מזגן קופא

OMERTLLF

New member
מזגן קופא

שלום,
צלעות הקירור של המדחס מתקרחות בימים כמו היום (קר + לחות).
הדבר מעיד על מה? בוודאות מחסור בגז?
מדובר במזגן בן 25 שנה לפחות.
תודה

יוסיזיו

New member
זה אומר שהמזגן ישן ואינו מסוגל לעבוד בתנאי קור לחדשים יש

מנגנונים נגד קפיאה ואלו מדגמי האינוורטר מסוגלים לעבוד הרבה מתחת ל 0

דור לוי

New member
בשנה שעברה בקור הגדול קפא מזגן אחד

מזגן בן כ 10 שנים בדירה מושכרת.
ניקינו פילטרים, ובעיקר הוספנו גז. איש המזגנים מתעד בתוך המזגן הוספת גז , תאריך וכמות.
מאז המזגן עובד בסדר-לא נתקלנו בבעיה, אם בעיית הגז תחזור הנושא ייבדק:
אם יש נזילה ובצורה סבירה מצליחים לאתר ולתקן אותה בצורה יסודית, אין סיבה לא לתקן.
יכולת איתור נזילות היא חלק ממקצועיות של איש מזגנים טוב. באזור השפלה-גוש דן אני יכול להמליץ, והמלצתי בעבר.
החלפת מזגן רק אם לא מאתרים נזילה.
מה שכן, מזגנים של פעם, רבים מהם זה סוסי עבודה שעולים באמינותם על מה שמייצרים היום. ייתכן וכדאי לעשות לו, כמו שעושים למכוניות, למעליות ולכל ציוד, טיפול יסודי (פתיחה, שטיפה, ניקוי עובש, וכד') זה יכול לשפר מאוד את היעילות, את הקירור, להשקיט רעשים, נקיון (אתם לא רוצים לנשום העובש שמתפתח במזגנים - פעם צילמתי את החולירע שיצאה בשטיפת מזגן...) וכד'
&nbsp
בקיצור:
לא להחליף מזגן אוטומטית, אלא לבדוק כל מקרה לגופו למשל:
אם יש איש מזגנים טוב ואמין? אזור המגורים ומופעים של גלי קור חריגים? האם הדירה בבעלות או מושכרת וכד'?
&nbsp
&nbsp

יוסיזיו

New member
במזגן ישן בן 25 שנים הצלעות של המעבה מלאות קורוזיה ואין

החלפת חום טובה בין הצנרת נחושת לעלי האלומיניום לכן הוא קופא מהר.
בשנים הללו לא היו מגיני קפיאה אלקטרונים למזגנים אלא מכניים פשוטים שלא פועלים טוב אם הם פועלים בכלל.
לענין הדליפה גם אצלך כשהטכנאי מילא גז הוא היה חייב לחפש דליפה ולכמות היה לו משקל אלקטרוני??
בחורף ענין מילוי הגז הוא בעייתי ומילוי רק על מנת לעלות את הלחץ מעל נקודת הקפיאה עלול לגרום לנזק מכני לאורך זמן.

דור לוי

New member
שיטת העבודה שלו שונה:

במיוחד, בתקופות של לחץ וקריאות מכולם, פעם ראשונה שהוא רואה מזגן הוא בודק גז, ומתעד פרטים (בקשר שלי איתו לא תמיד הוא מחייב).
פעם שנייה, הוא בודק לפי הפרטים ויכול להעריך האם מדובר בדליפה מאוד מאוד מאוד (...) איטית (מילוי גז של פעם ב 10 שנים זה סביר).
או לחילופין אובדן גז בכמות משמעותית תוך זמן קצר, ואז ההנחה שיש דליפה גדולה שיהיה קל לגלות,
או לחילופין מצב באמצע שיש דליפה איטית, מצד שני בכמויות שעלולות להצטבר, ואז שוקלים מה לעשות-כולל , כן , החלפת מזגן.
עוד לא היינו במצב ששקלנו בפועל החלפת מזגן בגלל דליפה.

