הכאת גנב אופנוע חמורה יותר מעצם הניסיון לגנוב את האופנוע

מנשה ש

New member
הכאת גנב אופנוע חמורה יותר מעצם הניסיון לגנוב את האופנוע

מתוך הארץ של היום: [URL]http://www.haaretz.co.il/news/law/.premium-1.2687670[/URL]
וטקסט הכתבה:

חשוד בגניבת אופנוע שוחרר ממעצר כי הוכה קשות על ידי הבעלים ועוברי אורח. שופטי השלום והמחוזי ציינו שהמשטרה לא חקרה את המכים, ושחררו את החשוד בתנאים מגבילים, אף שיש לו הרשעות קודמות בעבירה זו.

בית המשפט המחוזי בירושלים שחרר אתמול (ראשון) ממעצר אדם החשוד בגניבת אופנוע, משום שהוכה קשות על ידי בעל האופנוע ועוברי אורח.
חמזה חושיה, תושב מזרח ירושלים, נתפס בשבוע שעבר על ידי אזרחים בירושלים, לאחר שניסה לפי החשד, יחד עם חברו, לגנוב אופנוע. בעלי האופנוע ואנשים אחרים הכו אותו קשות, ולאחר מעצרו הוא נזקק לטיפול רפואי ולתפרים בראשו.
חושיה הובא לפני שופטת בית המשפט השלום, ג'ויה סקפה, והמשטרה ביקשה להאריך את מעצרו בששה ימים. השופטת סקפה דחתה את בקשת המשטרה והורתה לשחררו בתנאים מגבילים. זאת, אף שהיא קובעת כי יש חשד סביר שהאיש ביצע את העבירה ושיש לו הרשעות קודמות ומאסר על תנאי. "העובדה כי למעשה נעשה במשיב דין עצמי על ידי עוברי אורח מחד גיסא, והסכנה שבחזרה למעשים מאידך גיסא, מוביל למסקנה כי יש לשחרר את המשיב לחלופת מעצר", כתבה השופטת.
המשטרה ערערה על ההחלטה לבית המשפט המחוזי, והשופט צבי סגל דחה את בקשתה. "אכן יש חשד לכאורי כבד ביותר נגד המשיב בביצוע העבירה המיוחדת לו, וכמי שהורשע זה לא מכבר בעבירה של ניסיון גניבת רכב יש חשש כבד ביותר שהוא עלול לחזור על מעשיו. יחד עם זאת לא ניתן להתעלם ממה שנעשה כלפי המשיב בסמוך לאחר שנתפס. זו היתה עשיית דין עצמית מוגזמת לאין שיעור, שעל המשטרה לתת עליה את הדעת", כתב השופט. שני השופטים מציינים כי החשוד הובא לפניהם כשראשו חבול וסימני דם על חולצתו.
לטענת המשטרה, בעל האופנוע דווקא נחקר. אך כנראה נעשה הדבר רק לאחר הערות השופטים. "התנהלות המשטרה בחקירה תיק זה לא היתה ראויה", אומר עו"ד נמיר אדלבי, שייצג את חושיה מטעם הסנגוריה הציבורית, יחד עם עו"ד עלי פראס מוסטפה. "הם החליטו לחקור ולעצור אדם שמעורב בניסיון לגניבת קטנוע, אבל את האחרים, שהפעילו אלימות קשה וביצעו בו לינץ', המשטרה לא טרחה לחקור. זה מצביע על אכיפה בררנית של המשטרה. אני מברך על כך שבתי המשפט נתנו את דעתם להתנהלות זו ולמרות חומרת העבירה החליטו לשחרר את החשוד".
ממשטרת ירושלים נמסר כי "במקביל לחקירת החשוד בחשד לגניבת האופנוע, נפתחה חקירה בתחנת לב הבירה בגין תקיפתו של החשוד, שבמסגרתה נחקר אחד המעורבים. נעשות פעילויות נוספת לאיתור אחרים".

