תובנות על מצלמה/ציוד למטייל

sagiKor

New member
תובנות על מצלמה/ציוד למטייל

כזכור, לפני מספר חודשים לקראת טיול של שלושה חודשים של ידידה להודו, התייעצתי לגבי כמות כרטיסי הזכרון שיש לקחת על מנת שלא לסחוב מחשב להעברת תמונות.

נרכשה אז מצלמת Panasonic LX100, אחת מהמצלמות הקומפקטיות הכי מוצלחות לטעמי, גם היום למרות גילה... מיותר לציין שהבחורה מאושרת מעל הראש עם המצלמה והתוצאות ממנה הן בוידאו והן בסטילס.

לאחר סיעור מוחות כאן בפורום וקצת מתמטיקה, נרכשו שלושה כרטיסי זכרון של 64 גיגה וכן שתי סוללות נוספות ופאוץ׳ קטן שהכיל את המצלמה, הפלאש הקטן שמצורף לה, הסוללות וכרטיסי הזכרון.

שבוע שעבר היא חזרה מהטיול וכמובן שהחלטתי לתשאל אותה לגבי אופי השימוש והאם הזכרון והסוללות הספיקו או שהיו יותר מדי.

אז ככה, בתום שלושה חודשים היא מילאה כמעט שני כרטיסים מלאים, השלישי נותר ריק.
היא צילמה סטילס בפורמט jpg בלבד וגם סרטוני וידאו (FHD).
אני חושב שמבחינת כרטיסי זכרון החישוב היה נכון וגם הכרטיס השלישי לא היה בשימוש, עדיף ספייר מאשר להתקע ללא זכרון פנוי.
צריך לקחת בחשבון שהמצלמה מייצרת קבצים של 12MP ששוקלים עד 7MB ככה שמי שיש לו מצלמה שמייצרת קבצים כבדים יותר ואו רוצה לצלם raw אז צריך לחשב מחדש, אבל הדיון כאן הוא עבור מטייל ולא צלם ולכן אפשר להניח שהבדל השימוש לא יהיה שונה ושלושה כרטיסים כאלו יספיקו לכל משתמש שכזה.

לגבי סוללות - לא יצא לה אף פעם לסיים סוללה ביום, שוב אולי לא הכי מפתיע כי אחרי הכל מדובר במטיילת ולא צלמת ומדובר באופי ופרופיל שימוש שונה.
למרות זאת, קניית סוללות נוספות היה צעד חכם היות והיא נהנתה מהיכולת לא להיות לחוצה בסוף יום לטעון סוללה בידיעה שיש עוד סוללות מוכנות. גישה זאת מאפשרת להנות יותר מהטיול ולא להיות עבד של המצלמה ולא להתעסק בציוד ובתפל אלא בעיקר.
הסוללות שנרכשו היו חלופיות (והוזמנו מחו״ל), כך שלא מדובר בהוצאה גדולה מדי ולכן מאד כדאית.

אופי השימוש - צילומי סטילס בעיקר וגם וידאו. הדרכתי אותה רוב הזמן לצלם ב P וכן הדרכתי אותה קצת על עקרונות החשיפה הידניים למקרה שהיא תרצה להיות רצת יותר יצירתית... פיצ׳ר מרכזי מבחינתה בדיעבד היה ה wifi שאפשר לה להעביר תמונות לנייד ולשתף באינסטגרם ופייסבוק במהלך הטיול, זוהי יכולת שלא הייתה ידועה לה מראש.
לא אחת אני טוען לחשיבות הפיצ׳ר הזה והנה זה מוכח גם ממשתמש שהוא לא צלם בדם ורוצה את יכולת השיתוף מבלי להתפשר על צילום באיכות נמוכה בטלפון.

אז זהו בעצם, מטרת הפוסט הזה היא אולי לעזור ביעוץ עתידי לכאלו שמחפשים מצלמה לטיול, כאלו שהם לא צלמים חובבים או מתקדמים אבל כאלו שכן רוצים תמונות טובות, ברמה קצת יותר גבוהה ממה שהטלפון יכול לספק. לנו לענות על הצרכים האלו זה לא תמיד פשוט, ברור או מובן מאליו כי לעיתים אנו מקרינים את הצרכים שלנו כצלמים חובבים/מתקדמים על צרכים של כאלו שלא באמת צלמים.

בהתאם לכך אני מסכם כאן את המלצותי לצרכים שכאלו:
1. מצלמה - קומפקטית איכותית, עם חיישן 1 אינטש׳ ומעלה. זהו הפרמטר הבסיסי שיעשה את ההבדל. אין צורך היום לסחוב מערכת צילומית כמו DSLR או מירורלס בשביל תמונות טובות, אין סיבה למי שלא ממש רואה בצילום תחביב רציני להשקיע היום במערכת.

