בדיקת בידוד לכבל 5*2.5

רשר

Well-known member
מנהל
תודה על התיקונים הנכונים

למרות זאת כאן מדובר בלוח משנה שיותקן במרפסת בקיר החיצוני של הבית כך שלבטח אינו קרוב ללוח הראשי (סתימת הקו אל הראשי הנה מקור השאלה) ולכן יוכל לחסוך מודול אחד בלוח המשנה אך ישאר עם בעיה של הבריכה שבה יש לוח משנה ממעגל של לוח המשנה במרפסת ולא רצוי לשתף את הברכה במערכת הפחת של המזגן או הבית, מכאן שאין ברירה אלא להתקין מפסק ראשי בלוח המשנה במרפסת ואחרים פחת למזגן ולשאר המעגלים אם יהיו בעוד הברכה תחובר דרך מא"ז(או PKZM) ישירות למפסק הראשי של הלוח כפי שמשורטט בשרטוט 2 וכאן בתוספת לוח הברכה

hornt1

New member
בדיקת בידוד לכבל 5*2.5

שלום לכם לפני הוזמנתי ע"י חבר לסדר לוח בבריכה ביתית, הלוח היה מבולגן,ורטוב, פירקתי את כולו וחייווטתי מחדש הוספתי מאמתים במקומות שמאמ"ט אחד הזין שני כבלים וכו, הלוח יבש ותקין.חלק מהמנועים שלחתי לליפוף וייבוש בתנור.
מה שלא בדקתי בהתחלה זה כבל ההזנה שמגיע מלוח הביתי לפיר בבריכה, ישנו 5*2.5 לא כבל אלא גידים, הצינור היה רטוב ומלא מים ,אורך התוואי הוא 30 מטר,בבדיקת מגר כששני קצוות הגידים מנותקים ,קיבלתי קצר מלא בין 2 גידים להארקה,והגיד הנוסף נקי , אני לא זוכר את הערך שקיבלתי,המחשבה הראשונית שלי הייתה להפוך את הלוח בבריכה לחד פאזי כלומר להשתמש רק בגיד התקין במחשבה שנייה איך הגידים מקצרים? האם בגלל המים שבתוך המוליך שממיסים את הבידוד?
2. להחליף את הגידים בלתי אפשרי תוואי של 30 מטר שעובר מתחת לריצוף, הגידים לא זזים במשיכה.
3. אופצייה נוספת: ישנו מנתק גלווני של מזגן בסמוך לבריכה, מוזן מכבל 4*5 ,המזגן קטן וצורך 10a , ככדי להשתמש בכבל הנל אני צריך עוד לוח משני קטן ליד הפקט בגלל האפס ,שמחובר אחרי הפחת ואני צריך לפני.
בקיצור אובד עצות לחלוטין.
תודה

רשר

Well-known member
מנהל
הזנה לברכת שחיה תלויה בצרכים המעשיים של העומסים

יתכן שקו 1,5ממ"ר יכול להספיק,
חיבור ממעגל קיים מחייב הפיכת קצה המעגל ללוח משנה ורצוי לנתקו מהפחת הראשי של הבית, בלוח החדש צריך להתקין מפסק ראשי, והגנות לצרכנים כולל פחת,
לברכה לא להתקין פחת בלוח המשנה החדש אלא אך ורק בלוח הברכה כי את משאבת ניקוז חדר המכונות צריך להזין יחד עם התאורה והאיורור לפני הפחת כדי שיגנו על שאר הציוד גם במקרה של תקלת פחת בציוד הברכה,
הארקה לא חובה לחבר מהבית למרות שרצוי, אך חובה לחבר לשלד המבנה (פה"פ),
ברור שצריך לסדר מחדש את הסלקטיביות בין כל ההגנות לאורך מערכת המזינה כך שבתקלה יפגעו כמה שפחות צרכנים

hornt1

New member
תשובה

לא הבנתי אותך,כרגע יש לוח מסודר בפיר בברכה עם לוח משנה , ההזנה מגיעה מהלוח הראשי בבית למנתק גלוואני בפיר הבריכה , המנתק מזין את הלוח המשנה שכולל פחת ואת ל המאמתים שמזינים ,משאבת סחרור, משאבת הצפה, שנאי וכו,
הבעייה שלי היא עם הגידים שמגיעים למנתק הגלווני ששלושה מהם מקצרים לחוט הארקה.

hornt1

New member
תשובה

תקן אותי אם אני טועה, אתה מציע להפוך את הפקט של המזגן ללוח משני עם פחת,
שיזין את המזגן , לפני הפחת לחבר בל בינו לבין לוח הבריכה הקיים.

רשר

Well-known member
מנהל
נכון וכולל מפסק ראשי והגנה לקו של הברכה

הרי קבעת שהקו הקיים לא תקין - אגב מראש היה כזה כי לא מכניסים מתחת לרצפה/באדמה צינור עם חוטים אלא רק כבל, מכאן שצריך להתחבר בצורה אחרת ומצאת כזו עם כל הנתונים להיות תקינה וחוקית
מצורף שרטוט סכמטי של דרוג הלוחות
בשרטו השני המצב החדש

