שאלה פיזיקלית...סופרמוטו VS אופנוע ספורט

asus8

New member
שאלה פיזיקלית...סופרמוטו VS אופנוע ספורט

מדוע יש הבדל באופן הפנייה בין שני סוגי האופנועים?
אני בא מעולם השטח, אבל רוכב כמה פעמים בשנה על אופנועי כביש.

ברור לי לגמרי למה יש הבדל בצורת הפנייה בין כביש לשטח. בכביש צריך להיכנס עם הגוף לתוך הפנייה ולמטה, מכיוון שיש הרבה אחיזה, האופנוע שואף 'להתיישר' והרוכב דוחף אותו למטה עם גופו (טוסיק על חלקו הפנימי של המושב). בשטח הרוכב נשאר ניצב, ו'מפיל' את האופנוע לפנייה. אין הרבה אחיזה והאופנוע יחליק החוצה מהסיבוב אם הרוכב לא ילחץ אותו חזק לאדמה כשהוא עצמו נישאר יחסית ישר ביחס לקרקע (טוסיק על חלקו החיצוני של המושב).

אז למה ברכיבת סופרמוטו משתמשים בטכניקה של שטח, אם הצמיגים הם צמיגי כביש ויש ים אחיזה? מה גם שיש רוכבים שמעדיפים טכניקה של כביש ברכיבת סופרמוטו ונראה שהם רוכבים באותה הצורה על שני הסוגים....

rusti james

New member
התשובה טמונה במרווח הגחון...

כשיש לך הרבה לאן לרדת, אתה מעדיף את המגף (והרגל) מחוץ ל'תנועת המלחציים' האפשרית שם - בין האספלט, גוף האופנוע, הרגל והרגלית...
- באופנועי ספורט מסיטים רגליות לאחור ולמעלה (REAR-SET) בדיוק מסיבה זו, אגב.
&nbsp
בסופרמוטו נהוג גם להחליק זנב בפניה (מנפלאות הגיאומטריה ה'אינדורואית') - גם בזה מסייעת תנוחת וצורת הרכיבה ה'שטחית'.
&nbsp
אמ:לק -
מתוך אליפות העולם בסופרמוטו 2011 הסבב הבולגרי:
https://youtu.be/zHJHQYvqqNk

noy fb 22

New member
בלי להיות בוטה מדי, יש כול כך הרבה דברים לא נכונים בשאלה

שלך, שקשה בכלל להתחיל לענות לך ברמה מתקבלת על הדעת.

asus8

New member
אשכרה לקחת את הזמן לענות שאתה לא יכול לענות...

אני משתדל לרכוב. לפחות 10-15 שעות בשבוע. בתחום התיאורטי אני באמת לא כל כך חזק.
אשמח ללמוד מכבודו... אם יועיל בטובו

avihersh

New member
עצתי. אל תעצור את נשימתך בציפייה לתשובה...

מדובר בפרובוקטור, עם 3-4 כינויים, וסיבה מרכזית לדעיכת הפורום. חפש תשובות במקום אחר.

asus8

New member
כן אה...תמיד הפתיעה אותי הנטייה של אנשים פה לריב

גם בתקופות המפוארות של עידן טרום הפייסבוק ושאר השיט...תמיד היו אנשים שהוציאו תיסכול בפורום הזה ובזה של השטח. עכשיו, כשאין הרבה תנועה בפורומים האלה זה עוד יותר מוזר... לא עדיף להטריל בפייסבוק? פוליטיקאים או סלבס? נראה לי יותר מספק מלהטריל אנשים בלי שם ותמונה...שרק רצו לערוך דיון על נושא שהם אוהבים בלי כל השיט מסביב....חבל. זכורים לי שרשורים שממש למדתי מהם פעם, בשני הפורומים של האופנועים

