התנהגות בזמן עצירה ע"י מפעיל לייזר

McMishehu

New member
הבהרה:

את מה שאני הולך לכתוב ביררתי באופן אישי מול מכר שהוא שוטר מתנ"א. אני מדגיש שמה שאני כותב נאמר לי בעל פה ולא כציטוט מתוך חוק או תקנה כלשהיא. אף על פי כן, אני חושב שכדאי לנו לדעת מס' דברים: אם רוכב מקבל דו"ח על מהירות שנמדדה בממל"ז ראוי קודם כל לעיין באיך בוצעה הבדיקה. ההוראות החד משמעיות לשימוש בממל"ז קובעות שיש לכוון את הקרן לעבר משטח מתכתי יציב ובגלל זה השוטר יכוון את הממל"ז לעבר המספר של הרכב. באופנוע כידוע אין מספר מקדימה אבל כן יש שם סבך של גלגל, צינורות, חוטים פנס וכו' (ביחוד באופנועים הערומים). כל המשטח הזה הוא לא אחיד ונע כל הזמן. לכן בדיקה בממל"ז של אופנוע מלפנים היא לא אמינה ואפשר לערער עליה (לגבי אופנועים עם מסיכה גדולה ופיירינג - הוא לא היה סגור עלזה סופית. זו כבר סוגיה יותר משפטית מאשר טכנית, אבל גם כאן הוא התייחס בספקנות לאמינות הבדיקה). להזכירנו - רוב ביקות הממל"ז מתבצעות למול תנועה מתקרבת ולא מתרחקת, כדי שיהיה אפשר לעצור את הנהגים... הדרך האמינה ביותר לבדוק אופנוע היא לחכות שהוא יעבור את השוטר ולכוון על המספר האחורי שלו. במכשיר שלא כולל מצלמה (רוב הממל"זים) זה מן הסתם לא יעיל כי כבר אין אפשרות לעצור את האופנוע ולהראות לו את תוצאת המכשיר. מה שכן משתדלים לעשות זה לבקש מניידת בהמשך הדרך לעצור אותו, אם יש ניידת כזו. לגבי הכיול - כל ממל"ז חייב לעבור כיול לפני כל משמרת. כלומר, פעמיים ביום. משמרת בוקר מתחילה ב- 8:00 ומשמרת צהריים ב-14:00. כלומר, שני דו"חות כיול ביום. בפועל הכיולים כמעט ולא מתבצעים. איך בודקים את זה? כל כיול צריך להירשם ביומן יעודי ביחד עם כל הבדיקות שנעשו. היומן הנ"ל נמצא בתחנת המשטרה. ההמלצה היא מיד לאחר קבלת הדו"ח (לא לחכות שהשוטר יחזור ואולי ירשום כיול רטרואקטיבית) לסור לתחנת המשטרה ולבדוק אם בוצע הכיול. נשאלת השאלה, מה ימנע משוטר למלא דו"ח כיול רטרואקטיבית, ולעשות "כאילו"? התשובה היא שכיול צריך להירשם עבור כל המשמרות של אותו יום, עם מספר המכשיר ושם השוטר (ניתן למצוא את שני הפרטים הללו בדו"ח שקיבלנו). כל הכיולים מסודרים כרונולוגית כך שאם אנו רואים בדו"ח "קפיצה" לתאריך או שעה קודמים ויש פגיעה בכרונולוגיה, הכיול לא נרשם כנדרש ואנו יכולים לטעון שלא בוצע כלל כיול. לכן חשוב להגיע לתחנה מיידית, רצוי לפני תום המשמרת של אותו שוטר. הבעיה עם אסטרטגיה כזו היא שלאחר השעה 15:00 אין עם מי לדבר בתחנה בדרך כלל. אם קיבלנו דו"ח בשעות אחה"צ או בערב - לסור לתחנה מייד בבוקר למחרת. בכל מקרה, בדיקה של דו"חות הכיול חשובה גם אם עברו כמה ימים. מה יש להפסיד מזה (חוץ מקצת זמן)? את דו"חות הכיול חייבים להראות לאזרח המבקש לראות אותם. אין לשוטר בתחנה סמכות לסרב להראות את דו"חות או יומן הכיול. סירוב כזה הוא מחשיד וישמש לטובתינו כראיה לנסיון להטות או לזייף ראיות לרעתינו. אם לא מראים לנו דו"ח, אז מבחינתנו לא הוכיחו לנו שבוצע כיול! המלצה נוספת - לבדוק טוב טוב את הבדיקות שהתבצעו למכשיר ולהשוות למה שכתוב בספר הכיול (ספר ההדרכה למכייל המכשיר שגם אותו חובה להראות לנו). כל סטיה קלה מהבדיקות מהווה עילה לביטול הדו"ח. קושיה נוספת שהקשתי היתה - מה ימנע משוטר למלא דו"ח לפני המשמרת כאילו כייל את המכשיר ובפועל לא התבצע הכיול? לשאלה הזו, כבר לא הייתה למכרי תשובה מעבר ל- "חס וחלילה! זה אסור באיסור חמור!". אשרי המאמין. והכי חשוב - לסתום את הפה! לא לברבר באוזני השוטר על דו"חות וכיולים. לקבל את הדו"ח עם פני "אכלתי אותה" ולא לתת לשוטר סיבה לא להיות נינוח! שלא יתחיל לחשוב על איך הוא חוזר לתחנה ו"משלים" את דו"ח הכיול. לסיכום אני חוזר ומדגיש: כל האמור לעיל נאמר לי off the record מזיכרון ולא כציטוט מספר חוקים. לי עצמי אין מושג אם מה שנאמר לי נכון בכל מאת האחוזים, אבל אני מעריך שהוא נכון לפחות ברובו. אם יש למאן דהוא שאלה, הערה או תיקון - בבקשה!

