צד ג'

Ram Biran

New member
צד ג'

להלן ההסבר שקיבלתי מסוכן הביטוח (מקצועי ומומלץ),
אשמח לקרוא דעתכם, בכל מקרה, הכתוב מטה אינו המלצה או חוות דעת מקצועית,
אלא רק הבנתי הלא מקצועית את הנושא.

1. במידה ויש רק פוליסת ביטוח אחת (שלי), מבנה ותכולה, ואני משכיר את הדירה,
אז בין אם אוסיף את סעיף הויתור על זכות השיבוב ובין אם לא,
מבחינתי זה לא משנה, אני, בכל מקרה - מוגן.
כמובן שעדיף להיות נחמדים ולהוסיף, אך רק לצורך ההבנה העקרונית,
אני בעל הפוליסה, במידה וקורה משהו לדירה, אני בכל מקרה אקבל מחברת הביטוח את הכסף,
ואז או שחברת הביטוח תתבע את השוכרים (אם לא ויתרתי על זכות השיבוב) או שלא (אם ויתרתי על הזכות),
הדגש הוא שבכל מקרה אני לא חשוף לתביעה.

2. אין שום אפשרות, בשום חברת ביטוח, להוסיף לפוליסה משפט שקובע שחברת הביטוח מכירה בדיירים כצד ג', אין דבר כזה.
בדיוק כפי שכאשר אני גר בדירה, אני לא נחשב צד ג', כך גם השוכרים לא נחשבים צד ג'.
כמובן שאורחים שלי (לפני שהדירה התושכר) ואורחים של השוכרים, הם צד ג' ומכוסים.
אם למישהו יש פוליסה שבה כתוב שחברת הביטוח מכירה בשוכרים כצד ג',
שיבדוק היטב מה בדיוק מכוסה, יתכן שלא ברור שהשוכרים הם דיירי קבע,
או כל בעיה משפטית אחרת שתתגלה בעת צרה,
מכיוון שהרציונל הוא פשוט - מי שגר בדירה כדרך קבע (לא משנה אם זה בעל הדירה או השוכרים), לא נחשב צד ג'.

3. אם ויתרתי על זכות השיבוב, אין לשוכרים שום צורך לרכוש ביטוח נוסף (למעט תכולה, באם התכולה היא שלהם והם רוצים לבטח אותה),
מכיוון שהמבנה מבוטח בפוליסה שלי,
יש ויתור על זכות השיבוב והאורחים שלהם מכוסים כצד ג' בפוליסה שלי.
אם בכל מקרה הם רוכשים פוליסה (למרות שלא בטוח שזה יהיה רלוונטי, מכיוון שלא ניתן לבטח נכס בביטוח כפול),
צריך שגם הם יוסיפו את הויתור על זכות השיבוב כלפי.
(ובלי קשר, כל פוליסה מומלץ שתכלול סעיף אחריות צולבת, גם כן לא עולה כסף).

לגבי 1

אתה יכול לוותר על זכות השיבוב בשום מקום לא נזכר שחברת הביטוח לא מוותרת על זכות השיבוב.

Ram Biran

New member
מכיוון שהזכות היא לא שלי, זה לא רלוונטי.

אני בעל הפוליסה, אם יקרה משהו לדירה, אני אקבל פיצוי מחברת הביטוח.
מכיוון שהשוכרים גרים בדירה, לחברת הביטוח יש זכות לתבוע מהם החזר,
אבל אם מוסיפים לפוליסת הביטוח ויתור על זכות השיבוב, המשמעות היא שחברת הביטוח היא מוותרת על זכותה לתבוע את השוכר.

מכיוון שחברת הביטוח מוותרת על הזכות (כך יהיה כתוב בחוזה),
מה שכתבת לא רלוונטי.

הזכות היא שלך

כמבוטח לתבוע את המזיק. לפעמים חברות הביטוח מחליטות על דעת עצמן לפעול כצד, ואז משבבות. אתה כמובן יכול לעשות איזה חוזה שבא לך עם חברת הביטוח. מה שנקבע בינך ובין השוכרים בחוזה ביניכם לא מחייב את חברת הביטוח. היות שזה לא פורום רק של משכירי דירות, אלא גם של שוכרי דירות, מוטב שהשוכרים יהיו ערים לזה, גם אם זה כרגע לא מעניינך.

