שאלה בעניין סדקים בעץ עקב הכנסת בורג - פרטים

creth11

New member
שאלה בעניין סדקים בעץ עקב הכנסת בורג - פרטים

אני בונה ארון איכסון גדול שישמש גם קיר סגירה לנישה בחוץ
הארון בנוי משלד קרורת אורן מוקצע חתך 5X5 וציפוי מלוחות אורן משתלבות חתך 14X2
הבעיה -
כאשר אני מבריג את הלוחות לשלד בבורג 40X4 נוצר סדק מהבורג לקצה הלוח בערך בחצי הכמות של הלוחות.
אני מבריג בכוונה במרחק 40-50 מקצה הלוח האלכסון לתוך השלד כדי להיתרחק מקצה הלוח וזה לא עוזר למנוע את הסדק.
הברגים מסוג "בורג סיבית" רגיל ראש מברג צלב קוני.
יש רעיונות למנוע את ההיסדקות עקב הכנסת הבורג ?
תודה מראש

רוני1955

Active member
הכנסת ברגים

אני לא יודע איך אתה מבריג, ולכן אכתוב הסבר כללי.
בלוח עצמו חייבים לקדוח חור מקדים גדול בחצי מילימטר מקוטר הבורג. לעשות בחור הנ"ל פאזה לראש הבורג. להבריג לא עם מברגת אימפקט, אלא עם מברגה עם אפשרות כיוון עומס (קלאץ'). לכוון לעומס נמוך, ובמידת הצורך להעלות.

חן 1111

Active member
משונה. בורג כזה במרחק כזה מהקצה לא צריך לגרום סדק.

כנראה שאתה מכניס את הברגים יותר מדי והראש הקוני הוא מה שעושה את הסדק. וזה שאתה מכניס באלכסון לא עוזר לך. ההיפך.
אז פיתרון אחד הוא לא להכניס את הברגים עמוק מדי. בדרך כלל זה צריך להספיק.
אתה יכול להשתמש במקדח "שקען" שיוצר גם קדח וגם שקע קוני עבור ראש הבורג. ואז להבריג בזהירות.
עוד פיתרון, להשתמש בברגים עם ראש שטוח ולא קוני, כמו ברגי פח, או לשים שייבה מתחת לראש הבורג.

creth11

New member
אני מבריג עם מברגה חשמלית בעלת קלאץ ניתן לכיוון

וגם בקרת מהירות שמכוונת למהירות נמוכה יחסית כדי להקטין את התופעה של הברגת יתר ,
ראיתי שכאשר הראש ניכנס הוא מבקע את הלוח אבל זה קורה לפעמים לפני שהראש ניכנס ממש ללוח.
חשבתי על פיתרון הקידוח המוקדם ולא ניסיתי עדיין מעצלנות של עבודה כפולה ולכן שאלתי אולי למנוע את הצורך בקידוח המקדם.
לאחר הראשונים שזה קרה הזזתי את הבורג כמה שיותר רחוק מקצה הלוח מיתוך מחשבה שזה יקטין את התופעה אבל זה לא.
האם בורג קודח כמו של דקים ימנע את הביקוע של הלוח ?
(תמונות אצלם שאגיע הבייתה מהעודה ואועל לצלם ולהעלות)
תודה לתשובות

רוני1955

Active member
בעץ לא משתמשים בבורג קודח.

עצלנות של עבודה כפולה? זו לא עבודה כפולה. זה חלק מתהליך נכון. אם אתה רוצה לחסוך עבודה, אל תבריג את הברגים. דפוק אותם עם פטיש.
תעשה חור מקדים. מה אכפת לך לנסות בכמה ברגים?

YHS

New member
תמיד חור מוביל לבורג בעץ

בקוטר גוף הבורג, ללא הכריכה. גם בדיקט, למשל, זה מאפשר הכוונה מראש של כניסת הבורג.

creth11

New member
עם קידוח מוקדם בקוטר הקטן של התבריג ניפתרה הבעיה-תודה לכולם

למעלה