2. דברים חשובים נוספים לטעמי במצלמה - קובץ jpg טוב, פוקוס מהיר ואיכותי, וידאו טוב, קישוריות wifi עם אפליקציה נוחה וזריזה. תוצאה טובה בתפעול אוטומטי.

3. כרטיסי זכרון - אם לא לוקחים מחשב אז לפחות 192MB מפוצלים למספר כרטיסים לפי הנוחיות והתמורה הכספית. המלצה שלי היא כרטיסים של סנדיסק (אפרט על זה בפוסט נפרד)

4. סוללות - לפחות סוללה אחת נוספת אם ורק בשביל הנוחות שלא חייבים לטעון סוללה מדי ערב. הרבה מאד מהסוללות החלופיות באיביי ואמזון מגיעות כחבילה בזוג ולפעמים עם מטען נוסף, זה דיל שווה לטעמי.

steiff

New member

ravivme

New member
מסכים עם הכל

לפני שלושה-ארבעה חודשים ייעצתי לשכנה שלי בדיוק באותה רוח לרכוש LX100 לפני טיול בארה"ב.
היא אמנם צלמת חובבת שצילמה עד כה עם ניקון D60 (!), והיא גם יודעת לשלוט במצלמה, אבל היא מצלמת ממש מעט.
אחרי כמה שבועות בארה"ב חזרה מבסוטית מאוד מה- LX100, מהיכולות שלה ומהגודל שלה.
העם רוצה משהו קטן, קל, איכותי, נוח לשימוש, ועם קישוריות לסמארטפון.
בשביל זה לא צריך DSLR ואפילו לא מירורלס.
אני מקווה שהקו הזה של המצלמות הקומפקטיות רק ישתפר עם הזמן, ושיהיו דגמים במחירים יותר נוחים.

sagiKor

New member
סביר להניח

שככל שחיישני ה 1 אינטש יהיו יותר בשימוש ויהיה יצור המוני יותר אז מחיר החיישן ירד וכך גם מחיר המצלמה.

yosimo1

New member
ערערת לי את הביטחון.....אני יוצא ל...

אני יוצא לשלושה שבועות לצפון תאילנד .
שוכר רכב למשך 11 יום ומטייל לכל אורך הגבול.
משהוא כמו 2500 קילומטרים.
חשבתי לקחת את המצלמה ניקון D3200 ושלוש עדשות
אני מצלם גם ב"רו"
מהפוסט כשכתב האם כדאי לקחת באמת את כל הציוד?
מצלמה
עדשה 18-105
עדשה 105 מאקרו (שיכולה לשמש גם כפורטרטים)
ועדשה 70-300
כמובן שחצובה פלאש 2 בטריות וכרטיסי זיכרון.
אין לי בעיה לסחוב את הציוד מיכוון ש11 יום נטייל ברכב עם עצירות לצילומים הפסקות וכו
ובשאר הימים לנפוש.

sagiKor

New member
הפוסט מיועד למי שאיננו צלם

יש לך ציוד, אין טעם לקנות עוד מצלמה בשביל הטיול.
האם לקחת הכל?
זה תלוי בעיקר בך. כמו שאמרת, הרכב סוחב את הציוד רוב הזמן אז אולי עדיף לקחת ולא להשתמש מאשר להשאיר בבית ולהתבאס.

having said that, מזכרוני מטיול באירלנל, אני לא רואה צורך בעדשת טלה או מאקרו, אני כן רואה צורך בעדשה רחבה לנופים, כנסיות וכו'.
אישית לא הייתי הולך ורוכש עדשה רחבה אלא מסתדר עם ה 18 של ה 18-105.

אני הייתי לוקח את ה D3200 עם ה 18-105 וזהו.
לא צריך פלאש אלא אם אם הוא דומיננטי בסגנון הצילום שלך.
לא צריך חצובה, מקסימום מניחים את המצלמה על משהו...
אבל זה רק אני....

OM602

New member
העלית נקודה חשובה - הכרת ותרגול הציוד לפני הנסיעה

דהיינו לא הצטיידות בדיוטי-פרי או ביעד אלא מקומית עם מרווח זמן לעקומת למידה, רצוי עם הדרכה רצינית.

sagiKor

New member
לא לכולם יש את הפריבילגיה של הדרכה רצינית וצמודה

הפוסט הזה מכוון לרוב לאנשים שיצלמו בעיקר במוד אוטומטי.
כן כדאי להכיר פיצ'רים מתקדמים שהמצלמה מציעה, כמו WIFI או תוכניות שמותאמות לסגנונות צילום שונים. אז זה בהחלט משהו שאפשר ללמוד בזמן קצר.
הסיבה לא לקנות מוצרים בדיוטיפרי היא שלרוב זה לא זול יותר ולפעמים יקר יותר...