Ram Biran

New member
אני לא מתייחס לכתוב בחוזה ביני לבין השוכרים

אלא לפוליסת הביטוח.
&nbsp
כאשר בפוליסת הביטוח יש ויתור על זכות השיבוב,
המשמעות היא שלמבוטח, ובעיקר לחברת הביטוח, אין יותר את הזכות לשבב את התביעה אל השוכרים.
&nbsp
כלומר, אם יקרה משהו לדירה, חברת הביטוח תשלם לי, אבל לא תוכל לתבוע את השוכרים,
מכיוון שבפוליסת הביטוח שלי, הם (חברת הביטוח) ויתרו על הזכות הזו.
&nbsp
אם אתה סבור אחרת, אשמח לאסמכתא.

תיקון טעות שלך או של סוכן הביטוח שלך.

2.כפי שכתבתי לך במגדל יש אפשרות לסייג את השוכרים ובני ביתם כצד ג.
תאיים לעזוב את סוכן הביטוח שלך אם לא ישיג לך סעיף זה או ברר עם סוכן ביטוח העובד עם מגדל את האפשרות.
בנוסף,אם אין לך בפוליסה את ההחרגה של השוכרים כצד ג אז למעשה אתה חשוף ולא מבוטח כלפי השוכרים.מה הפירוש? אם יגרם מדירתך (שקע לא תקין שגרם לשריפה חו"ח)נזק לגוף השוכרים(פציעה או מוות) ו-או נזק לרכוש השוכרים אתה לא מכוסה (למרות שיש לך ביטוח צד ג) ותאלץ לשלם ים של פיצוי כספי לשוכרים.
אתה כן מכוסה באמצעות ביטוח צד ג שלך אם מאותו שקע נגרמה שריפה שממנה נפגעו בגוף או ברכוש אנשים אחרים כמו המבקרים אצל השוכרים או השכנים שלך ודירותיהם אבל אתה לא מכוסה אם הנזק נגרם לשוכרים.
לכן ההתעקשות על ההחרגה היא קריטית,היות ולרוב מי שניזוק הם השוכרים ורכושם.
&nbsp
&nbsp

Ram Biran

New member
2 התייחסויות חשובות:

1. בנוגע לסייג שיש כביכול במגדל, בדקתי עם סוכן נוסף, והוא אמר שאין דבר כזה, בשום מקום ובשום חברה.
יתכן ויש משהו אחר, שבטעות חושבים שזה הסייג, לכן מומלץ בחום לבדוק היטב מה בדיוק כתוב.
אשמח אם תוכל להעביר אלי צילום של החלק הרלוונטי מהפוליסה (ללא פרטים מזהים) ושל הסעיף, מבטיח לחזור ולעדכן עם הממצאים של שני סוכני הביטוח (מחברות שונות).
או ששניהם טועים, ואני למדתי משהו, או ששניהם צודקים, ואני אציל את מי שיש לו את זה פוליסה מטעות.

2. דיירי הקבע לעולם לא מכוסים בפוליסה (אני לא מתייחס לביטוח תכולה), מכיוון שהם לא צד ג', גם בלי קשר להשכרת הדירה.
היום הדירה לא מושכרת, ואני גר בדירה, הרי אני לא מבוטח,
מה שמבוטח זו הדירה, והאורחים שלי (שהם צד ג').
כאשר הדירה תושכר, מה שיהיה מבוטח הוא הדירה, והאורחים של הדיירים.
כלומר, דיירי הקבע אף פעם לא מבוטחים, מכיוון שהם, מן הסתם ולפי ההגדרה, לא צד ג', בדיוק כפי שהיום אני לא מבוטח, מה ההבדל?