Ducati999

New member
לא הבנתי:

מצד אחד אתה אומר לא לדבר עם השוטר על דוח"ות כיול. מצד שני אתה מציע ללכת לתחנה ולחפש שם את הדו"ח. האם הכיולים נרשמים בתחנה לפי שם השוטר או לפי מס' הממל"ז?

McMishehu

New member
לא לדבר עם השוטר בשטח

זה שנתן לך את הדו"ח. אל תגרום לו להיות זהיר. בטח לדבר עם השוטר בתחנה, זה שאמור להוכיח לך שבוצע כיול. הכיולים נרשמים לפי מס' הממל"ז והשוטר שביצע את הכיול. כזכור, כיול צריך לבצע לפני כל משמרת.

../images/Emo124.gif בי-רו? דעתך ?

"...את דו"חות הכיול חייבים להראות לאזרח המבקש לראות אותם. אין לשוטר בתחנה סמכות לסרב להראות את דו"חות או יומן הכיול..." נכון ? לא נכון ?

SeaCat

New member
דוחו"ת הכיול

השוטר לא חייב להראות לנהג את דוחות הכיול של מכשיר הלייזר. אם אותו נהג יבקש להשפט, אזי התביעה תספק את דוחות הכיול כחלק מתיק התביעה על מנת להוכיח את תקינות ההפעלה והממל"ז. לגבי הצגה של הדוחות בתחנה. לדעתי אין לזה אחיזה במציאות, כל עוד לא הוגש כתב אישום כנגד הנהג. לומר שאני מסכים עם הדרך המעוותת הזו? קצת קשה לי. אם המשטרה משתמשת במכשיר מסויים על מנת לאכוף חקיקה, עליה (וכך אני מאמין) להוכיח לנהג שנעצר כי אותו מכשיר כויל לפי ההוראות, יהיו ההוראות אשר יהיו.

be_roo

New member
נשמע לי מופרך

אם אזרח מגיע לתחנת משטרה ודורש לבדוק את דו"חות התחזוקה של הניידות צריכים לתת לו אותם? כל התחנה צריכה עכשיו להתרוצץ כי אזרח דרש לראות מסמכים פנימיים של המשטרה? נכון, חוק חופש המידע קיים, אבל יש לו פרוצדורה מסודרת. אזרח גם רשאי לבקש להשפט ואז כמובן שהמשפטרה תחשוף את המסמכים הרלוונטים בתיק, אבל שני אלה הם מהלכים בירוקרטיים שמאפשרים לשוטרים להתארגן בהתאם.