רשר

Well-known member
מנהל
תשנה את הגובה, במקום המפסק השאר רק קופסה ותעלה משם לגובה

כשהקו העליון של הלוח 2 מטר,
את העליה תבצע עם תעלה שתכיל את כל הכבלים שצריך להעביר,
אם זו מרפסת התקן לוח מוגן מים

hornt1

New member
תשובה

השירטוטים הפוכים,הקו שממזין את הלוח משנה החדש צריך להיות לפני הפחת כמו בשרטוט מס 1

hornt1

New member
אני צריך להתקין לוח של 12 מקום לפחות

בלוח המשני , מאמת ראשי 25*3
מאמת לבריכה 16*3
ופחת תלת פאזי

אוי ואבוי

רשר

Well-known member
מנהל
אינך חייב מא"ז ראשי במשנה, רק מפסק שתופס 18 מ"מ

את המא"ז תתקין בלוח הראשי שיגן גם על הקו ורק 20A כי הקו 4ממ"ר,
אין הבדל משמעותי במחיר הלוח בין 8 ל12 מודולים

רשר

Well-known member
מנהל
סליחה, אבל אני שובר את הראש כבר מעל לשעה

הסבר
בשרטוט הראשון (1 בתפוז) מחובר לוח משנה למעגל של מזגן כפי שהוא ומאחר והמעגל מוגן ע"י פחת משותף לעוד מעגלים לא יהיה דרוג בין ממסרי הפחת ותקלה בברכה תנתק גם מעגלים בבית - מאוד לא נעים ולא רצוי,
לכן העלתי את השרטוט השני (2 בתפוז) בו לוח המשנה מחובר דרך מפסק לפס הראשי לפני פחת,
בכוונה אין סימון של מא"ז על שני המפסקים בטור כדי שאפשר יהיה להחליט היכן הוא יותקן:
א' בלוח הראשי ויגן על הקו ולוח המשנה,
ב' בלוח המשנה ויגן על הלוח אך הקו יהיה מוגן רק מזרם יתר בעוד קצר (נדיר מאוד) יוגן רק ע"י ההגנה הראשית לבית לכן צריך לתכנן את חתך החוטים ללוח המשנה כך שקצר אכן ינתק את ההגנה הראשית,
כפי שבמקרה זה הצעתי לאור חתך החוטים הקיים והזרם הצפוי להתקין מא"ז 3X20A בלוח הראשי (אם אין מקום להוציא את המא"ז הקיים של המזגן) שיגן על הקו ולוח המשנה מקצר וזרם יתר,

hornt1

New member
אני יסביר

היום שוב פעם הגעתי לדירה, את הפקט של המזגן מזין כבל 6*5 ממ, מאוד שמחתי לגלות זאת אחרי שניסיתי להשחיל סטלבנד בכל מיני מקומות וכמובן שהכל תקוע ורטוב.
המאמת של המזגן הוא 25*3
מבחינת מחירים של הלוחות 12 או 8 זה לא משנה לי , מבחינת אסטטיקה אני מעדיף לוח של 8 מוגן מים שהממדים שלו הרבה יותר קטנים,מקופסת ci/ של 12 מקום.
אני תכננתי בלוח של 12 מקום לחבר מאמת תלת פאזי 25*3 ממנו לצאת ל -2 יציאות , 1 -לפחת ומהפחת להזין את הפקט של המזגן,
יציאה 2 - למאמת תלת פאזי 16*3 שמזין את הכבל החדש לבריכה 2.5*5 שמגיע ללוח הבריכה הקיים שבו יש פחת ומאמת ראשי וכו,
מה שאני מבין ממך שבלוח החדש שליד הפקט של המזגן אני יכול להשתמש בלוח 8 מקום כלומר לא צריך מאמת ראשי אלא חיבור ישירות לכניסת הפחת , אבל צריך עדיין את המאמת 16*3 שמזין את הקו החדש לבריכה, האם הבנתי נכון?
אם כך, התוצאה הסופית תראה לא טוב, שיש בלוח פחת ומאמת 16*3 ,עלולים לחשוב שהמאמת מזין את הפחת וזה לא המצב הקיים ,כי אין מא"ז ראשי בלוח המשנה החדש

hornt1

New member
רשר גם בשרטוט מס 2

ישנו בלוח המשנה החדש מא"ז ראשי
מא"ז לקו הבריכה
פחת
כלומר לוח של 12 מקום

hornt1

New member
חשבתי גם שעה

אפשרי להתקין בלוח המשני רק פחת ומא"ז לבריכה,הבעייה שזה מטעה שהפחת הוא בעצם המנתק של הלוח

רשר

Well-known member
מנהל
חוק החשמל דורש מפסק ראשי בכל לוח

מפסק מגן (פחת) לא יחשב כמפסק ראשי בשום מקרה,
לכן הצעתי מפסק ראשי צר ברחב 18 מ''מ
הגנה ראשית תשאר בלוח הראשי אך תחובר לפני הפחת כך לוח המשנה יענה על דרישת החוק
1 מפסק ראשי
2 מפסק מגן
3 הגנה מלאה מזרם יתר וקצר

לגבי הגנה בלוח המשנה על המעגלים היוצאים ממנו
1 מא"ז או קצת יקר אך פחות רוחב pkzm למזגן
2 כנ"ל לברכה
סה"כ 11 מקומות של 18 מ"מ לכן בכל מקרה תאלץ להשתמש בלוח 12 אלא אם תחבר את המזגן והברכה חד-פזי

המלצה - גם אם אין צרכנים תלת-פזיים בברכה פרוס לשם כבל 5 גידים ואם ההזנ תהיה חד-פזית תחבר רק פזה אחת, בעתיד אם יהיה צורך אפשר להגדיל את לוח המשנה ולספק לברכה 3 פזות,
חשוב לרשום בצורה ברורה על כל לוח משנה מהיכן הוא מקבל חשמל

בגלל מדיניות ה"מילים פוגעניות" נכתבו כאן רק מילים "נקיות" מקבל, חיבור, תחבר,,,

למעלה