לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1409414,094 עוקבים אודות עסקים

פורום ביולוגיה ומדעי החיים

ברוכים הבאים לפורום ביולוגיה ומדעי החיים ב. קהילה זו בתפוז שמה לעצמה למטרה להיות במה להתדיינות בכל הנושאים הקשורים למדעי החיים, הרפואה והביולוגיה. כאן תוכלו לקרוא, ללמוד, להחכים ולשאול. נשמח לעמוד לרשותכם בשאלות המתעוררות בכם, מתוך סקרנות או בשיעורי הבית. עם זאת, נבקש להקפיד לעיין בתקנון הגלישה בפורום (קישור אליו נמצא בכותרת עמוד הפורום). מאחלים לכם שהות נעימה וגילויים מעניינים - כאן בפורום ביולוגיה ומדעי החיים =====================================================

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ביולוגיה ומדעי החיים

ברוכים הבאים לפורום ביולוגיה ומדעי החיים ב. קהילה זו בתפוז שמה לעצמה למטרה להיות במה להתדיינות בכל הנושאים הקשורים למדעי החיים, הרפואה והביולוגיה. כאן תוכלו לקרוא, ללמוד, להחכים ולשאול. נשמח לעמוד לרשותכם בשאלות המתעוררות בכם, מתוך סקרנות או בשיעורי הבית. עם זאת, נבקש להקפיד לעיין בתקנון הגלישה בפורום (קישור אליו נמצא בכותרת עמוד הפורום). מאחלים לכם שהות נעימה וגילויים מעניינים - כאן בפורום ביולוגיה ומדעי החיים =====================================================
x
הודעה מהנהלת הפורום
אסור לפרסם בפורום!
הפורום איננו פורום שיעורי בית
לא תיעננה שאלות ובקשות שיש בהן משום בקשת פתרון של שאלות כמכלול.

ברוכים הבאים לפורום ביולוגיה ומדעי החיים!

חדש/ה בפורום? לחץ כאן! 

המשך >>

לצפיה ב-'שאלות בקשר לעצב התועה'
שאלות בקשר לעצב התועה
<< ההודעה הנוכחית
13/01/2020 | 12:49
6
21
שלום לכולם,

פעמים רבות שמעתי את הטענה כי העצב התועה הוא דוגמה לתכנון לקוי בגופנו, אך נתקלתי לאחרונה בכמה מאמרים שטוענים כי הדבר אינו נכון:

מועלות שם מספר טענות, למשל שקיימת מוטציה שכן גורמת לעצב הזה להיות קצר אצל בערך 1% מהאוכלוסיה, ושמוטציה כזו התרחשה מיליוני פעמים אצל יונקים, אך למרות זאת היא לא התפשטה באוכלוסיה דבר שמוכיח כי אין לעצב מקוצר כזה יתרון וכנראה (לפי המאמר) הדבר אף עלול לגרום לנזקים כמו קשיים בבליעה ובנשימה.

המאמרים (לפחות השניים הראשונים) יותר מדי טכניים בשבילי, אשמח אם מישהו יוכל להסביר בקצרה מה הנקודות העיקריות שמועלות שם ומה לדעתו התשובה לכך (נקודה אחת רשמתי בפסקה הקודמת).

שאלה נוספת בהקשר, כאשר אני מסתכל באיור הזה מתוך ויקיפדיה, אני כן רואה עצב (צבוע באיור בירוק) שמחבר ישירות בין המוח לבית הקול, מה ההבדל בינו ובין העצב התועה? האם הוא לא מבצע את אותו תפקיד?

אשמח לתשובות,
תודה מראש.

ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'אתה מביא לנו מאמרים מאתרים של בריאתנים'
אתה מביא לנו מאמרים מאתרים של בריאתנים
13/01/2020 | 13:58
5
22
ומופתע שהם טוענים נגד האבולוציה ובעד תכנון תבוני?
אין לי כוונה לקרוא ולנתח מאמרים של בריאתנים - סביר להניח שהם מעוותים נתונים, או מביאים נתונים חלקיים, או נתונים שלא מגובים במחקרים מדעיים.

למשל לגבי ה-1% הזה: הנה מאמר סקירה מ2018 http://www.ama.ba/index.php/ama/article/view/345/p... שמדבר על זה.  
התדירות היא 0.3-0.8%. זה לא מסכן חיים - אלא במקרה של ניתוח בבלוטת התירואיד -אם המנתח לא יודע מראש שהעצב לא עובר במקום הנכון - וגם אז זה לא מסכן חיים אלא עלול לגרום לשיתוק של מיתרי הקול אם המנתח לא נזהר.
השינויים בעצב מלווים גם בשינויים בכלי הדם באזור.
אין שום מידע גנטי על זה - בכלל לא ברור אם זה עניין גנטי או עניין התפתחותי - כלומר בעיה בהתפתחות העובר שלא קשורה לגנים שלו (למשל שינויים הורמונליים אצל האם, השפעות סביבתיות כמו שתיית אלכוהול, עישון וכדומה אצל האם) ולכן לדבר בהקשר הזה על יתרון אבולוציוני כן או לא זה מגוחך.

אישית, אני לא מסכים עם דרך ההצגה של "טעויות תכנון" כדרך להפריך תכנון תבוני.
יש מספיק הוכחות לאבולוציה בלי זה.

ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'אני יודע שמדובר במאמרים של בריאתנים, השאלה אם הטענות נכונות'
אני יודע שמדובר במאמרים של בריאתנים, השאלה אם הטענות נכונות
14/01/2020 | 08:02
4
19
או לא.

