מעבר דירה ובעל בית טרול

• פותח הנושא al19
  • פורסם בתאריך

al19

New member
מעבר דירה ובעל בית טרול

הי,
טיפה הסטוריה
אני התחתנתי ועובר לגור בדירה חדשה,
מצאתי דירה מקסימה בהמשך העיר שלי, וכבר סגרתי עם בעלת הדירה שם (עדיין לא חתמתי חוזה) שאני יעבור עוד 3-4 שבועות.

הבעיה מתחילה שהתקשרתי לבעל בית מיד אחרי זה ואמרתי לו שאני רוצה לעבור דירה.
הוא מבחינתו אמר לי.
תקשיב אני טס לחול לחודש, אני לא פנוי עכשיו תדבר איתי על זה עוד חודש.
אמרתי לו טוב אני אמצא משהו חלופי ואתה תדבר איתו...
הוא אמר לי ... תקשיב, אתה לא תמצא לי מישהו שמקובל עליך, אתה תיתן לי מועמדים ואני אסגור איתם, ואל תגיד להם את המחיר שאתה משלם, אני ארצה לתת להם מחיר גבוה יותר.
עכשיו קודם כל זה לא חוקי, אבל בלי קשר לזה, אמרתי לו לא צריך לרדת לטונים כאלה, בוא נעשה מה שרשום בחוזה
אז הוא ענה לי
אתה שומע אותי ? אני טס לחודש לחול, אני לא יכול להתעסק עם זה דבר איתי עוד חודש,
ואל תגיד לאף דייר כמה אתה משלם ולא בטוח שאני אדבר איתם.
וניתק לי.

עכשיו. לפי החוזה סעיף 20.ב רשום .
"למרות האמור בסעיף 22.א לעיל, במקרה שהשוכר יבקש לפנות את המושכר לפני תום תקופת השכירות, יהא עליו למצוא שוכר חלופי שיהא מוסכם ומקובל על המשכיר ליתרת התקופה שנותרה עד תום תקופת השכירות."
זה כל מה שרשום על זה.

עכשיו איפה זה שם אותי
כי החוזה נגמר לי במאי.. ואין לי בעיה למצוא מחליף במחיר שלי, זה עניין של שבוע שבועיים ואני מוצא.

מה עושים במצב כזה ?

אמרו לי תשלח לו מייל שחבל שהעניין ידרדרו לערבוב גורמים נוספים,
ושאתה מציע לעשות מה שרשום בחוזה ולפי קביעת החוק,
וזה בדיוק מה שרשמתי לו במייל שכמובן הוא לא ענה כמובן.

עכשיו הסיכוי שהוא באמת טס לחול לחודש שלם, ובדיוק מחר...הוא די אפסי.
ולא יודע אם זה בכלל משנה משהו.

מה אני יכול לעשות ?
ואיך אתם הייתם ממליצים לי לפעול בנידון ?

רק מציין עובדה שהדירה שמצאתי שאני רוצה לעבור אליה, היא מקסימה והתאהבתי בה וזה לא הגיוני שאני לא יעבור לשם, כי זה עסקה מצויינת.

קלייטון.ש

Well-known member
החוזה שלך נגמר במאי עליך להמשיך לשלם שכ"ד עד מאי

אנשים סוגרים לשנה אז סגרו לשנה.
עכשיו יש אפשרות לצאת לפני השנה אבל היא כרוכה במאמץ מצידך השוכר.
אתה צריך קודם כל להודיע מספיק זמן מראש, וחודש הוא ממש המינימום. לפי חוק שכירות הוגנת החדש אתה צריך להודיע חודשיים מראש.
אז צודק בעל הבית שאומר לך לדבר איתו עוד חודש. דווקא יפה מצידו.
שנית כמו שהוא אומר אתה התחייבת למצוא שוכר שימצא חן בעיניו. בהחלט יכול להיות שלא תצליח וצריך לקחת זאת בחשבון. בעל הבית עקרונית עושה לך טובה שהוא משחרר אותך אז דבר איתו יפה.
לפני שאתה יודע שאתה בטוח יכול לצאת מהדירה (לא לפני עוד חודש, ואולי בכלל לא) לא כדאי לחתום על חוזים נוספים.
מזל טוב על נישואיך.

im mitzi

New member
חלקית לא מסכימה איתך

אין דבר כזה חודש זה מינימום, בחוזה כתוב שהדייר צריך למצוא מישהו שיכנס בנעליו, גם אם הוא רוצה לצאת מחר וכבר מצא דייר במקומו בעל הדירה צריך לבחון זאת, הוא לא עושה לו טובה, זה לפי החוזה.
עצם זה שבעל הדירה אומר שהוא לא מחוייב זה הפרת חוזה וחוסר תום לב ועל זה בהחלט ניתן לתבוע אותו.
כמובן שאם בעל הדירה לא מוכן להכניס אף אחד אחר ואומר זה בבירור משמע שעליו לשלם עד סוף החוזה, אך גם מתיר לו לתבוע את בעל הדירה על כך.
החוזה מציין בפירוש כי הדייר החדש יכנס בנעליו של הדייר היוצא עד לתום חוזה השכירות, כלומר הדייר החדש צריך לשלם את אותו הסכום שהיוצא שילם ולאחר מכן יוכלו להעלות לו את השכ"ד.
&nbsp
באופן כללי מומלץ לדבר יפה, אבל בעל הדירה ממש לא עושה לו טובה, שכן זה חלק מהחוזה.

