כיצד שוכר מגן על עצמו אם חלילה פורצת שריפה בדירה?

1337justme

New member
כיצד שוכר מגן על עצמו אם חלילה פורצת שריפה בדירה?

היי,

בשעה טובה מצאתי סוף סוף דירה להשכרה, וזו הפעם הראשונה שאני שוכר (רק יוצא מבית ההורים).

שמעתי בעבר שתרחיש מסוכן בשכירות הוא מקרה של שריפה שפורצת ואז עלולים להאשים את השוכר בשריפה בטענה שציוד שלו גרם לה, או אפילו אם הוא לא אשם, חברת הביטוח של המשכיר עלולה לדרוש מהשוכר את סכום הפיצוי ששילמה למשכיר (שיכול להגיע למאות אלפי שקלים).

כיצד ניתן ונהוג לשוכרים להתגונן מפני התרחישים הללו? האם שוכרים באמת מתגוננים מפני כך או שזהו חשש מיותר?.

תודה וחג שמח.

עוד לא יצא לי לשרוף דירה

אם זה תרחיש שאתה חושש ממנו, תעשה ביטוח מבנה, צד ג', ורכוש -על שמך.

1337justme

New member
לצערנו אסונות קורים, מכיר אישית מישהו שנשרפה לו הדירה

מה עם ביטוח שריפות? האם זה לבדו מספיק?.

לא שמעתי על כזה דבר

ביטוח שריפות. בדרך כלל חברת ביטוח תרצה שביטוח נגד שריפה ירכב על ביטוח מבנה, ולכן צריך לעשות גם ביטוח מבנה. אבל דבר עם חברת הביטוח, הם ידעו יותר.

BloodyRose

New member
יש ביטוח מבנה ויש ביטוח תכולה וצד ג'

ביטוח מבנה - בעל הדירה עושה, והוא מבטח אותו מפני רעידות אדמה/הצפות/שריפות וכו'.
במקרה שבאמת קורה משהו, חברת הביטוח בודקת מה המקור, ובהתאם מחליטה מה עושים הלאה (התגובה של חברת הביטוח תשתנה אם עשית מדורה באמצע הסלון או אם מכשיר חשמלי של השכנים גרם לשריפה בכל הבניין
)

ביטוח תכולה - לא כל הדיירים עושים, וחבל, כי זה לא עולה הרבה אבל מבטיח ראש שקט. נותנים הערכה מראש של שווי הציוד שיש בדירה (החל מסכום מסויים חברת הביטוח שולחת שמאי מטעמה), כשהכוונה היא לצאת מנקודת הנחה שאם מחר הכל הכל הכל הכל הכל ניזוק, כמה יעלה לך להתחיל מחדש. לכן לוקחים בחשבון רהיטים, מצעים, בגדים, מגבות, גם אם כל אחד מהדברים הללו בפני עצמו לא בהכרח בעל ערך גבוה. ואז במקרה של שריפה (או בואו נהיה ריאליים יותר, הצפה), חברת הביטוח מעבירה לך את הסכום אותו ביקשת לבטח.
כמובן שתכשיטים/מוצרי חשמל יקרים /ציוד מיוחד ייקרו את העניין, אבל רק יהפכו אותו לשווה יותר (לחבר טוב נגנב מהבית ציוד צילום בשווי עשרות אלפי שקלים שלא היה מבוטח, למשל).
מגן גם מפני פריצות (ואז צריך להצהיר בביטוח מהי רמת המיגון של הדירה - סורגים, סוגי דלתות, מנעולים וכו')

צד ג' - שוב, על אחריות הדייר, ושוב - לא עולה הרבה כסף ושווה לעשות. במקרה ומישהו נפצע אצלך בבית (מנקה שהזיזה ספה כבדה ונפצעה/חשמלאי שהחליק מסולם/חבר שננשך ע"י הכלב שלך) - הוא לא יתבע אותך ישירות אלא את חברת הביטוח.

** דיסקליימר **
כל מה שכתבתי מבוסס על בירורים שאני עשיתי לאחרונה מול חברות הביטוח וזה לא בהכרח by default. אם עושים ביטוח, חובה לברר את כל הפרטים הקטנים (אם מכסה רעידות אדמה/שריפה/גניבות....)

1337justme

New member
תודה על התשובה המפורטת - אז ביטוחים מפני הצפה או שריפה חל על

המשכיר כי הביטוחים הללו הם חלק מביטוח המבנה?.
יש גם את העניין הזה של זכות השיבוב, יש ביטוח כלשהו שאפשר לעשות כדי שחברת הביטוח לא תתבע את השוכר במידה וחלילה יש הצפה\שריפה?.

BloodyRose

New member
הייתי מבררת את כל זה עם חברת הביטוח

ואולי אפילו שואלת את המשכיר כבדרך אגב אם יש לו ביטוח מבנה.

orveaha

New member
אפשר לבקש שהמשכיר יוסיף את שמך לפוליסה שלו

או לחילופין שחברת הביטוח תכתוב שהיא מוותרת על זכות השיבוב. אפשרות אחרת היא שתבטח גם אתה את המבנה.

למעלה