יוסיזיו

New member
כל חוסר גז אומר דליפה,במקרר אותו דבר מילאת גז במקרר שלך??

כמעט בטוח שלא ,למה כי הוא אטום לחלוטין הכל עם הלחמות,במזגן צריך להיות בדיוק אותו הדבר.
יש חוסר גז במזגן בודקים מהיכן הדליפה ואם באמת החוסר קטן ולא מוצאים בבדיקה משאירים כך אבל כן בודקים ובמיוחד במזגנים ישנים .
עכשיו לענין כמה חסר כשמחברים שעונים רואים לחץ ולא משקל וכנ"ל שממלאים גז אז לפי השעונים אי אפשר לדעת כמות.
אצלי ברכב יש משקל אלקטרוני ואני כן יכול לדעת משקל במדויק אבל משתמש בו רק לגז החדש.
תהנה מהטכנאי שלך ושיטות העבודה שלו ובקרוב תשלם מאד יקר על המילוי של הגז 22 כשתצטרך או שהוא יארגן גז לא טהור אלא קומבינה סינית שמציפה את השוק עכשיו.
אני נשאר בשלי ועובד רק עם הדו פונט ואני בראש שקט.

דור לוי

New member
דיברנו על כך בעבר, ואכתוב במלים אחרות

אתה מגיע מכיוון המחשבה של הפתרון האולטימטיבי/אלגנטי וכו' - וגם הנוח לך.

אבל מה שמתאים לך, זה לא בדיוק מה שמתאים ללקוח.
אתה ושיטותיך והרגליך, אבל בפורום שגולשים יותר לקוחות של שירות מזגנים מאשר ספקי שרות למזגנים, כדאי שתתחבר לצרכים שלהם, ולא תנתב ותקדם באופן עיוור את הפתרון של לקנות חדש.

מה שאני מצפה מאנשי מקצוע שאני עובד איתם, שיציגו בפני את כל המידע, את כל האפשרויות, מה שאתה יודע-וגם את אי הוודאות (למשל כמה זמן תיקון יחזיק?) , תן לי המלצה מה לדעתך כדאי לעשות, ואז תן לי כלקוח להחליט!
אתה כספק לא יודע , מה עובר ללקוח שלך בראש - דוגמא נוספת:
אולי הוא בכלל מתכנן למכור סוף השנה את הדירה, והוא מסיבותיו גם לא ירצה לספר לך את זה, וממש הדבר האחרון שהוא צריך זה לקנות מזגן חדש?

שוב, אתה ושיטותיך, לך באשר נראה לך נכון-רק שתדע שלי כגולש, ואולי אחרים שחושבים כמוני, כיוון כתיבה כמו שאתה מפגין, רק מרחיק. אנחנו ממש לא באזור, אבל אני הייתי נרתע ממך כאיש מקצוע שמאוד דוחף לי רעיונות לקנות חדש כשצריך וכשלא...

דור לוי

New member
ענית רק את התגובה שנוחה לך - על המזגן הישן והחדש==>שם

למשל שם כתבת במפורט על ההבדל בין מזגן ישן וחדש - וגם שם תוך התעלמות מהאפשרות שאני הדגמתי על מקרה פשוט של חוסר גז שמילוי פתר את הבעיה, בינתיים לשנה. נראה מה יהיה בגל החורף הגדול הצפוי.

מציע לך היטב לפני שאתה מתחיל בבריונות מילולית כמו גולשים אחרים, לבדוק לפני שאתה מאשים אחרים בבעיות בהבנת הנקרא, לבדוק את עצמך האם יש לך בקרה על הנכתב על ידך!

