חצובה של Manfrotto MK190GOA4TB-3W

חצובה של Manfrotto MK190GOA4TB-3W

שלום
https://www.alza.hu/manfrotto-190go..._campaign=arukereso_hu_sem-2_allvanyok_man191

אנא חוות דעתכם על החצובה.
תודה

slarti

New member
למה דווקא דגם ה-GO?

היא קטנה וקלה (יחסית) אבל גם פחות יציבה...
אני גם לא חושב שהייתי שם מצלמה גדולה וכבדה כמו שלך על חצובה כזאת.
&nbsp

למה לא

שלום
מידע (Spec) מדבר על 4 ק"ג עד 7 ק"ג...ובמבחן (Review) מציינים את המשקל של DSLR + עדשת טלה כמו ה-70-200F2.8 מ"מ.
וזה בערך 2.5 ק"ג.

prizman

New member
יש סיבה כנראה.

יש תמיד הפרש גדול בין מידע שמסופק ע"י יצרן לבין נתוני אמת.קשה לי להאמין שאיזו חנות תיתן לך חצובה לבחינה בתנאים שתשתמש בה.
תתיחס בספקנות לנתונים המתוארים ותתייחס יותר ברצינות לחוו"ד.

slarti

New member
הבעיה היא שמצלמה כבדה עם עדשה גדולה

מפעילה גם תנע הצידה, ולא רק כלפי מטה. אז נכון שאפשר לכוון את העדשה מעל הרגל השלישית וזה משפר את היציבות, אבל אם אתה רוצה לעשות פאנינג אתה מתחיל להסתבך.
&nbsp
&nbsp

מאזן משקלים

שלום
נדמה לי שיש פה קצת הסחפות בנושאי החצובה (משקל נשיאה, גובה ועלות).
1. כרגע לא בתקציב להצטייד באחת מעדשות הטלה הלבנות (70-200 או 100-400) העדשה הכי כבדה שיש לי זה ה-24-105mm F4 II. עם הגוף זה מגרד מלמטה את ה-2 ק"ג. ה-190GO מיועדת למשקל כפול מזה. 100% מקדם משקל לטעמי מספיק.
2. חשוב לי יותר שהחצובה תהיה קלה ולא גדולה מדי בקיפול מאשר עוד 10 ס"מ בגובה. הגובה שלי 1.80 ואם נרד לגובה העיניים, נוסיף את המצלמה, אז החצובה צריכה להיות כ-1.55. להתכופף טיפה לא מזיק.
3. גם ה-190GO במתיחת תקציב. פשוט בבודפשט היא תעלה כ-900 ש"ח בלבד.
4. יציבות: לא מחפש חצובה למצבי רוח חזקים. אני יותר בכיוון של סטפי שביחס לכמות הצילום בחצובה...גם ה-400PRO של SLIK תספיק. ומחירה בארץ כחצי מה-190GO. רק שהיא כבדה בקילוגרם שלם מה-190GO. לא מחפש חצובה שתהיה לעבודה יומיומית אינטנסיבית.

sagiKor

New member
הדיון הזה מזכיר לי את דיון קניית המצלמה שלך

לא הקשבת אז לעצות ולא תקשיב עכשיו לעצות
ננעלת על מוצר וזהו...
למה לשאול בכלל?
קנה את מה שננעלת עליו ותתחדש
לא שיש עם זה משהו רע, לקנות מה שרוצים חשוב יותר ממה שצריך לפחות מהבחינה הפסיכולוגית, מקסימום אם לא ממש מתאים אז אפשר לשדרג...