McMishehu

New member
זה גם מה שאני שאלתי

והתעקשתי חזור ועקוש האם באמת באמת אין שום אפשרות לשוטר בתחנה לא להראות לי את הדו"חות. התשובה הייתה חד משמעית - חובה. למען האמת לי זה דווקא נשמע הגיוני. מניעת בדיקת ראיות מאזרח על עבירה לכאורה שביצע היא דבר מחשיד. מה ימנע משוטר לזייף דו"ח כיול כשאני אגיש בקשה להשפט? כמה משפטים כבר הסתיימו בזיכוי כי המשטרה לא הוכיחה שהמכשיר כויל?

be_roo

New member
שוב, אסור להם להסתיר ראיות

זה לא אומר שאתה יכול להכנס לך לתוך תחנה ולדרוש שברגע זה יוצג לך המידע. יש סדר פרוצדורלי ובירוקרטי לדברים מהסוג הזה. בדיוק כמו שכאשר אתה מגיש בקשה להשפט, צריך להעביר בקשה מסודרת כדי לקבל את התיק שמכיל את הדו"ח המלא של המקרה. אין "תביאו לי", אלו מסמכים של השמטרה, לא שלך, גם אם יש לך זכות לעיין בהם או לקבל העתק.

SeaCat

New member
בדו"ח -

תהיה מסומנת יחידת התנועה האחראית לדו"ח לרוב על הדו"ח יהיו רשום משהו כמו מתנ"א מרכז (בצד שמאל) מתחת לזה יחידת המשנה (במקרה של מתנ"א מרכז - ירושלים, שפלה ושרון) ככה ניתן לברר לאיזו יחידת תנועה הניידת שייכת (וגם השוטרים)

גיZמו

New member
ואני שואל... איך ניתן לברר?

בלי לשאול את השוטר שנותן את הדו"ח על מנת לא "להחשיד" אותו בכוונותי לבדוק אם המכשיר עבר או לא עבר כיול...

SeaCat

New member
אני כבר חושש לענות

בגלל כל התגובות המוכפלות... בכל מקרה, אני אשתדל לבדוק את זה היום.

Interpack

New member
בקלות מאוד - רשום על הדוח

'סתכל בחלק העליון מצד שמאל - רשום לך גליל/שפלה/שרון/נגב וכו' ורשומה לך השלוחה שאליה שייך השוטר: זבולון/חיפה/זכרון יעקב/חדרה וכו'. כמובן שזרקתי פה סתם דוגמאות... על הדוח עצמו רשומים שלושה מחוזות (אחד מסומן) והשלוחה רשומה בכתב יד.

SeaCat

New member
בדו"ח -

תהיה מסומנת יחידת התנועה האחראית לדו"ח לרוב על הדו"ח יהיו רשום משהו כמו מתנ"א מרכז (בצד שמאל) מתחת לזה יחידת המשנה (במקרה של מתנ"א מרכז - ירושלים, שפלה ושרון) ככה ניתן לברר לאיזו יחידת תנועה הניידת שייכת (וגם השוטרים)

talalmoznino

New member
אצלי בדו"ח לא רשומה היחידה

רשום אצלי יח' תנועה נגב ומתחת השוטר רשם תחת "שם היח' המשנית" משרד תנועה. איפה זה "משרד תנועה"

SeaCat

New member
בדו"ח -

למעלה