מיצו

New member
פשוט הזוי. אני בעד להפעיל את הענישה התנ"כית המוכרת:

גדיעת האגודלים וחיתוך גיד אכילס. זה יוודא שהוא לא יעשה את זה שוב. אם יש חשש שידבר, גם קטיעת הלשון יכולה להיות אפקטיבית, ואולי אם צריך גם האצבע המורה בכל יד כדי שלא יוכל להצביע.
&nbsp
כל זה, כמובן בחלום. כי במציאות אסור לפגוע בנפש חיה. אם באים לגנוב ממך, עליך להציע לגנב מים קרים ומשהו מתוק לנישנוש, ואחרי שיתרחק היטב אתה יכול להתקשר למשטרה, או סתם לחייג לשעון הדובר. זה יהיה יעיל באותה מידה.

הזוי לגמרי, מה הקשר?

בוא ונניח שבעל האופנוע באמת נתן לנבילה מכה או שתיים חזקות מדי. (
למה זה קשור למעצר?

מעצר של גנב מקצועי עד תום ההליכים נעשה מכיון שמכירים בכך שהאיש הוא שור מועד שיש להגן על הציבור מפניו.
החשש הוא שברגע שהאיש ישוחרר לביתו הוא ימשיך לגנוב.

בוא ונקבל שהוא הוכה, האם הוא הופך לפחות מסוכן לציבור?
אם נאמר שזה לא בסדר שהרביצו לו, שהמשטרה תפתח חקירה נגד המכים.
מה הקשר לשחרור ממעצר?

liquidspice

New member
לדעתי אנחנו צריכים לתמוך ברוכב ולהגיע לדיונים....

מי חושב כמוני?

gray

New member
אגב, הזכיר לי מקרה שהיה לפני הרבה שנים

במפגש אופנועים שהיה בתל אביב לפני יותר מ20 שנה נתפס גנב מנסה לגנוב את אחד האופנועים. אחד הרוכבים (כנראה הבעלים של האופנוע אותו ניסו לגנוב) נעל את מנעול הU של האופנוע סביב צוורו של הגנב ותמרור (כך שהגנב לא יכול להוציא את הראש והוא קשור לתמרור) הרוכב נסע משם, המפגש המשיך, המשטרה הגיע, אף אחד לא ידע מי קשר את הגנב, או רשם את מספר האופנוע אז המשטרה הזמינה חבלן שניסר את המנעול עם דיסק, משום מה החבלן בחר לנסר קרוב מאוד לאוזן של הגנב כך שכל הגיצים עפו עליו.
היה משעשע מאוד לראות את האימה בעיני הגנב.
לא יודע אם עצרו את הגנב או לא.

yoyo6969

New member
כמה חבל שלא היו אז מכשירים סלולאריים לצלם את ההופעה.

הייתי מת לראות את זה.

avihersh

New member
באזורי הספר הנוקשה של ארה"ב ("המערב הפרוע") תלו גנבי סוסים

האם "חוק דרומי" לא פועל לטובת בעל האופנוע פה?

"חוק דרומי קובע כי לא תוטל אחריות פלילית על נאשם אשר ביקש לשמור על ביתו ועל רכושו מפני פורצים."
האם פןרץ וגנב לא אחד הם?

כמה דברים

1. תודה לאל אף אחד עדיין לא הגיש כתב אישום נגד בעל האופנוע כך שחוק דרומי אינו רלבנטי.

2. אם היו מגישים כתב אישום נגד בעל האופנוע, הוא היה מתקשה לטעון לחוק דרומי.
לפי הסיפור כאן הוא לא הגן על רכושו, הוא תפס את הגנב, הרכוש שלו כבר לא היה בסכנה, ואז החטיף לו מכות.

לפי החוק היבש הוא פשוט תקף אדם זר ברחוב שלא היה סכנה ישירה לו או לרכושו.
טכנית אפשר להגיש נגדו כתב אישום והוא יכול ללכת לכלא.
הגנב גם יכול להגיש נגדו תביעה אזרחית לפיצויים על הנזקים שנגרמו לו.

רצינו מדינת חוק

vstrom1000

New member
במאבק למניעת הגניבה אז נפצע הגנב

כשאתה מחליט לשייך את הפציעה למה שקרה אחרי שתפסו את הגנב כאן הטעות שלך.
&nbsp
צריך גם לזכור שלגנב יש הרשעות דומות בעברו וכלומר מערכת החוק והמשפט נכשלה מלהציל את הציבור מהפושע...

