הורדת מתח, או הגבלת זרם.

הורדת מתח, או הגבלת זרם.
רכשתי נורות LED 20 W , גולמי, פלטה אליה יש לחבר מתח .
יש לי שתיים כאלה.
אליהם חיברתי ספק 50 W שמיועד לנורות כאלה.
זה עובד, אבל מפיק חום לא סביר....גם עם גוף קירור.
בחיבור לספק כח מצאתי שמתח של 25 וולט וזרם של כ 0.3 אמפר אתה מקבל אור בהחלט סביר, וללא חום בלתי נשלט.

איף מגבילים אכשיו את המתח או הזרם של הספק שיש לי.

מצרף קישור :
http://www.ebay.com/itm/10W-30W-50W...hash=item25bab0b7a2:m:mrAkcjQIpzv6_W3UHOODO7A

gb228

Active member
באופן כללי - נגד הספק
ראית שמתח של 25 וולט על הדיודות נותן לך משהו סביר, והזרם הנגזר מהמתח הזה הוא 0.3 אמפר.
כלומר אתה רוצה להפיל בדרך מהספק לדיודה את המתח שהוא ההפרש בין מוצא הספק למתח הרצוי.
נניח שבפועל הספק שלך נותן 30 ולט, כלומר אתה רוצה להפיל 5 וולט ושהזרם ימשיך להיות 0.3 אמפר. כלומר נגד של כ 17 אוהם. זה נגד הספק כי יתרת ההספק נופלת עליו. במקרה של החישוב הנ"ל זה נגד של לפחות 1.5 וואט (ותמיד עדיף יותר)

עדיין משהו קצת לא ברור לי במפרט של הספק - כתוב שהוא מוציא טווח די רחב של מתחים אבל לא ברור לי מה קובע איזה מתח הוא באמת מוציא. אם באמת אתה יכול לקבל ממנו 27וולט כפי שכתוב זה קרוב מאוד למה שאתה צריך - אולי יש ג'מפרים בתוך הקופסה או איזשהו פוטנציומטר (יש בקופסה חור כלשהו שמאחוריו משהו שנראה כמו ראש בורג קטן?)

הספק שיש לי אטום למים....
אני מתאר לעצמי שהוא קובע את המתח שהוא מוציא לפי העומס שאתה מחבר לו, וצריכת הזרם.
הכוון שמסתמן, מצאתי ספק של מחשב נייד 30 וולט מיוצב. אנסה לראות מה התוצאות.
( הסוללה במכשיר המדידה שלי נגמרה....לא יכול לקרוא מה קורה...מחיר נמשיך....).

gb228

Active member
מסתבר שיש שני סוגים של דרייברים
יש דרייברים של זרם קבוע - הם תמיד יוציאו את הזרם הנקוב (בתחום התחים שנקוב עליהם). זה כנראה מה שיש לך.
יש כאלו שמוציאים מתח קבוע, עם הגדרת זרם מקסימאלי אפשרי.

מה קובע את המתח ???????????
בספק כזה מישתמשים למצלמות אבטחה . או דומה למרחקים גדולים או קטנים

הספק מוציא 30V יש מרחק עד המצלמה יש מפל מתח . המצלמה פועלת על מתח 12V . במצלמה יש דיודת זנר . ששומרת שמתח מעל 12V לא יכנסם
אחרי 20 מטר מגיע מתח של 20V אחרי מרחק 10 מגיע מתח 25V . הדיודה נותנת להיכנס רק ל12V זה על קצה המזלג . אחרי 30 מטר מגיע 15V . וזה גם מספיק
הכול תלוי בעובי הכבל והמרחק למצלמה .

הLED האלה לא פועלים על פחות מ 20 וולט
הם דולקים הכי טוב ב30 וולט ומעלה , אבל מפיקים חום שזקוק לאיורור.
שליטה טובה על החום והאור מקבלים ב 25 וולט.
&nbsp
&nbsp

מאורר היא האופציה האחרונה....
כמו שכתבתי, אני אנסה להתמקד בספק עם מתח נמוך יותר מבלי לפגוע בעוצמת התאורה באופן דרסטי.
&nbsp

davesh

New member
מייצבי המתח מסידרת LM78XX לא מתוכננים לזרמים גבוהים
הזרם המקסימלי שלו הוא סביב 1A.

אין לי יותר מ 1 אמפר.
אתמול חברתי ספק של מחשב נייד שכנראה מיוצב ,ובדקתי מתחים וזרמים:
31 וולט דיסי
0.9 אמפר
&nbsp
זה יותר מידיי, צריך להוריד כמה וולטים.
&nbsp

davesh

New member
זה כבר קרוב לגבול היכולת של הרכיב
וצריך גם להרכיב לו גוף קירור גדול כדי שלא יישרף.
תמצא לך ספק ממותג שתוכל לשחק עם מתח המוצא שלו שגם מוגבל ל-1-1.5 אמפר.

gb228

Active member
חוץ מהזרם גם חשוב לדעת מה מפל המתח על המייצב
שגורר כמה הספק הוא צריך לפזר. המפרט שלהם מניח שההספק מפוזר היטב, מה שדורש כמעט תמיד מפזר חום חיצוני. במקרה שציינת זה אומר כמה ואטים טובים.
אם רוצים לעשות הורדת מתח שלא בעזרת נגד הספק (שגם היא לא יעילה, אבל הנגד בנוי להספק עבורו הוא מוגדר) אז בעזרת ממיר ממותג.

Motti

New member
עיצה - אם אתה שם רכיב טורי (נגד או טרנזיסטור או משהו דומה)
תצטרך לדאוג גם לקרור שלו (וכמובן שיוכל לעמוד בזרם).

הכי טוב וחסכוני בהספק למצוא ספק ממותג.

למעלה