ריקון מים מדוד חשמל/שמש

mikel22

New member
ריקון מים מדוד חשמל/שמש

שבת שלום,
מדובר על דוד חשמל/שמש שנמצא בבית פרטי מתחת לגג רעפים.
נדרש להחליף שרוול גוף חימום (לא מחמם כמו שצריך וקיימת חלודה בתחתית השרוול - עבד 6 שנים).
לדוד שלוש יציאות/כניסות כפי שמופיע בתמונה המצורפת.
מניסיון שצברתי בעבר בהחלפת שרוול גוף החימום אצל אמא שלי (פעמיים החלפה בדוד שמש בגג בית משותף) ניגשתי חדור מוטיבציה לעבודה, ניתקתי חשמל דוד, סגרתי כניסת מים קרים לדוד ,ולצורך ריקום המים מהדוד פתחתי ברז מים חמים באמבטיה עד הסוף ו....זרזיף של מים לדקה וחצי וכלום. המים נשארו בדוד.
כידוע, נדרשת כניסת אויר לדוד על מנת לרוקן את המים, בדוד הזה ישנו ברז חצי סיבוב שמסתובב לצד אחד (מוביל לקולטים שבגג) , פתחתי חצי סיבוב ו...כלום.

כצעד אחרון ניתקתי (לאחר הברז כמובן) את צינור המים (קרים) המגיע לדוד ,מהצינור זרמו בתחילה מים כ-20 שניות (בקושי חצי דלי) ושוב....לא יצא כלום.
מדוע לא מתרוקנים מים מהברזים שבאמבטיה?
איך מרוקנים מים מהדוד הזה?

רשר

Well-known member
מנהל
השאר את ברז החמים באמבטיה פתוח, הוא יכניס אויר לדוד

מומלץ לחבר צינור שיוציא את המים בצורה מבוקרת החוצה לביוב
לבסוף לאחר שכל המים יצאו ( נדנד אותו לוודא) הכן אמבטיה/פח אשפה של לפחות 30 ליטר מתחת לדוד ואז פתח את הפלנץ',
אני קושר לגופי ורגלי שקיות נילון גדולות של אשפה כדי לא להרטב ( סינר ומגפיים),

mikel22

New member
זה לא עובד, הברזים באמבטיה נשארו פתוחים יותר מחצי שעה

והמים סרבו לצאת מהדוד בזמן הזה.

נקודה למחשבה - בתחתית הפלאנז' ישנה יציאה פתוחה אליה לא מחובר צינור כלשהוא (מופיעה בתמונה יציאה עם הברגה פנימית).
האם זו יציאת הניקוז? משהוא כמו ונטיל שנדרש לחבר אליה מתקן כלשהוא שילחץ על איזה שסתום? מתקן עם צינור ניקוז ארוך שיוביל למטה לאמבטיה?

רוני1955

Active member
ניקוז הדוד

צינור המים החמים יוצא מקצהו העליון ביותר של הדוד. אי אפשר להוציא דרכו את המים. האפשרות הכי נוחה, אם זה אפשרי מבחינת איפה הדוד נמצא, זה לפרק את הפלאנג' ממקומו. כל המים מהדוד ישפכו החוצה תוך שניות. אם הדוד על גג עם ניקוז או בחוץ, ככה אני עושה. הצינור שדיברת עליו הוא בית תרמוסטט. הוא סגור בקצהו העליון. אל תנסה להכניס פנימה שום דבר שדורש כוח.
במבט נוסף, אני רואה שזה דוד שמש שעומד על גג. פתח את הפלאנג', ותברח מהר.
מה אתה מתכנן להחליף שם? אם אתה רוצה להחליף את כל הפלאנג', אתה בבעיה. זה של אמקור. יש להם פלאנג'ים במידה שונה מכל השאר.

mikel22

New member
הדוד ממוקם בעלית הגג, תהיה הצפה בכל הקומה העליונה

הדוד ממוקם ממש לצד פתח הכניסה לעלית הגג.
לפרק את הפלאנז' ולברוח זו שיטה טובה, כנראה שבאותה ההזדמנות אצטרך לברוח גם מאישתי
כי המים יציפו את עליית הגג ויכנסו הבייתה דרך הכניסה לעליית הגג.
בכל אופן אתה מציין שהכניסה הינה בית התרמוסטט, אכן הוצאתי את הטרמוסטט ממקומו טרם צילום הדוד (איפה הזיכרון שלי)

חייבת להיות שיטה אחרת לניקוז המים בלי הצפה של עליית הגג.

