שאלת תם ...

menimm

New member
שאלת תם ...

מדוע כאשר נשרפת נורת איתות, שאר הנורות של אותו צד מתחילות להבהב בקצב מהיר יותר ?

menimm

New member
זה הגיוני,

אבל על פי ההגיון שלי, זה אומר שהזרימה קטנה. אז, איך זרם נמוך יותר גורם להיבהוב מהיר יותר ?

menimm

New member
כלומר ..

המאותת שנשאר פעיל, אמור לדלוק עכשיו חזק יותר ? ==> אם מקודם, הוא היה מקבל 12 וולט, עכשיו הוא אמור לקבל יותר ? כי..אחרת, איך הוא יוכל לצרוך יותר זרם ? לדעתי, כל נורה מקבלת 12 וולט כאשר היא צריכה לדלוק, מי ששרופה, מוותרת על צריכת הזרם שלה, וכל שאר הנורות עדיין מקבלות את אותו המתח, ולכן צורכות את הזרם שלהן.. להן לא אכפת אם יש אחת שרופה או לא.. (לדעתי).

כפי שהבנת...

פה נגמרת ההבנה שלי בחשמל

menimm

New member
כנראה שגם שלי

נמתחת לקצוותיה המרוחקים בעניין הזה... :)

אין לי שמץ

שאלתי פעם וזו התשובה שקיבלתי, מאחר והאיתותים פורקו זה לא ממש מעניין אותי. אבל זה לא נראה לי מסובך לביצוע, כיוון ששאלת התחלתי לחשוב אולי מישהו כבר יתן תשובה.

adamrubi

New member
ני אענה על זה...

אני בדיוק מתעסק בזה כרגע. הסיבה לאיתות המהיר, היא כפי שכבר ציינו לפני, על מנת שתקבל חיווי מיידי לכך שיש לך נורה שרופה, או נורה שמגיעה לסוף חייה. המנגנון אכן מופעל לפי צריכת הזרם של המעגל, כלומר כאשר הזרם נמוך יותר, האיתות יהיה מהיר יותר. הדבר אומנם נשמע מעט נוגד את ההגיון הפשוט, כפי שציינת, אך כעיקרון הוא בוודאי ממומש בצורה של משוב שלילי (ובמילים יותר עממיות, משוב שלילי הוא משהו מייצב, כלומר מגביר כשהוא מרגיש שהעוצמה נמוכה, ומחליש כשהעומצה גבוהה). הדבר יקרה גם אם מחליפים את המאותתים ל-LEDים, שצריכת הזרם שלהם נמוכה בהרבה. במקרה כזה יש שתי דרכים להתמודדות (או אולי 3 בעצם): א. לחבר במקביל למאותתים נגד (בעל התנגדות נמוכה) על מנת להגדיל את צריכת הזרם. ב. להחליף את ממסר האיתות לממסר שמתואם לעומס נמוך יותר. ג. פשוט לחיות עם זה
מקוה שהסברתי בצורה ברורה.

menimm

New member
כלומר,

הזרם החשמלי שצורכות הנורות לא גורם לחימום ה- B מטל ?

adamrubi

New member
אינני יודע למה הכוונה

ב-B מטאל, אבל אוסיף כזאת: כפי שרשמת, צריכת הזרם של כל נורה בפני עצמה לא משתנה (המתח נשאר זהה וכך גם ההתנגדות), וכן הנורות האחרות (התקינות\קיימות) לא ידלקו חזק\חלש יותר. מה שמתנה הוא סך כל צריכת הזרם של מעגל האיתות (שמאלי או ימני, לא חשוב), וזה מה שמרגיש הממסר ששולט על קצב האיתות. מכאן ואילך ההסבר הוא כמו מקודם.

menimm

New member
הסבר קצר על B מטאל,

הכוונה היא לסוג של ממסר, שבו החלק הנע בנוי משתי מתכות בעלות מקדם התפשטות שונה. זרימת הזרם בממסר גורמת לחימום החלק הנע, ומכיוון שמקדם ההתפשטות שונה, החלק הזה אמור להתעקם ובכך לנתק את המעגל, כאשר הוא מתקרר, המתכות חוזרות למידותיהן הראשוניות, ובכך החלק מתיישר וסוגר שוב את המעגל, ושוב.. חימום -> מתעקם -> מתנתק וחוזר חלילה... מכיוון שזרם הנורות יורד, הגיוני יהיה שגם קצב האיתות יירד

TomaC

New member
../images/Emo45.gif עיקרון הפעולה של ממסר איתות

מבוסס על הBiMetal- שמושפע מחום. ממסר האיתות עובד ע"פ עקרון זה. בתוכו יש סליל חימום אשר נמצא "במקביל" למנורות. ברגע ההפעלה הממסר מחובר, ואז, עם העברת הזרם- הבימטל מתנתק עקב החום שמהסליל. הניתוק גורם להתקררות->חיבור->חימום->ניתוק וכו'. השינוי במהירות נגרם מזה שברגע ניתוק מנורה אחת, חלוקת הזרם שונה וזורם יותר זרם על הסליל- מה שהופך את החימום למהיר יותר ועמוק פחות ומשנה את קצב המיתוג (עמוק- כמו לחמם משהו בחום גבוה בתנור- אז הוא מתחמם מבחוץ ונשאר קר מבפנים). מקווה שעזרתי. למה אתה צריך לדעת את זה. אצלי במוח זה נמצא בתיקיה של "מידע לא נחוץ".

עד כמה שאני יודע...

וזה לא הרבה במקרה הזה.... ישנן שתי מערכות עקרוניות שבעצם יוצרות את האיתות... האחת : באמצעות B-metal ואז... ההגיון באמת נוגד את חוקי החשמל אינטואיטיבית... השניה : מערכת דיגיטלית פשוטה, ששם, ככל הידוע לי, עניין האיתות המהיר באמת "מסומלץ" בכדי "להודיע" בדרך המקובלת... על הבעיה...

adamrubi

New member
שדון, אני חושב ש...

בסופו של דבר, כל הפרטים ידועים. לא הצלחתי למצוא סכימה של הרכיב (הממסר), אבל העיקרון שלפיו הוא פועל דומה לזה שציין מני. אני משוכנע שלרוב פה, זה לא ממש משנה איך הממסר בנוי, אלא יותר מהו עיקרון הפעולה המנחה של מנגנון האיתות וכיצד ניתן לפתור את הבעייה, והפתרונות ניתנו. בנוסף אני מצרף קישור עם המחשה של שתי הדרכים לפתרון שציינתי: איך להאט איתות מהיר

לא חושב שירדת לסוף דעתו של מני....

לא מחפשים פתרון... אין בעיה לפתור, רק צריך להחליף את הנורה השרופה... השאלה היתה עקרונית, כזו שתניב הבנה טובה יותר של מנגנון ה-B metal... הרי ההגיון אומר ששתי נורות במקביל יצרכו יותר הספק... (אותו מתח, יותר זרם).... ושאחת מתה (נתק) ההתנגדות עולה על הקו, הזרם יורד... ככזה, הרי שהיית מצפה שה-B metal תגיב בעצלנות יותר... בטח שלא יותר בזריזות... מה חסר כאן ?

למעלה