עוף בתנור עם תפ"א פלפל ירוק וזייתים

עוף בתנור עם תפ"א פלפל ירוק וזייתים

חומרי גלם:
1 מגש אלומיניום גדול
2 בצלים מקולפים וחתוכים לחצאי פרוסות.
שמן זית, לפזר בנדיבות על המגש ומעל לשטח את הבצל.
קופסא קטנה של זיתים (אני קונה יל משקל מזן סורי דפוק). לפזר על הבצל
3 פלפלים ירוקים מנוקים וחתוכים לחצאי פרוסות של כ-1 ס"מ. לפזר גם על הבצל.
6-8 תפ"א מבושלים קלות (M) פרוסים בעובי 1 ס"מ (עם הקליפה), ומונחים כשכבה על הפלפל. לזלוף מעל מעט שמן זית, ותבלין "תפ"א בתנור". מניח מעל גם
קורנית (טימין). ועל שכבה נוספת של תפ"א (גם עם תבלין וקורנית.
3 ק"ג כרעיים עוף, מנוקים ומפורקים לירך ושוק. לזלוף מעל מעט שמן זית ותבלין עוף בגריל.
לכסות עם רדיד אלומיניום (הרחב) ולהכניס ב-1/3 התחתון של תנור שחומם מראש ל-250 מע'.
תשאירו את זה לפחות לשעתיים בגלל המסה. (עוף + תפ"א והירק כ-5 ק"ג פלוס.
הערה:
שלב ההכנות קצר.
גם ההתעסקות בתנור, אינה רבה, מישום שזה בעיקר זמן אפיה.
אחרי שעתיים מסירים את הרדיד ונותנים לעוף צריבה מהחום שלמעלה עד לקבלת צבע.
מוציאים ומגישים. אם השארתם את הטימין כזרדים, לנפות לפני הגשה.
יש בשר ויש תוספת.
ב-15 דקות עבודה...
בתיאבון

תמונות

בתיאבון

הערות:
1. אפשר בלי טימין ואפשר גם במקום: רוזמרין (לא הרבה).
2. לגבי הטמפ', אני נוהג להנמיך קצת אחרי כחצי שעה, אבל זה תלוי בתנור. כל עוד התכולה מוגנת תחת רדיד, זה לא ממש משנה. כמובן יש להתחשב בכמות לשם בישול, למרות שהתפ"א רוכחו בהרתחה מקדימה.

מיכי 10

Member
תודה על המתכון המפורט ועל התמונות היפות.

בקריאת המתכון, חשבתי שזה ממש המון, בעיקר כשכתוב 3 ק"ג עוף. אבל בתמונות, ראיתי שיש שבע כרעיים, אז זה לא כזה המון. וכמובן שאפשר להקפיא חלק, אם זה לא להרבה אנשים.
לפחות מנות עוף אפשר להקפיא. לגבי תפוחי האדמה, אולי אחרי ההקפאה הם יהיו פחות טעימים. לא?).

כמויות

תודה רבה

זה תלוי במספר הסועדים. למשל, לשישי בערב למשפחה עם אורחים זה לא הרבה.
אני בד"כ מבשל פעם בשבוע לכל השבוע (7 כרעיים).
לא מבשל אף פעם להקפאה. זהו פתרון לשאריות או בלת"מים...

מיכי 10

Member
נכון. זה לא *כזה* הרבה כמו שנשמע לי תחילה.

ולמשפחה עם אורחים, זה בוודאי לא מוגזם.

ואגב כרעיים, תשמע באיזה דבר מוזר נתקלתי:
בעבר, הייתי מעדיפה מבחינת הטעם, את השוקיים. כך שהיו שנים שקניתי ובישלתי רק שוקיים. זה גם החלק שהכי נוח לתת לילדים. לפני כארבע שנים, היה לי איזה משבר, שבעקבותיו לא יכולתי לאכול כמעט כלום. הכל הגעיל אותי, אפילו לחם ומוצריו, ביצים, דגים. ואכלתי רק מעט מאד, ורק כי חייבים לאכול. לקח לי כשלוש שנים להתאושש, ולחזור לאכול נורמלי, ועדיין לא את הכל.
אז למשל שוקיים, ממש לא בא לי לאכול, ואם כבר חלקי עוף, אז רק ירך.

