁל אִיָּה.

בֹּקֶר נָעִים שֶׁל אָבִיב הָיָה בַּיַּעַר כְּשֶׁיָּצָא לְדַרְכּוֹ. עֲנָנִים רַכִּים וּקְטַנִּים שִׂחֲקוּ בְּעַלִּיזוּת בְּשָׁמַיִם כְּחֻלִּים.

מִדֵּי פַּעַם דִּלְּגוּ לִפְנֵי הַשֶּׁמֶשׁ, כְּאִלּוּ הִתְכַּוְּנוּ לְכַבּוֹת אוֹתָהּ, וּלְפֶתַע גָּלְשׁוּ לָהֶם הָלְאָה, לְפַנּוֹת מָקוֹם לֶעָנָן הַבָּא בַּתּוֹר. בֵּינֵיהֶם וּמִבַּעַד לָהֶם זָרְחָה הַשֶּׁמֶשׁ בְּאֹמֶץ; וְחֻרְשַׁת שִׂיחִים אַחַת, שֶׁהִתְעַטְּפָה בְּמַחֲטֵי אַשּׁוּחַ כָּל יְמוֹת הַשָּׁנָה, נִרְאֲתָה עַכְשָׁו זְקֵנָה וּמְרֻשֶּׁלֶת מוּל רִקְמַת הַתַּחְרָה הַיְּרֻקָּה-רַעֲנַנָּה שֶׁטָּווּ עֲצֵי הָאָשׁוּר בְּחֵן כֹּה רַב. בֵּין שִׂיחִים וּבֵין חֻרְשׁוֹת צָעַד לוֹ הַדֹּב; יָרַד בְּמִדְרוֹנוֹת רַחֲבֵי יָדַיִם שֶׁל רֹתֶם וְאַבְרָשׁ, חָצָה נְתִיבֵי מַיִם מְסֻלָּעִים, טִפֵּס עַל גְּדוֹת נַחַל תְּלוּלוֹת מֵאֶבֶן חוֹל, שָׁב וְנִכְנַס לִסְבַךְ הָאַבְרָשׁ, וּלְבַסּוֹף, עָיֵף וְרָעֵב, הִגִּיעַ אֶל חֹרֶשׁ מֵאָה הָעֵצִים. כִּי שָׁם, בְּחֹרֶשׁ מֵאָה הָעֵצִים, חַי לוֹ יַנְשׁוּף.

"וְאִם מִישֶׁהוּ יוֹדֵעַ מַשֶּׁהוּ עַל מָה שֶׁלֹּא יִהְיֶה," אָמַר הַדֹּב לְעַצְמוֹ, "זֶה יַנְשׁוּף, שֶׁיּוֹדֵעַ מַשֶּׁהוּ עַל כָּל דָּבָר – אוֹ שֶׁהַשֵּׁם שֶׁלִּי הוּא לֹא וִינִי הַפּוּ," אָמַר, "וְהַשֵּׁם שֶׁלִּי הוּא כֵּן וִינִי הַפּוּ, אָז הִנֵּה לָכֶם, בְּבַקָּשָׁה."

יַנְשׁוּף גָּר בְּ"צַמֶּרֶת עַרְמוֹנִים", בֵּית מְגוּרִים רַב קֶסֶם וְהָדָר שֶׁל יָמִים עָבָרוּ, מְפֹאָר מִכָּל בַּיִת אַחֵר, אוֹ כָּךְ לְפָחוֹת הוּא נִרְאָה בְּעֵינֵי הַדֹּב, מִפְּנֵי שֶׁהָיוּ לוֹ גַּם מַקּוֹשׁ וְגַם פַּעֲמוֹן. מִתַּחַת לַמַּקּוֹשׁ הָיְתָה פִּתְקָה, שֶׁכָּתוּב בָּהּ כָּךְ:

נָה לִי צַלְצֵל אִים מְאֻנְיָנִים בֶּתּוּשְׁבָע

וּמִתַּחַת לְחֶבֶל הַפַּעֲמוֹן הָיְתָה פִּתְקָה, שֶׁכָּתוּב בָּהּ כָּךְ:

נָה לִין קוֹשׁ אִים לֹא מְאֻנְיָנִים בֶּתּוּשְׁבָע

אֶת הַפִּתְקָאוֹת הָאֵלֶּה כָּתַב כְּרִיסְטוֹפֶר רוֹבִּין, הַיָּחִיד בַּיַּעַר שֶׁשָּׁלַט בִּכְתִיב; כִּי יַנְשׁוּף, שֶׁהָיָה חָכָם גָּדוֹל בִּתְחוּמִים רַבִּים, יָדַע אָמְנָם לִקְרֹא וְלִכְתֹּב בִּכְתִיב נָכוֹן אֶת הַשֵּׁם שֶׁל עַצְמוֹ, נַשְׁיוּף, אֲבָל מִשּׁוּם-מָה הָיָה מִתְרַסֵּק לִרְסִיסִים לְנֹכַח מִלִּים מֻרְכָּבוֹת כְּמוֹ אֲבַעְבּוּעוֹת אוֹ לֶחֶמְעִמְחֶמְאָה.

