הפעם לשבת אצלי - ממולאים. הבנות חגגו.

lseugy

New member
הפעם לשבת אצלי - ממולאים. הבנות חגגו.

בקושי נשאר לי כדי לצלם. אני בכלל לא מדבר על לאכול. נעלם כלא היה וגם נלקח להמשך השבוע.
מבחינתי - בכיף.
עכשיו צריך להכין חדש.
אבל אל תדאגו - לא נשארתי רעב. יש גם כופתאות אורז ובשר. מתכון אצרף יותר מאוחר.

לממולאים:
המתכון ל-8 יחידות בערך (די גדולות).

א- הכנת האורז - משותף לכל הירקות שאתם רוצים למלא.
לטעמי משתמשים באורז הכי פשוט והכי זול. אין צורך לשטוף אותו.

המצרכים בהצעה זו:
אורז ½ כוס (רגילה של 250CC - רבע ליטר).
בצל גדול (לא חובה אבל טעים).
תבלינים לפי טעמכם.
כוס ושליש ציר ירקות או ציר עוף (גם ציר בקר או עצמות - טוב) או מים חמים מאד עד רותחים שאפשר להוסיף להם קצת אבקת מרק בטעם עוף או בצל.

בסיר (אין צורך בסיר גדול) בו נכין את האורז, מאדים בקצת שמן את הבצל עד שקיפות או תחילת הזהבה. מוסיפים את האורז ומטגנים עוד כדקה עד שתיים. מוסיפים את הציר או המים כשהם חמים מאד (כמעט רותחים, לאט ובזהירות כי זה קופץ), קצת מלח או אבקת מרק (שהיא מלוחה ממילא), פלפל שחור ואם אתם רוצים תבלינים אחרים לפי טעמכם - הולך.
מביאים להרתחה תוך ערבוב, מנמיכים להבה למינימום, מערבבים שוב ומבשלים עד 12 דקות. לא יותר כי נבשל שוב בהמשך. מורידים מהאש ומניחים לאורז להצטנן.

אחרי בישול אורז לא פותחים את הסיר לפחות 10 דקות.

ב- הכנת התערובת למילוי.
המצרכים: האורז שהכנתם ובשר טחון (לא חובה אבל מאד טעים). יש כאלה שמשתמשים באורז נקי בלי בשר. אפשר להוסיף פטרוזיליה קצוצה דק מאד.
סוג הבשר הטחון – האהוב עליכם: בקר טחון, הודו אדום טחון וכו'.

כמות הבשר: רק לטעם – 150-200 גר'. הבנות שלי אוהבות יותר ואני מכניס רבע קילו עד 350 גר'. אם הפלפל הולך להיות מנה (ולא תוספת למנה) – גם יותר.

כשהאורז מתקרר, מפוררים פנימה את הבשר הטחון, תבלינים לפי טעמכם וכל תוספת אחרת שתבחרו, מערבבים/לשים היטב עד קבלת תערובת אחידה, מכסים את הסיר ומכניסים למקרר עד המילוי.

ג- תבלינים.
מלח
פלפל שחור
נוספים לפי טעמכם.

ד- פלפלים.
צריכים להיות קטנים. אני משתמש בפלפל אדום, אבל כל סוג מתאים: כתום, ירוק בהיר, צהוב. לדעתי הירוק הכהה ייצא מריר מדי. לא יודע.
לשטוף ולהסיר את "הכובע" (הגבעול עם קצת מסביב, כמעט כל הרדיוס), לנקות מגרעינים ומה שבין הפלחים. מי שרוצה - שישמור את הכובע ויכסה את הפלפל הממולא. מי שרוצה - שיזרוק, מי שרוצה - שישאיר לסלט.
בעזרת קיסם שיניים או שיפוד עץ דק מנקבים חורים במרכז הפלפל (בקצה הצר שלו), בכל קצה של בליטה שלו מסביב ובכל צד של הבליטה. כשהפלפל עומד הפוך בסיר אז החורים למטה ובצדדים וזה לדעתי עוד דרך לספיגה טובה של הרוטב בבפנוכו של הפלפל.

