חצי off topic - צילום בן אדם על רקע מאד בהיר

• פותח הנושא ipv6
  • פורסם בתאריך

ipv6

Member

איך מצלמים בן אדם כשהרקע מאחוריו יותר בהיר ממנו?
נניח משהו שעומד במרפסת ומאחוריו יש הרבה אור.

אם אני משתמש ב-exposure compenstaion אני מקבל את האדם בהיר אבל כל הרקע מאחוריו Over exposed.
אם הרקע נראה טוב הבן אדם מאד חשוך.

ניסיתי גם לרדת 2 סטופים ב-exposure compensation ולפצות עם הפלאש הקטן של המצלמה ועדיין לא יוצא מדהים..

משהו יכול לתת טיפים?

sagiKor

New member

לא חייבים להגיב בנושאים שלא מבינים בהם...

dudi4321

Member
חשבתי שהבן אדם חשוב לו

גם אני מפעיל לפעמים פלאש מילוי. כנראה הוא רחוק או שבאמת הפלאש שלו חלש.

sagiKor

New member
במילה אחת - פלאש

וכנראה ש"הקטן של המצלמה" לא מספיק חזק
מודדים את האור לפי הרקע על מנת שלא ישרף אך דואגים למהירות תריס במסגרת יכולת הסנכרון של המצלמה/פלאש.

לא יודע איזו מצלמה אבל למצלמות מודרניות יש טווח דינמי גדול שאפשר במקרים מסויימים פשוט לצלם (ב RAW) ככה שהבהירים לא ישרפו ואחרך כך למשוך את הבהירים ולדחוף את הכהים בעיבוד ככה שמותחים את הטווח הדינמי.

סצנה כמו שאתה מתאר לא ניתן לצלם כמו שאתה רוצה ללא התערבות בעיבוד או שימוש בפלאש.

ipv6

Member
תודה על התגובה עוד שאלה(ות)

מדובר בXT20.

כשאתה אומר "למדוד" לפי הרקע: אני מצלם בדרך כלל במצב A (עדיפות צמצם), אתה בעצם אומר לכוון על הרקע, לתת חצי לחיצה, אחר כך להחזיק AE-L (נעילת חשיפה).
לכוון לאובייקט שלי ולעשות עוד חצי לחיצה בשביל פוקוס כשאני מחזיק את הAE-L..ופלאש כמובן? ככה התכוונת?

לגבי מצבי מדידה, אני מצלם בד"כ על "muti" שזה שהדיפולטי, האם ניתן לצלם את הסצינה שתיארת (בן אדם ומאחוריו רקע מאד בהיר) בעזרת שינוי של מצב מדידה? תוכל להסביר איך להשתמש בmetering mode בסצינות מהסוג הזה?

sagiKor

New member
הבדרך כלל לא מתאים לכל מצב

בצילום עם פלאש רצוי מאד לעבוד בצורה ידנית ולמדוד אור במוד ספוט.

ipv6

Member
שאלה

כשאני במצב ידני לחלוטין (אני מחליט את שלושת פרמטרי החשיפה), האם יש משמעות לסוג המדידה? אם זה spot/multi/avarage?

sagiKor

New member
האמת שלא בדקתי בפוג'י

בזמנו בניקון חייבים בעבודה עם פלאש לעבור למוד ספוט, אחרת הפלאש נמצא במצב פלאש מילוי (BL) בלבד.
יש בזה הגיון, במוד TTL עוצמת הפלאש נקבעת ע"פ מרחק הפוקוס ומדידת האור, לרוב נרצה שהנושא יהיה חשוף כמו שצריך, עליו אנחנו מפקסים ורצוי שמדידת האור תהיה ממנו ולא מכל הפריים.
ככה שגם אם במערכת צילום אחרת אין ממש מגבלה, זה פשוט יהיה נכון לעבור למדידת ספוט.

