סוללת ליתיום 14500 עם הדקים להלחמה.

סוללת ליתיום 14500 עם הדקים להלחמה.
לא מצאתי ברשת במחיר נורמלי סוללה כזאת עם הדקים להלחמה, מה האפשרויות להלחמה לבד של הדקים ? עם שיוף ומשחת הלחמה זה ילך מבלי שהיא תתפוצץ ?

gb228

Active member
לא נראה לי שזה יצליח (או לפחות לא מספיק טוב)
גוף הבטריה סופג חום כך שיהיה קשה מאוד ליצור "נקודה חמה" בנקודת החיבור, וכמו שציינת אתה ממש לא רוצה להתחיל לחמם את כל הבטריה.
הייתי מנסה לאתר בית מלאכה עם רתכת נקודה שאולי יסכים לעשות את זה.
ברשת יש כל מיני תוכניות איך לבנות משהו כזה ביתי שיכול לשמש להלחמות בודדות כמו שאתה צריך. תעשה חיפוש DIY SPOT WELDER.

רשר

Well-known member
מנהל
עם כל רתכת ניתן לבצע ריתוך נקודתי פשוט צריך למנוע מהחיבורים להדבק, ולהפסיק מהר עם טיימר או פדל,
ראש מפחם של מנוע, מוטות נחושת,,,
קצת קשה לעבוד בשטח הקטן ,
יש ברשת סרטונים

gb228

Active member
חשבתי על זה אבל נראה לי בעייתי מכמה סיבות
בריתוך נקודתי קודם מצמידים את האלקטרודות ואח"כ ממתגים את הזרם, זמן המיתוג צריך להיות קצר מאוד, בד"כ פחות מעשירית שנייה, הזרם צריך להיות יחסית גבוה - מעל 200 אמפר - רוב הרתכות הביתיות בזרמים נמוכים יותר.

השיטות שמראים ברשת ופשוטות יחסית לביצוע הן:
- מיתוג מצבר רכב - דורש בסה"כ הוספה של ממסר התנעה של סטרטר של רכב ולחצן הפעלה. אם יש רתכת בזרם מספיק גבוה כנראה שניתן להשתמש בה במקום המצבר.
- שימוש בקבל גדול מאוד, טעינה ממצבר קטן יחסית, פריקה לצורך הריתוך
- שמוש בשנאי של מיקרוגל - קצת יותר מורכב לביצוע אבל נותן מכשיר קומפקטי יותר, כנראה הדרך בה הייתי בוחר אם הייתי מחליט לבנות משהו לשימוש ארוך טווח

האמת שהביא לי חשק לבנות משהו כזה

רשר

Well-known member
מנהל
כל רתכת הקטנה ביותר תספיק לריתוך פחית לסוללה כי השטח קטן
100A ומטה יתן גם יתרון של פחות דיוק בזמן,
אגב ברתכת אלקטרונית ניתן לבצע את הטיימר כחלק פנימי שישלוט על מעגל ההצתה של הטרנזיסטורים (סביר שבטור להגנת התחממות)

slepax

New member
עשיתי את זה כבר מספר פעמים עם מלחם רגיל
ולסוגים שונים של סוללות ליתיום כולל 14500, זה בהחלט אפשרי גם בלי לחמם יותר מדי את הסוללה.
&nbsp
תדאג להצמיד בדיל בנפרד לחוט ולהדקים ורק אחרי זה לחבר.

תודה על התגובות....
יש לי מכונת גילוח נטענת של פילפס מעט ישנה....7 שנים....אבל עובדת כמו שד משחת....הסוללה שלה כנראה הלכה, וחשבתי להחליף.
מה עם חדשה ? אז כבר הספקתי לקנות שתיים....אחת יקרה, ששווה לת....והשניה דגם דומה למכונה הישנה, רק שדבר אחד לא עושה...לא מגלחת כמו שצריך.
&nbsp
מה שנראה לי שהמהירות של הישנה גבוהה מהמכונות החדשות, וזה מה שעושה את ההבדל.
&nbsp
אז כנראה שהמכונה הישנה הנטענת תעבור לעבוד עם מטען.

gb228

Active member
לפי מסמך שמצאתי של פנסוניק
ניתן להלחים בטריות ליתיום במידה וניתן לבצע את העבודה עם ראש המלחם עד 350 מעלות וזמן ההלחמה קטן מ 5 שניות.

