אז יום עצוב עבורינו

אז יום עצוב עבורינו

כי פתאום אנו אנשים בוגרים שמבינים דברים אחרת , אני מוצאת את עצמי עוסקת בנושא מתבגרת ומבינה דברים שפעם לא היו חשובים לי עוד נזכרת בכל אותם סיפורים של ניצולי השואה שהיו באים לספר לנו את סיפורהם . זוכרים זאת? ספרו על סיפור שזכור לכם? או אם יש לכם במשפחה ניצול שואה ספרו את הסיפור .........

סבתי ז"ל...

זוכרת את הדמעות בעיניה כשסיפרה לי את הסיפור, פעם אחת יחידה ולא עוד, היא שנאה את עצמה על ששרדה וכל בני משפחתה לא. סבתי ז"ל, בחזותה היתה נראית פולניה(מי שמכירה אותי בחיים האמיתיים אני העתק מושלם שלה עד לפרט הכי קטן) אמיתית. בלונד בוהק, עיניים תכולות ענקיות, מבט חודר, חזות אירית. היא היתה תופרת במקצועה. יום אחד כשיצאה לקניות, כאשר חזרה אל ביתם שבורשה ראתה, את אחותה מתחת לבניין המגורים אוחזת בבנה בן השלוש, חייל לבוש מדים, נאצי, ניסה לקחת מידיה את הילד. הקטנצ'יק החזיק את ידיו למעלה כחייל נכנע, הוא היה לבוש במיטב מחלפותיו(יש תמונה שלו ביד ושם) כובע היה לראשו, הוא התקדם לעבר החייל, סבתי קפאה במקומה, זה היה במרחק כמה בלוקים מעטים ממקום בו עמדה, היא ראתה את הילד המתקרב ושמעה את היריה. גבר צעיר שעבר במקרה ברחוב, ראה אותה, הוא משך אותה בידה והחל לרוץ עימה לעבר היער הסמוך. סל הקניות נשמט מידיה, והיא רצה ורצה ורצה. כשנרגעה מבכיה, אמר האיש בפולנית שכל משפחתה כבר נלקחה, היא התעקשה שלא יכול להיות, כי אחיה הקטנים בבית הספר עדיין, ואבא שלה היה בשעה הזאת בבית הכנסת. מי שהיה בבית היו אלה אחותה הבכורה, אמא שלה, והילד, הגיס שלה התגייס לצבא הפולני. האיש אמר כי הוא ראה כמה דקות לפני כן, שמוציאים אותן מהדירה והן מובלות אל מחוץ לגטו, ואם היא רוצה להינצל יש לו עבודה בשבילה. כשנרגעה קצת והתפקסה על עצמה שאלה לפשר העבודה, והוא הסביר שהוא בעל מתפרה ענקית, העובדות שלו הן פולניות והמפעל נלקח על ידי הנאצים על מנת לתפור להם מדים. היא סירבה והחלה לרוץ ביער. היא מעדה ונחבלה, מרחוק היא שמעה כלבים וקולות בגרמנית, היא הסתתרה מאחורי עץ עבוט, שמעה רחש של רגליים רצות. האיש עמד שוב לפניה, והפציר בה לבוא איתו, הוא הבטיח כי ישמור עליה שלא יקרה לה שום דבר רע. חייל נאצי עמד לפניהם, וצרח לעברם "למה הם פה?" ענה האיש כי הם הולכים להביא חוטי תפירה הוא והעובדת שלו, מנהלת התופרות, אמר לו החייל:"טוב, אבל מהר לפני שיחשיך"... סבתי ניצלה. הסיפור הוא ארוך ומתמשך, היא ברחה בסופו של דבר מהגטו, הגיעה ללודג' שם היתה בחבורת השומר הצעיר, הכירה את סבי ז"ל שהמתין לה עד שתסיים מערכת יחסים שהיתה לה עם חבר אחר שלהם... הם ברחו דרך היערות הגיעו לרוסיה, שם ביער בשלג, היא ילדה את שני דודי התאומים. לארץ הגיעו, סבתי, אביה, 3 אחיה, מצד בני משפחתו הקרובים של סבי לא נשארו בחיים, הם נשלחו למחנות עבודה, היו 11 אחים במספר.
לזכרם...

