לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1029610,296 עוקבים אודות עסקים

פורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ספרות לילדים ולנוער

אני מזמינה אתכם לחוות ולהתרגש בפורום ספרות לילדים ונוער . הפורום מעניק במה לכול אוהבי הספר .מרחב לחשיפת ספרים שניחוחם משכר .מקום לשאלת שאלות ,להפעלת רעיונות ויוזמות . ``לקרוא ספרים ולהנות `` ``אדם הקונה ספר, אינו קונה אך ורק נייר ודיו ודבק במשקל ידוע -חיים חדשים הוא קונה לו" {כ. מורלי }מחכה לכם.
x
הודעה מהנהלת הפורום
0
המשך >>

לצפיה ב-'"ילדי בית הזכוכית "'
"ילדי בית הזכוכית "
<< ההודעה הנוכחית
28/02/2011 | 14:19
6
179
יעל פורמן :כתבה
איור עטיפה ופנים :ינון זינגר
ספר לנוער
בהוצאת מודן /2011 .
אהבתי

אם תתבנו באיור על גבי עטיפה קדמית תוכלו להכיר את ילדי בית הזכוכית הנה לפניכם אחת מהם . בת-מים בשם כילה .
העלילה נעה  סביב ציר הבית. מדובר בבית מיוחד שבו אקוריום מרשים בעל שתי קומות ." הבית היה אקווריום ענקי שבתוכו חללים קטנים יבשים לנושמי האוויר ".
דיריו הם בני מים, בנוסף לדגים ויצורי מים קטנים.כול דיירי המים חיו בסביבה מוגנת ,מטופחת בדאגה מתמדת  למזונם ולנוחיות הפרטית .
בני הבית הדמויות בסיפור  הם הילדה שקדיה שאותם רואים בתמונה הוריה ואח תינוק.
האב אסף את דיריי האקווריום ממקומות שונים מוזנחים שהתנאים בהם  היו ירודים ,הבעלים לשעבר לא הקיפדו על תזונה ,חמצו ונקיון ,או שפשוט נמאס עליהם דרך התחזוקה.
ההוצאות רבות היה למר פלג אבא של שקדיה בהטיבו עם בני המים. ולמקורות מחיתו,  הוביל קבוצות אורחים להתבונן ולהכיר מקרוב את בני המים שבביתו .
מראש ציין בפני אורחיו שבני המים חופשים  ורשאיים, לנהוג כרצונם, הם מתנהגים בהתאם למצב רוחם וכאשר יחשקו בפרטיות יעלמו לכוכים  בצידי האקוריום שנבנו לשם כך.
שקיבל את הסכמתם הוביל את אורחיו מסביב לאקוריום וענה על השאלות הרבות שנשאלו .
החיים בבית והן באקוריום זרמו על מי מנוחות. קשר חזק נרקם בין שקדיה לבת הים  כילה שפלג גופה העליון כשל אדם והחלק התחתון כשל דג.  שקדיה למדה את שפתם סימני אותיות  ואורחות חיי בני המים .נהנתה  מחברתם מציוריהם והמתנות שהכינו או פיסלו וחיבתה להם היתה רבה .
השגרה נפסקה באחת .קמה קבוצה שמנהיגה היה אדם בשם אורי .וזה קרה לאחר שהשתתף באחד הסיורים והכרות עם בני המים בבית ו של פלג -אבא של שקדיה ..התקומם כנגד הרעיון שבני המים יחיו כך באקוריומים  . אורי כעס ,אורי הלבין את פניו של פלג האשים ובז " אתה שמת  אותה בכלוב מזכוכית כי היא נושמת עם זימים ,כמה נוח. "
אורי החליט לפעול ,לשנות וסחב אחריו אנשים רבים שהסכימו לדעתו.הם יצאו להפגנות סביב ביתו של פלג והמשפחה  ,השקט בבית שקדיה ובין דירי האקווריום פינה את מקומו למתח ובהלה , דמעות וכאב לב, התחלת השלמה מצד אחד וגעגועים .
קבוצת המפגינים הצליחו במטרתם ,חל שינוי בחשיבה ,מתוך כאב רב ויתרו בני המשפחה על דירי האקווריום  וכיום בני המים חיים את חייהם במקום פתוח וחופשי   .
*על היחסים של שקדיה עם בני המים שבאקווריום שבביתם .
*על יחסו האהוב של האב בטיפול בבני טיפוחיו .
האקולוג ותפקידו .
והפגנה שגרמה לשינוי ולטלטלה גם בקרב הקורא .
בספר "ילדי בית הזכוכית" שנכתב  בשפה עשירה ,זורמת , ומעוררת סקרנות .
ממליצה
ספרות לילדים ולנוער >>
לצפיה ב-'הסופרת יעל פורמן '
הסופרת יעל פורמן
28/02/2011 | 14:40
2
21
יעל שלום
לאחר הקריאה והתרשמות שלי מהספר,שוחחתי איתך בטלפון ובקשתי לשאול  מספר שאלות .
קבלתי את הסכמתך והנה הן לפניך .
הספר יחודי בנושא שהעלית
*מהיכן עלה הרעיון לכתיבה על בני המים .
*עדין נשארתי עם משפטי הכעס על  מרכזי היצור של בני המים .
האם בעיה זו נשארה כפער לקורא ? האם בכוונה לא טיפלת בנקודה החשובה הפסקת תהליך יצור בנות הים ,או אולי חשבת אחרת .
*רצתי לספר לך על הזדהות הגדולה שלי עם אבא פלג ובתו שקדיה ברגעי הדאגה לגורלם של בני המים .כמוהם ממש לא רציתי שילקחו ,טענותיו היו כול כך הגיוניות שהסכמתי עם כול מילה.אך כשומר חוק נעתר מר פלג  לפניה,  ויתר על בני טיפוחיו בני המים בכאב ,בהבנה ובגעגועים .
*האם  סיטואציה זו נשאבה מסביבה חברתית כולשהי או שמא  מקום אישי פרטי וחבוי .
ועוד
*האם תוכלי לספר לנו פרטים נוספים ורלוונטים שלא העליתי הקשור לספר.  
אשמח לתשובותיך במידה המתאימה לך.