לגבי שיטת הביצוע - שילוב של כמה המלצות ושיטות מביא לתהליך האופטימאלי לדעתי:
רצוי מלחם בהספק כמה שיותר גבוה כדי שלא יאבד חום בזמן המגע (כתבו שרצוי 100 וואט אבל להערכתי 50 וואט ומעלה), וראש רחב יחסית כדי להעביר את החום כמה שיותר מהר (וכאמור עד 350 מעלות).
למרוח מעט משחת הלחמה הן על הבטריה והן על החוט (לדעתי גם FLUX נוזלי יתאים) ולהצמיד את החלקים
להמיס בדיל על ראש המלחם ולקרב לאיזור ההלחמה לזמן הכי קצר שאפשרי (כאמור - פחות מ 5 שניות) כדי שימיס את המשחה ויחבר את הבדיל לחלקים.
מייד לאחר ההתקשות להצמיד פיסת אלומיניום (למשל מפזר חום של מעבד מחשב ישן) להלחמה כדי לאפשר לחום להתפזר לכוון שלה ופחות לכוון גוף הבטריה.

הייתי מתרגל על בטריה ישנה. הבעיה היא לא התפוצצות (עד גבול מסוים של חימום) אלא הרס פנימי של הבטריה.

כנראה שמצאתי סוללה, ודווקא בארץ.....
כשתגיע אלי מחר, ואראה שזה אכן מה שאני צריך....אשמח לשתף.

slepax

New member
זה בדיוק מה שהיה לי
אבל עם מכונה של WAHL. המכונה עד היום בשימוש אם כי נראה שהסוללה הבאה בדרך.
&nbsp
שוב, מנסיוני האישי - תצפה בבדיל את שני הצדדים בנפרד, ורק אז תחבר אותם ביחד. כשעל כל צד יש בדיל החיבור אח"כ מאוד מאוד מהיר.
&nbsp
מאז בכלל התחלתי להטמיע סוללות ליתיום כמעט בכל דבר שדורש סוללה (המון צעצועים של הילדים), אבל זה מצריך קצת יותר התעסקות עם בקר טעינה/פריקה.

גם אני מטמיע סוללות ליתיום בכל מקום שאפשר וצריך.
אני משתמש בעיקר בסוללות 18650 .
קניתי בתי סוללה שחוסכים הלחמות לסוללה עצמה.
קניתי ציפים להטענה ע"י מטען רגיל של סוללארי.
&nbsp
עולם אחר.

slepax

New member
אם אתה מכיר איש IT
תבקש ממנו סוללות לפטופ שכבר לא עובדות, זה מקור מצוין לסוללות ליתיום. יש כ 4-6 תאים שונים של סוללות ומספיק שאחת תכשל כדי שכל היחידה לא תעבוד, ולרוב שאר הסוללות עדיין תקינות. הצורה שלהן שונה מה-18650 אבל לפחות אתה יכול להיות בטוח שאלה סוללות איכותיות אם הן הגיע מלפטופ ששייך למותג מוכר.
&nbsp
לגבי מעגלי הטענה אם תחפש באליקס משהו כמו "lithium 2s" או "lithium 3s" תמצא המון מעגלי טעינה למספר סוללות בטור (זה כבר מצריך מתח טעינה מדויק יותר).

למדתי משהוא השבוע.....
בניגוד לסוללות אחרות שהמתח שלהם נמוך מראה שאין להם יותר קיבולת, בליתיום הם מראות מתח מלא, אבל לא מחזיקות יותר מידיי זמן בשימוש.
&nbsp

חן 1111

Active member
חייב להלחים? הייתי מנסה לאלתר משהו קפיצי שישמור על מגע
למשל להצמיד את המגעים ולהקיף הכל בגומיה עבה.
עוד אפשרות זה להשתמש בדבק אפוקסי מוליך. לפעמים משתמשים בזה באלקטרוניקה במקום הלחמה במקומות רגישים לחום. זה יקר, אבל אפשר להשיג באריזות קטנות מאוד.

עמיסל
השם הזה הוזכר פה לא פעם.
מפעל באשדוד שמתמחה בבנית ערכות והחלפות של סוללות ליתיום.
&nbsp
קניתי מהם סוללה בדיוק מה שחיפשתי....

למעלה