מעלים את ועד הבית ללא תמורה

קקספד

New member
מעלים את ועד הבית ללא תמורה

אהלן, אני גר בבניין דירות ישן במצב טוב אבל פה ושם יש תקלות שנראה לי מאוד תמוהה שכספי ועד הבית לא מספיקים כדי לתקן אותן.

פתאום אין אור במדרגות, הקוד של האינטרקום לא עובד, אחת לכמה חודשים פתאום יש איזה שבועיים שלא מנקים את חדר המדרגות ובקיצור כל מיני בעיות קטנות ומציקות.

דיברתי על זה עם האחראי על ועד הבית והוא אמר שאין ברירה, צריך להוסיף עוד כסף מכל דייר בשביל לפתור את הבעיות האלה. כשהוספנו עוד כסף, הבעיות נשארו אותו דבר.

אני לא רוצה לקפוץ למסקנות ולהגיד שהוא גונב לנו כסף, אבל אני לא יכול שלא לחשוד.

האם החשדות שלי מוצדקות? אולי אני סתם קופץ למסקנות?
כששאלתי את שאר השכנים אף אחד לא הביע דעה יותר מידי. מה לעשות?

אתה לא רוצה לקפוץ

למסקנות ושנגיד שהוועד גונב כסף, אבל אתה רוצה שאנחנו נקפוץ למסקנות ונגיד שהוועד גונב לך כסף.
תעשו אסיפה כללית ותחליפו וועד. ורעיון העשור: תתנדב אתה להיות הוועד. ככה תהיה בטוח שאם מישהו מסליק כסף, שזה לפחות אתה ולא תצטרך לחשוד באף אחד חוץ מעצמך.

ruven7

Active member
תדרשו פירוט הכנסות והוצאות,זכותכם

או שיש תקלות שצריכים תיקון יסודי יותר פעם אחת ולתמיד,וכמו במקומות אחרים עושים משהו כדי שיהיה בסדר עכשיו ותוך זמן מה מתקלקל שוב

ברור

ככה כל הטייקונים התחילו

טיפה ברצינות
הייתי פעם ועד
חרא עבודה, והרבה, והשכר לא משהו
ולא רק זה, כולם כל הזמן מתלוננים
במקום זה, קח על עצמך חלק מהעבודה, נגיד, לטפל בחשמל, באינטרקום...

האם אתה בעל הדירה?

במידה ולא, חשוב שתהיה מודע לכך שכשוכר אתה לא נדרש לשלם על מה שאינו נחשב כתחזוקה שוטפת ועל מילוי קופת ועד הבית לצרכים מיוחדים, והייתי ממליצה להעביר את הנושא לבעל הדירה.
&nbsp
עם ובלי קשר - האם השכנים איתם דיברת הם בעלי הדירות או שוכרים? תרחיש כמו שאתה מתאר דורש לדעתי אספת דיירים או לפחות פנייה מסודרת ודרישה לדין וחשבון מועד הבית - גם אם הוא פועל בצורה כשרה, הוא חייב לדווח לכם בצורה מסודרת על ההוצאות החריגות וכיצד קורה שהקופה מתרוקנת כל פעם מחדש.
&nbsp
&nbsp

amosexy

New member
היי לגבי העניין הזה של האי חובה לשלם על תחזוקה

אפשר רפרנס לעניין, אני תקוע בסוגיה כזאת בבניין שאני גר בו כעת,
שהועד גבוה מדי, נשאר אקסטרות כל שנה, ובעלת הדירה טוענת שזאת חובה שלי למלא את קופת הועד,והכספים נשארים בבניין שאני עוזב..
&nbsp

מילוי קופת הועד הוא לחלוטין לא באחריות הדייר

הסטנדרט הוא שהשוכרים משלמים את דמי הועד החודשיים, ואם נדרשות תוספות בגלל עבודות לא שגרתיות ו/או תחזוקתיות לטווח הארוך, זה באחריות בעלי הדירה.
&nbsp
בעלת הדירה יכולה לטעון מה שהיא רוצה, מה כתוב בחוזה? סביר להניח שההתייחסות היא למסים השוטפים, וכמו שהיא לא יכולה לדרוש שתשפץ את הדירה, היא לא יכולה לדרוש שתמלא את קופת ועד הבית ותממן את זיפות הגג, למשל.
&nbsp
בעלת הדירה הקודמת שלי ניסתה לשכנע אותי שתיקון המזגן הוא באחריותי כי אני זו שמשתמשת בו. הסברתי לה שבחוזה כתוב שהאחריות על תקינות הדירה והמיטלטלין היא שלה, וכך זה גם תמיד כי מדובר בבלאי טבעי. אל תכנע לה.