לסיום תודה יעל על ספר מרגש ,המחבר: בין מין לשאינו בני מינו ,לערכים שעלו  כגון התיחסות רגישות ואיכפתיות ,והדרך לדעת  מתי להרפות לותר למרות הכאב.  
ספרות לילדים ולנוער >>
לצפיה ב-'תשובות לשאלות'
תשובות לשאלות
28/02/2011 | 22:05
1
20
שלום חולית 10. הנה התשובות לשאלותיך. (קיצרתי כמה מהשאלות לנוחות הקריאה, הן ממילא מפורטות בהודעתך).

מהיכן עלה הרעיון לכתיבה על בני המים?
הרעיון לספר נבנה אצלי בשלבים. לא מעט שנים היה לי רעיון לא מגובש על בני אדם שעברו שינוי גנטי כדי לעצב אותם בדומה לבני הים מהאגדות וגם הופך אותם למעין חיות מחמד, ולא הייתי בטוחה מה לעשות איתו. לפני שנתיים התקיימה תחרות סיפורים קצרים לקראת כנס "עולמות" של האגודה למדע בדיוני ופנטסיה שהנושא שלה היה "סוף העולם". כשהתחלתי לחשוב על האפשרויות הגלומות בנושא חזרתי לרעיון על בני המים, והיה לי בדמיון אקווריום ענק שהם חיים בו, ומבחינתם זה העולם כולו, ואם ירצו להוציא אותם ממנו, זה יהיה מבחינתם סוף העולם. מכאן בעצם נבנה הסיפור.

מה לגבי הפסקת הייצור של בני המים?
יתכן שהפרט הזה נבלע מעט בסיפור. במסגרת השינויים בחוק שחלו בעקבות ההפגנות של הפעילים לשחרור בני המים, גם הופסק הייצור שלהם. וממילא, אם אי אפשר להרוויח כסף מהמכירה שלהם, אין טעם לייצר אותם.

