המלצתכם להדיוט

פנומן 72

New member
המלצתכם להדיוט

נתחיל מזה שאין לי מושג בצילום.
רציתי לקנות איזה צעצוע שייתן לי תמונות יפות אז קניתי לפני שנתיים איזה DSLR של פוג'י בלי עדשה מתפרקת. נותנת תמונות ממש יפות וחדות אפעס ... ללא עומק, או כמו שקוראים לזה בעגה המקצועית Bokeh.
במצלמה שלי הוא מאפשר איזה בוקה עדין אבל בגלל שהפוקוס אוטומטי קורה לא פעם שהוא מפספס והמומנט הלך.
אני רוצה לעשות תמונות עם עומק ושהפוקוס יהיה חצי אוטומטי כלומר ימקד את התמונה לאיפה שהוא חושב אבל עדיין תהיה לי האפשרות למקד אותו עוד יותר. וכמובן עדשות מתפרקות אם אני ארצה להחליף לעדשת זום.
ראיתי פה הודעות שמדברים על מצלמות במחירים של 5K וצפונה - אני לא שם. אני עדיין חובבן שמצלם אולי 500 תמונות בשנה מטורפת. איזה מצלמה הייתם מציעים לי לקנות ?

פנומן 72

New member
כמובן - המינימום הדרוש לגחמות שלי

לא יודע אם המינימום

אבל מאחר ואתה מחפש בוקה, עדשות מתחלפות ופוקוס חצי אוטומטי אופציה רלוונטית היא סוני a6000 (גוף בלבד, אל תקנה את עדשת הקיט) עם עדשת Sigma 30mm f/1.4 DC DN.

סיפור של כ-3600 ש״ח.

https://goo.gl/NHCT5P + https://goo.gl/9wiZsA

סקירות על העדשה:

http://www.mirrorlessons.com/2016/05/09/sigma-30mm-1-4-dc-dn-review-sony-e-mount-aps-c/

http://www.megapixel.co.il/reviews-previews/archive/49334

תוסיף עוד מאה שקל ותקנה את המדריך של פרידמן (באנגלית) למצלמה, שווה כל גרוש:

http://www.friedmanarchives.com/alpha6000

פנומן 72

New member
תודה.

ה-Nikon D3300 נמכרת ב-1,500 ש"ח. היא לא תעשה את העבודה ?
סליחה על הטירחה...

steiff

New member
אם תצרף לה את העדשה הנכונה...

המצלמה תעשה עבודה טובה יותר מכל מצלמה קומפקטית אבל אם תרצה להשתמש בתכונת עומק השדה הרדוד תצטרך לשדך לה עדשה בעלת צמצם רחב. רצוי 2.8 או ערך אפילו נמוך יותר.
הגוף יעלה 1500 ש׳ח (אתה כתבת) אבל העדשה - יכולה לעלות כמו הגוף ואפילו יותר.
העדשה שמגיעה בדרך כלל עם המצלמה הזו, מה שנקרא ״עדשת הקיט״ היא 18-55 או 18-140 והצמצם הכי רחב שתקבל בה יהיה בין 3.5 ל-5.6 תלוי באורך המוקד. זה מאפשר עדיין לשחק בעומק השדה ולקבל אפקט של ״בוקה״ (לא בדיוק המינוח הנכון, אבל נשתמש בו לצורך הדיון פה).

בסופו של דבר באמצעות טכניקה נכונה אפשר לקבל אפקט של עומק שדה גם במצלמה פשוטה. אפילו במצלמה קומפקטית. אבל בשביל זה צריך להבין קצת מונחים כמו ״עומק שדה״, או ״מרחק היפופוקאלי״, ״צמצם״ ו״חשיפה״. לא תורה מסיני. אפשר ללמוד את זה אפילו באמצעות שיטוט באינטרנט, יו-טיוב ופורומים.
ציוד יקר לא ייצר תמונות טובות.
טכניקה נכונה ועין יצירתית - כן.

אני מניח שמהמצלמה שלך הנוכחית אפשר להפיק יותר אם תלמד קצת על הטכניקה.
ומאידך אני מניח שמצלמה משוכללת יותר תקל עליך להשיג את האפקט הרצוי, בל גם כאן תצטרך להבין מה אתה עושה... אם תשאיר את הכל על ״אוטומט״ יש מצב שהתוצאות תהיינה לא שונות באופן מהותי ממה שאתה מקבל היום.