ההבדל הוא שלך אין סיבה לתבוע

את עצמך במקרה נזק .מאידך לשוכריך העתי דיים במידה ויגרם להם נזק לגוף או לרכוש שלהם והסיבה לכך היא מהדירה שלך ,אתה יכול להיות בטוח כי הם יתבעו אותך בגלל....שהם לא צד ג.
היות והם לא צד ג שלך אז יש להם עילה חוקית לתבוע אותך אם הנזק נגרם מדירתך(אפילו אם נזק בשוגג שלא בכוונה ).
לכל חוזה לרבות פוליסת ביטוח יש 2 צדדים חברת הביטוח והמבוטח.שאר האנשים נחשבים כלפיך כצד ג (צד שאינו חלק מחוזה הביטוח).כל האנשים האחרים שהם צד ג יקבלו מחברת הביטוח שלך פיצוי בגין נזק מדירתך במידה ורכשת ביטוח צד ג.
ברגע שחברת הביטוח לא מוכנה כי השוכרים יהיו בבחינת צד ג אז בכל נזק שיגרם להם ולרכושם חברת הביטוח לא תשלם להם פיצוי והם יתבעו את הפיצוי ממך ישירות.
למעשה מי שמחריג כאן את השוכרים היא חברת הביטוח בכך שהיא מסרבת לקבל את היותם צד ג כ.זו כמובן החרגה לרעתך מבלי שנרשם דבר בפוליסה.
אי לכך חוזר על עצתי להתעקש על הסעיף המדובר שהצעתי.מבלי להיכנס ליותר מדי פרטים גם לי יש סעיף כזה ברשימה(פוליסה) של חברת הביטוח.
השוכרים אמנם דיירי קבע אבל זמניים !!! דייר הקבע האמיתי הוא בעל הדירה.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

אפשרות נוספת

להיתגבר על המכשול היא לעשות את כל הביטוחים אתה והשוכרים ביחד ולחוד לרבות ביטוח צד ג
כאשר מופיע המושג באחריות צולבת + ללא זכות שיבוב לא לך ולא לשוכר.
במצב כזה כאילו לכל אחד ממכם ,גם לך וגם לשוכר רואים כל אחד מכם כאילו הונפקה לו פוליסת ביטוח נפרדת ובמצב זה השוכר יחשב כצד ג !!!! ויפוצה אם נגרם לו נזק מדירתך וגם אתה תחשב כצד ג של השוכר ותפוצה אם יגרם לך או לדירתך נזק בזמן מגורי השוכר בדירתך,נזק שהגורם לו הוא השוכר .
הניסוח המדוייק של סעיף זה מופיע בחוזים של עורכי הדין ויש צורך לקחת אותו אל סוכן הביטוח ולדרוש ביצוע הביטוחים כמופיע בסעיף חוזה השכירות שלך.
צר לי אבל ללא שתקרא ותלמד חומר על ביטוח איני יכול להציע לך יותר.
את שתי האפשרויות הנ"ל כתבתי לך כבר קודם,והאמן לי כי חלק מסוכני הביטוח לא יודעים מספיק בתחום הזה של ביטוחי הדירות.

Ram Biran

New member
מעניין, אבל מדוע את כל הביטוחים?

1. אם נשאיר לרכש את נושא ביטוח התכולה בצד,
אז ביטוח מבנה רק אני צריך לעשות, וביטוח צד ג' גם אני וגם השוכר נעשה? זה מה שאתה מציע?
&nbsp
2. אתה מתכוון שגם בביטוח שלי וגם בביטוח שלו נוסיף את סעיף האחריות הצולבת (לא עולה כסף), וששנינו גם נוסיף את הויתור על זכות השיבוב לפוליסות שלנו?
&nbsp
3. גם אם עושים זאת, לא כ"כ הבנתי כיצד השוכר יחשב צד ג', באיזו פוליסה?
בפוליסה שלי הוא לא נחשב צד ג' (נכון לעכשיו, ראה בבקשה את הודעתי בנושא מיקוד הדיון),
וגם בפוליסה שלו הוא לא נחשב צד ג', אז היכן וכיצד הוא יחשב צד ג'?

Ram Biran

New member
אנסה למקד את הדיון:

כל נושא נזק לרכוש/תכולה לא רלוונטי, מובהר ומוסכם על שני הצדדים שהשוכרים אחראים על התכולה בדירה, ואם הם מעוניינים, שירכשו ביטוח תכולה,
בכל מקרה, לא תהיה להם טענה כלפי.

כל נושא הנזק לדירה גם לא רלוונטי, הדירה היא שלי, אם יגרם לה נזק אז ביטוח הדירה שלי יכסה את הנושא.