אם פי 3

New member
כן, הכאה, גם של גנב, חמורה מגניבה

עם כל האמפתיה למי שאופנועו נגנב, הכאת אדם חמורה מגניבת רכוש.
לא ברור לי למה זו עילה לשחרור ממעצר, אבל בית דין שדה הוא בעייתי מאד (ומה אם בעל האופנוע טעה לחשוב שזה הגנב, והיתה שם אי הבנה - אולי לא במקרה הספציפי הזה, אבל במקרה הבא?). למעט הגנה עצמית או הגנה מיידית על הרכוש, אין הצדקה לאלימות, גם כלפי פושעים.
פעולה כמו אזיקת הגנב לתמרור שתוארה כאן, יותר יעילה ויותר מוסרית.
&nbsp
&nbsp

gray

New member
יצירתיות זה חשוב, אבל צריך להגביל אותה

למשל החלק של "הרוכב נסע משם ואף אחד לא יודע מי הוא" זה חלק שאסור להכניס לו יצירתיות...

אני חושב ששמרתי איזה מנעול U איפה שהוא

יש לי גם מנעול דמוי אזיקים שבכלל לא נפוץ

הנסיך.

New member
זו הבעיה עם המון שעושה דין לעצמו

הוא פועל בלי תכנון ובלי חשיבה קדימה.

אני לא רוצה להתמם - אני חושב שלאור אזלת היד המוחלטת של הרשויות בנוגע לביטחון אישי -מדובר בתגובה סבירה של המון שחש סכנה, ועדיף שהגנב ילמד שעשה מעשה אסור מאשר שההמון יסתובב בתחושה שהביטחון האישי שלו נפגע.
עם זאת אני כן מתנגד לאופן הפעולה של ההמון - התגובה בטוח ייצרה אצלה הגנב חבלות ודימום, אך אני בספק אם התגובה הזו תנטרל את יכולתו לגנוב להבא

פעולה חיובית יותר יכולה לנטרל את הגנב מלגנוב אופנועים למשך כמה חודשים (לפחות) או לצמיתות (במקרה החיובי יותר)אך באופן שלא היה מייצר אמפתיה אצל השופט (מראה מסכן וחבול של העבריין)
חבל שבין ההמון לא היה מי שנקט בגישה כזו.

vstrom1000

New member
זה מה שקורה כשהשמאל שולט בעולם המשפט. הכל מתהפך

השמאל הוא בעד ערבים ובעד שיוויון והכל כדי שיהיו מקובלים על חבריהם מהקרן החדשה לישראל ומתומכיהם ומממניהם בחו"ל.

ואז, מה שקורה זה שהאיש שביצע כבר עברות דומות ויש לו הרשעות על עברות דומות בעברו. כלומר מערכת המשפט לא הצליחה להציל את הציבור ממעשיו, או אז, פתאום, עולים שיקולים חדשים והם מציינים "זו היתה עשיית דין עצמית מוגזמת לאין שיעור, שעל המשטרה לתת עליה את הדעת", כתב השופט. שני השופטים מציינים כי החשוד הובא לפניהם כשראשו חבול וסימני דם על חולצתו ושיחררו את החשוד.
בפעם הבאה ייחליטו להעביר את האופנוע לידי הגנב כפיצוי על שאין לו למסכן אופנוע כדי שיהיה צדק.

אגב למי שלא ירד לעומק העניין, אם הגנב היה יהודי לא בהכרח היו מתרשמים מסימני הדם על החולצה.

מנשה ש הוא חבר יקר לפורום הזה שידוע בדעותיו הקיצוניות שהם באולטרא שמאל. אני מניח שהוא בדיכוטומיה קשה לצורך העניין הזה מצד אחד הכאת ערבי גנב קטן בידי ההמון ומצד השני גנב אופנוע. מה יגיד מנשה? ואם מחר יבואו לגנוב את שלו? זה כבר עסק יותר אישי?

למעלה