מדריך ל"בניית" מצבר !

NeeD 4 SpeeD

New member
../images/Emo134.gif../images/Emo18.gifמדריך ל"בניית" מצבר !

במדריך הבא אסביר איך להכין בבית מצבר לאופנוע "סופר קל משקל" ומשמעותית יותר זול ממצבר קנוי יעודי , לפחות כך הדבר לאופנועי ספורט . אני הכנתי כזה ל R1 שלי (גם פרסמתי את המדריך בפורום היעודי) , כך שכל ההשוואות מתייחסות למצבר מקורי של R1 . קודם קצת רקע ונתונים : יש חברה בשם a123 systems ,אשר המציאה טכנולוגיה חדשה של סוללות .הטכנולוגיה היא תאים מסוג Nanophosphate™ lithium ion . כרגע יש 2 סוגי תאים למכירה (כבר שנתיים), בעתיד אתם כבר תראו רכבים חשמליים משתמשים בסוללות האלה , אבל כרגע אני לא חושב שניתן להשיג אותם . אני אתייחס לתא היותר גדול , בעל קיבולת של 2300ma/h. מה שמיחד בתאים האלה הוא ההספק פר משקל - 3000W ל 1 ק''ג , זרם פריקה גבוהה מאוד - 70A- continious (לתא בודד) ואפשרות לזרם טעינה גבוהה - 10A . התאים האלה נקראים בקצרה LiFePO4 , למרות הנתונים המרשימים , זאת לא הטכנולגיה עם הספק פר גרם הכי גבוהה , סוללות מסוג ליטיום פולימר בגיעות לנתונים עוד יותר מרשימים , אבל אין מצב לטעון אותם בזרמים גבוהים , כך שהם לא רלוונטיים לאופנעים או רכבים . עוד משהו מאוד מיוחד בסוללות האלה - הן לא מסוכנות , לא מתפוצצות או נשרפות בשום מצב , יחסית לסוללות ליטיום אחרות .

NeeD 4 SpeeD

New member
תאי ה A123

A123 , כך נקראים התאים . אגב , גם אורך החיים של התאים האלה מאוד מרשים .נתוני יצרן : Nominal voltage: 3.3V Nominal capacity: 2.3Ah Core cell weight: 70 grams Internal impedance: (1kHz AC) 8 mΩ typical Typical fast charge current: 10A to 3.6V CCCV 70A continuous discharge 120A, 10 sec pulse discharge Cycle life at 10C discharge, 100% DOD: over 1,000 cycles

NeeD 4 SpeeD

New member
השוואה בין מצבר מקורי לבין הA123

בתמונה אפשר לראות את מצבר הג'ל המקורי של R1 (בצד שמאל) בהשוואה לסוללת ה A123 שבניתי (אל תתיחסו לחוטים הצבעוניים שיוצאים משם בשלב זה , יותר מאוחר אסביר מה זה...) השוואה : מחיר: מחיר מצבר מקורי (נבדק לפני חודשיים במטרו ו"יאוסה") - בין 1100 ל 1200 שח , פחות או יותר . מחיר בניית ה A123 - סביבות ה120$ + ישארו כמה תאים ספייר , סך הכל תלוי באיזה חומרים משתמשים בבניה , אפשר גם לבנות אחת בפחות . משקל : משקל מצבר מקורי - 4.616 ק''ג משקל סוללת ה A123 , כולל כל הכבלים בתמונה - 698 גרם (חיסכון של פאקינג 4 קילו , אתם מבינים ?!) לאופנועי סופר מוטו , משקל המצבר ירד גם ל 380 גרם בערך , יותר פרטים בהמשך. קיבול : מצבר מקורי - 10A/H מצבר A123 - 4.6A/H , נכון , זה בערך חצי מהקיבול של מצבר מקורי , אבל יש עוד כמה יתרונות לסוג התאים האלה ,אם לא נוגעים בהם , המתח כמעט ולא יורד גם אחרי שנה! במצבר רגיל יש "פריקה טבעית" גם כשהאופנוע מכובה . כך שמאוד קשה להשוות מהבחינה הזאת .יש חברה מסחרית שכבר קלטה את הטריק ומוכרת מצבר כזה לאופנועים במחיר של 250$ , עד עכשיו א ראיתי תלונות , אז כנראה שזה עובד , גם אם יש מערכת אזעקה לאופנוע .

shayoo70

New member
עכשיו רק נשאר לי לחסוך כסף ולקנות R1

בינתיים אסתפק בעררררק 1

NeeD 4 SpeeD

New member
חומרים דרושים :

תאי הA123 , אני הסגתי את התאים באי ביי , מחנות שנקראת heli-model . הסוללות האלה משמשות במקור לכלי עבודה גדולים (פטישון , קאנגו וכו) .הסינים האלה מפרקים את התאים מתוך סוללות נטענות לאותם כלים חשמליים של חברת dewalt ,שיש לה שם מפעל . אני הזמנתי 12 תאים , כאשר אני השתמשתי ב 8 . הפתיע אותי שכל התאים היו בסדר . באותה חנות , אפשר למצוא מחירות של 12 או 20 או יותר תאים בבת אחת .אם הרבה חבר'ה הולכים לבנות אחת כזאת , כדאי להזמין כמות גדולה של תאים בבת אחת . לאופנוע קטן (500 סמק ופחות) מספיק להשתמש ב 4 תאים בלבד , אשר יורידו את משקל הסוללה לפחות מ 400 גרם . (יש לבדוק מה ההספק המקסימאלי של הסטרטר באותו אופנוע , לדעתי מומלץ להשתמש ב 8 תאים במקרה והספק הסטרטר הוא מעל 700W ) בכל אופנוע תחרותי כמו סופרמוטו וכאלה , מספיק 4 תאים לדעתי , חוסך מקום ומשקל . הנה לינק ל 12 תאים כאלה מאיביי (במקרה שיעבוד
) http://cgi.ebay.com/12-X-A123-2300-...trkparms=65:12|66:2|39:1|72:1205|293:1|294:50 במקרה ולא עובד , מספר מוצר באיי ביי הוא 250464723818