דור לוי

New member
ואם היית באמת מסביר "למה" בתשובה לשאלתו זה היה דומה לזה:

יש הרבה סיבות למה תופעה כזו יכולה לקרות:
רוב הסיבות נובעות מזה שמדובר ממזגן ישן, לדוגמא:
מזגן ישן ואינו מסוגל לעבוד בתנאי קור לחדשים יש מנגנונים נגד קפיאה ואלו מדגמי האינוורטר מסוגלים לעבוד הרבה מתחת ל 0
או
במזגן ישן בן 25 שנים הצלעות של המעבה סביר שמלאות קורוזיה ואין החלפת חום טובה בין הצנרת נחושת לעלי האלומיניום לכן הוא קופא מהר.
או
בשנים הללו לא היו מגיני קפיאה אלקטרונים למזגנים אלא מכניים פשוטים שלא פועלים טוב אם הם פועלים בכלל.
או
...
או
... (כמגוון הדוגמאות שהידע והנסיון שלך, שכשלעצמם אני מאוד מעריך, צברו)

אבל,
זה יכול לקרות גם מסיבות אחרות,
כמו חוסר גז
או
...
או כנ"ל...

בשעת חירום-יתכן שזה יעזור זמנית:
אפשר לנסות להקל על הבעיה באמצעות חימום (היחידה החיצונית של) המזגן במים רותחים או בפן
או להפעיל את המזגן על קירור.

לפתרון יסודי אין ברירה:
מה שצריך לעשות זה לפנות לאיש מזגנים מקצועי. זה לא משהו שתוכל לעשות במסגרת פורום עשה זאת במו ידיכם.
-----------------------------------------------------------------------------------------
שים לב-כתבתי את כל הידע שנתת.
אבל בניסוח אחר.
ככה תראה כמה אתה יודע ומקצועי, תן את כל המידע, ולא יצאת חד צדדי ודוחף בכוח להחליף ציוד.

יוסיזיו

New member
תגיד לי דור לוי אני חייב לך משהו?? שאני צריך לענות כמו שאתה

חושב שצריך לענות?? אני עונה בקצרה כי הכל מתוך רצון לעזור ויש לי דברים אחרים בחיים לעשות מאשר לשבת ולכתוב מגילה לכל שאלה .
ויותר לא אוסיף כי באמת אני עובד ולא יושב במשרד.

דור לוי

New member
לא חייב כלום. הצעתי לך גישה שונה שלא תדחה לקוחות

שחושדים בבעלי מקצוע שסתם דוחפים להם עלויות מיותרות.
ולא חסרות דוגמאות.
שיהיה לך לבריאות.
&nbsp

רשר

Well-known member
מנהל
נפלת על מצטט בלתי נלאה - זה לא יגמר לפני השלג

דור לוי

New member
חזרת מהנבצרות? מהדיון שהוכחתי שסבירה חריגה מתקן סיליפוס ברחת

וכן, הוכחתי את סבירות החריגה מהתקן בריכוז הסיליפוס ע"י ציטוטים...
אפשרות לחריגה של מעל לפי 30 ממה שמתיר התקן!!!

גם ציטוט מהתקן (ה NSF האמריקאי , זה שמצטטים אותו כאישור שהכל בסדר),
וגם ממסמך בטיחות MSDS של אחד ממשווקי הסיליפוס.

רשר

Well-known member
מנהל
כבר כתבתי 'מצטט בלתי נלאה' למה שאתיחס לכ הזמן הפנוי שלך?

דור לוי

New member
קוץ לאלו, שלא יודעים להודות בטעות-כן גם זה סיליפוס

סיליפוס - משהו אחר לגמרי...

