לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1354613,546 עוקבים אודות עסקים

פורום ביולוגיה ומדעי החיים

ברוכים הבאים לפורום ביולוגיה ומדעי החיים ב. קהילה זו בתפוז שמה לעצמה למטרה להיות במה להתדיינות בכל הנושאים הקשורים למדעי החיים, הרפואה והביולוגיה. כאן תוכלו לקרוא, ללמוד, להחכים ולשאול. נשמח לעמוד לרשותכם בשאלות המתעוררות בכם, מתוך סקרנות או בשיעורי הבית. עם זאת, נבקש להקפיד לעיין בתקנון הגלישה בפורום (קישור אליו נמצא בכותרת עמוד הפורום). מאחלים לכם שהות נעימה וגילויים מעניינים - כאן בפורום ביולוגיה ומדעי החיים =====================================================

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ביולוגיה ומדעי החיים

ברוכים הבאים לפורום ביולוגיה ומדעי החיים ב. קהילה זו בתפוז שמה לעצמה למטרה להיות במה להתדיינות בכל הנושאים הקשורים למדעי החיים, הרפואה והביולוגיה. כאן תוכלו לקרוא, ללמוד, להחכים ולשאול. נשמח לעמוד לרשותכם בשאלות המתעוררות בכם, מתוך סקרנות או בשיעורי הבית. עם זאת, נבקש להקפיד לעיין בתקנון הגלישה בפורום (קישור אליו נמצא בכותרת עמוד הפורום). מאחלים לכם שהות נעימה וגילויים מעניינים - כאן בפורום ביולוגיה ומדעי החיים =====================================================
x
הודעה מהנהלת הפורום
אסור לפרסם בפורום!
הפורום איננו פורום שיעורי בית
לא תיעננה שאלות ובקשות שיש בהן משום בקשת פתרון של שאלות כמכלול.
 
ברוכים הבאים לפורום ביולוגיה ומדעי החיים!

חדש/ה בפורום? לחץ כאן! 
 
המשך >>

לצפיה ב-'עקרון ההכבדה או סוציוביולוגיה'
עקרון ההכבדה או סוציוביולוגיה
<< ההודעה הנוכחית
17/09/2004 | 12:58
8
4619
במסגרת פרוייקט "חברי הפורום מרצים", הגיע תורי לדבר על נושא מסוים, וכרגיל אני בוחר בנושא הזה. גם בגלל שזהו אחד הנושאים הבודדים שאני מבין בו ברמה מספיקה לנהל דיון מושכל וגם מפני שטרם מיציתי את הדיון בנושא הזה שנתחיל?


סוציוביולוגיה - רקע כללי:
את עקרון ההכבדה הגה החוקר הישראלי אמוץ זהבי לראשונה ב- 1975. כשהרעיון נהגה לראשונה הוא נדחה ע"י מרבית החוקרים בעולם. התפיסות הקודמות, לרבות ברירת הקבוצות (להלן), היו שליטות ומבוססות ברמה כזו שהקשתה על כניסתם של זרמים חדשים לחשיבה הסוציוביולוגית. רק לאחר ביקור באנגליה, במהלכו הצליח סטודנט של אחד החוקרים המפורסמים שהתנגדו לעיקרון של זהבי, למצוא מודל מתמטי המתאר את עיקרון ההכבדה, החל הרעיון להשתרש. כיום הוא מבין העקרונות הבולטים בתחום, אף על פי שהמחלוקת סביבות נותרה בעינה. עקרון ההכבדה ומשנתו של זהבי מנוסחים בספרו - "טווסים, אלטרואיזם ועיקרון ההכבדה". לא ניתן לרכוש את הספר בחנויות.

