הארקת מבנה ישן

Ophir19

New member
הארקת מבנה ישן

שלום

אני מתגורר בבניין ישן שכנראה בוצעה בו הארקה באמצעות חיבור לצנרת המים המתכתית שהגיעה לדירה!!
בעקבות ריקבון בצינור בוצע תיקון שכלל הלפת הצינור לצינור מסוג SP שחור (צינור חיצוני בעל עמידות גבוהה) שאלתי היא!!!
האם ניתן לחבר את הארקת הדירה לצינור הSP?, הצינור עשוי מכמה שכבות פלסטיק אך השכבה הפנימית שלו היא אלומניום (ידוע לי שאלומניום הוא מוליך בעל התנגדות סגולית גבוהה יותר מנחושת והוא מוליך פחות טוב אך לעומת זאת הוא מוליך טוב יותר מברזל ששימש את צינור המים עד שהוחלף) .
בקיצור האם ניתן ותקין לעשות זאת או שמא אני טועה וחיבור הארקה לצינור לא יתפקד ויגן בשעת הצורך!!

תודה על העזרה

אופיר

רוני1955

Active member
ממש לא!!!

חייבים לגשר בין קטעי צינור הברזל עם כבל ושלות. צינור SP הוא לא משמש בתור גשר הארקה.

Ophir19

New member
בהמשך לתשובתך

תודה על התגובה המהירה אך לא ניתן לגשר! הצינור היה פנימי בתוך גבולות הדירה ובוצע ביטון מעליו כך שאין דרך להגיע אל קצוותיו אלה אם אבצע ניסיון חציבה בכדי לאתרו (אני גם עלול לסכן כך את צנרת המים החדשה)..

סתם לידע כללי מה ההגיון שאוסר את החיבור? הרי כל הרעיון של הארקה זה מפלט בעל התנגדות נמוכה לזרמי זליגה !!

רוני1955

Active member
המשך

גם אם נניח ותחבר לצינור ה SP, השלות יהיו צמודות לשכבת הפלסטיק החיצונית, ולא עשית כלום. נהפוך הוא. אתה תהיה בטוח שיש הארקה, וחוסר ההארקה יגרום למצב של סכנה. הפתרון הנכון הוא להביא בעל מקצוע, שיעשה שני דברים. דבר ראשון ימדוד את רמת ההארקה כרגע, ובמידת הצורך יעשה כמו שהציע רשר. כל פתרון אחר יסכן אותך ואת באי ביתך.

רשר

Well-known member
מנהל
כפי שכתבת התנגדות האלומיניום גבוה מנחושת

אך שכבת האלומיניום בצינור SP בנויה מסרט דק המלופף על הצינור הפנימי וחופף את עצמו ללא מגע חשמלי בטוח ולכן יתכן שבקטעי כיפוף הצינור יש הפרדה ונשאר רק פס סרט כמוליך שאינו יכול לעמוד בזרם קצר הצפוי,
אם הפס יקרע מקצר הוא גם יתחמם וישרוף את צינור הפלסטיק כך שגם תהיה לך נזילת מים שאחריה יהי תיקון הצינור שיבטל לחלוטין את רציפות המוליך,
לגבי הברזל בגלל עובי הדופן הוא מוליך חשמל הרבה יותר טוב מפס האלומיניום למרות ההתנגדות הסגולית הגבוה יותר,

הסתמכות על צנרת מים כמוליך ארקה עברה מן העולם כבר לפני יותר מ 30 שנה, לכן צריך לבצע ארקה חדשה לבית

רשר

Well-known member
מנהל
קשה ואף אסור לחבר ארקה לצינור SP

לפתרון בעיתך הזמן חשמלאי שיתקין ארקה חדשה מתוך כמה אפשרויות או כולן יחד:
אלקטרודה תקועה באדמה מחוברת לפס הארקה בלוח (או היכן שנמצא)
חיבור לזיון הבטון של הבית (טוב בתנאי שמוצאים נקודת חיבור מתאימה)
חיבור לצינור המים הראשי לפני ה SP עם החסרון שאין שם צינור מתכת כלל,

למעלה