כתבה על מצב האחיות בישראל במוסף 7 ימים

אח צעיר

New member
כתבה על מצב האחיות בישראל במוסף 7 ימים

בעיתון סוף השבוע של ידיעות אחרונות -מוסף 7 ימים הייתה כתבה על מצב האחיות בישראל
מישהו/מישהי קרא?
דעות?
תגובות?

shiralan

New member
קראתי, היו דברים שנשמעו לי קצת מוגזמים

אבל כולי תקווה שהמצב ישתנה- היום כמעט בכל אוניברסיטה יש לפחות שני מחזורים במקביל
וכל מכללה פותחת מסלול לסיעוד.
כל מחזור כזה מלא!
זה אומר שתוך 3-4 שנים יהיה שיפור משמעותי ותוך כמה שנים אולי נזכה גם להצפה.
המצב הכלכלי והמצב במשק מביא יותר ויותר אנשים להבין שסיעוד זה מקצוע שכדאי לבחור בו.

תגידו אופטימית......מסכימה.....

toxic babe

New member
את באמת קצת אופטימית

למרות שבאמת נפתחו בזמן האחרון הרבה מסלולים של סיעוד, עדיין אין מספיק סטודנטים בגלל שכרגע אנחנו במחסור חמור באחיות
וכמובן ככל שאנחנו מתקדמים עם השנים המחסור הזה עולה.. אז במקרה הטוב נשאר במגמה של היום.
קחי בחשבון את כל אלו שפורשים מהמקצוע כי מבינים שזה לא בשבילם וכל אלו שמחליטים לעשות קריירה בחו"ל.
בארץ התנאים לא כל כך מפתים, למרות שבעיני למקצוע יש יתרונות לעומת מקצועות אחרים- כמו עבודה כמעט בטוחה לאחר סיום התואר (תלוי איפה גרים)
ומקצוע נורא מגוון. מצד שני האוכלוסיה שאני רואה שהולכת ללמוד את המקצוע בעיקר זה המגזר הערבי ורוסים (ואני רוסיה כך שאין לי בעיה להגיד את זה).

YULI9

New member
השאלה היא כמה מאלו נשארים בבית החולים?

אני מעריכה שמהמחזור שלי (לפני 20 שנה) מקסימום 10-15% נשארו לעבוד בבית החולים, רובם המוחלט בתפקידי ניהול (אחים\אחיות ראשיות).
האחרות ששרדו זה המיילדות ושתי אחיות חדר ניתוח. למיטב ידיעתי אין אפילו אחות אחת בפנימיות ,כירורגיות, מיון וכד'.
חלק עזבו את המקצוע והשאר נמצאות בקהילה.
אחיות הן לא עבדים, עבר הדור של האחיות שספגו הכל, עלבונות ואלימות מצד המטופלים והמשפחות (זה לא משהו חדש רק שהפסיקו לקבל את זה כנורמה), רופאים שחושבים את עצמם לסגן אלוהים לפחות (אם לא ייותר מזה), הקפצות וכיסוי פנצ'רים בכל שעות היום והלילה, בכל ימות השנה.
ומעל הכל עבודה מתישה ושוחקת לפעמים בתנאים לא אנושיים.
אחרי השנים הראשונות האחיות מסתכלות ימינה ושמאלה והרבה מהן עוזבות את בית החולים לטובת עבודה קשה פחות.

YULI9

New member
וכמובן שכחתי

כמו ש toxic babe ציינה, האחיות שעוזבות לחו""ל, אין מה להשוות את התנאים ואת האחיות המנוסות עם הקורסים העל בסיסיים הנדרשים מפתים בתנאים שלא פשוט לסרב להם (מדברת מניסיון)

אח צעיר

New member
מסכים עם המגיבות

אפילו קראתי פעם איזה מחקר שערכו ,שמה שאני זוכר ממנו שהאחיות מהדור החדש,מגיעות לעבוד בבית חולים לתקופה שלא עולה על 3 שנים,צוברות נסיון,מיומנויות קליניות שונות,מעט קורסים אולי על הדרך וממשיכות הלאה לניהול,קהילה,תעמולה רפואית, וחלקם אכן גם לחו"ל.
העבודה הסיזיפית,התובענית והמתישה במחלקות בתי החולים ,עושה את שלה,נוסיף לעובדה את המשמרות המתישות ואת התגמול הכלכלי הלא מספק ונבין מדוע ישנה עזיבה.

shiralan

New member
לגבי העוזבים לחו"ל

חברים אני יודעת בדיוק מה קורה כי אני ובעלי נמצאים כבר שנתיים במסלול לקנדה.
זה לא פשוט וכנראה גם לא יקרה....הקנדים מערימים קשיים בשנתיים האחרונות ומי שעד עכשיו לא עזב......מעטים מהם יעזבו.
אנחנו גם פעילים בפורומים שונים של אחים ואחיות שנמצאים באותו תהליך כמונו. ארה"ב כמעט סגורה למי שאין בן משפחה שם. אוסטרליה רחוקה מאוד וגם שם לא פשוט.
כולם מדברים על זה, כולם רוצים ומגששים ואפילו מתחילים תהליכים אבל אלו שבתכל'ס עוזבים זו טיפה בים.....

לגבי האופטימיות....אין לנו ברירה אלא להיות אופטימיים.....
יש המון מסלולים, כולם נפתחים עם נרשמים- זו עובדה.
יסיימו יותר אחיות.
ברור שיקח שנים עד שנדביק את הפער של החוסר, של היוצאות פנסיה.... ואולי גם של אלו שבורחים למקצועות אחרים....
אבל לפחות קיים תהליך, שלא רק מדברים עליו- הוא באמת קורה.
זו סיבה לאופטמיות.....

