אטימות

ravivme

New member
אטימות

לא מעט הוזכרה כאן סוגיית האטימות.
אז אחרי קצת מחשבה נדמה לי שהדברים הסתדרו לי בראש.

אלה הציפיות (תקוות) שלי:
שהמצלמה שלי תהיה עמידה בדיוק כמו האוטו שלי.
כלומר -
שכל זמן שלא פתחתי דלת או חלון היא תוכל לעמוד שעות בגשם שוטף או בשלג ולא ייכנסו מים.
שהיא תוכל לצלוח שלוליות בלי שייכנסו מים.
שאפשר יהיה להעמיד אותה בסופת חול במדבר ולא ייכנסו אבק וחול לתא הנוסעים.
שכל זה יחזיק 10 שנים בלי שאצטרך להחליף גומיות או לסבול מדליפות.

זה מוגזם ? מה דעתכם ?
ולמה זה כל כך מסובך במצלמות ?

enigo

New member
מצטער להודיע לך - יכנס אבק לרכב בסופת חול. מניסיון.

ravivme

New member
זורם איתך. מוכן לוותר על סופת החול

גם ככה אני לא מצלם בסופות כאלה.
על השאר אני לא מוותר ובטח לא על המוטו המרכזי - אטומה כמו האוטו.
את זה אפשר לקבל ?
ואם לא, מדוע ?

ravivme

New member
אולי

אבל אלה ספינות דגל.
לי יש טויוטה. סתם טויוטה. היא מספיק אטומה לטעמי.
אני רוצה אטימות בכל המצלמות עם חיישן 1" ומעלה.
בקשה מוגזמת ?

חובב1

New member
ואולי

זו גם דרישה שיווקית או כזו שיכולה להגיע מהקהל הרחב ולגרום ליצרניות להכניס את זה.
זה בדיוק מה שקרה בסמארטפונים, נושא האטימות הפך להיות פתאום באופנה ואנחנו רואים שלל דגמים המתהדרים בתקני עמידות כמו IP68 וכו'.
ואם זה נעשה בסמארטפונים, אין סיבה מדוע שזה לא יקרה במצלמות. רק אל תשכח שגם העדשה חייבת להיות אטומה, לא רק המצלמה.

slarti

New member
אגב - תצחקו....

אבל הסיבה המרכזית לאיטום סמארטפונים זה האנשים שמפילים אותם לשירותים.
וגם אנשים שנכנסים לבריכה/ים ושוכחים להוציא אותם מהכיס.
פחות מהצורך ב"מכשיר שעובד בכל תנאי מזג אוויר"
&nbsp
משם הגיעה הסיבה לאטימות, יחד עם חוסר בידול כללי בענף מה שגרם ליצרניות להוסיף פיצ'רים כמו זה.

slarti

New member
משמעותית יותר קל - יש לו הרבה פחות פתחים

שלא לדבר על עדשת זום

sagiKor

New member
גם אני נכנסתי עם האייפון שלי לים...

הייתי מרוכז בצילום ושכחתי שהוא בכיס

JacB

New member
אני צחקתי בשבוע שעבר

בשרותים ציבוריים באיטליה (אגף הגברים), בטרם ביצעתי את זממי , מצאתי מתחת לפני המיים סמארטפון מסתכל עלי. שליתי אותו בחירוף נפש, ועל מסכו הופיעה הכתובת העברית "ברוכים הבאים".
הצלחתי לאתר את המטיילת הישראלית שבצר לה נכנסה לשרותי הגברים וטרם הבחינה בחוסר.
הטלפון גימגם, אך לאחר בילוי לילה בשקית אורז דיווחה לי שחזר לאיתנו והעניק לבעלתו מצלמה להמשך הטיול. אז יש מצלמות עמידות ...

slarti

New member
בכל? מוגזמת...