amosexy

New member
ומה עושים כאשר אין לי סמכות בחוק לבדוק את ספר הועד

היא מבחינתה טוענת שכספי הועד כולם הולכים למקום הראוי להם,
אני יודע בוודעות שלא, כי הועד פרסמה שיש חסכון בקופה של 4500 בשנה, ל 13 דיירים.
שביקשתי לדון בעניין נאמר לי שאני לא בעלי הדירה, ולכן אין לי סמכות לעשות כלום בנידון וגם אני מחוייב על פי חוזה לשלם ועד, ולכן אני אהיה מפר חוזה אם לא אשלם..
אני יודע שהרבה מאוד כסף שלי שמור בקופה שם כאילו זה קופת חסכון, השאלה איך בסיום התקופה אני מושך את הכל משם
&nbsp

לא נדרשת סמכות לשם כך

אם כשנכנסת לדירה נאמר לך שדמי ועד הבית הם X ש"ח בחודש, ואחרי כמה חודשים נדרשת להוסיף סכום אחר בטענה שזה מיועד למילוי קופת הוועד - דיי ברור כאן שלא מדובר בדמי הועד הרגילים אליהם התחייבת בחוזה.
&nbsp
אין אפשרות למשוך את הכסף מקופת הועד כשאתה עוזב את הדירה, מה ששילמת נשאר שם, ודמי ועד הבית הקבועים אמורים לכלול סכום שלצד כיסוי ההוצאות נשאר כסכום בקופת הועד למקרה ויידרש לעבודות חירום.
&nbsp
אני יכולה לספר שאצלנו בבניין היו מספר תקלות אינסטלציה שדרשו טיפול מקיף לצד תיקון של הגג, קופת הועד התרוקנה וועד הבית ביקשו מהשוכרים שימהרו וישלמו עם עדיפות לתשלום ל-3 חודשים מראש על מנת שיהיה כסף בקופה, ובמקביל פנו לבעלי הדירות ויידעו אותם במצב ובכך שבמידה וידרשו תיקונים נוספים לא יהיה כסף בקופה, והם ידרשו לכסות את העלות.

amosexy

New member
לגבי תשלום הועד

אינני מבין, תשלום הועד אמור לכסות הוצאות תחזוקה, ונקבע כסכום משוער על מנת לא לגבות כל פעם כשצריך במיוחד, האומנם, הסכום הזה אני שילמתי אותו, והוא איננו חלק מעלות הבית.
&nbsp
אם בתחילת התקופה מצב הקופה היה X ובסוף תקופת השכירות מצב הקופה הוא X + Y
מדוע ה Y הזה לא אמור להתחלק במספר הדיירים , ולא אוכל למשוך את חלקי היחסי?
&nbsp
&nbsp

לא ממש הבנתי למה התכוונת

אבל בגדול - אני לא מכירה מצב כזה של משיכת כסף מקופת ועד הבית, וזה גם לא נשמע לי הגיוני - כסף ששילמת לועד הבית נשאר שם, אחרת, למה לשלם אותו מראש?
&nbsp
תנסה לחשוב על המצב מנקודה הפוכה - תחשוב שתעבור לגור בדירה חדשה, ובמעמד תחילת השכירות תידרש לשלם סכום כסף גדול לקופת ועד הבית בטענה שזה במקום מה שהחזירו לשוכר הקודם - זה נשמע לך כמו דבר הגיוני? בכל מקרה, מקובל שכל דייר משלם כל חודש סכום קבוע שהוגדר מראש, זה מס קבוע כמו ארנונה.