ודבר נוסף שאתה מציין וקצת מדאיג אותי זה שמדובר בפלאנז' ספציפי של אמקור, איך כאלו פלאנז'ים תואמים ב-ACE?

רוני1955

Active member
אפשרות ניקוז נוספת

ראיתי שיש שם צינור נוסף, שמחובר לקולטים. פרק אותו. לפני זה תכין דליים ריקים ומקום לשפוך אותם. כשפותחים ברז של מים חמים בבית, נכנס אויר לדוד והוא מתרוקן. אם לא יהיה ברז פתוח, תהיה בעיה לרוקן אותו משם.
עד כמה שאני יודע, אין באייס או בהום סנטר פלאנג'ים של אמקור. מה שעשיתי בזמנו כשנתקלתי בדבר כזה, החלפתי רק את גוף החימום והחזרתי את הפלאנג' המקורי.

mikel22

New member
אנסה את השיטה שאתה מציין

אך לא לפני שאבדוק היכן ניתן לרכוש פלאנז' של אמקור.
החלפת גוף החימום תפתור את בעיית החימום אך כפי שנראה בתמונה ישנן סימני קורוזיה בתחתית הפלאנז' ובאותה ההזדמנות שהפלאנז' בחוץ החלפתו תמנע בעיות נזילה בעתיד.

אתה מציין פירוק של צינור שמתחבר לקולטים, לאיזה צינור אתה מתכוון? לזה שיוצא מהברז (בכניסת המים הקרים לדוד-עיגול כחול) או לזה משמאל (מתחבר לדוד ומוקף בעיגול לבן).
אגב, כמה דליים נכנסים בדוד? אני צריך לדעת זאת כהכנה מראש לפני ריקון הדוד.
תודה על העזרה.

רוני1955

Active member
זה שמוקף בעיגול לבן.

מספר הדליים תלוי בגודל שלהם ובנפח הדוד. הכי טוב זה להכין כמה, ולקחת מישהו שיעזור לך וירוקן אותם כשיתמלאו.

duvd1

New member
למה בעיה? קונים פלנג של אמקור.. עולה כמה עשרות שקלים יותר

יקי30

New member
תרוקן מים

דרך הקולט
רק אחר כךתוציא את גוף החימום ייזלו משם מים
ולאחר מכן את הפלאנג'

mikel22

New member
השיטה שהצעת נשמעת טוב אבל...

הקולט ממוקם על גג הרעפים בבית.
עלי לציין שאף פעם לא עליתי על גג הרעפים (כנראה שאצטרך לרכוש סולם בגובה שתי קומות).
אולי ישנה שיטה לעלות מכוון עליית הגג, כלומר להזיז רעפים בכדי לצאת לגג ואח"כ לנסות להחזיר את הרעפים מבפנים - מעדיף כך.

ואם לא ילך אז לנסות את השיטה שהציע ידידנו רוני, לפתוח את היציאה לקולטים ומשם לנקז את המים (אולי לרכוש צינור ארוך עם מחבר הברגה ולהוריד את המים מהדוד לאמבטיה הההוקמת בקומה השניה).

סתם נקודה למחשבה - איזה סיפור הדוד הזה... אצל אימי החלפתי פלאנז' בדוד שמש בגג בית משותף בלי בעיות.
בדוד הזה צריך תואר ראשון
בשביל להחליף פלאנז'.

למעלה