צ'קים פתוחים

חלי167

New member
צ'קים פתוחים

שלום
לפני שנה שכרתי דירה ובעל הבית ביקר 2 צ'קים פתוחים 1 לחברת החשמל 1 לעירייה.
אחריי חודשיים כשעזבתי את הדירה ביקשתי ממנו את הצ'קים והוא אמר שהוא זרק אותם משום שלא ביקשתי כשעזבתי את הדירה.
מה עלי לעשות? והאם הוא יכול לעשות בהם שימוש כול שהו?
האם עלי להיות מודאגת לגביי זה, עברה שנה מאז

avvv

New member
אני לא בטוח

אבל לדעתי מה שכדאי לעשות זה להחתים אותו על הצהרה שהוא איבד אותם, ולבקש מהבנק לבטל אותם.

בהמשך למה שנכתב לפני

את לא זקוקה להצהרה ממנו בשביל לבטל את הצ'קים, אני ממליצה לעשות את זה בהקדם האפשרי.
&nbsp
כעיקרון הדבר היחיד שהוא יכול לעשות עם זה זה לשלם חשבון חשמל וחשבון ארנונה עבור אותה עירייה (בהנחה שזהו צ'ק למוטב בלבד), אבל אני לא מאמינה שהוא יעשה את זה וגם בתרחיש הנדיר שזה יקרה, אם הצ'קים מופיעים בחוזה (מה שנדרש באופן כללי), יש לך אסמכתא ועילה לתביעה. בכל מקרה - בטלי את הצ'קים.

avvv

New member
לא רק בעל הדירה יכול להשתמש בהם

זה אולי ממש פרנואידי, אבל אם הצ'קים זרוקים להם בפח, הם יכולים גם להגיע לידיים של בעל מפעל, וגם הוא יכול להשתמש בהם על מנת לשלם חשבון חשמל גבוה בהרבה מחשבון ביתי...

כעיקרון זה נכון

אבל במקרה כזה אני מניחה שקיימות שתי אופציות לתביעה - האחת של בעל הדירה שנמסרו לו הצ'קים שמופיעים בחוזה שלו כמיועדים לתשלום חשבון החשמל בדירה השכורה בתקופת השכירות, והשנייה של מי שיבצע בהם שימוש - שיידרש להוכיח שהשתמש בצ'קים האלו ביושר, מה שסביר להניח שלא יצליח להוכיח. אגב - תשלום חשמל של עסקים נעשה בצורה שונה מזו של משקי בית, כשחשבון חשמל נחשב להוצאה מוכרת והכל נרשם בספרים וכו', תרחיש של בעל מפעל שיבצע שימוש בצ'ק של אדם זר שהתגלגל לידו ועוד בדרך לא כשרה שכזאת הוא מצב ממש לא סביר.
&nbsp
ולצד זאת הייתי ממליצה בחום לבטל את הצ'קים, זה משהו שהיא הייתה צריכה לעשות מייד אחרי שהוא אמר לה שזרק את הצ'קים. אגב - לזרוק צ'קים זה דבר לא מקובל, מקובל יותר לקרוע אותם, בעלי הדירות שהחזירו לי את הצ'קים האלו שנתתי להם קרעו אותם בנוכחותי.

לא נהוג לקרוע

או לשרוף או כל דבר אחר. מחזירים את הצ'ק ביד למי שרשם אותו שיעשה בו כרצונו. בעל דירה שזורק או קורע צ'קים של שוכר בעצמו, זה לא תקין.

הכוונה שלי הייתה שמקובל לקרוע ולא לזרוק

לא בהקשר הספציפי של צ'קים שניתנו לבעלי דירות, אלא בכלל - אם יש צ'ק שאין צורך בו, קורעים או גורסים אותו, לא זורקים.
&nbsp
&nbsp
&nbsp

אם בעל הבית לא נותן לכם את הצ'ק חזרה ביד

תבקשו אותו חזרה ביד. מחזירים צ'קים למי שרשם אותם. אל תסמכו על אף אחד.

אני מניחה ששרשרת אלי בטעות

בכל מקרה, במידה ובעל הדירה לא מחזיר את הצ'ק אפשר תמיד לבטל אותו.

למעלה