האם  סיטואצית הויתור על בני המים נשאבה מסביבה חברתית או ממקום אישי פרטי וחבוי?
האנלוגיה היא למצבם של בעלי החיים בשירות האדם. אנשים רבים סבורים שבעלי חיים נועדו "לשרת" אותנו או שהם נוצרו "בשבילנו". כמו כן, מאחר שהם לא מדברים, יש הסבורים שמותר אם כך לעשות להם הכל. אם ניקח כדוגמה את שוק החתולים הגזעיים, אז יש מגדלים שעושים זאת מתוך אהבה לחתולים, והם משקיעים את נשמתם ואת כל משאביהם למען החתולים שהם מרביעים, ובעצם מכירת הגורים בסך הכל מכסה להם את העלויות. ויש כאלה שמרביעים כמה שיותר, בתנאים גרועים ובלי הקפדה על התאמה גנטית ומניעת מחלות, כשמטרתם היא פשוט למכור הרבה גורים ולהרוויח כסף ולא חשוב מה יהיה איתם אחר כך. אין שום ספק שהמגדלים מהסוג הראשון (שמקבילים בסיפור שלי לפלג אורלב ומשפחתו) הם אנשים נפלאים ושלחתולים שלהם טוב הרבה יותר מלכמה בני אדם. גם אין הרבה שיחלקו על הדעה שהמגדלים מהסוג השני, שגם להם כמה הקבלות בספר, הם אנשים איומים ושיש לקחת להם את כל החתולים ולאסור עליהם לגדל אותם. כמו כן יש גם אנשים שקונים חתולים סתם כי זה נראה להם יפה בבית, ואז עוקרים להם ציפורניים כדי שלא ישרטו את הרהיטים ובסוף משליכים אותם מהבית, כי הם משירים פרווה על הסלון היפה. פורום חתולים פה בתפוז מלא בסיפורי זוועה כאלה. וגם לאנשים האלה יש מקבילים בסיפור.
לכאורה כל מה שצריך לעשות זה לטפל במגדלים הבעייתיים, ולהתיר רק לאחראים לפעול. אלא שאף אחד לא טורח לשאול האם זה בכלל ראוי שמרביעים חתולים ומוכרים אותם בכסף? מדוע בכלל בעלי חיים שווים כסף? כיצד יתכן שיצור חי נחשב כרכוש של אחר, ושמותר לעשות לו הכל?
ומכאן בעצם בא הסיפור. כלוב מזהב הוא עדיין כלוב, וגם התנאים הטובים ביותר אינם מצדיקים כליאה. אבל כמובן, פלג אורלב באמת אוהב את בני המים שלו. בבית שלי עצמי גרים שני חתולים שנאספו מהרחוב (אחד מהם היה על סף מוות) ואני אוהבת אותם בכל ליבי. אני יודעת איך הייתי מרגישה אילו היו לוקחים לי אותם, ואפילו אם זה היה לטובתם, כפי שתיארתי בספר. גם כשעושים את הדבר הנכון יהיו רגשות פגועים, וזו אכן הסיטואציה.

אם יהיו עוד שאלות עכשיו או בעתיד אשמח לענות. אני מאוד שמחה שאהבת את הספר, ותודה רבה לך על ההמלצה המקסימה שכתבת כאן.
ואם מישהו מעוניין, אז בכנס עולמות 2011 (אותו אחד שלתחרות שלו כתבתי את הסיפור הקצר המקורי) יתקיים מפגש פתוח איתי לשאלות על הספר, וכמובן כל שאלה אחרת שמישהו רוצה לשאול. המפגש יתקיים ב 21/4/2011 בשעה 14:00, באשכול פיס שמאחורי סינמטק תל אביב.
ספרות לילדים ולנוער >>
לצפיה ב-'ליעל '
ליעל
01/03/2011 | 20:38
13
תודה על תשובות מפורטות  השולחות נקודות אור נוספות על הספר .
ובהצלחה
נחשפת לפורום ואת מוזמנת בכול עת .
ספרות לילדים ולנוער >>
לצפיה ב-'שלום חולית'
שלום חולית
28/02/2011 | 22:39
1
11
לצפיה ב-'קראתי בענין רב את המלצת חולית ואת דברי הסופרת'
קראתי בענין רב את המלצת חולית ואת דברי הסופרת
01/03/2011 | 08:38
14
אני חייבת לציין שהספר , עד כמה שנחשפתי לו, עורר בי
מחשבות רבות. תודה לכן.
ספרות לילדים ולנוער >>
לצפיה ב-'נשמע מעניין'
נשמע מעניין
01/03/2011 | 12:49
7

הודעות אחרונות

16:11 | 14.11.18 אורחים בפורום
12:29 | 14.11.18 חולית 10
07:37 | 14.11.18 חולית 10
07:03 | 14.11.18 חולית 10
06:40 | 14.11.18 חולית 10
05:44 | 14.11.18 חולית 10
20:00 | 13.11.18 יעלקר
08:40 | 12.11.18 אורחים בפורום
06:52 | 12.11.18 חולית 10
06:20 | 12.11.18 חולית 10
05:36 | 12.11.18 חולית 10

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