פנומן 72

New member
תודה רבה

במצלמה הנוכחית שיש לי Fujifilm HS35 EXR יש אפשרות לאוטומט ויש אפשרות לפחות אוטומט אבל לא מצאתי בשום דרך לשחק עם העומק (פרט למצב של מאקרו אבל זו לא חוכמה). האפשרות היחידה שם זה לבחור "חוזק" של עומק ואז לסמוך על המצלמה שהיא תדע על מי אני רוצה להתמקד. אפעס, אדם בבגדים ירוקים שעומד בשדה ירוק, המצלמה מודיעה שהיא לא מזהה אובייקט להתמקד עליו, וגם בסיטואציות קלות יותר המצלמה מתקשה לאתר אובייקט. וגם כשהיא מאתרת אובייקט ומייצרת "עומק" לפעמים הטשטוש עולה על האובייקט, בקיצור חרטאבונה. זו לא עדשה שאפשר לשחק איתה ידנית כדי לתפוס אובייקט. האמת, צילום תמיד נראה לי מאוד פשוט, כאילו לסובב את העדשה עד שהאובייקט נראה הכי חד וברור וכל השאר ייראו בטשטוש, ואני מסיק עכשיו שזה ממש ממש לא פשוט ...

sagiKor

New member
לפי ערבובי המושגים שלך

רצוי שתלמד קצת את יסודות הצילום.
ואם אתה מחפש בוקה אז רצוי מאד ללמוד לשלוט במצלמה ככה שלא יהיו פספוסים....
הרצונות שלך מעלות דרישות לציוד שהוא לא זול, בעיקר בקטע של העדשה, אחרת השליטה בעומק השדה (מה שיוצר בוקה) מאד מוגבלת.

פנומן 72

New member
אז מה שאתה אומר בעצם

חובבן שלא מכיר צילום רציני לא יצליח להפיק תמונות עומק טובות ...

sagiKor

New member
יש פתגם שאומר...

גם סנאי עיוור מוצא לפעמים אגוז ביער.
אז אולי לפעמים המצלמה תצליח לפגוע במה שרצית אבל לדעתי היא בעיקר תפספס.
אתה צריך להבין היטב מה אתה רוצה ואיך להגיע לשם באמצעות הפרמטרים ואים לכוון אותם נכון.

ravivme

New member
לא צריך להיות חובב צילום כדי לקבל עומק שדה רדוד

אתה יכול לקנות מצלמה כמו ניקון D3300 שציינת, או קנון 700D, הן לא יקרות יחסית.
תשדך להן עדשת זום כמו 18-140 לניקון או 18-135 לקנון, ובזה נגמר הסיפור.
מסכים שיהיו פה ושם פספוסים, אבל גם אם תעבוד באוטומט ופשוט תקלע על הפרצוף אתה תקבל תוצאות טובות למדי.

פנומן 72

New member
אז אני מבין שעם עדשת הקיט אי אפשר...

כלומר אני צריך לקנות מצלמה בודי בלבד באיזה 1300 ולהוסיף עדשה שעולה אפילו יותר מהמצלמה. אני סוגר פה סיפור עם איזה 3 אלף לא ?

ravivme

New member
אפשר אבל יותר קשה

זה המתכון:
  • לפתוח צמצם
  • להתקרב לאובייקט שלך
  • לדאוג שהרקע יהיה מרוחק

בכל מקרה, צילום זה עסק יקר.
גוף D3300 עם עדשת 18-140 יעלו לך 2600+
תוסיף כרטיס זכרון ותיק קטן ואתה באזור 2800.
אלה המחירים.

החלופה היא לרכוש סט כזה ביד2.
נסה בפייסבוק בדף ציוד יד שניה רועי גליץ.
תמצא שם משהו, אני די בטוח.
אפשר לעשות שם חיפושים, אחרת הולכים לאיבוד.

פנומן 72

New member
תודה רבה ושאלה אחרונה

אם אני קונה יד שניה - איפה אני יכול ליפול ?
בן אדם כותב נניח 50 אלף קליקים, מה זה אומר לי ? זה הרבה ? זה מעט ? זה פוגם באיכות התמונות ? אני צריך להחליף תריס או חלק אחר כדי למחדש את המצלמה ?

ravivme

New member
קניה ביד2 טומנת לא מעט סיכונים

הדרך הבטוחה ביותר היא לדעת ממי אתה קונה.
תראה מי עומד מולך. זה יותר חשוב מלדעת את כל הפרטים על המצלמה, כי לא בעיה להסתיר מידע חשוב.
יש דברים כמו נפילות, מכות, חשיפה לרטיבות וכו' שאתה לא בהכרח תדע שהמצלמה והעדשה חוו אותם, כי הקונה לא בהכרח יספר לך.

קליקים זה דבר חשוב כי זה אומר שמתישהו צריך להחליף תריס, ובמצלמות זולות (יחסית) זה לא משתלם כלכלית. קצת כמו אובראול למנוע של רכב.
עדיף לרכוש מצלמות כאלה עם אלפי קליקים בודדים (אמרת שאתה מצלם 500 תמונות בשנה...), לא עם 50,000 או 30,000.

ravivme

New member
בכל חברה זה אחרת

כשיהיה לך משהו קונקרטי שאתה מתעניין בו תעלה שוב את השאלה.

למעלה