עקרון ההכבדה - רקע כללי:
עקרון ההכבדה דן בשאלת התקשורת בעולם החי. זהבי סבור כי בעלי חיים נוטלים על עצמם הכבדות שונות, פיזיולוגיות, מורפולוגיות, התנהגותיות ואחרות, אשר מחדדים את איכותם ביחס לפרטים האחרים באוכלוסיה. זהבי סבור כי ההכבדה משמשת לסוגי תקשורת רבים:
תקשורת בין זוגות למטרות חיזור ורבייה
יחסי טורף נטרף
קביעת מאזן כוחות ודירוג בקבוצה
אלטרנטיבות הישרדות בקבוצה תחת תנאי עקה
העברת מסרים באדם

במקום להסתבך יתר על המידה בהגדרות עמומות ומשפטים מנוסחים יתר על המידה, נסביר את עקרון ההכבדה דרך דוגמאות לכל סוגי התקשורת המתוארים לעיל:

תקשורת למטרות חיזור:
הדוגמה הבולטת ביותר לנושא זה היא הטווס. זכר הטווס הוא ראוותן ידוע. האם זוהי "בזבזנות"? חוקר בריטי בשם פישר טען בשנות ה- 20 כי נקבות הטווס בוחרות בזכר בעל הזנב הארוך ביותר, מפני שכל שאר הנקבות בוחרות כך. כלומר, מתישהו באבולוציה נוצרה מוטציה ושרשרת תהליכים שהובילו להעדפת זנב ארוך שהשתלט על האוכלוסיה. אם כעת תעבור מוטציה בנקבה שתחליט להעדיף ראש גדול על פני זנב ארוך, הרי שזכריה יהיו בעלי זנב קצר (ולא ישרדו כי לא יעדיפו אותם) וצאצאיה הנקבות יעמידו פחות ופחות צאצאים שישרדו עם השנים, ולכן תכונה זו תיעלם.
אמוץ טוען כי מודל זה של פישר, טעות מיסודו. נקבות הטווס מעדיפות זכרים בעלי זנב ארוך, פשוט מפני שזנב ארוך מעיד על יכולותיו של הזכר. כיצד? אם לא די בכך שזנב ארוך מקשה על תעופה, הרי שהזכרים נוהגים לצעוק בקולי קולות בקרחות יער ולמשוך אליהם טורפים. הזכרים מנסים להתחמק מהטורפים, למרות זנבם הארוך, חלקם לעיתים לא מצליחים. שיקולים נוספים נלקחים בחשבון ע"י הנקבות, כמו מספר ה"עיניים" על הזנב ועוצמת רעש הרשרוש שמשמיע הזנב ועוד. כל אלו מעידים על טיבו של הזכר מבחינה גנטית, כך שהנקבה תוכל לבחור לעצמה את האב שיתן לצאצאיה את הסיכוי הטוב ביותר לשרוד.

יחסי טורף נטרף:
הבז הוא עוף דורס, הטורף בין היתר ציפורים קטנות המכונות עפרונים. תופעה ידועה היא שבזמן מצוד הבז את להקות העפרונים ישנם עפרונים הבורחים תוך כדי ציוץ ושירה וכאלו הבורחים ללא השמעת קולות. עובדה ידועה נוספת היא כי לרב בוחרים הבזים לתקוף את העפרונים שאינם מצייצים ושרים. אילו מסרים מעבירים העפרונים לבז? עפרוני שבזמן מנוסתו מצייץ ושר אומר, בשפת אדם: "תראה כמה כוח יש לי, שאני עוד מסוגל לשיר תוך כדי מנוסה... ממש לא כדאי לך לרדוף אחרי, כי לי יש עוד כוח לבזבז על שירה. לא תתפוס אותי לעולם". לעומתו, העפרוני שאיננו מצייץ מעביר מסר לפיו הוא שומר את כוחותיו למנוסה, שכן אין לו כוחות לבזבז. הציוץ, תוך כדי המנוסה, הוא למעשה ההכבדה שנוטל עליו העפרוני, כדי להעביר מסר לטורפו. העניין דומה למשחק תופסת של ילדים, כאשר אלו שאינם בטוחים ביכולתם בורחים הרחק מהתופס, בעוד אלו שבטוחים בכוחותיהם מתגרים בתופס, מתקרבים אליו ומעודדים אותו לרדוף אחריהם בהקנטות.

