ייצור ומלאי של עדשות?

slarti

New member
ייצור ומלאי של עדשות?

הייתי שמח אם מישהו היה יכול להסביר לי את התופעה הזאת...

חברה (רצינית, לכאורה), משיקה מוצר חדש (להלן - עדשה), והמלאי מגיע בטפטוף.... כמה עותקים פה, כמה עותקים שם.... אני לא מבין איך זה עובד בכלל... האם הם מייצרים 5 עדשות ביום?!

הפנסוניק 100-400 - הוכרזה לפני מספר חודשים, והתחילה להשלח לאנשים בתחילת אפריל, כלומר היא כבר הושקה... אבל כאילו יושב איזה יפני במפעל של פנסוניק ומרכיב אותן בקצב של אחת אחת, בזמן שהוא בסקייפ עם איזה גרמני מלייקה שמשגיח עליו שהוא עושה את זה כמו שצריך...

כל הסיפור הזה לחלוטין לא הגיוני...

בינתיים, פה בספרד אין בכלל שום מלאי של העדשה - היא עוד לא הגיעה לאף חנות, ובינתיים שמתי עליה בקאורדר באדורמה - למרות שרציתי לקרוא ביקורות לפני, אבל בקצב שהאספקה שלה מגיעה, אם אני אחכה לביקורות (כמו עוד אחרים שסביר להניח מחכים), אני לא בטוח אקבל אותה לפני נמיביה.

בקיצור - מישהו מבין למה זה מתנהל ככה?!

נ.ב. another one bites the dust.... ב-bhphoto התחילו לגבות מיסים על משלוח למדינות אחרות. נאלצתי להזמין מאדורמה...

חובב1

New member
החברות הללו צריכות ללמוד מאפל

אפל משיקה מוצר ותוך זמן קצר הוא זורם בכמויות אינספור בזכות הכנת מלאי בתכנון מדוקדק מראש. גם שאר המובילות בעולם הסלולר למדו את זה ולוח הזמנים בין הכרזה לתחילת מכירה התקצר מאוד.
ואלו מהעולם הישן מג'עג'עות כל פעם מחדש ולא מצליחות למכור גם כשהמוצר מבוקש ביותר, פשוט ירייה ברגל.

slarti

New member
ועדיין...

אני מבין ש-100-400 זה לא עדשת קונסיומר, אבל כשפנסוניק או אולימפוס או קנון או ניקון או פוג'י או סוני משיקות עדשת קיט חדשה עם מצלמה חדשה, הן בכל זאת מצליחות לספק כמויות שעונות (פחות או יותר) על הביקוש, ובכל מקרה הן מספקות כמויות שהן הגיוניות מבחינת מאסה. אני לא חושב שכשיצאה ה-EM5 החדשה, חנויות קיבלו 1 בשבוע... משהו מאוד מוזר פה בכל הסיפור.
&nbsp

חובב1

New member
כל עוד אין ידיעות על תקלות

בעדשות שמצריכות עצירת קו הייצור, כנראה שמדובר באי תכנון מתאים של צפי ביקוש.

sagiKor

New member
היצע מול ביקוש ויוקרה

לדעתי מה שקורה זה שבהתחלה יש ביקוש גדול יחסית והמון pre-order, יש יותר מדי אנשים שרוצים להיות ראשונים והם תופסים את ה batch הראשון מהר מאד. ואז צריך לחכות מעט.
אפשר עקרונית להגדיל את היצור, אבל אולי הרחבת פס היצור עלול להשפיע על מחיר המוצר.
ויש את היוקרה, שכאילו מוצר יוקרתי מיוצר ב batch-ים קטנים ואיכותיים, אחרי הכל כתוב לייקה על העדשה...
בסופו של תהליך אחרי שכל מי שרצה להיות ראשון קיבל את המוצר, אין בעיית מלאים יותר. זה רק עניין של סבלנות.
עכשיו אני יגלה לך טריק קטן שעבד לי פעמיים מול B&H בזמן שהמוצר מסומן ב pre-order וב back order - שלחתי להם מייל שאני צלם מקצועי שאמור לצאת בתאריך מסויים (קרוב) לפרוייקט צילומי ואני חייב לקבל את המוצר, וראה איזה קסם, קיבלתי לפני כולם כשהסטטוס באתר עדיין תקוע... אנשים שהזמינו יחד איתי את ה Q קיבלו אותה חצי שנה אחרי...

זה לא בדיוק מוצר מאסה

פאנסוניק מצפה בוודאי למכור כמה מאות עותקים בשנה והייצור מתוכנן בהתאם. פסי הייצור של עדשות בעלות ביקוש מוגבל נוטים להיות מודולריים, כלומר מותאמים להרכבה של עדשות מדגמים שונים. זה מאפשר ליצרן גמישות מסוימת באספקה. יש להניח שביקוש מוגבר ל-100-400 ייענה בהגברת הייצור.
בעבר כבר היו לפאנסוניק עדשות קשות להשגה. לפחות במקרה אחד הערך בשוק הציוד המשומש עלה בשלב מסוים על מחירה של עדשה חדשה.

slarti

New member
מאות בשנה?! אני קצת סקפטי

זה כמות הרבה יותר מדי נמוכה בשביל עדשה של 1800$.
&nbsp
לא משקיעים במופ של עדשה כזו בשביל למכור 2500 חתיכות ב1800$ לחתיכה (מחיר סופי ללקוח, כלומר בערך 1200$ ליצרן).

ravivme

New member
שני ניחושים מושכלים

1. העדשה בעייתית לייצור ויש הרבה פסילות שמאטות את התפוקה של הקו. זה משהו שהצרכנים לא בהכרח מרגישים אם ביקורת האיכות לא מאפשרת לעדשות הבעייתיות להגיע לשוק.
2. זו עדשת נישה וקשה מאוד לחזות את הביקושים הצפויים. לכן מספיק גל אחת של ביקוש כדי ליצור "פקק" באספקות.

steiff

New member
שילוב של קצב יצור והזמנה

מחד קצב היצור כנראה באמת אינו גבוה.
מאידך זמינות בחנות תלויה במספר העותקים שהחנות הזמינה וביכולת היצור של היצרן.
זמינות בחנות תלויה, בין השאר, במספר ההזמנות שביצעו הלקוחות.

כך שיש פה מערכת עם הרבה משתנים שתלוים זה בזה.

אם היה מדובר במוצר שנמכר במיליונים והצפי לכמויות די ידוע מראש, אפשר להיערך עם מלאי מספיק כדי לעמוד בביקוש הראשוני והמתמשך. הדוגמה שהובאה של אייפון - נכונה בדגמים הנוכחיים לאחר כמה וכמה שנים של תורי ענק וזמני המתנה ארוכים למכשירים. אפל למדה מהנסיון (ואולי גם שינתה את המדיניות עם לכתו של ג׳ובס שיצר חוסר מכוון כאמצעי להעלאת הנחשקות של המוצר). גם המצלמות של לייקה מצריכות זמני המתנה ארוכים מאד כשהן רק מושקות.

חובב1

New member
והנה ניקון

שהכריזה בפברואר על סדרת DL - מצלמות קומפקטיות מתקדמות שנראות מעניינות מאוד מודיעה על דחיית המכירה למועד בלתי ידוע. ומצלמת ה- 360 שאותה חשפה לראשונה בינואר תחל להמכר לא לפני חודש אוקטובר השנה! כמעט שנה מההכרזה...

מבחינה מסחרית זה מאוד בעייתי, למתחרים יש זמן מספק להכין את התשובה והלקוחות עלולים להגרר לפתרונות אחרים.

למעלה