מס' שאלות עקרוניות בנושא השכרה דירה

Ram Biran

New member
תודה לכולם, להלן ריכוז התייחסותי לנקודות שהעלו:

1. מבחינת בטחונות
אלו הערבויות שאדרוש, ראיתי חוזים כך ראיתי חוזים עם פחות, האם זה מפחיד?
ערב אחד (או שניים? לבדוק עוד משהו מלבד תלושי שכר?)
שטר חוב בסכום של 3-4 חודשי שכירות
המחאות פתוחות עירייה וכו'
המחאה בנקאית בגובה 3-4 חודשי שכירות (זו הערבות החשובה, השאר זה שטויות)

2. פיצוי כספי
אוסיף סעיף פיצוי כספי, אבל זה רלוונטי רק למקרה שהחוזה בוטל לאחר החתימה ולפני תחילתו, נכון?
(הרי אם הוא כבר החל, אז אי אפשר לבטל אותו ללא תשלום מלא של כל השנה/שנתיים או לחילופין מציאת שוכרים אחרים)

3. אורך החוזה
מכיוון שאנו עוברים לחו"ל לפחות לשנתיים/שלוש, ננסה לפחות בהתחלה למצוא שוכרים לתקופה מחייבת לפחות של שנתיים.
כמובן שבחוזה יש אפשרות להכניס שוכרים אחרים בכל נקודת זמן במידה והשוכר ירצה לצאת (באחריותו למצוא שוכרים אחרים).
האם זה נחשב נקודת יציאה? (כמובן לא מובטחת, אלא כתלות במציאת שוכרים)

4. ציוד
מדובר על ציוד/ריהוט רב, לצערי אנחנו לא בת"א, כך שלהכריח את השוכר לרכוש את הציוד כנראה לא יעבוד

לאחסן אותו כנראה לא יהיה כלכלי, למכור אותו זמן רב מראש עם אספקה עתידית גם בעייתי,
כנראה שהפתרון יהיה להשכיר מרוהט או למסור/לתרום.
האם מקובל להציג שני תעריפים, עם ובלי ריהוט, או פשוט מחיר אחד לדירה מרוהטת, ואם זו תהיה בעיה אקוטית מבחינת השוכר, אז לפנות?
בנוסף, האם אפשר להשכיר דירה מרוהטת, אבל לסייג בחוזה את אחריותי ממכשירי החשמל?
(כלומר, טכנית אני יכול לכתוב מה שאני רוצה, השאלה עד כמה זה מקובל/בעייתי).

תודה!

אז ככה:

1. הערבויות נשמעות בסדר בגדול, הייתי ממליצה להתייעץ עם אנשים שמשכירים דירה דומה בעיר מגוריך (זה משתנה ממקום למקום בהתאם לביקוש ולנורמות). אישית אני בעד ערבות בנקאית, במיוחד כשמדובר בדירה גדולה ולא זולה, אבל לא מעט שוכרים נרתעים מזה.
2. סעיף של פיצוי כספי ליבטול חוזה זה לא משהו סטנדרטי למיטב ידיעתי, בין היתר כי ביטול חוזה זה לא דבר מקובל בכללי, ולפי האדם הסביר אם נוצרת סיטואציה שכזאת, השלב הבא הוא הגעה לפשרה כלשהי. בדרך כלל שוכרים שיהיו מעוניינים להפסיק חוזה שכירות באמצע, יחפשו מחליפים לדירה, ובכל מקרה שוכרים לא יכולים להחליט שהם עוזבים ומפסיקים לשלם - זה מנוגד לחוק.
3. אני ממליצה לך לא להתעסק יותר מדי בנושא החוזה לשנתיים או יותר - זה תרחיש דיי נדיר בכללי שמשפחה מחפשת דירה לשנה, אז רוב הסיכויים שאם תשכירו למשפחה את הדירה עם אופציה, הם יחדשו את החוזה, ולפרק זמן של יותר משנתיים. נקודת יציאה זה בדיוק מה שכתבת - מה שמקובל בכל חוזה שכירות זה שאם השוכר מעוניין לעזוב לפני תום החוזה, הוא נדרש למצוא שוכרים חליפיים שיהיו מקובלים על בעל הדירה. דבר נוסף שמומלץ זה להוסיף סעיף שהשוכרים נדרשים להודיע לך חודשיים לפני תום החוזה אם הם מחדשים את החוזה או לא - על מנת לאפשר לך למצוא להם מחליפים במידה וירצו לעזוב.
4. אתה יכול להציע את הדירה כדירה מרוהטת עם אפשרות לוותר על הריהוט, להסיר אחריות למוצרים וכל אופציה אפשרית כמיטב רצונך, זו אופציה קיימת ולא בעייתית. הרבה יותר בעייתי ולא מקובל להתנות את השכירות בקניית הציוד, או לדרוש מהשוכרים שיהיו אחראים לתקינות בלאי טבעי של מוצרי החשמל.
&nbsp
אם כבר מדברים על זה - לאף אחד מבני המשפחה או החברים אין אפשרות לאחסן אצלם את הריהוט או מכשירי החשמל? אפשר לנסות לפצל בין כמה אנשים.
&nbsp
(

Ram Biran

New member
תודה רבה! בנוגע לפיצוי הכספי

פיצוי כספי בביטול חוזה הכוונה לזמן שבין חתימת החוזה ועד לתחילתו,
כלומר, אם חתמנו היום על החוזה, ותחילת השכירות היא בעוד 3 חודשים,
אז אם השוכר יבטל את החוזה לאחר חודש לדוגמא, הוא יצטרך לשלם פיצוי.
(כלומר, לא פיצוי על ביטול באמצע, מכיוון שביטול באמצע לא אפשרי, אלא אם השוכר ישיג שוכרים אחרים)

Ram Biran

New member
שכחתי 3 נקודות אחרונות:

א. ביטוח
כיום יש לדירה ביטוח מבנה, צד ג' ותכולה, אשאיר את הפוליסה (אולי למעט התכולה),
האם יש צורך לדאוג שבפוליסה יהיה כתוב שיתכן שהדירה תושכר לשוכרים והם ו-או שוכרי המישנה,
ו-או ברי הרשות(ילדי השוכרים שלא חתומים על החוזה) יחשבו כצד ג? (כפי שנכתב בפורום)

ב. בדיקת השוכרים והערבים
מעבר לבדיקת תלושי שכר, איזו חברה מספקת שירות של בדיקת השוכרים והערבים ע"מ לוודא שהם לא מוגבלים בבנק,
שאין לכם תיקי הוצאה לפועל, חובות וכו'?

ג. אחריות
אני חושש שיאשימו אותי ברשלנות במקרה לדוגמא שישתמשו במוצר בדירה שהוא לא תקין,
לדוגמא, מוצא שהיצרן פרסם הודעה שיש פגם במוצר ויש להחליפוף אך אנחנו לא ביצענו את ההחלפה,
האם יש נוסח מקובל לסעיף הפוטר אותנו מאחריות כזו?

תודה רבה.

למעלה