קביעת מאזן כוחות ודירוג חברתי:
בספרו "טווסים אלטרואיזם ועיקרון ההכבדה" עוסק זהבי בעניין זה בעומק רב בהתדיינו על קבוצת הציפורים המכונות זנבנים. מדובר בעוף חברתי החי בערבה בקבוצות קטנות ולהן דירוג ברור בין חברי הקבוצה. דירוג זה מתקבל באמצעים רבים, ואני אספר על הבולט שביניהם:
בכל זמן נתון עומד על ראש עץ גבוה בנחלת הקבוצה זנבן שומר. מרבית הזמן הזנבן הגבוה ביותר בהיררכיה הוא זה השומר. במהלך השמירה מפסיד השומר אפשרות לאכול, לנוח ולבצע פעולות אחרות ששאר חברי הקבוצה עושים. האם מדובר באלטרואיזם? לפי זהבי - ממש לא. זהבי שם לב כי הזנבנים הבאים בתור בדירוג תמיד מנסים להוריד את הזנבן הראשי ממקומו ולתפוס את עמדת השמירה. הם גם מנסים "להשפילו" ע"י הבאת מתנות אוכל ופיתויו של השומר לקחתם. במרבית המקרים מסרב השומר ליטול את המזון ממשנהו. ככל שזנבן שומר יותר, כך מעמדו בין חברי הקבוצה עולה. בפארפרזה לאדם אפשר לומר שהזנבנים רבים על כבוד. כבוד שמקנה להם זכויות יתר ברבייה, אריכות שלטונית ויכולת הרתעה.המשך בהודעה הבאה
ביולוגיה ומדעי החיים >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'המשך'
המשך
17/09/2004 | 12:58
2
160
אלטרנטיבות הישרדות בקבוצה בתנאי עקה:
תחום זה קשור יותר ביצורים החד-תאיים, למשל האמבות. מין מסוים של אמבות חי בסוליטריות (בקבוצה) בקרקע. כאשר הקרקע מתייבשת וכמות המזון יורדת, מתחילים הפרטים במושבה להפריש חומר המכונה Cyclic-AMP. הפרשת החומר מעודדת התגבשות של חברי המושבה ליצירת גוש אחד הנודד בקרקע בחיפוש אחר מזון. עם זאת, תוך כדי התנועה מתמיינים התאים לשני סוגים - סוג אחד שמתנוון ומת, ומהווה ברך נביטה של המושבה מהקרקע, וסוג שני שהופך לנבג ובהבשלת התנאים הנוחים יחזור לחיות. נשאלת השאלה - האם יש כאן ברירה קבוצתית? כלומר, האם הפרטים המתים עושים זאת לטובתם חבריהם ועל מנת להבטיח את הישרדותם? האם הם מקריבים את עצמם לטובת הכלל? לפי זהבי - ממש לא. זהבי טוען כי מבחינת אלו המתים - זהו הרע במיעוטו. נסביר:
במהלך התגבשותן, האמבות מפרישות חומר המכונה DIF. חומר זה מהווה רעלן לאמבות. משמעות הדבר היא כי אמבות יסתדרו במושבה לפי יכולתן לספוג את הרעלן. אמבות שמסוגלות לסבול כמויות גדולות של הרעלן יסתדרו בחלקן העליון ומיועדות להפוך לנבגים, ואילו הנחשלות מבין האמבות שלא מסוגלות להתמודד עם כמויות רבות של הרעלן, מיועדות למות. עם זאת, אלו שמתות לא מתות סתם. הן מעבירות מקטעים מהדנ"א שלהן לאמבות המיועדות להפוך לנבגים, וכך בוחרות למעשה ברע במיעוטו. ההכבדה בדוגמה זו היא הפרשת הרעלן וההתמודדות עימו, המעבירה מסרים של חוסן ויכולות אישיות, ואלו קובעות את גורל האמבה.