בפוג'י (ובכלל בעבודה על מצלמות בעלות תצוגה אלקטרונית), בעבודה עם פלאש רצוי לבטל את מצב התצוגה שמראה את התוצאה כי תקבל תצוגה שחורה בתנאים שדורשים פלאש ואז בעצם מקבלים תצוגה בהירה שלא מייצגת את הגדרות החשיפה ואין להסתמך עליה מלבד לקומפוזיציה.

dudi4321

Member
שגיא, בתשובה הזו בעצם חזרת במילים שלך על מה שכתב כש"קטלת"

אותי.
כתבתי: "למדוד אור מנקודה בבטן שלו למשל"
ואתה: "בצילום עם פלאש רצוי מאד לעבוד בצורה ידנית ולמדוד אור במוד ספוט."

sagiKor

New member
בשאלה המקורית הוא לא התייחס לפלאש

רק כתב שניסה גם עם פלאש ללא תועלת.
ואם אתה מתייחס לעבודה עם פלאש אז תכתוב את זה כי העצה שלך לא שווה גרוש אם צריך לנחש למה התכוונת...
היא עדיין לא שווה גרוש כי למה לעזעזל למדוד מהבטן כשמצלמים בן אדם ולא מהפנים שלו?

dudi4321

Member
הנה השאלה המקורית של ipv6

" ניסיתי גם לרדת 2 סטופים ב-exposure compensation ולפצות עם הפלאש הקטן של המצלמה ועדיין לא יוצא מדהים.."
כתוב פלאש.
ונכון כמו שאתה צודק, למדוד אור מהפנים. חשבתי שהוא לא מדייק בכיוון. אם הוא מודד מריבוע ענק החשיפה תהיה ממוצעת גם מהרקע הבוהק שבטח נשרף לו.
גם עזרת לי להבין טוב יותר לצלם...... קטונתי.

sagiKor

New member
נו טוב, צריך ללמוד לקרוא, כי השאלה המקורית היא:

dudi4321

Member
יש בהמשך עוד שורות.

"
ipv6

09/12/2017 | 15:21
23
58

אם אני משתמש ב-exposure compenstaion אני מקבל את האדם בהיר אבל כל הרקע מאחוריו Over exposed.
אם הרקע נראה טוב הבן אדם מאד חשוך.

ניסיתי גם לרדת 2 סטופים ב-exposure compensation ולפצות עם הפלאש הקטן של המצלמה ועדיין לא יוצא מדהים..

משהו יכול לתת טיפים?
"

יום טוב

ipv6

Member
אולי אני לא הייתי ברור

אבל מה שרשם שגיא בהודעה שאני מגיב אליה עכשיו, זה תיאור מדויק של הבעיה שלי.

אובייקט על רקע נורא בהיר (אדם עומד במרפסת והנוף מאחוריו מאד בהיר), צילום מקרוב יחסית. אנסה את הפתרון של "פלאש מילוי", לגבי צילום ב-RAW, אני כרגע לא כל כך רוצה להכנס לזה.

תודה לכולם על התגובות.

steiff

New member
העינית האלקטרונית היא כלי עזר מצויין במקרים כאלה

במקום להסתבך עם סוג מדידת האור אתה פשוט מכוון את פיצוי החשיפה ורואה מיד את התוצאות בעינית. כשהחשיפה לטעמך אתה מקליק ובא לציון גואל.

prizman

New member
תלוי עד כמה חשוב לך כל פרט בתמונה.

עקרונית משחקי עריכה של הבהרת צללים והחשכת שטחים בהירים יעזרו,
אבל בהתאם לרמת החשיבות צריך להתאים את אופן מדידת האור/ נקודתית או עדיפות מרכז
או שבכלל אזורית ומהיכן לבצע את המדידה. זה גם משתנה עם גודל הדמות ביחס לרקע.
אם תעלה תמונה לא מוצלחת בעניך ותגיד מה היית רוצה לשנות בה ומה קריטי לך זה יעזור.

dudi4321

Member
אפשר גם עם תוכנת HDR

אחרי שמצלמים בכמה חשיפות לחבר את התמונות שהתוצאה תהיה אחידות בתאורה. בתנאי שלא זזים.

למעלה