בחלק? לא מוגזמת...
&nbsp
תזכור שאוטו הוא מוצר שמתוכנן לעמוד בחוץ ולכן הצורך שלו באטימות הוא סוג של הכרחי. וזה מגולם במחיר של אוטו. גם אוטו מאוד זול, הוא אטום, ועדיין הוא לא מאוד זול... :)
&nbsp
במצלמה, מערכת השיקולים היא אחרת. יש הרבה מאוד אנשים שלא צריכים מצלמה אטומה. אנשים שלא מצלמים בגשם. אנשים שלא מצלמים גלים מתנפצים על החוף ומדי פעם גל שוטף להם את המצלמה.... והם לא רוצים לשלם על הפיצ'ר הזה. לדרוש ש"כל" המצלמות יהיו אטומות אומר למעשה "בוא נייקר את כל המצלמות לכל האנשים בעולם בשביל פיצ'ר שהם לא צריכים"

ravivme

New member
אתה מבין בתכן הנדסי, נכון ?

מצלמה זה מכשיר שעובד רוב זמנו בתנאי סביבה משתנים.
הוא בחוץ, הוא חשוף למזג האוויר, הוא כולל אלקטרוניקה ואופטיקה רגישה.
הוא גם יכול לקבל מכה או ליפול.
לכן בתכן ההנדסי צריך לקבוע את היעדים בתחום הזה.
לטעמי יצרני המצלמות בחרו בדרך הקלה וקבעו לעצמם יעדי מינימום.
לא נתנו משקל של ממש לפרמטרים של עמידה בתנאי סביבה. אולי זה משיקולים מסחריים. אולי זה טוב להם.
אבל זה נושא שהטיפול בו מאוד ירוד ביחס להשקעה שלהם בפרמטרים אחרים בתכן ההנדסי שהפיתוח שלהם עולה בהרבה סדרי גודל יותר.
עם כל הכבוד אטימות זו בסך הכל מכניקה וחומרים. לא משהו פורץ דרך, לא חייבים להשקיע אלפי שעות מהנדסים בזה. צריך לרצות.
לא נראה שבאמת רוצים.

enigo

New member
לשים גומית אטימה בכל חיבור עולה כסף

לדאוג שהתאמת החלקים תהיה כזו שהגומיה באמת תאטום - עולה כסף.
תכל'ס, צילמתי כמה שנים טובות תחרויות שטח עם 10D ועדשת 28-105. אף אחת מהן לא מוגדרת כאטומה. שתיהן חטפו אבק, גשם, בוץ וגם כמה התנגשויות חזיתיות עם סלעים. שתיהן עובדות עד היום (אבל בעדשה יש כבר קצת חופשים).
אז אם ציוד לא אטום שורד את זה, כנראה שהוא מספיק עמיד ל-99% מהמשתמשים. ושהשאר יקנו ספינות דגל אטומות למים, תרתי משמע.

slarti

New member
כסף ומשקל

הכל עניין של צרכים. פעם לא הרגשתי צורך במצלמה אטומה כי הייתי צלם מפונק :)
את מה שהעברתי את ה-EM1 שלי, מצלמה אטומה לא הייתה שורדת. והאמת - שאת הטיול הראשון שלי בדרא"פ סיימתי עם תריס תקול ב-EPL7 (הוחלף במעבדת אולימפוס בפורטוגל באחריות, ועדיין). אני לא יודע בוודאות אם התקלה קשורה לאבק שנסענו בו, אבל אני בהחלט לא פוסל את זה.... ה-EM1 שלי שרדה שני טיולים לאפריקה, טיול לנורבגיה הקפואה וכמה שפריצים טובים של גלי ים מלוחים, ולאחריהם שטיפה במקלחת. אני שמח שהיא היתה אטומה, כמו גם המחליפה שלה :)
&nbsp

slarti

New member
האמת שאני מבין יותר בתוכנה....