לכן, הדיון המהותי הוא רק עבור נזקי גוף לשוכר ואורחיו (נשאיר אותי מחוץ למשוואה)
שני סוכני ביטוח שונים שהתייעצתי עמם, טוענים שתמיד, בכל חברת ביטוח ובכל פוליסה, צד ג' לא מכסה את הדיירים שגרים באופן קבוע בדירה,
וכן, שוכר ששכר לשנה נחשב קבוע.
וכמו שאני לא מכוסה כאשר אני גר בדירה, כך גם השוכר לא מכוסה,
פשוט מאוד - מי שגר בדירה באופן קבוע, לא משנה אם זה אני או הדייר, לא מכוסה בצד ג', מכיוון שהוא לא צד ג', הוא גר באופן קבוע.
(כמובן שהאורחים של השוכר כן מכוסים).

מצד שני, אתה טוען, ואני רואה שמתוך ניסיון וידע, שאם יקרה לשוכר משהו בגלל הדירה, הוא יכול לתבוע אותי.
ראשית, ברור שזה נכון, אין איסור תביעה, כל אחד יכול לתבוע כל אחד, השאלה אם התביעה רלוונטית.
יתכן וכן, מכיוון שזו הדירה שלי.
ואתה אומר, בניגוד לכתוב מעלה, שיש אפשרות להוסיף לפוליסה סעיף שמחשיב את השוכרים כצד ג'.

לסיכום
כפי שהוסבר לי (ולא בטוח שזה נכון), אין דבר כזה אמיתי, ואם יש, כנראה זו עבודה בעיניים שלא תחזיק מים במציאות,
לכן שני הסוכנים מוכנים לבדוק כל צילום מדוייק (ללא פרטים מזהים) מפוליסה אמיתית
(לפחות רק את החלק הרלוונטי, את הפסקה שמחשיבה את השוכרים כצד ג'),
והם מוכנים לספק חוות דעת ואני מוכן להעלות אותה כאן לפורום.

במידה והם צודקים, אנשים לא יחשבו בטעות שהשוכרים שלהם מוגנים כצד ג' ולא יהיו בסכנה מיותרת,
במידה והם טועים, כולנו למדנו משהו

האם תוכל להעלות צילום שכזה? (כאן או באופן פרטי)
זה מאוד יעזור לכולם, מבטיח לחזור ולעדכן עם הממצאים.

תודה רבה.

לא מדוייק

1.גם אם יגרם נזק לרכוש של השוכר (לא רק לגופו) אתה חשוף לתביעה.
2.מסיבות השמורות איתי אין לי כוונה לצרף את הקטע המחריג בפוליסה את השוכרים ובני ביתם.סיפקתי לך את הניסוח ואת החברה בה ניתן ,וגם בוצע !!! האמור .
3.הניסוח וההחרגה אינם עבודה בעיניים ותלויה כנראה בכושר המיקוח שלך עם המבטח ובאיכות סוכן הביטוח שלך להשיג עבורך את ההחרגה הנדרשת.
4.אכן אין חובה כי השוכר יהיה שותף בביטוח המבנה או התכולה שאתה עושה.עם זאת המצב הנוכחי ברוב חברות הביטוח הוא, שאת ביטוח צד ג מקבלים(בחינם או בתוספת תשלום) רק !!! אם משלמים על ביטוח מבנה ו-או תכולה.
לכן העליתי בפניך 2 אופציות לפיתרון.
האחת והקלה יותר וללא תוספת תשלום החרגת השוכרים כצד שלישי.
השניה, ביטוח מבנה +תכולה +צד ג,ביחד ולחוד עם השוכר באחריות צולבת וללא זכות שיבוב הדדית וסעיף בחוזה המונע מהשוכר לבטל את הביטוחים הנל בתקופת השכירות ובנוסף שהסכומים שיתקבלו במקרה נזק כלשהו ימסרו מחברת הביטוח למשכיר בלבד והוא ישלם לשוכר על נזקיו (מסכום שנתקבל מחברת הביטוח) רק את הסכום שיוותר לאחר כיסוי כל הנזק של המשכיר.
חוזר בפעם האלף !!! סעיף האחריות הצולבת בחוזה הביטוח המשותף !!! שלך ושל השוכר אומר כי רואים אותך ואת השוכר כאילו הונפק בנפרד!!! לכל אחד מכם פוליסה נפרדת ובה כל הביטוחים הנל.
לכן כפועל יוצא מכך השוכר יחשב כצד ג שלך ואז אתה מכוסה אם יגרם נזק מדירתך לגוף השוכר ולרכוש השוכר!!!(מחשב ,ניידים וכוי השייכים לשוכר).
כפי שכתבתי וחוזר שוב ושוב ,בכל חוזה של עו"ד להשכרת דירה אמור להיות הסעיף שמחייב את השוכר לבדו, לבטח את התכולה וצד ג באחריות צולבת הכוללת גם את שם המשכיר.אבל גם אם השוכר יעשה ביטוחים אלה לבדו זה עדיין לא מכסה אותך כי השוכר אינו מוגדר בפוליסה שלך כצד ג.
הפיתרון לכך הוא כאמור לבצע את כל הביטוחים ע"ש המשכיר והשוכר יחדיו ,ביחד ולחוד באחריות צולבת וכו"י ושיאמר שם כי השוכר והמשכיר יחשבו כצד ג האחד מול השני.אם תבצע זאת רק אז יחשב השוכר כצד ג שלך ואז תהיה מכוסה מתביעות גוף ורכוש שעלולות להיגרם לשוכר מדירתך.
וכאמור ביצוע הביטוח המשותף לך ולשוכר יאפשר לך לגבות מהשוכר את כמחצית מעלות הביטוח.ולהסביר לו שקיום ביטוח כזה הוא גם לטובתו.
זהו הסברתי עד כלות כוחי וזמני ומעבר לכך.הפעם באמת רות סוף!!!!!
שאלות הבהרה נוספות תוכל לברר אצל עו"ד נדל"ן שיכין את החוזה.האמן לי כי הוא יודע טוב יותר מסוכן הביטוח איזה ביטוח עליך לעשות כדי להיות מוגן מתביעת השוכר אם יגרם לו נזק לרכושו או גופו ובמידת הצורך להפנותך לסוכן-חברת ביטוח אשר תבצע הביטוח הדרוש לפי הסעיף בחוזה השכירות.