YULI9

New member
ומה יקרה בפעם הבאה שיחסרו אחיות

בקנדה או בארה'ב?
אי אפשר לבנות מערכת בריאות כשכמעט בכל מקום מפותח תנאי העבודה טובים יותר.
עוד משהו ,כפי שנכתב הרבה מאוד מהאחיות הן יוצאות רוסיה (אני עצמי נולדתי ברוסיה אבל גדלתי בארץ).
הרוסיות ידועות ביכולת שלהן להסתדר, והן ממוקדות מטרה,הן לא מחפשות את הדרך הקלה, אם לא יהיה להן טוב רוב הסיכויים שאם האחות מרוסיה תחליט להגר היא תהגר ותעבוד בקנדה או מדינה אחרת.
ראיתי בגרמניה דרך למנוע הגירת צוות, כשביקרתי שם שאלתי איך תנאי העבודה של האחיות שם, להפתעתי אמרו לי שהמשכורות נמוכות (הייתי בטוחה שבאירופה תנאי העבודה טובים משמעותית) הבנתי שגם התנאים הפיזיים לא משהו.
גם רופאים צעירים לא מפונקים בתנאים.
שאלתי איך זה שהאחיות לא מהגרות בהמוניהן? התברר שהסיבה פשוטה, רוב האחיות והרבה מהרופאים פשוט לא יודעים אנגלית.
רמת לימוד האנגלית בגרמניה מאוד נמוכה גם בבית הספר. בבתי ספר לרפואה וסיעוד הלימודים הם בגרמנית.
אבל, זו מדינה דמוקרטית ומי שרוצה יכול ללמוד אנגלית, יש שפע של קורסים בתשלום.
זה בדיוק כמו החינוך הכלכלי אצלנו.
באופן טבעי הרוב לא טורח ללמוד את השפה ולא יכולים להגר, המצב לא מספיק גרוע.
נקודה למחשבה לראשי המשק
.

shiralan

New member
תהליך הגירה מסודר וחוקי לארה"ב

הוא כמעט בלתי אפשרי ולוקח שנים. היינו בסרט הזה לפני 8 שנים....
עשינו CGFNS...... הכל..... והבנו שגם את ניכנס לתהליך, זה יקח 7-8שנים אם בכלל.
הדרך היחידה היא דרך קרוב משפחה שיכול למשוך אותך.
אחיות שעוזבות לשם הן רק כאלו שבן/בת הזוג ברילוקיישן.

meijin007

New member
אתם בטוחים שחסר אחיות?

אולי בעצם חסר כוחות עזר? נסו לחשוב על מחלקה עם הרבה יותר כוחות עזר, האם לא יכולתם להסתדר פחות אחיות?

YULI9

New member
במחלקה שעבדתי כוח עזר לא יכלה לעזור לי הרבה

גם למשל בחדר מיון קשה לי להאמין, רוב העבודה הנדרשת היא מקצועית.
במחלקות כמו פנימית יתכן שאפשר להיעזר בביצוע ADL בסיסי כמו רחצה והאכלה או סידור מיטות אבל אם אני לא טועה כבר היום זה בדרך כלל לא נעשה על ידי האחיות ועדיין העומס הוא עצום.

אח צעיר

New member
עוד דבר

מישהי פה כתבה שהאוכלוסיה שהולכת ללמוד סיעוד היא בעיקרה ערבים ורוסים. מה זה אומר עלינו הצברים ילידי הארץ. שאנחנו לא הולכים ללמוד סיעוד כי מה? כי זה מקצוע שנתפס קשה ואנחנו מפונקים?
כי יש בזה ADL ולכן זה נתפס כעבודה "שחורה" מידי בשבילנו?
ומה זה עושה לדעתכם למקצוע שמגיעים אליו בעיקר אוכלוסיות כאלו?

evil moon

New member
פשוט מאוד

המקצוע לא מפתה במיוחד-העבודה קשה ושוחקת, סטטוס של המקצוע נמוך, תנאי עבודה גרועים עד בלתי אפשריים, משמרות, פנצ'רים, אסור להיות חולה, משכורות נמוכות.
מצד שני יש יתרון משמעותי -עבודה מובטחת. כמעט תמיד. ואם נקרעים במשמרות ובמיוחד ביותר מעבודה אחת-המשכורת הופכת להיות סבירה יחסית....
מי שלא נמצא במצוקה כלכלית כלשהי ויכול להרשות את עצמו משהו אחר ולקחת סיכון לא למצוא עבודה במקצוע, לפחות לא מיד-אין לו סיבה ללכת לסיעוד.
מי שכן נמצא במצוקה כלכלית כלשהי וגם יש לו מחוייבויות שונות שמצריכות עבודה מיידית ורציפה עם משכורת סבירה יחסית-סיעוד זו בחירה טובה ומעשית בשבילו.
רוסים-לא במצב טוב מבחינה כלכלית, כי הם עלו לארץ, גם אם לא עולים חדשים, משאבים שלהם מצומצמים והמחוייבויות דוחסות...ולרוב אלה אנשים שבאו ממקום שרגילים שם שאין כבר מה להפסיד....
ערבים-לא במצב כלכלי טוב, כי לא יעזור כלום, זו אוכלוסייה מדוכאת בארץ ומכל סיבות יותר חלשה-כדי לשפר את המצב סיעוד זו אופצחה מאוד טובה. וגם אלה אנשים שבמגזר שלהם סיעוד זה מקצוע מכובד מאוד, הרבה יותר מאשר אצל היהודים(אם גבר עטובד כאח, מכבדים את זה מאוד , למשל)

למעלה