תקשורת והעברת מסרים באדם:
זהו התחום השנוי ביותר במחלוקת במשנתו של זהבי, מהסיבה הפשוטה - קשה להבין את קו המחשבה שהוביל לתפיסות הללו. אציג לפניכם מקבץ קצר של תיאורים, שאותם הכי קל להבין מבין כל הדוגמאות בתחום:
שיער ארוך מעיד על בעליו כי הוא בעל משאבים וזמן לטיפול וטיפוח שערו.
הגבות מראות לנו את כיוון הסתכלותו של האדם. לפיכך, יעדיף הצעיר גבות דקות ובלתי בולטות המעמעמות את כיוון הסתכלותו (כדי להימנע עד כמה שאפשר מהכעסת המבוגרים ובעלי הכבוד והסמכות בקבוצתו) ואילו המבוגר ובעל הסמכות יעדיף גבות עבות ובולטות שיבהירו במפורש את כיוון הסתכלותו וכוונותיו.
שפתיים אדומות מצביעות על זרימת דם תקינה ובריאות גופנית.
וכו'...

חשוב להדגיש כי זהבי לא התחיל את בדיקת הסימנים הללו באדם, אלא בבע"ח. הוא שם לב כי ישנם עופות שעיניהן מסומנות ביתר הדגשה, או דגים ארוכים המפוספסים לאורך לעומת דגים עבים המפוספסים לרוחב ופרטים הצבועים בשחור או לבן או שילובים שונים של צבעים אלו. הוא הסיק כי הדגשת העין מלמדת על כיוון ההסתכלות, הפיספוס מדגיש את מימדי הגוף וצבעי השחור נותנים מידע רב על פרופורציות וצבעי הלבן נותנים מידע טוב יותר על תנועה (זו אגב הסיבה, לטענתו, שישנם סוגי יונים שבעת ישיבתן על הענף זנבן כהה או שחור ובעת מעופן נפרשות נוצות לבנות בזנבן המעידות על יכולות התעופה שלהם).

לכל אלו נתן זהבי את השם ברירת הסימנים, קרי מכלול הצורות, הצבעים, הכימיקלים וכו' המעבירים מידע מפרט אחד לאחר. כאשר השורה התחתונה היא שפרטים בטבע בוחרים להכביד על עצמם, כדי לפרסם את טיבם ואיכותם לפרטים אחרים, בין אם זה כדי להינצל מטריפה ובין אם זה כדי לזכות בזכות ההזדווגות.


כמובן שלתיאוריה יש עוד פנים רבים ונושאים שלא נגעתי בהם, ואני מזמין אתם לשאול ולהתעניין.

ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'חידוד שתי נקודות לגבי הכבדה'
חידוד שתי נקודות לגבי הכבדה
17/09/2004 | 17:29
1
191

בכל הנושאים בהן עוסקת ברירת הסימנים (השגת בין זוג, תחרות מול זכרים אחרים, תקשורת עם טורף וכו') הבעיה העיקרית היא אמינות הסימן

במידה וטווסים היו יכולים לדבר, הטווס החזק היה ניגש לנקבה בפוזה מצ'ואיסטית ישראלית טיפוסית ומסביר לה שהוא הכי חזק.
הבעיה היא שהחלשלוש שראה הכל מהצד היה הולך ומנסה לשכנע נקבה אחרת שהוא הכי חזק... ולכן,ע"מ שהסימן יהיה אמין צריך להיות לו מחיר.
ולעניין הזנב, טווס "חלש" ש"מנסה" לגדל זנב ארוך עשוי לא לעמוד ב"מחיר" של החזקת זנב שכזה ולהיטרף.

הנקודה השניה היא דיפרנציאליות המחיר. המחיר של החזקת זנב באורך X עבור טווס חלש יהיה גבוה יותר מהמחיר של זנב באותו אורך לטווס חזק

לגבי ציורי העיניים בזנב הטווס, זהבי טוען שבדוגמא מורכבת כזו, ניתן בקלות להבחין בפגמים, שעשויים לנבוע מהתפתחות גנטית לקויה (כתוצאה מ"גנים דפוקים", מחלות או רעב בתקופת הגדילה וכו') או מקרבות \ נסיונות טריפה, ושוב, ניתן להבדיל בין פרט "מוצלח" לפחות "מוצלח" בצורה אמינה

מקווה שתרמתי משהו לדיון
ושנה טובה!
ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-''
17/09/2004 | 17:35
34
אכן חידודים ראויים. לא יכולתי להכניס הכל, ממילא יצא ארוך.