Ram Biran

New member
רבה, 2 הבהרות אחרונות ברשותך:

1. השוכר יכול לתבוע אותי לא רק אם נגרם נזק לרכוש שלו,
הוא יכול לתבוע אותי גם אם נגרם נזק לרכוש של חמתו שנמצאת בקליבלנד

אי אפשר למנוע ממישהו לתבוע, השאלה האם התביעה רלוונטית,
מכיוון שאם בחוזה שהשוכר חתום עליו כתוב שרכושו באחריותו ולשיקולו אם לרכוש ביטוח תכולה, אינני חושב שיש בית משפט שחייב אותי עבור הנזק לרכושו.

2. בהנחה ולא אוכל להוסיף לפוליסה הקיימת כך שהשוכרים יחשבו צד ג',
אני מבין שההצעה השנייה היא שכל אחד מאיתנו ירכוש ביטוח מבנה+תכולה+צד ג',
וכל אחד מאיתנו יוסיך סעיף אחריות צולבת ווויתור על זכות השיבוב,
וגם סעיף בחוזה שימנע מהשוכר לבטל את הביטוחים בתקופת השכירות,
וגם שהסכומים שיתקבלו במקרה נזק ימסרו מחברת הביטוח למשכיר בלבד, והוא זה שישלם לשוכר, ורק את הסכום שיוותר לאחר כיסוי נזקי המשכיר.
הדבר היחיד הוא שלא הבנתי כיצד מכל הקונסטלציה הזו השוכר יחשב צד ג' (שזו המטרה),
מכיוון שהבעיה הבסיסית היא שדיירי קבע (גם אם לתקופה קצובה), לא מוכרים בחברת הביטוח שלי כצד ג',
אז לא הבנתי כיצד הפתרון הזה פותר את הבעיה הבסיסית.
מה גם שכתבת:
"שיאמר שם כי השוכר והמשכיר יחשבו כצד ג האחד מול השני"
אבל זו בדיוק הבעיה, אי אפשר אצלי להוסיף משפט כזה לפוליסה.

כאמור, תודה רבה על כל ההסברים, אבדוק את הכל מול עו"ד,
רק נראה לי שגם אם כל אחד מאיתנו ירכוש את כל הביטוח בנפרד (עם כל ההתניות שכתבת), לא נראה לי שזה יתן מענה לכך שהשוכר הוא צד ג',
מכיוון שזה מנוגד לעמדה העקרונית של חברת הביטוח.