קלייטון.ש

Well-known member
נכון שמה שאמרתי לא לגמרי מדוייק

נכון שבעל הבית מחוייב לאשר שוכר חלופי, אלא אם יש סיבה סבירה לדחות אותו.
נכון שהשוכר החלופי מחליף את הקיים באותם תנאים.
מצד שני המחשבה שסעיף החלפת שוכרים הוא סעיף לסיום רגיל של חוזים לפני המועד היא מחשבה בעייתית.
הרעיון העקרוני של חוזה לשנה הוא שסוגרים לשנה.
סגירת חוזה לשנה מעניקה ביטחון לשנה הן לשוכר והן למשכיר.
כמו ששוכר לא מעוניין שאחרי שחתם לשנה המשכיר באופן פשוט יוכל לסיים את החוזה בכל עת, כך גם המשכיר.
המשכיר מבחינתו הסדיר את דיירים בדירה שלו לשנה ועכשיו הוא לא רוצה להתעסק בשוכרים חדשים. למשל הוא רוצה לנסוע לחו"ל.
לכן אני לא חושב שבית משפט יפסוק נגד בעל בית שאמר שהוא צריך חודש להתארגן להתעסקות עם השכרת הדירה שלו מחדש.
ואף שאפשר לתבוע את בעל הבית לא מובן מה התועלת. הרי אין סיכוי שהמשפט יוכרע תוך שלושה השבועות שהפונה צריך כדי לעבור לדירה החדשה. הדירה החדשה שהוא חושק בה אבודה לו בלי ספק.

im mitzi

New member
אבל זה לא העניין כאן

כאן הוא מציג מצד בעייתי בו המשכיר טוען שבכל מקרה הוא לא יאשר אף שוכר אחר
מה גם שבעל דירה לא אמור להתעסק עם כלום, השוכר אמור למצוא דיירים פוטנציאלים כולל להראות את הדירה והמשכיר אמור לדבר איתם ולהפגש לחתום, כך שאין ממש התעסקות.
כמובן שאם הוא טס לחו"ל זה עניין אחר, אבל אין דבר כזה חודש התארגנות וזה רק ניסיון לדחות עוד קצת את הזמן.
&nbsp
אני רק אוסיף ואציין כי יש לי רקע משפטי ואני מבינה בדיני חוזים
וכן אני בעלת דירה

קלייטון.ש

Well-known member
אני לא הבנתי מההודעה שהמשכיר מאיים לא לאשר אף אחד

להפך, הוא אמר שהוא ידבר איתם ולא השוכר, וזו זכותו המלאה.
החוזה לא אומר שהמשכיר הוא חותמת גומי. החוזה אומר שצריך למצוא שוכר שמקובל על המשכיר. זכותו של המשכיר להחליט איך הוא מאשר שוכרים, והוא לא צריך להשאיר את ההחלטה בידי השוכר.
יש בעיה בהודעת המשכיר שהוא רוצה להעלות את שכר הדירה, כי מקובל שהדיירים המחליפים נכנסים במקום הקיימים באותם תנאים. אבל התנאי בפני עצמו לא בהכרח יפגע באפשרות השוכר למצוא מחליפים ולכן אני לא חושב שהוא תנאי שמפר את החוזה.

אם אין צורך בחודש (ואפילו חודשיים-שלושה) להתארגנות למה החוק קובע הודעה מוקדמת ארוכה כזו? אי אפשר לצפות מאף צד שיקפוץ וישנה את תוכניותיו מהיום למחר לפי הבחירות של הצד השני.

אני לא בעל בית אבל עברתי הרבה דירות. מעולם לא יצאתי לפני סוף החוזה. איפה שחשבתי שלא אשרוד שנה מראש ביקשתי אפשרות מסודרת לסיים את החוזה קודם. דירות אלה היו נחותות מדירות עם חוזה לשנה ואולי עלו יותר יחסית לערך שלהן אבל התנאים היו ידועים מראש ואף אחד לא הופתע.

im mitzi

New member
צודק...

טעות שלי, מרוב עייפות כנראה שלא קראתי טוב

לגבי העלאת השכ"ד האמת שזה כן תנאי מפר, כי דייר חדש אמור להכנס בנעליו של היוצא, וזה מאוד תלוי מה השכ"ד שבעל הדירה ידרוש

לגבי התקופה, אין חוק שקובע כמה זמן, זה לרוב מעוגן בחוזה, לא ציפו מאף אחד לשנות תוכניות, דייר שרוצה לצאת יכול לחפש דיירים במקומו, ובעל הדירה אמור לבחון אותם ולתאם חתימה על חוזה, אין כאן שום דבר שמצריך התארגנות של בעל הדירה, זו פרוצדורה מאוד פשוטה.
כמובן שאם הוא טס לחודש לחו"ל אי אפשר לצפות ממנו לעשות דבר כזה, אך מצד שני אם הוא טס לחודש לחו"ל הייתי מצפה ממנו לעדכן את הדיירים שלו ולתת להם איש קשר במקרה של תקלה שדורשת טיפול מיידי (נגיד פיצוץ של צינור בדירה וכו')

אגב כשוכר דירה, אני מניחה שאתה יודע כמה פשוט זה בסופו של דבר לחתום על חוזה שכירות, בסופו של דבר רוב ההתנהלות והמו"מ יכול להיות טלפוני וכל מה שנדרש מבעל הדירה זה להגיע חתימה, באמת שאין שום דבר מעבר

למעלה