ריכוך אורז לבן "רגיל" ??

תָּמִיר

New member
ריכוך אורז לבן "רגיל" ??

שלום לכולם,

לאחרונה אכלתי במסעדה תימנית בראש העין ודי התאכזבתי מהמנות למעט.. האורז הלבן שלהם שהיה רך להפליא עם ארומה של חמאה.

ניסיתי לחשוב איך הם מגיעים לאורז רך שכזה, בלי שזה יהפוך לדייסה;
(האורז שלם וכולם "אחד אחד").

הדבר היחיד שעולה לי בראש זה שימוש באבקת סודה לשתיה.
חיפשתי בגוגל ולא מצאתי הוראות להכנת אורז עם אבקת סודה לשתיה.

אם מישהו מכיר את המתכון, או אולי יש טריק אחר ולא עם סודה לשתיה, אשמח שירשום אותו כאן. אני בדרך כלל עושה כוס אחת של אורז או שתים ואז מוסיף מים רותחים.

אז השאלה היא מתי מוסיפים את הסודה לשתיה, משרים קודם? או עם המים הרותחים? וגם, מה כמות שמתאימה לכוס או שתי כוסות אורז.

תודה,
תָּמִיר

yair_bar

New member
מנהל
איך אתה מכין את האורז?

לא חושב שמישהו מוסיף סודה לשתייה לאורז.
&nbsp
&nbsp

תָּמִיר

New member
כך אני מכין את האורז..

שם כוס או שני כוסות אורז רגיל בסיר. מוסיף "שלוק" של שמן קנולה ומטגן קצת. בצד מרתיח מים. מוסיף שתי כוסות מים רותחים על כל כוס אורז ומביא שוב לרתיחה בעוצמה גבוהה. לאחר שרתח, שם מכסה, מוריד לאש קטנה ונותן למים לבעבע עד שאני רואה שגובה המים ירד לגובה האורז. אז מכבה את האש ונותן לו עוד כ-5 דקות לשבת בסיר.

לפני ההגשה מתבלים.

תָּמִיר

yair_bar

New member
מנהל
כמה תיקונים ושאלה אחת

תסביר מה במרקם של התוצאה שלך אתה לא אוהב.
&nbsp
תיקונים:
&nbsp
אל תתבייש לטגן את האורז קצת יותר מקצת ועל חום בינוני. אתה תראה שגרגר האורז הופך משקוף ללבן מלא.
&nbsp
תוסיף לסיר מים רגילים ולא רותחים. לגבי היחס - תלוי בסוג האורז, אבל תנסה בבקשה בהדרגה להפחית מ-2 כוסות ל1.5 כוסות (עד שתגיע למינון שמתאים לך ולסוג האורז שאתה משתמש בו).
&nbsp
את הסיר לא מכבים כשהמים מגיעים לגובה האורז. את הסיר מכבים כשנגמרים המים באורז. ואז נותנים 5 דקות לעמוד מכובה.
&nbsp
בעיקרון אתה יכול למדוד 18 דקות מהרגע שהורדת את הלהבה לקטנה ועד לכיבוי.
&nbsp
באילו תבלינים אתה מתבל? אורז מעדיף להתבשל עם התבלינים ולא לקבל אותם בסוף
&nbsp

תָּמִיר

New member
יום שישי בבוקר, מתארגן לקניות..

תודה רבה על התשובות והטיפים.

לגבי "מה אני לא אוהב", זו לא הגדרה מדוייקת, כי עד שלא אכלתי את האורז הלבן במסעדה ההיא, לא ידעתי שאפשר להגיע לרכות ולטעם החמאתי המיוחד הזה. אבל מרגע שטעמתי את האורז ההוא, ידעתי שכזה אני רוצה.

אז רק כדי לנסות להיות מסונכרן איתך. לדעתך, עם איזה סוג אורז הכי סביר שאצליח להגיע לרכות ולטעם החמאתי?

לגבי תבלינים, אממ, מלח ופלפל שחור ואולי גם איזה תבלין ייעודי לאורז שפעם קניתי באיזושהי חנות תבלינים (זוכר שיש לי משהו כזה במעומעם, אבל צריך לחפש אותו).

אשמח גם לטיפים בנושא התיבול.

יאללה, רץ לקניות.

תודה,

תָּמִיר

yair_bar

New member
מנהל
לגבי תיבול זה ממש ממש קל

אורז מתבלים אך ורק במלח.
&nbsp
לגבי הסוג - שתי המלצות. אם אתה אוהב אור טעים, ארוך ודק קנה בסמטי. אם אוהב עם קצת יותר גוף קנה יסמין.
&nbsp
אגב, יש מקומות שבהם לפני סגירת הסיר שמים למעלה חמאה. במקומות אחרים כשהתבשיל מוכן (לרוב בריאני הודי) שופכים מעל חמאה מזוקקת.
&nbsp
אני אוהב, אבל כשיש על השולחן עוף או בשר אני לא מוסיף.
&nbsp
מניח שהמסעדה התימנית הייתה כשרה והגישה בשר ולכן לא הייתה חמאה באורז.
&nbsp
&nbsp

תָּמִיר

New member
אוקיי, עשיתי את האורז על פי ההוראות שלך..