Ram Biran

New member
בדקתי את נושא הוספת הסעיף לפוליסה - צדקת, אבל רק בעבר

צדקת, אכן ניתן היה להוסיף פיסקה כפי שציינת,
אך לפני כשנה השתנו מספר תקנות בתחם ביטוחי הדירות,
והחל משנת 2016 (התאריך המדוייק היה 01.08.2015 להבנתי) אסור יותר להוסיף פסקה זו לצערי.

אינני יודע על סעיף האוסר החרגה כזו

אודה לך אם תוכל להפנות אותי לסעיף המדובר.אני עוקב אחר התקנות החדשות של הממונה על הביטוח ושוק ההון סלינגר ולא ניתקלתי בסעיף האוסר על כך.ההיפך רוב התקנות שפירסמה ואשר מתייחסות לפוליסה התיקנית לדירה הן לטובת המבוטחים-הלקוחות ולרעת חברות הביטוח.
מעבר לכך וכפי שציינתי הפוליסה שלי חיה וקיימת וההחרגה נמצאת בתוכה ובתוקף.(כל ויתור של חברת הביטוח בפוליסה התיקנית לדירה לטובת המבוטח מותרת.רק הוספת סעיפים לרעת המבוטח אסורה.)
לגבי האפשרות השניה,עקרונית אתה צודק לגבי רכוש השוכר שהחוזה מחייב אותו לבטח אותו .אבל אם הנזק נגרם מרשלנות שלך ולא בשוגג (כפי ששאלת על איזשהו פאק בדירה שאתה יודע עליו ועלול לגרום לנזק) אין לדעת מה יפסוק ביהמ"ש.
לגבי פוליסה משותפת לך ולמשכיר באחריות צולבת ובנושא ביטוח אחריות צד ג,שוב זה נתון ליכולת המיקוח שלך באם חברת הביטוח תסכים לרשום החרגה כי אתה והשוכר תחשבו אחד מול השני כצד ג.
יתכן כי עו"ד מומחה בתחום יוכל להעלות בפניך אפשרויות נוספות מעבר לשתי האפשרויות שהצעתי לפיתרון סוגית השוכרים כצד ג.
העניין חשוב כי נזק לגוף עשוי להסתכם במיליוני שח וגם גובה גבול האחריות בפוליסה צד שלישי העומד על 750 אלף-1 מיליון שח פיצוי לצד ג לעיתים לא יכסה את הכל אבל,יתן לפחות חלק מהסכום.
&nbsp

מציע לך

לבקש מסוכני הביטוח לשלוח לך את הסעיף האוסר את ההחרגה בדבר השוכרים כצד ג ,אשר הם טוענים שיש כזה.אני בספק אם יש סעיף כזה ,יתכן והם מסבנים אותך.כמו שביקשת ממני את ההוכחה שההחרגה אפשרית וסיפקתי לך אותה נסה לדרוש מהסוכנים את ההוכחה כי החרגה כזו היא אסורה.
אם לא יתנו לך את ההוכחה משמע כי הדבר לא נכון.הם יתנו לך את ההוכחה אשמח לראות אותה ולבחון אם ההחרגה בפוליסה שלי אינה חוקית יותר.
עשה זאת על מנת שנלמד כולנו בפורום .

Ram Biran

New member
הפוליסה שלך הונפקה בשנת 2016?

במידה וכן, זה אכן מוזר, במידה ולא, זה מסביר מדוע יש לך את הסעיף, מכיוון שלפני כן היה מותר.
&nbsp
בהחלט אבקש את מה שכתבת ואעדכן.

Ram Biran

New member
תגובה:

אבדוק את נושא הסעיף ואעדכן.

בנוגע לפוליסה המשותפת, אני רק מציין שלפי מה שכתבת, זו לא באמת אופציה,
מכיוון שזה יהיה אופציה רק אם, כדבריך:
"באם חברת הביטוח תסכים לרשום החרגה כי אתה והשוכר תחשבו אחד מול השני כצד ג"

אבל זו הבעיה הבסיסית, חברת הביטוח לא מסכימה,
אם היא היתה מסכימה, הייתי עושה זאת רק בפוליסה שלי ולא הייתי צריך את האופציה המשותפת.

למעלה