ביקור במפעל פוג'יפילם ביפן

חובב1

New member
ביקור במפעל פוג'יפילם ביפן

סרטון עדכני מעניין על ביקור במפעל פוג'י ביפן בו מייצרים עדשות ומצלמות.
אגב, האם מזהים את המבטא של המגיש?

חובב1

New member
אכן ישראלי שחי בחו"ל

ג'וני בהירי, אחד מהבעלים של אתר "סינמה 5D", מהידועים בתחום הווידאו המקצועי בעולם.

dudi4321

Member
.....

לפני כשנה היתי בכנס של אינטל /$M
אחד המציגים יצג את FUJICOM ווואלה, היה להם כיסוי מקצה לקצה לטכנולוגיה כמו שרתים, מחשבים. לא חלקים מהמערכת, הכל.
שאפו

slarti

New member
מדהים כמה שזה ידני.....

היית מצפה לראות הרבה יותר רובוטיקה.
&nbsp

steiff

New member
אני מניח שאת השלבים הרובוטים לא מראים בסרט

למשל - ליטוש העדשות שמוכנסות אחר כך ידנית לעצמית. חיתוך יריעות הפולימר שמודבקות אחר כך ידנית לגוף.
יש תהליכים שמכונה עושה טוב מאדם. יש תהליכים שהמורכבות והיקף היצור מצדיקים רובוטיקה: יצור מוצר בדיוק מכני מירבי אבל פשטות מבחינת סדר הפעולות והגישה למוצר.
יש תהליכים שאדם יעשה טוב ממכונה בשל סדר פעולות ארוך וגישה לא נוחה למוצר. הכל (כמעט) אפשר לתת למכונה לעשות, אבל היקף היצור לא ממש מצדיק פיתוח של קו יצור רובוטי כשמדובר בכמה אלפי עדשות. בפרט כשמדובר בעדשות קינמטיות שהיקף היצור והמכירות שלהן עוד נמוך משל עדשות סטילס.

JacB

New member
ציפיתי לקווי יצור ובחינה אוטומטיים כמקובל בזמננו.

בשנות ה 90 ביקרתי במפעל ההרכבה של מרצדס . הם התגאו בכך שכל הפעולות על קו ההרכבה הן ידניות. מאז הם שינו את דעתם, כמו רוב היצרנים הגדולים.
עוזר להצדיק במשהו את המחירים... חזרנו למושג שכמעט נשכח - Workmanship .

לא הוגן לשפוט את MB על שינוי גישה עם התפתחות טכנולוגית

שלום
ה-Workmanship של מכונות (רובוטים) לפני 20 שנה והיום שונה. התקדמנו קצת...
כמובן שהיום המכונות יותר מדויקות ויכולות לבצע פעולות יותר מורכבות. גם נושא העלויות משחק תפקיד והם צריכים להתמודד עם מחיר תחרותי.
אגב, בעבר הפילוסופיה הגרמנית דברה על איכות אבסולוטית! לימים הבינו שהאיכות יחסית לעלויות, והדברים נעשו יותר "כלכליים".
אבטחת האיכות נותרה אנושית.
אך לא ברור לי למה שנשווה את תעשית העדשות (של FUJI) עם תעשיית הרכב?
לטעמי, נכון היה לברר איך המתחרות עושות את אותו הדבר: גם האחרות באותו שוק (יפני), וגם השוויצרי והגרמני.
אולי נגלה שזה אופיה של התעשיה הזו?

sagiKor

New member
רוב ההרכבה של עדשת אצל רוב היצרניות היא ידנית.

JacB

New member
התפלאתי, אולי כי אני לא יודע איך מיוצרות מצלמות אחרות.

אני חושב שלגבי MB היה גם שינוי גישה מנטלית. לקח להם זמן לעבור לרובוטיקה. פעם שאלתי מהנדס במפעל גרמני: "איך אתה יכול לבדוק שהפועל לא הכניס את החלק הפוך לפני סגירת המכלול?" הוא לא הבין את שאלתי. מה פתאום שהפועל יעשה דבר כזה?
ולגבי אבטחת איכות - ראיתי במפעלים (מאד) מתקדמים (כן, אפילו בגרמניה!) קוי יצור משולבים באינספקציה אוטומטית. SPC מלא. האינספקטורים עם הקליבר והמיקרומטר הולכים ונכחדים. דיוק היצור של המכונות גדול פי כמה מדיוק המדידה של האינספקטור. והמכונה גם בודקת את עצמה ואפילו יודעת לקזז מגמות סטייה.

כמובן שיש תלות במימדי היצור. לא התכוונתי למסגריה באום אל פאחם.

אבל אני עוצר כאן, כי לא הזמינו אותי לניקון/קנון/אולימפוס. אשמח להגיע

JacB

New member
בדיוק

זה לא קו, אלו תחנות עבודה (ידניות). פעם במערכת שבה עבדתי רוב היצור היה מתבצע כך. פועל על יד מכונה, והתוצרת עוברת למכונה הבאה ע"י שינוע מתקדם - עובד עם ארגז.

למעלה