דא עקא, שאפשר למצוא בסוּפֶּרים כרעיים או שוקיים או כנפיים, אבל כמעט שאין להשיג ירכיים לבד.
וכשאני מבקשת דווקא ירכיים, מסתכלים עליי כאילו ביקשתי משהו יוצא דופן ולא הגיוני במיוחד. בְּמקום אחד או שניים שניסיתי, עשו לי בסוף טובה גדולה, ונתנו לי, בתנאי שיכינו רק כמות קטנה, של מכסימום 4, 5 ירכיים.
ואני לא מבינה את הסיבה. הרי זה לא שאת השוקיים הם נאלצים לזרוק, אלא להיפך, לשוקיים יש הרי ביקוש הכי גדול!

TCHM

New member
ניתן להשיג ירכיים בקלות...

וכמעט בכל המרכולים שלא לדבר על איטליזים.
הענין הוא שכשהם מפרידים את הכרעיים לשוקיים וירכיים
הם מייד הופכים את הירכיים לנתחי "פרגיות" ללא עצם שלהם
ביקוש גדול יותר ומחירם גבוה יותר.

מיכי 10

Member
עכשיו אני מבינה! אז גם זאת עבודה בעיניים.

כי אני מניחה שמי שקונים פרגיות, חושבים שמדובר בעופות צעירים, ולא בעוף מפוטם שפשוט קלפו חלקים שלו מהעור ומהשומן, חתכו, ו"החליטו" לכנות אותו בשם 'פרגית'. בושה!

ואגב, כשהם מוכרים את הירכיים, הם מוכרים אותם עם כמויות אדירות של עור ושומן, שעליהם משלמים כמובן. ואם מבקשים להסיר אותם, מתקבלת כמות של (בהערכה גסה) רק קצת יותר מחצי מהמשקל שעליו שולָם. אבל כך מקובל...

מטלעותיו של העוף העברי

ועיקרו בהתנהלות העניינים בארצנו וגם קצת כשרות. בשל הכשרות אין להשתמש בקיטור ולכן נקיון העוף בארץ (מנוצות) הוא חלקי בלבד.
מכירת חלקי עוף, לדוגמה: כרעיים, בד"כ מכילים את חלק העצם, הישבן, עור עודף ושומן בשפע. אז מוכרים אותם "בזול". היה 3 ק"ג ב-50 ש"ח (יוחננוף, חוצות המפרץ, חיפה) ועכשיו קפץ לו ל-70 ש"ח.
משום מה השוק יקרה יחסית בארץ, בעוד הכנף זולה. בצפון אמריקה: הפוך. תמיד נהוג שהחזה, מבוקש, נמכר ללא עצם ועור, ומחירו בהתאם...
שמות: פרגית לטעמי הוא שם "שיווקי" שניתן לחלק שנקרא ירך (Thigh).
אם אפשר לפרסם מזגן עם אמירה כמו "סחוניה אל מות" שלדעתי יש יותר צופים שלא יודעים מה זה אומר, מאשר שיודעים, אפשר לכנות כפרגית את הירך, עוף צעיר, וגברת שראוי להתכבד בה

מיכי 10

Member
אהה. הבנתי.

לדעתי, השוקיים יקרות, כי הן החלק שאותו מקבלים די נטו. אומנם הכל יחסי, וגם בשוקיים מסתתרות לפעמים כמויות של שומן מתחת לעור. אבל יחסית למה שקורה בירכיים ובכרעיים, זה ממש בקטנה.
ואילו הכנפיים זולות, כי שם יש ממש מעט נטו. עדין מאד, אבל כולל כמות יחסית מאד גדולה של עצמות קטנות, עור, שומן והכנפיים אפילו בקושי מרוטות...

אה, יש עוד חלק שנמכר כמעט לגמרי נקי משומן, ואלה הם הגרונות, שגם הם בדרך כלל זולים, יחסית.

yair_bar

New member
מנהל
המונח פרגיות מקובל לירך נקייה כבר עשרות שנים

העניין הוא שניקוי הפרגית והפחת גורמים למחיר היקר.
&nbsp
וזה אכן חלק מצויין ואני תמיד מעדיף להכין אותו.
&nbsp
אגב, בויקטורי וברקת נמכר שנים 3 קילו ב 100-110 ש"ח וזה מחיר מצויין.

מיכי 10

Member
מוזר באמת. אףפעם לא קניתי מה שנקרא 'פרגית'.

קניתי פעם אחת, לפני הרבהשנים, "עופיון", כשזה היה חדש בשוק הבשר. אבל כשראיתי אותו, זה גרם לי חלחלה (למרות שאינני צמחונית או טבעונית), ומאז לא קניתי שוב.