r a a a m

New member
המשפחה של אמי

המשפחה של אמא שלי מהונגריה וההורים שלה וסבתא שלה היו בגטו והצליחו להנצל. אני זוכרת מאז שאני קטנה כל פעם שמישהו מאיתנו לא רצה להתקלח אמא שלי תמיד הייתה מספרת איך גם בשואה כשלא היו מקלחות והיה קור איימים סתבא שלי הייתה מתקלחת בשלג כדי להיות נקייה... כשגדלנו קצת ושאלתי את אמא שלי למי עוד היו תאומים במשפחה חוץ מאיתנו אז היא אמרה לי שלאבא שלה היו אחיות תאומות אבל הן מתו בשואה. ההורים של אמא שלי ניצלו מהמוות והתחילו להבריח יהודים לארץ. הם נתפסו ואת אבא שלה ואחיה שלחו לגלות בסיביר ואת אמא שלה הייתה בכלא כשהיא ילדה אותה (את אמא שלי) כך שבעצם לאבא שלה נודע שנולדה לו בת רק ממברק ורק אחרי כמה שנים הם התאחדו הצליחו לעלות לארץ- ההורים של אמא שלי, אחיה, היא וסבתא שלה. למרות שהיום הזה קשה לי במיוחד ולא קל לי לדבר על הרבה דברים שקשורים בו ובמשפחה שלי (שאגב חוץ מאת דוד שלי לא זכיתי להכיר כלל) אני מרגישה גאווה שהם היו אמיצים והסתכנו למען יהודים אחרים.

dafgol

New member
וואו מרתק

בהחלט ממלא את הלב בגאווה ותחושת ניצחון.

מעולם לא דיברו על זה

ועד היום לא מספרים סבתא שלי ניצולת שואה נותרה לבדה סבא שלי ז"ל היה פרטיזן בפולין בצד השני של המשפחה סבתא שלי היתה במחנה עבודה בבולגיה וסבא שלי היה גם הוא בלוחמים במחנות העבודה שהתמרדו זה היה טאבו לא סופר ולא דובר למרות שראו את הצלקות בידים ברגלים ובכל מקום

dafgol

New member
../images/Emo165.gif יום השואה בשבילי ../images/Emo165.gif

קודם כל מבקשת שתכנסו ותחתמו על העצומה למען זכויות ניצולי השואה בישראל . אני דור שלישי לניצולי שואה, על השואה מהצד של אבא שלי אני לא יודעת הרבה - הם מעולם לא רצו ולא דיברו על זה.....רק בימיה האחרונים של סבתי - אמא של אבא, כשכבר היתה חולה מאוד הגוף לא תיפקד...רק הראש היה צלול ...היא דיברה ודיברה ולא הפסיקה...ואז היא סיפרה לי שהיו לה שני תינוקות שמתו בשואה. השואה מצד המשפחה של אמא שלי ידוע לי הרבה יותר, 10 מתוך 12 אחים ואחיות של סבתי מתו בשואה, הן נשארו שתי אחיות ששרדו את המלחמה הנוראה ההיא והצליחו להקים משפחות ולעלות לארץ ולנצח........ מאז שהייתי ילדה סבתא שלי תמיד היתה מספרת לי על המשפחה בהונגריה במקום שנקרא סייגאט ( שם נולד גם אלי ויזל ז"ל) ועל המשפחה בבודפשט - הם היו משפחה מאוד עמידה, אריסטוקרטים, משכילים ומקורבים לשלטונות.....עד שהכל התנפץ להם בפנים....הם נרדפו , נרצחו , הושמדו בדם קר והושלחו למי נהר הדנובה הקרים , חלקם הובלו לאוושויץ והושמדו שם. היא סיפרה לי שאמא שלה נשלחה לעבוד במפעל שוקולד והיתב מבריחה בדרכים לא דרכים....שוקולד לשני בנותיה - סבתא שלי ודודה של אמא שלי, , הם נשלחו למחנות כפייה ברומניה- אבל ניצלו תודה לאל והקימו משפחות חדשות - הן ניצחו אותם. היא סיפרה לי המון סיפורים כשהייתי ילדה, אבל מאוד צינזרה ולא סיפרה לי כמובן את הדברים הקשים, אלא ניסתה ליפות קצת.... מי ששרד מהצד הזה של משפחתי עברו תהליך קשה וכואב שלעולם לא אוכל להבין ולקלוט , הם גם הפכו לאפיקורסים..... סבא שלי מצד אמא היה איטלקי (מטריסטה) שנולד ביוגוסלביה כי אבא שלו היה מקים ומנהל תחת רכבת בגבול בין איטליה ליוגוסלביה. חלק גדול ממשפחתו הושמד באושוויץ ובמס' מחנות שאנחנו לא יודעים בדיוק איפה ומה שמם של המחנות. סבי היה במחנה וניצל, הוא ושאר בני משפחתו שניצלו התפזרו בכל רחבי אירופה וחלק היגרו לאוסטרליה. - החוויה שבאמת עשתה לי את הבום היתה כשגולן ואני נסענו לבודפשט לירח דבש, ואני הצטיידתי ברשימת שמות של בני משפחתה שחיו בעיר חלקם נרצחו והושמדו ונזרקו לדנובה ונשלחו למחנות וכו'.... הלכנו לבית הכנסת הגדול בעיר....ושתבינו שאי אפשר להאשים אותי בזיקה לדת והפעם האחרונה לפניכן שהייתי בבית כנסת היתה כשאחי עלה לתורה בבר מצווה .....מהרגע שנכנסנו לבית הכנסת אני חושבת שפעם ראשונה בחיי הרגשתי כל כך יהודיה וכל כך גאה ביהדותי, לא הצלחתי להפסיק לבכות, באחד מהקירות החיצוניים של הבית כנסת יש קיר עם שברי מצבות ושמות....שמות של אנשים שהושמדו.....מצאתי שם שמות של בני משפחתי, שמם התנוסס על הקירות....ואני כולי רועדת ובוכה ומתרגשת ומפחדת נורא. אחרי שנרגעתי הלכנו למוזיאון השואה שצמוד לבית הכנסת ול"עץ החיים" בחצר האחרורית, עץ שאחד מיוזמיו ומקימיו הוא השחקן טוני קרטיס שגם הוא יהודי יליד הונגריה שמשפחתו ניספתה וחלקה ניצלה מהתופת. כשחזרנו לארץ הדבר הראשון שרציתי לעשות זה לנסוע לסבתא שלי ולחבק אותה כל כך חזק. רק אחרי שהיינו במוזיאון ראינו ושמענו תמונות עדויות ודברים מזעזעים,הבנתי כמה סבתא שלי יפתה את הדברים כדי שלא אפחד ולא אדע. סבתא שלי היום בת 92
היא ניצחה אותם,היא זכתה ללדת את אמא שלי, היא זכתה בנכדים - אני ואחי, היא זוכה לשחק עם הנינים שלה - ברי ורזי, ב"ה היא תזכה לראות את הנכד שלה מתחת לחופה בעוד חצי שנה. יש לי עוד כל כך הרבה לספר.....אבל צריכה לנגב את הדמעות קודם.... סליחה על האורך..... אני