כמה עידכונים.
  1. השתמשתי באורז הקרוי DACSA כי זה מה שהיה לי בבית.
  2. מכיוון שהבישול נעשה על כיריים אינדוקציה, הייתי צריך לנסות ואני מאמין ש-F3 זה המקביל של "אש גבוהה" (יחסית) כי זה הולך עד F6..
  3. בכל מקרה, טיגנתי את האורז "המון זמן" (כ-15 דקות) ולמרות שחלק באמת הפכו "לבנים", הרוב נשארו בצבעם המקורי.
  4. כשהחלטתי סוף סוף להוסיף את המים (כוס וחצי), סגרתי במכסה והורדתי את העוצמה ל-F1 (מקביל לאש נמוכה) ושמתי טיימר ל-18 דקות, אבל כבר לאחר כ-11 דקות ראיתי שהמים אזלו ונהיו "בורות" באורז.
  5. סגרתי את אינדוקציה, חיכיתי חמש דקות והעברתי למשטח קירור.

למרבה ההפתעה, האורז הרבה יותר רך מכפי שהיה יוצא בשיטה הקודמת.
אמנם זה עדיין לא מגיע לדרגת הרכות של המסעדה, אבל עדיין.

תודה, תודה, תודה !

תָּמִיר

yair_bar

New member
מנהל
מה שצירפת זה אורז עגול

אתה יכול למצוא של אותה חברה גם Basmati Rice Dacsa.
&nbsp
הוספת מים רותחים או מהברז? אם מהברז אז חכה עד רתיחה, ואז תנמיך ותכסה עם מכסה.
&nbsp
בורות באורז זה מצויין. אם האש מאד נמוכה אז יכולת לחכות את ה-18 דקות (והכי חשוב לא אמרתי - לא פותחים את המכסה עד שמגיע ה-18 דקות. גם אז רק מכבים מהאש ומחכים עוד 5 דקות עם מכסה סגור. רק אז תפתח).
&nbsp
מאמין שעם אורז בסמטי והצמדות להוראות תקבל אורז אפילו טוב יותר

תָּמִיר

New member
18 הדקות..

שמתי כמובן מים מהברז, כמו שאמרת לי.

לגבי סוג האורז, האמת שלא שמתי לב בתמונה. רק רציתי להראות לך את החברה, אבל האורז שהשתמשתי בו היה המאורך ולא העגול. על השקית שאצלי כתוב CATEGORIA EXTRA אז אין לי מושג אם זה בסמטי או משהו אחר.

לגבי ה-18 דקות. אחרי 11 דקות, כשראיתי שאין יותר מים ויש בורות, הנחתי שאם אמשיך להשאיר אותו "על האש" לעוד 7 דקות, התחתית עלולה להשרף. זו הסיבה שבחרתי לסיים. ייתכן מאוד שלא היה נשרף ואולי היה יוצא "עוד יותר רך". ננסה כך בפעם הבאה.

לגבי סוג האורז. האם זה "מאד מאוד חשוב" שיהיה בסמטי או יסמין?
או שההתעקשות על השמות הללו היא רק מתוך הרגל להצמד למותגים?

תודה על העזרה והטיפים,

תָּמִיר

yair_bar

New member
מנהל
יסמין ובסמטי זה לא מותג. זה סוג גרגיר

יש אותו גם לחברה של האורז שהעלית.
&nbsp
כנס לאתר החברה ותראה את הסוגים השונים.
&nbsp
לכל סוג יש אופי - יש ארוך ודק, יש עגול וכו'. לכל אחד צורת בישול קצת שונה ומרקם קצת שונה, ולרוב גם שימושים שונים

תָּמִיר

New member
שאלת טיגון האורז.. הוא לא נשאר "לבן"

קניתי אורז יסמין וגם בסמטי.
התחלתי לנסות עם יסמין.

שמתי כוס אורז ואז טיגנתי לפי ההוראות, אבל ב-F1 (כיריים אינדוקציה) זה "אש חלשה" וב-F2 אני שם לב שגרגירי האורז משחימים.

במסעדה כל האורז היה לבן.

מה אני עושה לא בסדר?

תָּמִיר

yair_bar

New member
מנהל
תעשה עם f1 ליותר זמן או עם f2 ותערבב בדחיפות רבה יותר

מטבע הדברים הגרגירים בקרקעית חשופים יותר לחום של הסיר ונשרפים מהר יותר. בערבוב לא יגיעו צבע החום. שים לב שיש גרגירים שקופים ויש לבנים. אם תערבב יהיה לבן.
&nbsp
התהליך אמור לקחת בערך 3-5 דקות

למעלה