כל הכבוד

1. אכן, אני מבקש את עצתכם, אך זכותי להחליט מה לעשות בכספי.
2. הדיון הזה נגרר לי חזק ימינה. אז בהתאם להמלצות יהיה עלי להשקיע כ-1,000$ בחצובה גבוהה, יציבה וראש כדורי משובח. בטח נמצא משהו גם ביותר כסף...ויותר טוב. למה שלא תלין לחברי הפורום המכובדים (והצבעוניים) שלא התיחסו לתקציב והלכו ימינה חזק?
3. לשאול, זה מפני שגם בחצובה שחשבתי שהיא טובה (דיה) לצרכי, עשויות להיות בעיות, שאתם מנסיון יכולים להצביע עליהם. וכך אכן היה.
4. ברכישת המצלמה, שמעתי לכם ורכשתי את עדשת ה-16-24mm F4 ואני חושב שה-12-24mm של סיגמה הייתה עדיפה עבורי. כל מה שנאמר על צילום בתחום של 24-35mm במקום להחליף ל-24-105mm יצא כלא נכון לאופי הצילום שלי, שלא נלקח בחשבון בעצת המלומדים. גם אילו הייתי שומע לך, הייתי בלי גריפ. ואני חושב שזו הייתה קניה מעולה (גם במחיר).
תפנים, שבקשת דעתכם, אינה מחויבת רכישה להמצלתכם. היא אכן מתקבלת בברכה, משוקללת במגוון מרכיבי ההחלטה, אך אינה מחייבת!
נדמה לי שאתה חושב (בשוגג) שכל מילה שנאמרת (נכתבת) פה לגבי שאלה לי, על ציוד, חייבת להיות מתורגמת מייד וללא עוררין לרכישה בדיוק למה שהומלץ.
וזה בהחלט לא. מה גם שאם תקרא את השרשור, יש כמה המלצות, ובטח לא אלך וארכוש את כולם, רק להניח את דעתך, ולהסיר את המטרד הזה מהמסך שלי.

sagiKor

New member
תגובה ועצה

א. כל תגובה ועצה עאן לא מחייבת אותך בכלום, היא כן חשובה על מנת לעשות חושבים ואולי לגעת בנקודות שלא חשבת עליהם גם אם זה אומר להשקיע מעט כסף.

ב. עצתי בעניין חצובות:
ישנם שני סוגי צלמים כשזה מגיע לחצובה:
1. אלו שלא יוצאים מהבית בלעדיה
2. אלו שלא זוכרים איפה הם שמו אותה
אבל לדעתי, לא משנה על איזו קבוצה אתה נמנע, חצובה טובה אמורה לשרת אותך לכל החיים ולא משנה איזה ציוד יש לך היום ואיזה יש בעתיד. לכן הקניה לדעתי צריכה להיות מושכלת.

חצובה צריכה לענות על שני פרמטרים בגדול:
1. היא צריכה לספק יציבות
2. היא צריכה להיות נוחה לשימוש

על מנת לספק יציבות, חוק האצבע הוא שהיא אמורה לשאת לפחות פי שתיים מהסטאפ הכי כבד שיש לך, אבל... שני דברים שצריך לזכור:
א. פרסום נתון משקל מקסימלי הוא לעיתים מוגזם
ב. הכי כבד שיש לך היום אולי לא יהיה הכי כבד שיהיה לך מחר (חצובה לכל החיים זוכר?)
אני חושב שחצובה + ראש שלפי הפרסום מתאימים לעד 8ק"ג יתנו מענה לכל סטאפ עכשווי ואו עתידי.
יש עוד דברים שמשפיעים על יציבות כמו משקל החצובה, חומר בחצובה, זוית פתיחת הרגליים, מספר מפרקים וכו'
אבל כל הפרמטרים האלו לעיתים מספקים התנגשות עם נוחות השימוש.
לא מזמן העלתי סרטון שיש בו התייחסות לאיך בודקים חצובה, הנה זה כאן, שווה לקחת בחשבון את מה שהוא אומר.
הוא אמנם מדבר על סטאפ של $1000 אבל לטעמי אפשר גם לקנות משהו מצויין באזור ה $500

הנוחות זה גובה החצובה, משקל החצובה, סוג הראש, סוג המפרקים של הרגליים, יכולת הטיה של המוט המרכזי ועוד.

יש הרבה פרמטרים שצריך לקחת בחשבון בחצובה למרות שזה "רק ברזלים". זה האביזר הכי מעיק, הכי מיותר אבל לפעמים הכי חשוב.

** אני נמנה על אלו שלא זוכרים איפה החצובה שלהם ועדיין השקעתי בה בזמנו כמעט $1000

שחור או לבן. אין 50 גוונים של אפור?