לא הבנתי, אתה טוען שעצב בית קול מקוצר יכול להיווצר גם בגלל הורמונים אצל האם או עישון ושתיית אלכוהול? זה נשמע לי הסבר דיי דחוק... הרבה יותר הגיוני שכן מדובר בשינוי גנטי (הרי במאמרים שקישרתי אליהם הם מדברים על מוטציות - כלומר גנים) ואז נשאלת השאלה מדוע התכונה הזו של עצב קצר לא התפשטה באוכלוסיה אם באמת יש לא יתרון על פני העצב התועה שיורד למטה ואז עולה?

כמו כן אשמח לתשובה לגבי העצב הירוק שרואים כאן בתמונה, זה עצב שקיים אצל כולנו, האם זה לא המסלול הקצר וההגיוני בין המוח לבית הקול? מה ההבדל בין העצב הקצר הזה ובין העצב התועה? האם הם לא ממלאים בעצם את אותו תפקיד?

ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'תיקון - אם באמת יש לה יתרון'
תיקון - אם באמת יש לה יתרון
14/01/2020 | 08:05
4
לצפיה ב-'זה שזה הגיוני לך לא אומר שזה נכון'
זה שזה הגיוני לך לא אומר שזה נכון
14/01/2020 | 11:01
2
13
כאמור, אין אף מחקר שהראה קישור גנטי לתופעה - לא ראיתי מחקרים על כך שזה עובר בתורשה, אין גנים שמקושרים לכך ואין שום הכרח שזה יקרה דווקא בגלל עניין גנטי. זה שזה מופיע במאמר שמדבר על גנים זו לא הוכחה. בנוסף, אין מידע לגבי שכיחות התופעה הזו בבעלי חיים אחרים ווכן בהקשר אבולוציוני. אבל בגדול - ברגע שנתקבע אי אז בעבר הדרך בה העצב קיים - כל שינוי - גם אם נראה שהוא טוב יותר כמו עצב קצר יותר - הוא לאו דווקא בעל יתרון ולכן הטענות של של הבריאתנים קצת מגוכחות.

לבסוף - כן: הורמונים, תרופות, אלכוהול ועישון וירוסים - כולם יכולים לגרום להתפתחות לא תקינה של העובר.
אין שום מידע ספציפי לגבי העצב הזה - ככל שאני מצאתי מתייחסים אליו בעיקר כבעיה שמתגלה במקרה בהדמיות וצילומים לפני ניתוח.

לגבי הציור - אין לי מושג - אני לא מומחה לאנטומיה
ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'אני לא מבין, אז עצב בית קול קצר לא מהווה יתרון?'
אני לא מבין, אז עצב בית קול קצר לא מהווה יתרון?
14/01/2020 | 12:38
1
21
"כל שינוי - גם אם נראה שהוא טוב יותר כמו עצב קצר יותר - הוא לאו דווקא בעל יתרון ולכן הטענות של של הבריאתנים קצת מגוכחות"

חשבתי שלפי המדענים מתכנן תבוני היה עושה את העצב הזה קצר בלי כל העיקוף הזה כלפי מטה, אז עכשיו אתה אומר שלא בטוח שעצב קצר יתן בכלל יתרון? זה נראה לי כמו ניסיון לאחוז את המקל בשני קצותיו, עצב ארוך זה לא טוב ומעיד על ליקוי תיכנוני... אבל גם עצב קצר (לטענתך) לא יתן יתרון... אז מה כן?

ביולוגיה ומדעי החיים >>
לצפיה ב-'אנסה להסביר'
אנסה להסביר
15/01/2020 | 17:02
23
עצב קצר, מבחינת ההגיון התכנוני, עדיף.
אם במהלך האבולוציה היה מתפתח עצב קצר - זכינו.

אולם, קרה המקרה ואצל אבות אבותינו מסלול היווצרות העצב קרה כך שהוא נקשר עם היווצרות כלי דם מסויימים ולכן הוא ארוך ומפותל מהצפוי (אם היה "מתוכנן"). זה המצב כיום.
לכן  - כיום - מוטציה (או מצב התפתחותי כלשהו) שייצור עצב קצר לא בהכרח יקנה יתרון שכן זה גורם לפגיעה במערכות אחרות שהתפתחו יחד עם העצב הארוך (כלי דם, מנגנוני בליעה וכולי).

הבריאתנים טוענים - לא, ה"מתכנן" מסיבותיו הוא תכנן בכוונה את העצב כך והנה תראו עצב קצר בגלל מוטציה וגו' יוצר בעיות ולא משתלט על האוכלוסיה מ.ש.ל. וכך הם מנסים לאחוז במקל משני קצותיו: גם טוענים למתכנן וגם משתמשים בתהליכים אבולוציוניים (כמובן מעוותים לצרכיהם) כדי להוכיח זאת.

ביולוגיה ומדעי החיים >>

הודעות אחרונות

00:25 | 15.02.20 דיברגנט
08:07 | 14.02.20 כוס אליהו
20:21 | 11.02.20 כוס אליהו
19:28 | 11.02.20 אורחים בפורום
18:24 | 31.01.20 basenew
02:34 | 30.01.20 אורחים בפורום
11:49 | 13.01.20 אורחים בפורום
13:19 | 04.01.20 אורחים בפורום
18:36 | 28.12.19 אורחים בפורום
13:28 | 26.12.19 Gold191
09:21 | 10.11.19 basenew
15:39 | 21.10.19 הלדיל
23:25 | 21.09.19 אחד שיודע לשאiל

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