amosexy

New member
הועד מראש אמור להיות להוצאות של תחזוקה

אם במשך הזמן שגרתי שם בשכירות , התחזוקה השוטפת הייתה X כסף, למה שאני אכניס לקופה יותר?
&nbsp
בעיניי, בסיום שנה, הועד צריך לעשות חלוקת משאבים ולגייס מחדש.
התחזוקה השוטפת לא גדלה באופן חריג מתמיד, ואם הצליחו לחסוך כל כך הרבה כסף, כנראה שמראש מגייסים יותר מדי.
&nbsp
נוחות הועד היא שיהיה לו כסף בקופה לדברים אחרים, אבל אני לא אמור לשלם את זה כשוכר דירה
&nbsp

זו דעתך, היא לא נפוצה ולדעתי גם לא הגיונית

דמי ועד הבית מכסים את ההוצאות השוטפות - חשמל, מנקה, גינון ועוד, ומשאירות רזרבות לקופת הועד במידה ויידרשו תיקונים של בלאי טבעי כמו תקלות אינסטלציה וכדומה. אין שום סיבה להחזיר כספים מקופת הוועד לשוכרים שעוזבים.
&nbsp
ככה זה בבניין רגיל, בבניין שלכם נשמע שיש משהו לא רגיל, אבל עדיין לא הייתי מצפה שיחזירו כסף לשוכר שעוזב.

amosexy

New member
במצב רגיל זה נכון

אבל הגיוני שועד הבית צבר בקופה 4500 שקל אחרי כל ההוצאות שיש לו בשנה שחלפה, וזה בניין של 13 דיירים, ואני צריך להשאיר את הכסף שלי שם?
&nbsp

אין פה "מצב רגיל ולא רגיל"

תשלום לוועד הבית זה לא משהו שמקבלים בחזרה, בשום מצב. המקסימום שאפשר לעשות במקרים מסוימים זה לזכות דייר מסוים אם מתברר שהוא שילם יותר מדי, והוא לא ישלם בחודשים הבאים. נשמע לי תמוה על גבול החוצפה ומעבר לכך לצפות לקבל בחזרה כסף ששולם לוועד הבית כי עוזבים את הדירה. אם אתה סובר שנגבו ממך כספים שלא כדין, אתה מוזמן לנקוט צעדים נגד וועד הבית, אם הכספים נגבו כדין אין מה לעשות. הכסף דרך אגב לא "נשאר שם", וועד הבית גובה כספים על מנת לכסות הוצאות, ואם לא נותנים לך פירוט בנושא זו אמנם בעיה, אבל אתה לא יכול לדרוש שיחזירו לך את מה ששילמת.

amosexy

New member
אז שוב מבחינת כלים משפטים

אין לי דרך לדעת מה עשו עם הכסף,
ועד הבית מדווחת שנחסך בקופה 4500 שקל,
כלומר גבו יותר ממה שהיה צריך,
למה זה נראה לך לא לגיטימי לקבל את הכסף חזרה, לגבי אי תשלום בעלת הדירה טוענת שזה חלק מהחוזה.
&nbsp
&nbsp

אכתוב שוב

הדבר היחיד שאתה יכול לדרוש זה שיזכו אותך, אם נגבו ממך סכומים שהם יותר גבוהים מדמי ועד הבית החודשיים, אתה יכול לדרוש זיכוי מהתשלום בחודשים הקרובים. החזר כסף בחזרה לדייר כי הוא עוזב זה לא מקובל. אם נגבה כסף מיותר מכלל הדיירים, אמורים להחזיר לכולם, אבל אין דבר כזה למשוך את מה ששילמת מקופת הועד כי אתה עובר דירה. זה לא משהו שאני החלטתי, תשלום ועד הוא תשלום ועד.

amosexy

New member
בחזרה לנושא

ועד הבית צבע את הבניין וביצע איזה שיפוץ באחת הדירות שהייתה בהם דליפת מים,
קראתי שדברים אלו אמורים להיות משולמים מקופה שהיא לא קופת הועד,
האם זה נכון?
&nbsp

amosexy

New member
זה תיקון שמבוצע לא במסגרת תחזוקת הבניין

אלא יש ערך לבעלת הדירה שמחזיקה את הנכס. שכן לא צובעים אחת לשנה אלא למספר שנים,
כמו כן התיקון עצמו של דליפה לאחת הדירות נותן ערך לבעל דירה ספציפי