שלום
תודה על התשובה המושקעת.
אז חצובה כדבריך, זה כמו תפילין. יש כאילו שמניחים על היד ואחרים בארון...
לשיטתך, ע"מ שהחצובה תהיה שימושית ותתלווה לאתרי צילום (במיוחד בחו"ל) עליה להיות קלה. חצובה כבדה, סופה שתהיה חצובה לארון...ושם מאוד חשוב שתהיה יקרה, יציבה, גבוהה, ותשא במשקל של 8 ק"ג לפחות.

אמירתך, שחצובה היא לכל החיים, מזכירה לי את דברי אבי ז"ל שחי במחשבה המשיחית הזו. שום דבר "שימושי" לא נועד לכל החיים. במיוחד אם תצא חצובה חדשה מהפכנית. ואז אני תקוע עם חצובה יקרה שקשה למכור. לא הייתי רוצה היום חצובה מלפני 40 שנה...(כבדה ומגושמת).
אז אולי החידושים בחצובות אינן דרמטיות כמו במצלמות או עדשות, אבל עדין...
אם הברירה היא חצובה ב-1,000$ כי זה מה שמתחייב כדבריך, ולי התקציב הוא 300$, הרי שהחצובה תחכה. תחכה הרבה...
אפשר כמובן לצאת בהכרזות ואמרות כנף, כמו אם הסתדרת עד עכשיו בלי חצובה, תסתדר בלי גם בהמשך. או עדיף לקנות אחת ב-1,000$ מאשר שלוש של 300$.

slarti

New member
כאמור... 450$... רק 50% מעל התקציב שלך

ואתה מקבל חצובת קרבון איכותית של מנפרוטו.
לטעמי אם אתה רוצה לטייל, לקנות חצובת אלומיניום זה טעות ממדרגה ראשונה. כמו שאתה אומר - משקל זה אישו, וחצובה מאלומיניום זה יחס לא טוב של משקל ליציבות.
&nbsp
המנרפוטו 190גו עולה 200$. תוסיף לה ראש כדורי טוב והיא כבר מעל 300$. זה חצובת אלומיניום, ששוקלת 1.7, לא גבוהה מספיק, ולטעמי לא יציבה מספיק לציוד שלך. ב-450$ אתה קונה 190CXPRO4 כמו שלי (או CXPRO3 אם אתה לא רוצה לשים אותה בטרולי, וזה עדיף), עם ראש כדורי. חצובת קרבון - שוקלת 1.6 (לצורך העניין מאוד דומה ל-1.7 של הגו) אבל גבוהה יותר, יציבה יותר וחזקה יותר.
&nbsp
לא צריך להגיע ל-1000$.

sagiKor

New member
למה חייבים מנפרוטו?

יש יצרנים אחרים עם חצובות קרבון מצויינות ומחירים זולים יותר.
צריך לעשות קצת שיעורי בית.

slarti

New member
ממש לא חייבים

אישית אני מאוד אוהב את הפלטת QUICK RELEASE של מנפרוטו.
יצרנים אחרים (ברובם) עובדים עם ARCASWISS. יש לזה יתרונות וחסרונות (כמו לכל דבר בחיים). אבל בעיני החסרון המרכזי של רוב הראשים עם ארקהסוויס שהקוויק רליז שלהם לא ממש קוויק ודורש הברגה של בורג. יש יצרנים (כמו RRS) שיש להם ממש מנגנון קוויק רליס לארקה סוויס אבל זה ראשים של 500$.
&nbsp
כמובן שאין קשר בין הראש לרגליים. כשהחלפתי עכשיו חצובה עברתי על די המון חצובות בטווח המחיר של עד 500$ לחצובה פלוס ראש.
&nbsp
הדרישות שלי כללו אוסף של דברים (שחלקם כנראה נובעים מזה שאני רגיל למנפרוטו ועדיין) שכוללים:
- סביב ה-1.5 קילו
- קצרה מספיק להכנס לטרולי כשהיא מקובלת
- מפרקים עם מנופים ולא סיבוב (לטעמי זה יותר נח, אם כי זה כאמור, הרגל... בכל מקרה הסתכלתי גם על כאלה עם סיבוב)
- עמוד אמצעי ניתן להטיה (זה פיצ'ר שהתרגלתי אליו במנפרוטו הקודמת שלי והשתמשתי בו ככ הרבה פעמים שברור לי שאני לא מתכוון לוותר עליו)
- גובה עומד בלי הוצאת עמוד אמצעי שאני יכול לצלם בעמידה בלי להתכופף. (כשאתה מוציא את העמוד האמצעי - היציבות של החצובה קטנה).
&nbsp
כששיקללתי את כל הנתונים האלה - ה-190CXPRO4 הסתמנה בתור האופציה העדיפה. בניקוי חלק מהדרישות - מצאתי חצובות ממש מוצלחות של GITZO ו-RRS אבל במחירים גבוהים יותר, והחלטתי שאין לזה הצדקה.
&nbsp
&nbsp

