המלצה לגודל פרופיל לגזיבו

דגדגים

New member
המלצה לגודל פרופיל לגזיבו

איזה רוחב ועובי מינימאלי של פרופיל ברזל מומלץ לגזיבו עבור גפן בגודל 3x3מ'?
תודה,

דגדגים

New member
וגם המלצה לרתכת אלקטרונית בסביבות ה- 1000ש"ח

gb228

Active member
בתחום הזה נראה לי שכולן סיניות, כך שלא ממש משנה

לעבודות ביתיות באזור ה 100 אמפר

gb228

Active member
אני לא חושב שניתן לתת תשובה לכך

גודל הפרופיל מאוד תלוי בצורת המבנה.
על מפתח של 3 מטר נראה לי שבכל מקרה צריך לתכנן איזשהו מסבך, אחרת באמת יהיה צורך בפרופיל גודל ועבה.
אם אתה מתכנן לשבת מתחת לגזיבו הזה, הייתי מבקש תכנון ממהנדס עם ידע מתאים

דגדגים

New member
לדעתי הלא מקצועית גזיבו של 3 מ' זה לא מגדל אייפל.

אני מניח שיש פה אנשים שבנו משהו כזה. אני שואל על סמך נסיונכם האישי מה בדר"כ מומלץ.

gb228

Active member
זו בדיוק הבעיה לדעתי - אין "בדרך כלל"

יש תכנון שקובע את נתוני החומר הנדרש, גם אם זה לא מגדל אייפל.

סתם דוגמה - נניח שאתה בוחר לבנות פשוט קורה לכל הרוחב, ללא כל תמיכה או מסבך - כמה אתה מוכן שהיא תתכופף תחת העומס (של עצמה + משקל הגפן). כנראה שאתה לא רוצה שיהיה כיפוף, מה שיגרור פרופיל גדול, כבד ויקר. ואז אולי בכל זאת כדאי שתעשה מסבך שיגרור מבנה קל יותר, אבל אז הפרופיל הנבחר תלוי בתכנון המסבך (שזה לא המסבכים של מגדל אייפל אבל עדיין דורש תכנון).
אבל נראה, אולי יש מי שירצה להמליץ לך רק על בסיס הנתון "גזיבו 3X3"

חן 1111

Active member
אתה צודק, אבל ייעוץ של מהנדס יכול דווקא לחסוך לך חומר

ועבודה. אחרת סביר להניח שתשתמש בחומר כבד ויקר מדי. למשל אפשר להניח בוודאות שפרופיל מלבני 8*4 יהיה מספיק חזק. למעשה מעל ומעבר.
ולמה שלא תבנה מעץ ותחסוך את ההשקעה ברתכת? וגם החומר יהיה יותר זול.

דגדגים

New member
נראה לך שאם הייתי מזמין את העבודה במסגרייה

הם היו לוקחים מהנדס?! גזיבו גפן מברזל יש בטח אלפים בארץ, כל מה שאני שואל זה מנסיונם של אחרים מה הם עשו. חוץ מזה לשלם על מהנדס כבר עדיף ללכת למסגר שיעשה את העבודה. לגבי עץ אני לא רוצה כי זה נראה מגושם ודורש טיפולים תקופתיים.

חן 1111

Active member
לא. קודם כל כמו שכתבת, יש להם ניסיון מעבודות קודמות

ושנית, גם למסגרים יש נטייה להשתמש בפרופילים במידות מופרזות, כך שאין בעיה של חוזק, והלקוח משלם את מחיר החומר.

gb228

Active member
ייתכן ואני טועה - לפי השאלות נראה שאתה לא בקיא מאוד בריתוך

נעזוב רגע איזה פרופיל מתאים והאם צריך או לא לתכנן את המבנה.

1 - זה בכל זאת מבנה קצת "כבד" שאנשים ישבו מתחתיו. האם אתה סומך על רמת הריתוך שלך מבחינה קונסטרוקטיבית?
2 - על מנת לקבל מבנה מתכת שלא דורש תחזוקה צריך לבצע ריתוכים טובים, ולצבוע הכל במערכת צבע איכותית (גם אם הברזל מגולוון - בעיקר בריתוכים שהורסים את הגלוון).

ייתכן ושני הגורמים הנ"ל מטים את הכף לטובת מבנה עץ שדורש פחות מיומנות. עץ מטופל יחזיק מעמד הרבה שנים וטיפול משמר יידרש בעיקר עבור אסטטיטקה.
לגבי ה"מגושם" - כשהגפן תגדל זה יבלע בנוף שלה.

אם בכל זאת החלטת ללכת על ברזל - תעשה שרטוט של מה שאתה מתכנן לבנות, גש איתו למחסן ברזל טוב ואני די בטוח שהם ידעו להציע לך פרופיל מתאים.

חן 1111

Active member
לגבי עץ, זה נראה לך מגושם כי גם למתקיני פרגולות

יש נטייה לאוברקיל, וככה אתה רואה פרגולות קטנות וקלות עם עמודים שיכלו להחזיק בית. למעשה במידות שאתה רוצה, ובתכנון נכון מספיק עץ במידות די צנועות שלא ייראה מגושם כלל.

רשר

Well-known member
מנהל
אני בניתי מפרופיל שרשרת (C 10) ס"מ בגודל שלך

מגולוון, ללא ריתוך רק עם ברגים,
אחרי 10 שנים עם הגפן עזבתי את המקום ומאז לא ראיתי אותו,
הבעיה עם גפן זה המשקל העתידי - מומלץ לברר עם מומחה בתחום או לגזום גיזום כבד כל שנה, לא זמירה אלא ממש גיזום להורדת משקל הגזעים,

למעלה