כמובן שכל מה שאמרת נכון ומדויק
ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'מ-ר-תק!'
מ-ר-תק!
17/09/2004 | 18:05
4
114
חלק מהדברים ידעתי וחלק חידשת לי. היה ממש נעים ומעניין לקרוא.
בקשר לטורף-נטרף-
אני יודע על עוד דוגמא (ותקן אותי אם אני טועה) זנב האייל (או צבי..לא כ"כ יודע מה ההבדל) צבוע בצבעים שחור ולבן. כאשר האייל שם לב שטורף אורב לו מאחור הוא "מכשכש" בזנב, ומכאן מסיק הטורף שהאייל מודע להימצאו מאחוריו, והמרדף עלול להסתיים בכלום מלבד איבוד אנרגיה של שני הצדדים. ברוב המקרים הטורף פוסח על האייל הזה וממשיך לפרט הבא..
ביולוגיה ומדעי החיים >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'תוספת לגבי הצבאים'
תוספת לגבי הצבאים
17/09/2004 | 18:34
1
124
הצבעים באחורי הצבי מיועדים לתקשורת עם הטורף, אך כפועל יוצא מכך משמשים גם לאזהרת חברי הקבוצה האחרים.

בנוסף לצבעי האחוריים, ישנן קפיצות אופיניות הנקראות stotting,אותן מתחיל הצבי לקפוץ שהוא מזהה טורף (מעין ניתורים מעלה-מטה).
ע"פ זהבי, הרעיון כאן הוא אותו רעיון שהזכיר bobas לגבי העפרוני ש"שר" תוך כדי הבריחה מהבז. מטרת הקפיצות היא לשדר לטורף "ראה, אני מספיק חזק עד כדי כך שאני מרשה לעצמי לבזבז זמן בריחה יקר ולקפוץ במקום"

ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'ההמ ההמ'
ההמ ההמ
17/09/2004 | 18:37
85
זה bodas ולא bobas

ושנית ראוי להדגיש שאמוץ לא סבור שהצבאים מקפצים כדי להזהיר את חברי הקבוצה האחרים, שכן בפירוש זה ניתנת לגיטימציה לברירת הקבוצות, אותה הוא פוסל.

הבנתי את הניסוח שלך באומרך "כפועל יוצא", כלומר ברגע שצבי אחד מתחיל בטקס העברת המסרים, ישימו לב לכך גם צבאים שלא שמו לב לטורף, בין אם התכוון הצבי המקפץ להזהירם ובין אם לאו. אבל ראוי להדגיש שלדעת אמוץ, מלכתחילה הצבי מקפץ כדי להעביר מידע על עצמו בלבד ולטורף בלבד, ולא לשאר חברי הקבוצה.
ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'זה פחות העניין של "ראיתי אותך"'
זה פחות העניין של "ראיתי אותך"
17/09/2004 | 18:38
1
107
ויותר הרעיון שכישכוש זנב שחור על רקע לבן נותן אינדיקציה לרוחב הגוף של האייל. כך יכולים הזאב לאמוד את הצבאים - מי שמן וכבד, מי רזה וחולה ומי בריא וחזק.
ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'ואללה..מעניין.'
ואללה..מעניין.
17/09/2004 | 18:41
65

הודעות אחרונות

21:01 | 18.11.18 אורחים בפורום
14:47 | 14.11.18 אין דבר כזה לוגיסטיק
00:26 | 23.10.18 אורחים בפורום
07:57 | 22.10.18 אורחים בפורום
17:35 | 02.10.18 אורחים בפורום
23:44 | 01.10.18 אורחים בפורום
18:34 | 29.09.18 אורחים בפורום
12:08 | 20.09.18 אורחים בפורום
00:01 | 14.09.18 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