creth11

New member
כמה הארות

מזגנים ישש מכמה דורות (טכנולוגיות) וננסה לעשות קצת סדר
בשוק יש כרגע 2 טכנולוגיות בשימוש (לא במכירה )
מזגני פריאון 22
מזגני גז ירוק (חדש)
ההבדל הטכנולוגי העיקרי הוא שתחום הטמפרטורות של הגז הירוק גדול בהרבה מי של הפריאון דבר המשפר מאוד את הנצילו קרי כמות BTU לכל KW חשמל ותורם לחיסכון חשמל.
בנוסף ההבדל הוא גורם לכך שהמזגן יחמם טוב ויעיל יותר כאשר בחוץ קר יותר, הפריאון מפסיק להיות יעיל כאשר בחוץ רק 7 מעלות והירוק ימשיך ויחמם גם כאשר בחוץ הרבה יותר קר, על הדרך גם בקיץ יהיה הירוק יעיל יותר מאחר וטמפרטורת הנוזל הדחוס שלו גבוה יותר מאשר של הפריאון.

למזגן בחימום צריך להיות מפשיר קרח בעיקר למזגני הפריאון, בדגמים הישנים מאוד לא היה מפשיר או שכבר היתקלקל וזו יכולה להיות סיבה להיתקרחות אם לא חסר לו גז כמובן.
לעניין האינוורטר ובכן אין לו שום יתרון בחימום\קירור, זה בדיוק אותו מדחס כמו מזגן זהה ללא אינוורטר , פשוט מוסיפים כרטיס אלקטרוני יקר המווסת את מהירות המנוע של המדחס לפי דרישת הספיקה. לעניין חימום או קירור זה חסר כל משמעות.
לעניין חיסכון בחשמל - ניתן להוכיח בפשטות שאינו חוסך חשמל בדיון אחר.
בעניין המחיר - ובכן גם אם מחיר הקניה יהיה זהה עדיין יש לזכור שנוסף כרטיס אלקטרוני יקר מאוד למדחס דבר שבעתיד עשוי לייקר את התחזוקה במיקרה תקלות.
סיכום -
במזגן ישן ייתכן חוסר גז, תקלת מפשיר אם היה כזה, בעיות במחליף החום כפי שציין יוסיזיו.
כדאי לישקול אם לא כדאי להחליף ולחסוך את עלות התיקונים לגרוטאה ולהרוויח בחיסכון החשמל בחדש.
בהצלחה

יוסיזיו

New member
קצת סדר ודיוק בפרטים שלא נכונים בהארות שלך.

