גריפ ל-5DmkIV : מקורי או חיקוי?

הערות טכניות

שלום
2 - לא עניין של שעות. למרות שבצילומים כמו יומהולדת של הנכד או במפגן Red Bull - Air Race, זה יכול ללהיות די אינטנסיבי.
העדשה 70-300 שוקלת 630g
https://www.usa.canon.com/internet/.../ef/telephoto-zoom/ef-70-300mm-f-4-5-6-is-usm
בעוד שעדשת ה-24-105L F4 II שוקלת 795g
https://www.usa.canon.com/internet/...s/ef/standard-zoom/ef-24-105mm-f-4l-is-ii-usm
המשקל הכולל (עם המצלמה - 890g) לא נוח בשימוש בצילומי פורטרט.
בשיחה עם צלם שמחזיק ב-5DmkIII עם גריפ ומצלם הרבה, השימוש בגריפ משפר מהותית את האחיזה ואת השליטה במצב פורטריט.
הבחירה של כ"א בהתאם לנסיונו ורצונו.
ולסיום,
תודה. הוזמן.

steiff

New member
עדשת L צריכה להצדיק את התואר, וענייני גריפים

בכל זאת מדובר בסדרת העילית של קנון וככזו מוכנסת לתוכה האופטיקה הטובה יותר וחומרי המבנה הטובים יותר ומכאן גם המשקל. בנוסף - צמצם קבוע לכל טווח אורכי המוקד.

70-300 זו עדשת טלה-זום קלאסית לשימושי חובבים. יש טובות יותר ויש טובות פחות. המשקל מעיד כמובן גם על התכולה. לא שמשקל הוא מדד לאיכות עדשה, אבל לרוב יש מתאם די טוב בין איכות האופטיקה למשקל העדשה.

גריפ, במקור, הכיל מנוע שהיה מחליף את ידית הדריכה של התריס/סרט. לתוכו הוכנסו גם סוללות משום שסוללת ה-LR44 שבתוך המצלמה לא היתה מסוגלת להפעיל את המנוע אלא מיועדת רק לתפעול מד האור ומעט האלקטרוניקה שבגוף.

בהמשך פותחו מנועים מובנים בגוף, ועימם גם הוגדלו הסוללות כדי לתמוך בצריכת הזרם המוגברת. כאשר נוסף לעסק גם פוקוס אוטומטי - אדרבא. המצלמה הפכה צרכנית חשמל רצינית. הגופים גדלו עם הסוללות והמנועים.

הגריפ, למעשה, נעשה מיותר מבחינת המנוע והסוללות (שנכנסו לתוך הגוף) והפך להיות כלי עזר לתגבור הסוללות ושיפור האחיזה. עניין של טעם ואינטנסיביות של שימוש. במצלמות הרפלקס הדיגיטליות לא רכשתי גריפ, וכאשר היתה לי D3 (בה הגוף גדול עם גריפ מובנה מלכתחילה) לא חשתי שיש באפשרות האחיזה הנוספת משהו שחסר לי.

עם ה-X-T2 רכשתי (אחרי כמעט שנה) גריפ לצורך תוספת כוח חשמלי. הסוללות המתרוקנות תדיר היו מטרד והגריפ פתר את הבעיה. תוספת המשקל מעצבנת, אבל מלכתחילה זו מערכת לא כבדה במיוחד כך שהסתדרתי. עד היום אני עדיין תוהה אם זו היתה רכישה מושכלת...

נכון

שלום
לא נכנס לסיבה, מדוע עדשה גבדה יותר או פחות. שגיא ציין את ה-70-300. טכנית העדשת "קיט", כבדה ממנה בכמעט 200 גרם.
נושא הגריפ עם מנוע בעדשות פילם מוכר לי. הגריפ היה התקן שמותח את הסרט חשמלית, לחסוך את המתיחה. היה לי כזה (מקורי) ל-A-1.
מאז שעברנו ל-DSLR אין מתיחת סרט.
תפקיד הגריפ מבחינתי, זה צילום נוח בפורטריט. ללא גריפ, בין אם הלחצן צילום למעלה או למטה) הוא לא נוח. גם תפעול המלמה. הגריפ נותן פתרון וגם אחיזה נוחה יותר.
לא רואה את הצורך להסחב עם גריפ בטיול רגלי בעיר או בטבע. כן רואה בו יתרון, בצילומי משפחה, אירועים כגון יומהולדת, וצילומי ספורט.
נושא הסוללות, ואורך החיים שלהם. ב-5DmkIV אורך חיי הסוללה קצר משמעותית מאשר היה לי ב-20D. ברם, עדין לא הצלחתי לרוקן ב-5DmkIV סוללה אחת עד לשיתוק המצלמה ביום צילומים. ויש לי סוללה נוספת לגיבוי. כך ימשיך לטעמי גם עם הגריפ. לא רואה יתרון לדחוף פנימה 2 סוללות. גם בצורך לטעינה מחדש וגם במשקל, כמו שכבר כתבתי.

dudi4321

Member
משהו שצריך לבדוק, לא יצא לי עדיין

כשמצלמים במקומות קרים, ידוע ששמים את סוללת הליתיום בכיס קרוב לגוף שתהיה חמה. סוללת ליתיום לא מפיקה את מירב האנרגיה כשהיא קרה.
לכן כשבגריפ יש 2 סוללות התפוקה תהיה טובה גם בצילום בתנאי קור. הסוללות במקביל.
שוב, לא בדקתי לצלם עם גריפ בקור לעומת צילום עם סוללה בגוף כרגיל.

השימוש ב-2 סוללות לא תמיד רצוי

שלום
ראשית לחלק הטכני (אלקטרוני).
אי אפשר לחבר בחיבור ישיר (Hard Wire) שתי סוללות (מכל סוג שהו, כולל ליתיום)
במקביל. הדבר פשוט יוצר ריקון די מהיר של שניהם, גם ללא שימוש.
הפתרון, חיבור הסוללות דרך זוג דיודות (Shotkey) או מעגל מיתוג אחר, כדי למנוע
מהסוללות לרוקן אחת את השניה.
משכך, כאשר 2 סוללות מוכנסות לגריפ, הן מתרוקנות ביחד. הקיבולת (mAh) כפול, אך הצריכה היא די הדדית משניהם. מה שאומר שבסופו של יום צילומים, יש לנו 2 סוללות שצריך לטעון מחדש ליום שלמחרת, במקום אחד. אם זה בנסיעה ויש לנו כמובן מטען אחד, זה לא לשים את הסוללה וללכת לישון, מפני שהשניה צריכה גם טעינה.
במצב כזה, הייתי מעדיף לצלם עם סוללה אחת (גם משקל!) וכאשר זו מתרוקנת, להחליף בחדשה. מבחינת הזרם בקור, לפי ההסבר בחלק הפתיח, אני מניח שזה לא ממש יעזור, מפני שרק סוללה אחת מספקת את הזרם בו זמנית.

dudi4321

Member
מחברים סוללות ליתיום במקביל

והזרם נצרך מהן בערך חצי חצי. אפשר לחבר גם 3 במקביל!
פרקת פעם סוללה עם אמפרז' גבוה של מחשב נייד, 6 תאים או 9 תאים?
אין שם שום דיודה או FET.

למעלה