sagiKor

New member
המלצה שלי

לפי הבנתי אתה מחפש חצובה לנסיעות לחו״ל.
אני מציע שתנסה להשאיל חצובה לנסיעה הבאה שלך.
הניסיון האישי שלך יניב לך את התובנה של מה אתה צריך בחצובה ואז קנה בהתאם או שיניב לך תובנה אחרת לגבי חצובה כמו שעדיף להשאיר אותה בבית או בחנות.

slarti

New member
אם אני מבין נכון זה 190GO רק מקרבון?

לא מכיר את כל הדגמים האלה.
למצלמה קטנה לדעתי כולם סבבה. למצלמה כמו שלך זה נראה לי קצת קטן. זה כנראה יסחוב, אבל פחות טוב מחצובה ברמה גבוהה יותר. מציע לך אולי ללכת לחנות ולראות דוגמאות של דגמים שתוכל לבחור ביניהם.... להתקין את המצלמה וכו'.
&nbsp

מה היתרון של ראש כדורי?

שלום
בעבר השתמשתי בחצובה עם 2 ידיות ואני מוצא אותה שימושית ונוחה לתפעול.
ךרוב השינוי הנדרש הוא בציר אחד.
בכדורי נדמה לי שזה משחרר את כל 3 הצירים...?

slarti

New member
2 ידיות זה 2 צירים.

בד"כ רוצים 3 צירים. וזה שלוש ידיות. אני מוצא שזה פשוט איטי. יש פדנטיים שיגידו שראש שלושה צירים מאפשר יותר דיוק. אבל לטעמי זה פשוט מאוד לא נח. מעבר לזה ראש שלושה צירים הוא פיזית יותר גדול כי כל ציר זה ידית נפרדת.
&nbsp
ראש כדורי הוא קומפקטי יחסית, והוא מאפשר את כיוונון המצלמה בצורה אינטואיטיבית. ההבדל בין ראש כדורי טוב עם כדור גדול לראש כדורי בינוני הוא *מאוד* משמעותי מבחינה פונקציונאלית. בראש כדורי בינוני, יהיה לך מאוד קשה להגיע לכיוונון ההתנגדות ככה שמצד אחד תוכל להזיז את המצלמה בדיוק בלי מאמץ ומצד שני היא לא תזוז לך בשניה שתנסה לנעול את המיקום. בראש כדורי איכותי, אתה יכול להגיע מצד אחד לתנועה חלקה ועדינה, ומצד שני המצלמה נשארת במקום אפילו בלי לקבע. זה מאפשר לך לעשות כיוונונים מאוד עדינים מאוד בקלות, ובסוף לנעול את המצלמה בלי חשש שהיא תזוז.
&nbsp
בנוסף, הרבה ראשים כדוריים באים גם עם בסיס מסתובב שמאפשר לך לעשות PANNING או פנורמות (במגבלות מסוימות) בקלות.
&nbsp

תודה על ההסבר

שלום
במנגנון ראש עם ידיות, המוט המרכזי סובב (YAW).
שתי ידיות מאפשרים הטיה בגלגול ועלרוד (ROLL & PITCH).
ויש 3 צירי תנועה. להיפך, יחסית לכדורי, יש יותר גלגול ועלרוד (זוית במעלות).
נראה לי אינטואיטיבי ופשוט. כולל הנעילה.
אבדוק את הנושא הכדורי גם. יש לו יתרון גודל ומשקל, מול הידיות.

למעלה