שאלה לגבי מצלמה לעומת מכשיר סלולארי

tetete86

New member
שאלה לגבי מצלמה לעומת מכשיר סלולארי

הי,

שאלתי בעבר בפורום לגבי מצלמה והפעם אני רוצה להיות יותר ספציפי.

אני מתלבט לגבי רכישת מצלמה, אין לי שום ידע בצילום והעדפה היא לרכישת מצלמה קומפקטית פשוטה...
ראיתי בפורום שחלק רשמו שעדיף להסתפק במכשיר סלולארי כאשר התקציב הוא לא גדול.
יש לי סלולארי סמסונג S6, לעומת זאת חבר המליץ לי על קנון SX260HS...מה ההבדל שאקבל אם ארכוש את המצלמה לעומת הסלולארי? מה עלות של מצלמה כזו? האם יש עדיפות מהמצלמה הזו בתקציב לא גדול?

המטרה היא לצלם תמונות איכותיות שניתן גם להדפיס ולהגדיל באיכות טובה (לא פוסטר גדול,אבל כן הגדלה לתמונה על קיר). המצלמה צריכה להיות בסיסית וקטנה עם כמה שפחות התעסקות והמטרה העיקרית היא לטיולים אך כמובן שאשמח שהיא תשמש אותי תקופה ארוכה לעוד אירועים.

תודה רבה

sagiKor

New member
מה שתקבל זה בעיקר זום

יכולת לצלם למרחק.
האיכות לא תהיה בשמים, לא הבדל גדול מסמארטפון מודרני.
להדפיס לתליה על הקיר זה מאד תלוי פר תמונה, לא כל דבר תוכל להגדיל וזה יראה טוב. לארועים זאת בטח לא המצלמה...

לגבי מחיר, מכיר את ZAP?
טוב ה SX260 כבר לא מופיעה שם (דגם ישן כנראה), ה SX270 שמחליפה אותה עולה בסביבות 1000 ש"ח
http://www.zap.co.il/model.aspx?modelid=851157

אז חזרת אלינו עם אותם בקשות בלי להיות יותר ספציפי ובלי להגדיר תקציב מדוייק...

אני לא מכיר מצלמה שהייתי ממליץ עליה בתקציב של 1000 ש"ח, אולי יש חברים אחרים שמכירים.

slarti

New member
תגדיל תקציב....

אם אתה רוצה להגדיל לתמונות על הקיר - אני ממליץ לך *מאוד* לחפש מצלמה עם חיישן של לפחות 1".
&nbsp
מה לעשות, רמת הפירוט בחיישנים הקטנים (טלפון, או מצלמות של 1000 ש"ח), זה פשוט לא זה.
&nbsp
אם אתה רוצה רק לפייסבוק ו/או להדפסות רגילות (אלבומים וכו'), אז גם הטלפון וגם מצלמה של 1000 ש"ח יכולות לספק את זה פחות או יותר - כשהחסרון המרכזי של הטלפון זה היעדר זום.
&nbsp
אבל בשביל להדפיס תמונות מוגדלות?! אתה כמובן יכול לעשות מה שתרצה, אבל יראו את האיכות הגרועה מאוד בקלות כשתתחיל להגדיל.
&nbsp

steiff

New member
החיישן במצלמה הקומפקטית קטן כמעט כמו בסלולרי

ובטלפון הסלולרי יש על פי רוב עיבוד תמונה מובנה שמפצה על היתרון הקטן של המצלמה הקומפקטית מבחינת גודל החיישן (רצוי אולי להקדים ולאמר שבדרך כלל חיישן גדול משמעותו איכות תמונה עדיפה).
כך שמבחינת איכות התמונה, במיוחד בתנאי תאורה טובים, אין לקומפקטיות יתרון על הסלולרי. בתנאי תאורה גרועים - תלוי מאד באיזו מצלמה ובאיזה סלולרי משתמשים...
היתרון המשמעותי של מצלמה קומפקטית על סלולרי הוא בעדשה שמאפשרת ״זום״. בסלולרי אין ״זום אופטי״, בקומפקטית יש. למרבית השימושים לא ממש צריך ״זום״ ולאלו שצריך - מן הסתם האיכות של מצלמה קומפקטית לא ממש מפיקה תוצאות מוצלחות...
מכאן שהדעה הרווחת כאן בפורום היא שאם ההתלבטות היא בין מצלמה קומפקטית של 1000שקל לבין המצלמה בסלולרי (בפרט מכשיר חדיש יחסית) - חבל לבזבז 1000 שקל על מצלמה שלא תפיק תוצאות טובות יותר ממה שיפיק הטלפון הסלולרי.