dafgol

New member
ניגבתי את הדמעות ורוצה לספר על בר שלי

מכיוון שלבר יש טראומה רצינית מהמלחמה שעברנו פה בקיץ, ורעש האזעקות מאוד הפחיד אותו והוא מדבר על זה מידי פעם וכו'... אתמול דיברתי איתו, ואמרתי לו שהיום תהיה צפירה של שתי דקות ושהוא לא צריך לפחד, כי זה לא כמו האזעקות ולא יהיו אח"כ בומים ורעידות בבית וכו'.....ואז הוא אמר לי ...ו"גם לא צריך ללכת לממ"ד נכון?" ואז השיחה התפתחה והוא שאל אותי למה כל האנשים מתו? ( דיברו איתם גם בגן קצת על הנושא וגם ביניינו דיברנו ) והשיחה קלחה, אמרתי לו שהיו אנשים רעים שקראו להם נאצים שהרגו הרבה יהודים ( בלי להיכנס לשישה מיליון...זה לא יסביר לו הרבה בגיל 4 ו4 חודשים) ואיכשהו יצא לי שכמו שהמן הרשע רצה להשמיד את היהודים, ואנטיוכוס ופרעה רצו להרוג את היהודים כי היו יהודים , גם הנאצים רצו להשמיד את העם היהודי......ולזכר היהודים שמתו הדלקנו בערב נר זיכרון ביחד ודיברנו שוב על הצפירה ושלא צריך לפחד. אתמול בלילה ראיתי בפעם העשירית אני חושבת את "רשימת שינדלר" ובעיתוי מדהים מייד כשנגמר הסרט בר התעורר בבכי ורצה לישון ולהתחבק איתי ( חלום רע על כריש.....) הוא בא והתכרבל איתי ואני חיבקתי אותו כל כך חזק והדמעות ירדו וירדו וירדו , כי מאז שאני אמא , אמא לשני בנים בריאים מדהימים נבונים ומטריפים - לא יכולה להבין בכלל מה עבר על סבתא רבא שלי שם בתופת שאיבדה 10 מילדיה, מה עבר על סבתא שלי כאשה צעירה , מה עבר על כל הנשים במשפחתי ובכלל....אני פשוט לא קולטת....ולעולם לא אוכל להבין.....אני מברכת על הזכות והאושר שנפל בחלקי . היום בבוקר כשלקחתי את בר לגן דיברנו שוב על הצפירה ושלא צריך לפחד וכו'......ואז הוא אמר לי " אמא אני לא מפחד , אנחנו נעמוד ישר ונחשוב על האנשים שמתו " כשנכנסנו לגן והעיניים שלי היו לחות מדמעות ולא הורדתי את משקפי השמש שבר לא יראה שבכיתי .....חיבקתי ונישקתי אותו וחשבתי...אם כל בני המשפחה שהושמדו בשואה חשבו ברגעים קשים שם שעשרות שנים אחרי...תהיה מדינה יהודית ישראלית ריבונית ושילדים קטנים יחשבו ויזכרו וידברו עליהם. אין לי מושג איך אעבור את שבוע הבא ביום הזיכרון לחיילי צה"ל.....כשבר כבר מבין ולומד ויודע ושואל.....כי זה הרבה יותר קרוב מבחינתי עכשיו.....איך אסביר לו שזה אחד הימים הכי קשים לי בשנה....בו אני מתאבלת על דוד שנהרג, על חבר שנהרג בלבנון, על חברים של סבאסבתא וגם חברי ילדות של אמא ואבא שנהרגו בצבא , על הבן של השכנים של סבא וסבתא שנהרג בלבנון לפני 8 חודשים. למה יש שירים עצובים...למה שוב נר זיכרון ידלק בבית...... למה עוד פחות מ 14 שנה גם הוא ילך לצבא ? למה עוד 15 וקצת שנה רזי ילך לצבא.....הרי כשאני ואחי וכל הדור שלנו נולדנו אמרו שעד גיל 18 כבר לא נצטרך ללכת לצבא......והלכנו.....ואח שלי רב סרן בחיל הים (במיל' כבר) הבטיחו לנו......אני נשבעתי שלא אבטיח לבנים שלי אף פעם משהו שאני לא יודעת אם אוכל לקיים.....אז לא הבטחתי לו כלום.... אוף....מצטערת על הכבדות.....כל המשקע הזה כנראה היה חייב לצאת איפשהו מתישהו....ויש לנו עוד את שבוע הבא שלי הוא הרבה יותר קשה מאשר עכשיו..... תודה למי שהקשיבו.

