שרשור השאלות לדוד רוטנברג

כסופר נפגשת ודאי במקרים

בהם העובדות ההיסטוריות לא בדיוק תאמו לרצונך. האם גם במקרים כאלה אתה נצמד לאמת. או שאתה מדלג על הנושא. או שבכלל מיפה את ההיסטוריה. ומה לדעתך קורה אצל רוב הסופרים ההיסטוריים כשנתקלים בבעיה זו

תשובה לאור הבוקר

אני חושב שתמיד צריך לכתוב רק את האמת. גם אם האמת אינה נעימה. השאלה היא אחרת: האם הציבור רוצה לשמוע את האמת? מניסיוני, רוב הציבור אינו מוכן שתספר לו את האמת, כשהיא אינה נעימה. אתה, אגב, יכול להיווכח בכך לא רק בספרים, אלא גם בעיתונות החרדית.

איך אתה רואה את תנועת/חסידות חב"ד

בעתיד הקרוב והרחוק? האם ייתכן פילוג בין המשיחיים ומתנגדיהם? האם יש סיכוי שפלג מסויים יכתיר פעם אדמו"ר לבית חב"ד?

תשובה לחיים של אושר

א. אני רואה את חב"ד ממשיכה להתפתח, לפרוח ולשגשג כתנועה היהודית הדומיננטית והמשפיעה ביותר בעולם היהודי. ב. במובנים מסוימים כבר כיום קיים פילוג. אני מקווה שהוא יתרחב, כדי שלכולם יהיה ברור היכן בדיוק עובר הקו בין חסידי חב"ד ובין האנשים שבחרו ללחום בחב"ד. ג. לא.

ףשיטא

New member
תמריצים לכותבים הבכירים

בזמנו פורסם שהיידפארק מעניקה תמריצים כספיים לכותבים מופלגים. אתה כאחד שכתב שם למעלה מ20,000 הודעות ודאי יכול לאשר/להכחיש.

מסתקרן

New member
שאלה 1

אתר COL, מה ההבדל בינו לאתר חבדני"ק? האם קיימת תחרותיות ביניהם או שעובדים בהרמוניה? (בכוונה לא שאלתי על חב"ד אינפו).

דובצי

New member
למה שיושב חרדי אפילו חבדניק ברכבת

אתה מסובב את הראש בגאווה ועובר למקום אחר . ( היום ברכבת מכפר חבד לת"א )

מסתקרן 1

לכל אתר יש זיקה לגוף אחר בחב"ד. ברור שקיימת תחרות – וטוב שכך. בקרוב, אגב, זה עומד להשתנות.

מסתקרן

New member
שאלה 2

כולם הרי מודעים למצבה הכואב של חסידות חב"ד, עקב היותה מורכבת מסוגים כה מגוונים של אנשים בעלי דעות כ"כ קוטביות שהמפריד בהם רב על המאחד. לא אשאל אותך כיצד חוזה אתה את העתיד, מכיון שכולנו מצפים לביאת המשיח עוד היום, אשאל רק שאלה אחרת, עצם העובדה שיש היום בחב"ד שני קבוצות זה דבר שעדיין מובן על הדעת (אם כי לא מתקבל על הדעת), עם זאת, ההרגשה שלי היא שאתם בCOL לא מחמיצים אף הזדמנות לתקוף את הפלג השני על שגיונותיו, כפועל יוצא נגרם שאתר COL אינו מייצג את כלל חסידי חב"ד אלא את מחציתו. לא עדיף היה פשוט להתעלם ולהשאר ממלכתיים?

מסתקרן 2

אין בחב"ד שתי קבוצות. בחב"ד יש רק קבוצה אחת. המשיחיסטים אינם משתייכים לחב"ד. COL מביע את דעת חב"ד, למרות שאינו אתר רישמי. אגב, הקמתי את COL אך איני העורך של האתר ואיני מעורב בהחלטות המתקבלות שם.

מסתקרן

New member
שאלה 3

כולם הרי מודעים למצבה הכואב של חסידות חב"ד, עקב היותה מורכבת מסוגים כה מגוונים של אנשים בעלי דעות כ"כ קוטביות שהמפריד בהם רב על המאחד. לא אשאל אותך כיצד חוזה אתה את העתיד, מכיון שכולנו מצפים לביאת המשיח עוד היום, אשאל רק שאלה אחרת, עצם העובדה שיש היום בחב"ד שני קבוצות זה דבר שעדיין מובן על הדעת (אם כי לא מתקבל על הדעת), עם זאת, ההרגשה שלי היא שאתם בCOL לא מחמיצים אף הזדמנות לתקוף את הפלג השני על שגיונותיו, כפועל יוצא נגרם שאתר COL אינו מייצג את כלל חסידי חב"ד אלא את מחציתו. לא עדיף היה פשוט להתעלם ולהשאר ממלכתיים?

מסתקרן

New member
שאלה 4

עיתון כפר חב"ד מול עיתון בית משיח, בוא נשים בצד אידיאולוגיה, בוא נשים בצד את הגרפיקה הדלה בבית משיח, מבחינה מקצועית למי יש סקופים וחשיפות פנימיות איכותיות יותר? איזה עיתון אמור לעניין יותר את הקורא החבד"י הממוצע?

מסתקרן

New member
שאלה 5

בעבר היית כותב בעיתון ישראל שלנו, האם הוא עוד קיים היום? מה עושה היום עורכו מר שמואל שמואלי? איזו הרגשה היתה זו לכתוב בעיתון שרחוק מלהיות על טהרת הקודש (בלשון המעטה, למרות היחס החיובי שהפגין הרבי מחב"ד לעורכו)?

מסתקרן 5

א. ב'ישראל שלנו' הייתי עורך החדשות וכתב במגזין. ב. העיתון נפטר בשנת תשנ"ו (כמדומני), בגיל 17. ג. איני יודע מה עושה המו"ל (הוא לא היה העורך בפועל). מידי פעם אני נתקל במנשרים שהוא מוציא נגד ההתנתקות. ד. העיתון לא היה עיתון חילוני. הייתה הקפדה על דברים מהותיים, כדי שגם אנשים דתיים יוכלו להכניסו הביתה, ואכן חלק נכבד מקוראי העיתון היו דתיים.

למעלה