היות ובחוץ סופה ואי אפשר לעבוד אז יש זמן לענות ולהבהיר את הנושאים שהועלו כאן.
הגז הישן אכן הוא נודע בשם פראון 22 ,יבואו קוצץ מאד בגלל הזיהום אויר שהוא גורם והפגיעה באוזון.
הגז החדש נקרא 410A והוא בשימוש כרגע ויוחלף בקרוב (יש הטוענים שמסרטן) בגז אחר ,ביפן כבר הוחלף.
בלי קשר לתחום טמפרטורות שכמעט זהה הנצילות של ה 410 טובה יותר אבל בעיתי באחזקה היות והוא מורכב מ 2 סוגי גזים בחלוקה שווה ומדויקת וכל שינוי בהרכב שלו גורע ומפחית בהרבה את אחוזי היעילות שלו לכן בדליפות גז של יותר מ 10% יש להחליף את כל הגז במזגן.
אין כל קשר בין סוגי הגז ליעילות בטמפרטורה נמוכה ,נכון שלכל אחד מהם טמפרטורת רתיחה שונה בלחץ אחר אבל הבעיה מתחילה באבזר ההתפשטות שהוא צינור הנימי המיצר את פעולת הרתיחה דהיינו הקרור באופן קבוע ומתוכנן ל 2-5מעלות ואז במקרה שבחוץ קר מאד ומתקרב לטמפרטורה זו אין למעבה שבחוץ שבפעולת חימום הופך למאייד לאן למסור את הקור שבו כי ההבדל קטן מאד והנצילות נמוכה ואפסית לכן כבר לפני מעל 35 שנים במזגני סניו אפילו מסוג חלון שהובאו לארץ יושם רעיון פשוט של הארכת הצינור הנימי בפעולת חימום בלבד והורידו את טמפרטורת הגז לנמוכה ביותר כ 20- מעלות והמזגנים חיממו יפה , במזגני אינוורטר הענין יותר פשוט וגם במזגני מיצובישי הישנים שלא אינוורטר י על גז 22 יש שסתום התפשטות אלקטרוני במקום הצינור הנימי שלסליל שלו יש 520 מצבים שונים של פתיחת הדיזה ובטמפרטורות חיצוניות נמוכות הכרטיס האלקטרוני עושה עבודתו נאמנה ודואג לסגור את השסתום יותר ומצד שני מפעיל את המדחס מהר יותר ומאפשר לגז לעבוד בלחץ נמוך יותר שזה אומר טמפרטורות איוד נמוכות יותר ופעולה טובה .
במזגנים החדשים יש בתוכנת המזגן התייחסות למצב קפיאה ולרובם אפילו אין!!!! רגש על הסוללת מעבה שחש קפיאה,(אלקטרה בין הבודדות שיש חיישן) והוא מתבסס על מודלים שונים של טמפרטורות מאייד ופועל לפיהם.
המדחס אינוורטר עצמו נראה חיצונית אותו דבר אבל שונה לגמרי בפנים מבחינת מנוע ומכניקה דומה אבל לא זהה.
מבחינת חיסכון בחשמל מה שקובע הוא הדרוג האנרגטי של המזגן בבד,האינוורטר לא חסכוני יותר מאשר אותו מדחס באותו דרוג אנרגטי ,מה שכן ההתנעה שלו רכה יותר והפסקות /התחלות עבודה שלו מעטות יותר ואין קפיצות בטמפרטורה היא יציבה יותר.
לענין הכרטיס האלקטרוני אם המזגן יתוכנן כמו שצריך לשטח אותו הוא אמור למזג לא תהיה בעיה בכרטיס ,אם יתכננו לא טוב והמדחס יצטרך לעבוד לאורך זמן בקצה תחום העבודה שלו הכרטיס ישרף בטוח בדיוק כמו שתנהג ברכב כאשר מד הסל"ד כל הזמן על האזור האדום רק שלמזגן אין מד סלד שכזה רק התראות בתצוגה למזגנים היקרים יותר והתעלמות מכך אומרת נזק.
המדינה עצמה מממנת החלפת מזגנים ישנים כדי לחסוך בחשמל וההבדל הוא עצום ,אותו הספק של לדוגמה מזגן ישן בן 25 שנים בהספק של 24000 BTU צרך כ 15-16 אמפר כשהכל תקין היום אתה מקבל את אותו הספק ב כ 8 אמפר!!! יחי ההבדל הקטן,זה שאין לו מגן קפיאה או שהוא מכני פשוט זניח לנושא כי בתקופת עבודה שכזו עלי האלומיניום גמורים ,נקודות המגע שלהם לצינור הנחושת מלאים תמלחת שמבודדת את העלה מהצינור ואין החלפת חום הכל במקרה שהמעבה שלם כי באיזור שקרוב לים כבר אין עלי אלומיניום הכל מתפרק ומה שנשאר זה צנרת נחושת גלויה.

OMERTLLF

New member
יא אללה, אם זה מה שקורה בחורף,

מה קורה כששואלים שאלת מזגן בקיץ

הגיע בחורצ'יק, הפעיל על חימום למשך כמה דקות.
חיבר שעון - הראה פחות מ10. שאל מתי פעם אחרונה בדקנו את העניין. עניתי שלפני 8 שנים כשגיסי ואני התקנו אותו.
מילא ל50 (לקח איזה 10 דקות).
סגר את הונטיל, בדק שלא בורח. הסתכל גם שהפילטרים נקיים.
כרגע המזגן מחמם פצצה, לא קופא כלל. ואפילו נראה שיש לו מנגנון הפשרה - בכל כמה זמן המדחס פועל מעט אחרת וכמויות מים נוזלות.

למעלה