NeeD 4 SpeeD

New member
חומרים דרושים , המשך

בידוד מתכווץ : אני השתמשתי בבידוד מתכווץ קל מאוד שמשמש לסוללות טיסנים . אם מישהו הולך לבנות את הסוללה באותה צורה כמוני (אגב ממש לא חייבים , כל אחד יכול להמציא שיטה לעצמו) יש צורך ב 2 גדלים , 145 ממ ו 72 ממ . להשיג באתר הבא (או איפה שבא לכם , מצידי , תשתמשו באיזולירבנד) http://www.battlepack.com/A123.asp אני גם בניתי חיבור מהיר לניתוק הסוללה מהאופנוע , במקרה הצורך , אם מישהו רוצה זה נמצא באותו אתר http://www.battlepack.com/Misc.asp הכוונה ל "75 Amp Single 1 Black and Red" , צריך להזמין 2 כאלה (2 אדומים ו 2 שחורים)

NeeD 4 SpeeD

New member
חומרים דרושים , המשך 2

כדי לחבר את התאים ביחד , אפשר להשתמש בכבל חשמל עבה , או בפסי מתכת . יש פסים מיוחדים שמיועדים במיוחד לתאים האלה , הם מיוצרים ע''י חברת hyperion , אבל מאוד קשים להשגה משום מה . אם מישהו רוצה בכל זאת פסים כאלה , אני ארשום פה מייל של בחור שהשיג לי כמות לא רעה . אפשר גם לשלוח לי הודעה פרטית , נראה לי יש לי כמה ספייר . ככה נראים הפסים :

NeeD 4 SpeeD

New member
חומרים דרושים ,המשך 3

כדי להלחים את התאים , צריך מלחם חזק (לא 20W!) בעל קצה עבה , משהו רציני .אחרת אתם תחממו את התאים יותר מדי ,עד שתצליחו להמיס את הבדיל.התאים האלה לא אוהבים חום במיוחד , חימום יתר יפגע בקיבול שלהם . כמובן , צריך בדיל ונוזל הלחמה "פלוקס" או איך שקוראים לזה , מאוד יקל את העבודה . וגם קצת נייר שיוף . למרות כל מה שרשמתי , אני כמו דביל חסר סבלנות השתמשתי במלחם בעל קצה חד יחסית , כי זה מה שהיה לי
ויש גם צורך בפן לשיער (תבקשו מה
) כדי לכווץ את הבידוד .אם תזמינו את אותו הבידודשאני השתמשתי בו , אין צורך בבלוואר , מספיק הפן לשיער.

NeeD 4 SpeeD

New member
חומרים דרושים ,המשך 4

חוטי חיבור . צריך כבלים מספיק עבים שיעמדו בזרמים הגבוהים בזמן ההתנעה . אני השתמשתי בגייג' 4 , לדעתי גייג' 8 הוא מספיק טוב. ניתן להשיג כבלים כאלה באורך שתרצו (מספיק מטר אחד לדעתי) , בחנויות שמתקינות מערכות סטריאו לרכב וכאלה.

kangal

New member
יאללה, תתחיל להתאים אחד ל XT ואחד ל DR650

ואיפה המדריך
הבירות, עליי.
. אגב, הפסדת אחלה מנגל שבעולם, עד עכשיו אני עם הטעם בפה
. תאלץ להמתין עד אחרי המילואים שלי
.

NeeD 4 SpeeD

New member
למה ככה אתה מבאס אותי ../images/Emo6.gif

גם ככה כרגע תקוע בעבודה כל הלילה .....

Dresdner

New member
לא מזמן העלתי שירשור שמתעסק במשהו דומה

של חברת SPEEDCELL שממה שקראתי בכמה פורומים זה עובד יופי, מה שלא יצלחתי למצוא זה כמה זמן זה מחזיק? ובקשר למחיר 60 דולר זה לא זול יותר ממצברי ג'ל שנמכרים באי ביי ב45 יורו. SPEEDCELL טוענים לשימוש בFerrous cells שאמורים להיות טובים אבל אין לי מושג במה

NeeD 4 SpeeD

New member
הם משתמשים בA123 !

ומזיינים את המוח , כי הם מוכרים את הסוללה שלהם ב250$ . תראה את הנתונים של המצבר , הם אחד לאחד למה שיצא לי
אני עדיין בתהליכי ניסויים על הדבר הזה , כך שלא יכול להשוות אותה לאורך זמן של מצבר . יש גם בחור שקנה ת הSPEEDCELL המקורית , בינתיים עובד בסדר .

Dresdner

New member
../images/Emo45.gif צודק הרגע ראיתי

שמישהו שמוכר אותם כותב במפורש שבפנים יש תאים של A123. מצאתי באיביי מוכר מסין שמוכר את העסק כבר מוכן ב20 יורו (4 תאים) יש לך מושג מהם החוטים הנוספים שנראים שם?

למעלה