חוזה שכירות דרקוני

liores1212

New member
חוזה שכירות דרקוני

שלום
לפני כניסה לדירה חדשה, נשלח החוזה והוא נמצא פשוט הזוי:
דבר ראשון- העלאה ב200 ש"ח באופן מיידי בטלפון בעוד שהשוכר הנוכחי טען ששילם פחות
סעיף בו הדירה מתייקרת כל שנה ב5% (התוספת לחוזה הנוכחי מעל 5%..)
התחייבות לפוליסת ביטוח לדירה הכוללת את שמו של המשכיר
תשלום הפרשים כל חצי שנה בהתאם למדד המחירים לצרכן.

בכללי, החוזה מונה 9 עמודים - אני משכיר מעל ל7 שנים דירות, מעולם לא נתקלתי בדבר כזה ארוך ,מסורבל ולא מובן בעליל.

מה עושים במצב שכזה?? האם שווה את הוויכוח בכלל או עדיף להתרחק?

זה אף פעם לא שווה ויכוח

לא נגמרו הדירות בשוק וגם אם כן, למה לא להתמקח ולראות לאן זה יביא אותך?
לגבי מחיר אפשר להתמקח. זכותו של בעל הדירה לנסות לקבל כמה שיותר וזכותך לנסות להתמקח זה לחלוטין לגטימי משני הכיוונים, שלך ושלו. אגב 200 שקל זה מן סכום כזה שמבקש מיקוח, כי הוא הגיוני להורדה. לו היה מבקש 1000 שקל יותר, בכמה כבר היית יכול להוריד אותו, 500 גג?
לא רואה סיבה להתרגש מזה.
שכר דירה שמתייקר כל שנה במחיר קבוע זה לא משהו שהיה מקובל עליי, תתמקח תראה לאן זה יוביל.
פולסית ביטוח- אלא אם כן מדובר בביטוח תכולה וצד ג' ואז יש בזה היגיון מסוים, אחרת לא נהוג.

liores1212

New member
לא רואה סיבה

מדובר בפוליסת צד ג' שגם המשכיר מבוטח בו על חשבון השוכר
זה מיותר, בגלל שבסעיף קודם רשום כי האחריות לנזק צד ג' יחול על השוכר, אז למה הצורך להתחייב לפוליסה בנוסף??

liores1212

New member
מובן שהמשכיר רוצה

את מרבית הכיסויים כדי לכסות את...
מעולם לא נתקלתי בדבר כזה , שמבקשים לבטח את הדירה, למעט השכרות בקיבוצים שדורשים ביטוח חקלאי כזה או אחר.
מחר אדבר איתו - יש לא מעט סעיפים שיש לבטל או לשנות, בספק אם יצא מזה משהו אבל אנסה.

צד ג' זה דווקא הגיוני

למשל, בבניין שאני משכירה בו דירה, נשרפה אחת מהדירות וגם נגרם נזק לדירה שלידה. אז טוב שיש ביטוח במיוחד אם השרפה נגרמה באשמת השוכר. או למשל אם בא אליך אורח הביתה ונתקל במרצפת משוחררת ונופל שובר יד הוא יכול לתבוע. אז ברור שזה כסת"ח אבל אם הביטוח יהיה גם על שמך אז כן הרווחת כיסוי כלשהו. בכלל, ביטוח זה כסת"ח אבל כסת"ח שלא פעם צריכים

קלייטון.ש

Well-known member
להתרחק ולא רק בגלל תוכן החוזה

אלא בעיקר בגלל צורת ההתייחסות של המשכיר לעסקת ההשכרה. משכיר כזה צפוי להתנהגות בריונית גם בהמשך. עסקת שכירות היא עסקה לטווח ארוך שבה השוכר נמצא במצב פגיע - מדובר בקורת הגג שלו - והוא צריך התייחסות הוגנת ותומכת מצד המשכיר שאחראי לתקינות קורת הגג של השוכר. משכיר בריוני ונצלן לא יספק התייחסות הוגנת.

liores1212

New member
לעוגיפלצת ולקלייטון

דבר ראשון , תודה רבה על התגובות המהירות והמנומקות.

עוגיפלצת - ברור לי מה הטעם בפוליסת ביטוח ואת ההגיון העומד מאוחרי הדבר.
העניין הוא, שבסעיף לפני סעיף הפוליסה רשום כי כל נזק שייגרם לצד ג' יהיה באחריות ועל חשבון השוכר. אז למה לחייב גם לעשות פוליסה ולקחת עוד כסף מהשוכרים?

קלייטון - אכן כן, ככה זה נראה ולמרות שאני מבין את ההגיון מאחורי "רשת ההגנה" המאוד רחבה שהמשכיר מכסה את עצמו - זה מאוד עצוב שלנו השוכרים אין שום מעמד בחוזים כאלו.

לאחר מעבר מדוקדק על החוזה נמצא חצי מהחוזה רשום בכפילויות בנוסח כזה או אחר, וכמו שציינתי - מספר סעיפים שבמידה ואינם יורדים , לא תתבצע חתימה.

Nemesis001

New member
ביטוח ועלייה בשכר הדירה

לגבי הביטוח - החיוב בביצוע הפוליסה הוא ברור. נניח לדוגמא והשוכר השאיר במטבח אש ללא השגחה, והווילון התלוי על החלון ליד התעופף לכיוון האש, עלה באש, נשרפה הדירה ונגרם נזק לשכנים. מי אשם בנזק? השוכר ששם את הווילון הארוך מדי? המשכיר ששם את מוט התלייה ו/או לא הנחה את השוכר לשים וילון קצר?
גם במקרה מובהק בו השוכר הוא האשם הבלעדי, צד ג' הנפגע עלול לנסות לגלגל את הנזק על המשכיר כיוון שלרוב למשכיר יש יותר נכסים ולרוב יהיה קל יותר להפרע ממנו.
לכן המשכיר רוצה שלא יוכלו לבוא אליו בטענות בכלל בגלל נזק שנגרם באשמת / רשלנות השוכר ומבקש ביטוח.
בתור משכיר גם ביקשתי בעבר, אבל נמאס לי מהשאלות, ההסברים, לוודא שהם עשו לקבל עותק מהפוליסה, אז בשביל המחיר הפעוט אני כבר מבטח את עצמי וזהו.

בתור שוכר, זה ביטוח שאני בכל מקרה מבצע יחד עם תכולה וחבות מעסיקים, זה לא משנה לי.

העליה האוטומטית של 5% בשנה בשכר הדירה לא מקובלת בעיני בכלל באופן כללי, ואני בכלל לא מוכן לחתום על חוזה בו לא מובטחים לי מגורים במחיר ידוע ומוסכם למשך 3 שנים לפחות.
באופן פרטני, הייתי מוכן לחתום על חוזה עם אופציה לשנתיים נוספות שכוללות תוספת 5% לכל שנה בתנאי שהמחיר ההתחלתי נמוך משמעותית ממחיר השוק וסך דמי השכירות ל-3 שנים עם התוספת השנתית מסתכמים לפחות מאשר סך דמי השכירות לדירה דומה במחיר השוק לאותן 3 שנים ללא עלייה.

למעלה