דפנהל'ה

גם אני אמא לשני בנים מקסימים, וגם לי יש את הפחדים והתקווה שבעוד כמה שנים גם הם יילכו לצבא אבל לא בישביל להלחם, תומר שלי הוא בן חמש וחצי ואתמול גם דיברו איתם על יום השואה, על היטלר, הגטאות, הסמל של היטלר (תומר צייר לי את הסמל) בלילה שהשכבתי אותם לישון, תומר בכה ואמר לי "אמא אני לא רוצה שיהיו מלחמות,ושתמותי,אני אוהב אותך," חיבקתי אותו ואמרתי לו שאני מקווה שלא יהיו מלחמות, הרי להבטיח אי אפשר, אז הוא אמר לי אני אבקש מאלוהים, והוא שאל אם אבקש זה יתגשם? אמרתי לו שאלוהים רואה ושומע כל בקשה ונקווה שהמשאלה שלך תתגשם. שוב ריגשת אותי מאוד.......... ונקווה שכל ילדי ישראל והעולם יגדלו לעולם יפה יותר, לעולם בלי מלחמות ושנאה.

dafgol

New member
דפיל'ה....

אתמול כשברי חזר מהגן הוא מר לי שלעולם הוא לא יחליף אותו ושהוא אוהב אותי, ואח"כ בלילה הוא גם לא ישן טוב ( טען שחלם על כריש....אני חושבת שכל השיחה בגן ובבית איתי קצת היתה לו כבדה אולי ...יותר מידי...) מתפללת מקווה ומאחלת לילדים שלנו ולילדי כל העולם - מציאות ועולם יפים וטובים יותר...... ( אבל ביניינו.....זה כנראה לא יקרה...)

הילדים שלנו

כבר בגיל שהמוות מאוד "מעסיק" אותם, אתם תושבי הצפון חוויתם את מלחמת לבנון בקיץ האחרון, והילדים ספגו טראומה, אני מאז שילדתי והפכתי להיות אמא, כל נושא השואה והזכרון משפיעים יותר,הסרטים אתמול בטלוויזיה ריגשו אותי וכל הזמן חשבתי על האמאות שנאלצו למסור את ילדהן בישביל לשרוד,על ילד שרעב ולאמא אין מה לתת לו לאכול, על ילד שחולה ואין לאמא איך לעזור לו, המחשבות על מה אני הייתי עושה לו אני הייתי צריכה לעמוד בסיטואציה כזו, לא נתנו לי מנוח, לא יכולתי לראות עוד, פשוט כיביתי את הטלוויזיה והלכתי לישון.

למעלה