פּוּ קָרָא אֶת שְׁתֵּי הַפִּתְקָאוֹת בְּעִיּוּן רַב. תְּחִלָּה מִיָּמִין לִשְׂמֹאל, וְאַחַר כָּךְ, כְּדֵי לִהְיוֹת בָּטוּחַ שֶׁלֹּא דִּלֵּג ע&#1

הזרה 11

New member
"זכרונותיו של חמור" / הרוזנת סופי דה סגיר

זכרונותיו של חמור (1860. תר' משה בן-אליעזר בשם קורות חמור אחד, 1923; חיים אברביאה, 1958) — חמור רב-מעללים מספר בגוף ראשון את קורותיו, ידידותו עם ילדים וגלגוליו בין בעלים שונים, ומעביר ביקורת סמויה על החברה האנושית.

הזרה 11

New member
המשל על האב,הבן והחמור...

ישנו משל מפורסם של איזופוס על האב, הבן והחמור. קראו או ספרו אותו לילדיכם:
מעשה באב ובנו שהיו מהלכים בדרך וחמורם עימם. האב רכב על החמור והבן הלך ברגל, לצידו.
פגש אותם אדם ואמר לאב: "איך זה שאתה רוכב ובנך הצעיר הולך? אינך מרחם עליו?"
ירד האב, ונתן לבן לרכוב במקומו.
פגש אותם אדם שני ואמר לבן: "איך זה שאתה רוכב ונותן לאביך הזקן ללכת ברגל?"
עלה גם האב ורכבו שניהם על החמור.
פגש בהם אדם שלישי ואמר: " איזו אכזריות, שניכם רוכבים על החמור המסכן...!"
ירדו שניהם והלכו לצד החמור.
פגש בהם אדם רביעי ולגלג עליהם: "בשביל מה יש לכם חמור, למה אתם לא רוכבים עליו?"
אמרו: "מה נעשה כדי שכולם יהיו מרוצים."
הלכו האב והבן ברגל והרכיבו את החמור על גבם...

הזרה 11

New member
"כשיבוא חמור לבן " מילים: יורם טהרלב

כשיבוא חמור לבן

כשיבוא חמור לבן
מילים: יורם טהרלב
לחן: יגאל בשן
כבר עברה פה היונה
ומיד חלפה
כבר עברה פה היונה
נשברה כנפה.
אחריה בא הנץ
גא ורם ליבו
אחריה בא הנץ
לא רצינו בו.

אך כשיבוא חמור לבן
נדע כי בא היום
אך כשיבוא חמור לבן
אז נשיר שלום.

כבר פרחו פרחי הבר
בקצווי עולם
כבר פרחו פרחי הבר
איפה הם כולם?
צפורים חלפו מעל
ונשאו בשורה
צפורים חלפו מעל
ועפו חזרה.

אך כשיבוא חמור לבן
נדע כי בא היום
אך כשיבוא חמור לבן
אז נשיר שלום.

גם הנץ גם היונה
כבר זמנם עבר
גם הנץ גם היונה
לא נתנו דבר.
הפרחים, הצפורים,
לא השאירו כלום
ומאלף השירים
רק נותר זמזום.

אך כשיבוא חמור לבן
נדע כי בא היום
אך כשיבוא חמור לבן
אז נשיר שלום.

במסורת היהודית יבוא המשיח כשהוא רכוב על חמור לבן. השיר מנצל עובדה זאת ומביא את שני בעלי החיים האחרים שמלווים את תקוותנו לשלום: היונה והנץ. שניהם (לדברי השיר) איכזבו. החמור הלבן עדיין לא איכזב כי הוא פשוט טרם הגיע. ישנו סיפור על יהודי בעיירה שזכה במשרה מיוחדת: לעמוד בכניסה לעיירה וכאשר יגיע המשיח על חמורו לרוץ ולהודיע לתושבי העיר שייצאו ויקבילו את פניו. שאל אותו ידידו: ויש מזה פרנסה? אתה מרוויח מזה הרבה כסף? אמר לו המבשר: מעט מאוד כסף, אבל הפרנסה מובטחת לנצח...

הקישור לשיר: http://www.youtube.com/watch?v=EdnRZQpB8G8

חרצית 10

New member
סנאי, שפן,חמור/ שלומית כהן אסיף.

אבא אומר שאני קפוד קטנטן
אמא אומרת שאני אפרוח.
סבא אומר שאני חתול, סנאי, שפן...
ואת הרשימה אי אפשר לגמור
רק אחותי אומרת שאני חמור.

למעלה