אבל... כמו בכל סיפור טוב יש ״טוויסט״ בעלילה. יש מצלמות שהן קומפקטיות במימדיהן החיצוניים אבל החיישן שלהן דווקא גדול (2/3 אינטש או יותר) והאיכות שמצלמות אלו יפיקו גבוהה משמעותית מזו של טלפון סלולרי. העניין הוא שמצלמות אלו עולות הרבה יותר מ-1000 ש׳ח. קרוב יותר ל-1000 דולר.
זה לא שאני שולח אותך לחנויות לחפש ולקנות את הקומפקטית הראשונה שתמצא במחיר של 3500 שקל... רק שתדע שאם אתה כבר משקיע בקומפקטית שתיתן איכות עדיפה לעומת הסלולרי - אתה צריך לתכנן לעניין תקציב שהוא לפחות כפול מה-1000 שתכננת. אולי אפילו משולש.
כשהתקציב יהיה זמין (גם בכיס וגם בנכונות להשקיע את הסכום) נשמח לייעץ לגבי דגמים ספציפיים. ההיצע משתנה מעת לעת. דגמים חדשים יוצאים. דגמים ישנים נעלמים...

בינתיים ההמלצה שלי היא להשאיר את הקומפקטית בחנות ולהמשיך לצלם בסלולרי.

tetete86

New member
תודה רבה על התגובות המפורטות

כנראה באמת אשאר עם הסלולארי לאור אילוצי תקציב

מעניין לשמוע, עד לא מזמן מצלמה סלולרית נחשבה לבדיחה גרועה

ופתאום שיש מסך מגע היא נהייתה יותר טובה? וברמה של מצלמה אמיתית? אולי סלולרי יקר שווה ערך למצלמה גרועה לפני 10 שנים, אבל גם היום יש מצלמות עם חיישן 1.2/3 שמציגות יכולת עדיפה בהרבה על סלולר הטוב ביותר.

sagiKor

New member
עדיפה בהרבה? אפשר דוגמה בבקשה?

ואם אפשר אז בחר מצלמה סביב התקציב שהבחור היה מוכן להשקיע.
ההבדל בתאורה טובה הוא זניח לרמה שאי אפשר לראות בהתבוננות נורמלית בתמונה.
הבאתי פה כבר השוואות אחד מול אחד בין אייפון לחיישן FF
כשמציגים תמונה ברשת (מבחינת גודל) לא רואים הבדלים מהותיים, גם לא בהדפסה קטנה ועד בינונית (A4)

ובחייאת, ההבדל בין המצלמה שיש היום במכשירים לבין המצלמות שהיו בטלפונים לפני צג המגע הוא ענק ולא נמצא רק באופן התפעול.

הנה משהו שאולי יעניין אותך
http://petapixel.com/2016/10/05/iphone-7-vs-leica-m9-p-side-side-photo-comparison/

בתאורה טובה גם מצלמות

בטלפונים ישנים (מ-2005 ומעלה) יעשו תמונות טובות, אולי הטלפונים הראשונים שהכילו מצלמה המצלמה הייתה זוועתית אבל אחרי זה בא שיפור, וקומפקטיות עם חיישן 123 שטובות בהרבה מהבדיחה הסלולרית (וגם אני משתמש, אל תחשוב) קאנון sx60 ? ניקון p900, והפנסוניק הקומפקטיות עם העינית וכו'...

sagiKor

New member
מה הקשר בין זום או עינית

לביצועי מצלמה מבחינת איכות תמונה?
המצלמות בטלפונים ב 2005 רחוקות שנות אור מהמצלמות שטלפונים היום מציעים, הבדלי איכות ברורים גם בתאורה טובה.
זה ברור שמי שזקוק לזום או עינית צריך לרכוש מצלמה יעודית.
לצילום נוף אני יעדיף את האייפון על פני מצלמת 1/2.3 שעולה ₪1000. אני אקבל תוצאה טובה יותר מבחינת פירוט, מבחינת צבעים, יש לי אופציה מוצלחת מאד לפנורמה ללא צורך בחצובה, יש לי אחלה פילטרים וכלי עיבוד מובנים בטלפון ואני יכול לשדר אותה לכל העולם תוך שניה וחצי.