המדרג - מדרון חלקלק

שלום
כ"א שם את רף הסחיבה, השקעה והתוצאה במבחן.
יש לי חבר שמביט על הנושא אחרת: הוא טוען שאינו מעוניין לראות את הטיול שלו דרך עינית המצלמה!
בד"כ יש היום במרשתת תמונות טובות שאפשר להוריד כמזכרת.
אז לא אנחנו צילמנו.
בכלל אם התמונות צולמו ביום יפה, ואנחנו הזדמננו לשם ביום עכור ואפרורי, עדיף לקחת תמונות שצולמו בשמש. שלא לדבר על זויות צילום או ציוד שלנו אין בתיק.

אח"כ מגיע הסמארטפון. תמיד איתנו, בחלקם עם מצלמה לא רעה במוסגי "סמארטפון" , קל להוריד את התמונות ולא השקענו בכלל ($). הרי כבר יש לנו סמארטפון. אגב, כבר ראיתי שימוש במצלמת טאבלט, שמשמש גם כמדריך ומפה.

אח"כ מגיעים מצלמות הקומפקט, שהם בעלי זום, קטנים ונוחים ולא יקרים (יחסית). התמונות בהתאם...
מי שמחפש איכות או חובב צילום, ילך על DSLR או Mirrorless, וכמה עדשות.
אם אנחנו שם, הצילום הוא חלק מהחוויה. לא תפצה על החוויה עם מצלמת כיס או סמארטפון.
קצת גאווה להסתובב עם ציוד משובח, להחליף איזו עדשה מדי פעם (אפילו שזה לפעמים מעצבן), אבל באמת לקבל בסוף תמונות שכיף לקחת הביתה. בכלל אם הצלחנו לצלם משהו באמת מיוחד...

הקביעה הפסקנית היכן עובר הגבול אישית.
כ"א והגבול שלו במדרון החלקלק.
אני חושב שאילו שגולשים פה קבוע (
), קרובים לפסגה

sagiKor

New member
לא כל כך מבין מה רצית לומר כאן ומה הקשר לפוסט...

הפוסט מכוון למי שכן רוצה לקחת מצלמה לטיול ולא רוצה לצלם בטלפון ואין לו מושג יותר מדי בצילום ולא מתכוון להפוך לחובב צילום אבל בכל זאת רוצה תמונות שלפחות טכנית יהיו טובות, שהמצלמה לא תהווה מכשול טכני.

הגישה של מי שמחפש איכות ילך על DSLR נכונה ללפני 5 שנים ותוספת המירורלס נכונה ללפני שנתיים-שלוש. מי שטוען כך היום פשוט לא מעודכן או שהוא שקוע בדיסוננס הקוגניטיבי של התיק העמוס שלו...
אפשר לקבל איכות טכנית גבוהה מאד היום ממצלמה שנכנסת לך לכיס ז'קט, כל השאר זה כבר יכולת של צלם....

גאווה להסתובב עם ציוד משובח? מעבר לכך שזה בכלל לא בלקסיקון של מי שהפוסט הזה מיועד אליו, הרי שמצלמת כיס עם לוגו אדום מעוגל מספק בדרך כלל גאווה גדולה יותר ותחושת שייכות למועדון אליטה יותר מכל משקולת די-אס-אל-ארית ושלל עדשות...

אין כאן קביעה פסקנית, יש כאן תובנות ומסקנות אישיות שלי שמבוססות לא רק על המקרה הפרטני המתואר כאן אלא גם על ניסיון אישי שלי ושל חברים טובים.

ושוב, מה שחשוב כאן היא לבחון את הדברים דרך עיניים של צלם, או חובב צילום אלא של מישהו שיוצא לטיול, רוצה להנציח את הרגעים המיוחדים בטיול ורוצה לעשות זאת בצורה טובה מהממוצע או מהטלפון.

sagiKor

New member
תיקון לפסקה האחרונה

ושוב, מה שחשוב כאן זה *לא* לבחון את הדברים דרך עיניים של צלם, או חובב צילום אלא של מישהו שיוצא לטיול, רוצה להנציח את הרגעים המיוחדים בטיול ורוצה לעשות זאת בצורה טובה מהממוצע או מהטלפון

JacB

New member
תודה על הדיווח

הסכמתי עם כל ההמלצות שהצגת כשעלה הדיון המקורי.
נעים להווכח כי אפיון צרכי המטיילת עמד במבחן המציאות.
ד"א: באותה עת המלצתי לחבר המלצה דומה. אך לאחר שהתעקש על זום גדול (כמו הרבה אחרים), שיניתי את המלצתי (לא בלב שלם) ל TZ100 . הוא חזר מרוצה, עם תמונות שהוכיחו שגם זאת מצלמת טיולים בכלל לא רעה.

למעלה