(אני לא רוצה להתנשא, חלילה. פשוט יש לי נטייה מילדות, להיות צמחונית או טבעונית, אבל ההורים לא הרשו לי, כנראה כי הייתי בעצמי רזה כמו "רבע עוף", והם דאגו. אז בלית ברירה ויתרתי על האידאולוגיה. ממשיכה להתלבט כל השנים, אבל הולכת בדרך הקלה, ואוכלת מוצרים בשריים, אם כי רק מעט. בסך הכל, הרבה יותר קל להכין ארוחות בשריות, מאשר חלביות או פרווה, שאותן אני דווקא מאד אוהבת).

yair_bar

New member
מנהל
הפרגית שקונים בסופר נראית כמו חזה עוף

אני מבין היטב למה עופיון גרם לך לתחושה לא נוחה.
&nbsp
למעשה רבים לא יכולים לאכול עוף שנראה בחלקי עוף, אך אין להם בעיה לאכול קציצות או שניצל כי אי אפשר לקשר בראש בין שני הדברים

מיכי 10

Member
הבנת בדיוק.

גם כשבתי הצעירה היתה ילדה, היא סרבה בכל תוקף לאכול מוצרי עוף בצורתם המקורית.
אז לפני שהגשתי לה, הייתי חותכת הכל לחתיכות קטנות ובלתי מזוהות. ונכון, עם קציצות או שניצלים לא היתה בעיה. :)

מיקהפ

New member
זכרון עתיק מחוות דוברובין,

עופיון מעושן, יתכן ומישהו שם לא ידע לתאם זמנים,היה דקיק ויבש כמו לא יודעת מה, לא היה במנה הזו מה לאכול, וזה היה נורא מזמן, אבל זכור לרעה.
הזכרת לי, עלי אומרים שאני לא זוכרת מה אכלתי אתמול בבקר.

מיכי 10

Member
חח. בעבר לא היו יכולים לומר זאת עלי.

כי במשך שנים אכלתי כל בוקר בדיוק אותו דבר. היום אני אוכלת מה שעולה בדעתי באותו רגע.
אבל במשך כל 16 שנות לימודיי, אכלתי בכל יום בהפסקת עשר סנדוויץ' עם גבינה מותכת.
ההורים שלי התחרפנו, והציעו מדי פעם לגוון לי, אך לא הסכמתי, ולא הבנתי למה לגוון כשזה כל כך טעים. אז גם כשגדלתי, והכנתי לעצמי בתיכון ובאוניברסיטה, המשכתי באותם כריכים בדיוק.

מיכי 10

Member
אגב, לפני שנים, לימד אותי קצב בשופרסל משהו שלא ידעתי.

הוא הכין שניצלים מחזה עוף. ואז הוא הראה לי שכדי שהשניצלים יהיו שטוחים וישרים ככל האפשר, הוא מוריד נתחים קטנים מעוגלים שהיו מחוברים אליהם. הוא קרא לנתחים האלה בשם כלשהו (אולי ביידיש), אבל אני לא זוכרת אותו.
הוא מכר לי קצת נתחים כאלה, בישלתי, וזה היה ממש ממש עדין. אבל מאז, לא נתקלתי שוב בחלקים כאלה, וגם את אותו קצב כבר החליפו מזמן. חבל.

עד כמה שאני זוכרת, זה נחשב כאילו ל"נפולת" של השניצלים, ולכן לא עלה הרבה.

TCHM

New member
הנתחים שהוריד הם פילה העוף...

שניים בכל פרפר חזה והם הנתחים הרכים ביותר בעוף.
יש שמוכרים את חזה העוף עם הפילה ויש ללא הפילה
שנמכר גם בנפרד.
זה לא נפולת, זה נתח קטן ומעולה!.

מיכי 10

Member
כן, יתכן באמת שהוא קרא להם פרפרים. :)

וכתבתי "כאילו" נפולת, כי זה מה שכביכול נופל בחיתוך. לא התכוונתי חלילה לפסולת.
וגם לדעתי זה החלק הכי עדין וטעים בעוף. אני מניחה שבדרך כלל שומרים זאת הקצבים ל"אנשי שלומם"...

מיכי 10

Member
באמת? אז אנסה להשיג פעם. זה זכור לי לטובה.

באיטליזים ובחנויות דגים אני לא קונה. רק בסוּפֶּרים (או מרכולים:)).

למעלה