noy fb 22

New member
אם תתעלם מתגובת זה שלמטה (עוד אחד מניפגעי תשובותיי הישירות

שלא כל כך שכח...), אז "כבודו שלא יכול לענות" מסביר לך בכ"ז, שמי "שלא חזק בתחום התיאורטי", לא יכול להניח הנחות בשאלות שלו, לא יכול לנחש את התשובות ובטח שלא יכול להבין את מי שיטרח להשיב לו.
אין מה לעשות, מי שלא השקיע במדעים בצעירותו, לא יכול להיות מעורה בדיון "פיסיקאלי" בלי לצאת אהבל. גם ככה, יש די והותר וויכוחים בין אלה בפורום שכן למדו.
אז "כבודו לקח את הזמן" ע"מ להסביר לך שבשפת צעירים בגילך, "ארגז הכלים" שלך לא מספיק מצוייד. תמיד תוכל להתנחם בחברותא של זה שלמטה וחבר מריעיו.
כשתרצה להשקיע, לך לספרים. לא לפולקלור בעלי ה"קאמל-פק".

noy fb 22

New member
אגב, הגאון שלמטה לא ממש דייק. מעולם לא היה לי כאן כינוי

אחר חוץ מ NOYFB, לעתים עם תוספת של 11 או 22 , בעקבות חסימות ההנהלה או בעיות טכניות.
אבל, מהו כבר שקר קטן בין חברים?

asus8

New member
חבר יקר. אני יודע שזה נשמע מוזר

אבל לא מעניין אותי כלום לגביך. גם לא איזה כינויים אחרים יש לך. יש לי חברים בחיים האמיתיים.
אולי על מה אתה רוכב דווקא כן מעניין. וממתי ובאיזה סגנון.
אשמח אם בכל זאת תקדיש שתי דקות, אם יש לך זמן להתפנות מעיסוקיך כמדען-פיזיקאי/רוכב על, ולהסביר לי במה טעיתי כל כך.
נראה לי שאולי לא הסברתי את עצמי כמו שצריך או שלא הבנת. כתיבה היא באמת לא החוזקה העיקרית שלי.
מצרף פה תרשים של פניה באופנוע כביש. למה (חוץ מההסבר של ראסטי) בסופרמוטו אופן הפנייה שונה, כשאותם כוחות פיזיקליים פועלים על האופנוע. רק העניין של מרווח ההטייה?
יום טוב ידידי

rusti james

New member
ננסה להחזיר הדיון לפסים ענייניים...

מעבר לעניין מרווח ההטייה, יש - כפי שציינת בעצמך בפוסט הפותח - כאלה שגם על אופנוע SM ממשיכים לרכב בתנוחת 'כביש' עם ברך, מרפק ומה לא...
מה שמביא אותנו לתשובה שמה שחשוב/משנה היא מהירות הפניה - וכל אחד יגיע לשם בדרכיו שלו...
קצת כמו ויכוחי כמה אצבעות להחזיק על ידית הבלם או הפעם ההיא - כשצלם 'תפס' את רוסי פונה ומביט אל קצה הגלגל הקדמי של עצמו (ולא מבט רחוק וכו') - על זה ענה הד"ר - זה מה שנוח לי וזה עובד בשבילי...
עכשיו לך תתווכח עם זה.

asus8

New member
כן..

הבנתי. אין באמת הבדל מלבד הגיאומטריה השונה של האופנוע, בדגש על מרווח ההטייה.
תודה רבה רק רכיבות מהנות

elads22

New member
אם כברת הזכרת את רוסי

כניראה שהוא באמת לא מתחשב ב"חוקים" השונים של הרכיבה -

הוא בולם עם ארבע אצבעות....

iec

New member
וואי...אחשלו אתה חייב לעשות משהו עם עצמך
אולי תתחיל ב

להחליף לאופנוע אמיתי?

noy fb 22

New member
התחליף היחיד ל 12R 2005 ZX שלי (15,000 ק"מ), הוא...

12R חדש... בדיוק כמו שנאמר על הדקוטה בזמנה וכמו שמביניי עניין, אומרים היום על ה F15 (בניגוד לצרה הנקראת F35...).
רק מה... אין 12R חדשים...

iec

New member
גם אני חשבתי שהתחליף להונדה שלי זה רק הונדה..ועוד הונדה עד ש

רכבתי על דוקאטי והבנתי שבזבזתי 27 שנה על אופנועים יפנים אמינים ביותר אבל משעממים.
&nbsp
מאחל לך להתעורר יום אחד...

למעלה