והאטימות שהתוכנה צריכה לעמוד בה היא יותר אל מול פורצים. גם זה הרבה יותר קשה ממה שזה נשמע :)
&nbsp
אבל עכשיו ברצינות - זה לא קשור לתכן הנדסי אלא לניהול מוצר. לאטימות מוצר יש מחיר. מחיר בתכנון (קטן יחסית), מחיר בייצור. מחיר במשקל. את המחיר הזה מנהל המוצר צריך לשקלל אל מול פיצ'רים אחרים. "תייצר מצלמה עד 300 גרם". טוב. אטומה? כן. פלאש צריך? כן. וגלגלות יעיודיות? גם כן. וסוללה חזקה? ברור!, ועינית? הכי טוב! וגריפ קטן? בטח - אחרת קשה לצלם, ועמידות לנפילות? מה ברור אתה רוצה שהיא תשבר בשניה שהיא תחליק למישהו מהידיים? ומעבד תמונה טוב? ברור! ותריס עמיד? חייבים! ומסך מפרקי? נו באמת - אתה רוצה שיצלמו גם וידאו לא?
&nbsp
עכשיו מנהל המוצר צריך לבחור מבין כל הדרישות האלה, שכוללות המון פיצ'רים שכולם נהדרים, לבין הגודל, המשקל, וגם המחיר הרצויים, ולבחור מתוכן. והדרך שבה מנהל מוצר *טוב* בוחר - היא פשוטה - הוא הולך ומראיין את הלקוחות שלו. ושואל אותם שאלות. איך הם משתמשים במוצר. ומה חסר להם. ומוציא שאלונים ללקוחות עם המון המון שאלות, ואוגר את הנתונים. ובסוף בוחר חבילה שהוא חושב לפחות לפי כל המחקר שהוא עשה, שתהיה חבילה מנצחת.
&nbsp
אתה יכול להסביר לי למה במצלמה של 2000$? (ה-EM1) יש מצבי ART?! אני לא. בעיני מי שקונה כזאת מצלמה אמור לעבד תמונה במחשב. אבל מסתבר שיש שוק ענק שמת על הפיצ'ר הזה וקונה EM1. הוא לא שם כי למנהל המוצר זה נראה מגניב. הוא שם כי הם גילו שיש הרבה אנשים שאוהבים את זה. אתה יודע למה ב-EM1 אין יותר MYSETS אלא מצבי CUSTOM? כי גילו שזה מה שהלקוחות מעדיפים. אתה יודע למה ב-EM1 החדשה יש מסך מפרקי ולא מסך טילטינג? כשכולם צעקו אולימפוס גילו את מחקר השוק שהם עשו. 60% מהלקוחות שלהם מעדיפים מסך מפרקי. רק 40% (אני ביניהם) מעדיפים מסך טילטינג. הם הלכו עם דעת הרוב.
&nbsp
אתה מצלם בגשם. לך חשוב מצלמה אטומה. לרוב האנשים לא. רוב האנשים מצלמים בבית או בגן ילדים או כשהם יוצאים עם חברים או כשהם מטיילים במזג אוויר טוב. ובשביל הפעם בחצי שנה שהם צריכים לשלם בגשם הם מעדיפים לעמוד מתחת למטריה ולא לשלם עוד 50$ ו-50 גרם בשביל זה.
&nbsp
אני אגלה לך סוד - אני פעם לא הבנתי את הנושא של מצלמה אטומה. אני *שונא* גשם ופעם פשוט לא הייתי מצלם בתנאים כאלה. בשנים האחרונות התחלתי לצלם נוף יותר ברצינות ונחשפתי לסיטואציות שהייתי צריך את זה. עד לא מזמן? לא. ה-7D שלי? ה"אטומה"? לא ראתה יותר מכמה טיפות מים בחייה. ה-EM1 שלי לעומת זאת - עבדה קשה. הכל עניין של צרכים.
&nbsp

ravivme

New member
לחיות באשליה זה הכי כיף

אני די בטוח שאולימפוס לא יותר אטומה מכל השאר.
אם אתה רוצה לערער לעצמך את הבטחון תעיין במאמר הקטן הזה.
אם אתה רוצה להמשיך להאמין שהעולם ורוד אל תקרא אותו.

slarti

New member
המאמר הזה לא מדבר על אולימפוס.....

אני לא חי באשליות. את הציוד שלי שטפו גלים.
ואת כמות הדוגמאות לעמידות של אולימפוס במים אתה מוזמן לחפש בגוגל.
המאמר שלך הוא מ-2013, עוד לפני שה-EM1 יצאה לשוק, והרבה לפני עדשות ה-PRO האטומות של אולימפוס.
&nbsp
זה שקנון וניקון מזייפות באיטום זה לא חדש. כבר שנים. תמיד עם כל מיני התחכמויות במפרט. אני זוכר כשה-7D יצאה - אמרו שיש לה "weather sealing like Canon 1D mark II" או משהו בסגנון - שזה אומר "אנחנו לא אומרים שהיא אטומה אבל יש לה איטומים דומים למצלמה אחרת שלנו שלא אמרנו שהיא אטומה"
&nbsp

למעלה