אם זאת תמונה שארצה להדפיס באורך מטר כבר אדאג מראש להגיע עם מצלמה רצינית, לא טלפון ולא קומפקטית.... (אלא אם מדובר בקומפקטיות מסויימות בעלות חיישן גדול)

sagiKor

New member
ועדיין

ביקשתי אם תוכל לספק דוגמה עם השוואה שמוכיחה את טענתך.
את טענתי כבר הוכחתי כפורום זה יותר מפעם אחת.
טוב מראה עיניים וכבר נאמר שתמונה שווה אלף מילים...

דוגמאות יש הרבה בפליקר

בהרבה תמונות ישנטת דגם המצלמה אם התמונה לא נערכה לפני, ולגבי הזום, כמעט כל המצלמות החדשות עם חיישן 123 הם עם זום גדול כי יש אפשרות עםצחיישן כזה לזום ארוך בלי להגדיל בצורה משמעותית את המצלמה וגם בשביל למכור כמובן, ואני מסכים איתך לא משתלם לקנות היום מצלמות 123 (כבר נכוותי עם אחת סופרזום ב-650 ש"ח רק בגלל המחיר קניתי, אבל היא עדיין עדיפה משמעותית מהגלקסי j שלי) וגם יש היום מצלמות רפלקס במחירים נוחים שאני משער שהם טובות מכל סלולר.

sagiKor

New member
אנשים רוצים מצלמה קטנה עד ₪1000 ואתה שולח אותם לקנות רפלקס?

בחייאת....
אל תשלח אותי לפליקר, תביא שתי תמונות של אותה סצנה בדיוק שצולמה עם מצלמות שונות.
רק ככה אפשר להשוות.
המצלמה של הגלקסי טובה מאד, לפחות ממה שאני מכיר (מגלקסי 3 ואילך) . אם כי במצבים מסויימים היא מעט איטית לפקס ולצלם, עדיין יש. צלמות טובות באייפון, ב LG בסוני-אריקסון ובוואווי.

אגב, מבחינתי המבחן האמיתי של מצלמה זה כצילום פורטרט ורצוי של דמות עם שיער ארוך יחסית.
בפורטרט אתה יכול לבחון חדות, טווח טונאלי וכושר הפרדה ובצילום כזה רוב המצלמות הזולות כולל המצלפונים דיי נכשלים...

נכון, אבל נראה שחבל לבזבז 1000 שקל על מצלמה בינונית

שיש לך את קנון 1200D וניקון D3200, שהן חוץ מזה "יחסית" קטנות מהרפלקסים היותר יקרות, אך ברור שלא קומפקטיות, וקומפקטיות טובות עולות באמת במחיר מאוד מוגזם לתמורה, וגם בדר"כ אין זום גדול אם צריך (למרות שבחיישנים גדולים רואים גודל כפול גם בלי זום, ראיתי את זה בהשוואת תמונות לקומפקטיות פשוטות)

sagiKor

New member
או... האסימון מתחיל ליפול

אכן חבל לבזבז 1000 ש"ח על מצלמה בינונית כאפשר לקבל תוצאות ברמה זהה מהטלפון.

הקומפקטיות הטובות עולות בהתאם ואני לא חושב שהמחיר מוגזם לתמורה, זה תלוי בדגם...

זום גדול גם אין ב DSLR עם עדשת קיט, גם אין יכולת מאקרו...

הגלקסי שלי הוא מסדרת ה-J שהמצלמות שלהן אחת הגרועות.

ואגב, היתרון הגדול וגם זה שהביא לסמארטפון את התהילה בתחום הצילום לעומת טלפוני הכפתורים הוא המסך הגדול, יותר מגה-פיקסל ואינטרנט נורמלי לרוב פעיל כל להיום, כי צולמו תמונות לא רעות שטלפוני הכפתורים במיוחד נוקיה N95, וזה עוד לפני 2010 שהייתה שנת שיא במכירת מצלמות דיגיטליות.

https://www.flickr.com/cameras/nokia/n95/

למעלה