ה- עגבניות (אופציה שהבנות שלי מתות עליה).
גדולות ולא קשות. שוטפים ומורידים להן את הכובע מהצד של הגבעול (למעלה) ועושים בו מה שעושים עם הכובע של הפלפלים.
בעזרת כפית עם שפה חדה מרוקנים את הבפנוכו של העגבניה ושומרים אותו בצד – רצוי לרסק במעבד מזון או בלנדר.
גם בעגבניות אני מחורר כמו בפלפלים.

ו- אופציה (שלא הכנתי הפעם) קישואים.
רצוי קטנים או מקסימום בינוניים.
שוטפים ומקרצפים היטב את השכבה החיצונית של הקליפה. מוציאים את הבפנוכו שלהם עם השארת דופן די עבה (4 מ"מ).
בזמן הבישול אפשר לשים את הקישואים בעמידה ברווחים שנוצרו בין שאר הירקות או בשכיבה עליהם מלמעלה.

ז- עוד אופציה (שלא הכנתי הפעם) חצילים קטנים.
שוטפים ומוציאים את הבפנוכו שלהם עם השארת דופן די עבה (כ-5 מ"מ).
ממש קטנים בגודל של קישוא, כאלה מיני.

ח- הכנת הרוטב. הפעם הכנתי רוטב עגבניות, אבל אם יש לכם רעיון אחר – בכבוד.
המצרכים בהצעה זו:
בצל גדול קצוץ בינוני.
רסק עגבניות - רק למעוניינים בטעם עגבניות. חצי מקופסה הכי קטנה.
שום- עד שלוש שינים כתושות (תלוי בגודל). מי שמשתמש בשום כתוש קפוא קנוי - תלוי בפירמה. אני מציע להתחיל בשתי קוביות. לא יותר. אני משתמש או בשום יבש רגיל ופרוס דק (לפני שיילך בדרך כל שום רקוב) או בשום כתוש תוצרת עצמית.
עגבניות מרוסקות - רק למעוניינים בטעם עגבניות. כשליש מקופסא של 800 גר'. למי שאין - קצת יותר רסק עגבניות ברוטב.
שאריות הבפנוכו של העגבניות מקודם – רצוי מרוסק.
קצת סוכר לאיזון הטעם החמצמץ של העגבניות.
שמן או שליש חבילה מרגרינה לרביכה.
כף או שתיים גדושות בקמח (גם זה לרביכה).

מאדים את הבצל עד שקיפות.
מוסיפים את העגבניות המרוסקות, שאריות העגבניות, רסק העגבניות וכף שטוחה (או קצת יותר) סוכר. ממלאים מים עד חצי או קצת יותר מנפח הסיר (אם הוא באותו גודל של סיר הממולאים). אם יחסרו מים, אפשר להוסיף בזמן הבישול.
מביאים לרתיחה ומנמיכים להבה למינימום.
מוסיפים את התבלינים. אחרי 5-10 דקות טועמים ומתקנים תיבול.

עכשיו תור הרביכה (בלי לכבות את האש של סיר הרוטב).
ממיסים מרגרינה (או מחממים שמן רק שלא ישרף) בערך שליש חבילה וכשהיא רותחת – מוסיפים את הקמח. כף אחת קצת גדושה לרוטב לא סמיך במיוחד וכף נוספת לפי הסמיכות שרוצים. הרביכה צריכה להיות די בהירה וקצת נוזלית.
בשלב של הוספת הקמח צריך לעבוד בזריזות כי אחרת הקמח ישרף. חשוב כל הזמן לערבב ולהוריד מהאש מיד כשהגיעה לצבע הרצוי.
את הרביכה הרותחת מכניסים מיד (אבל מיד) לרוטב המתבשל, מערבבים היטב וממשיכים לבשל עד שהרוטב יסמיך. אם רוצים עוד סמיכות – מוסיפים עוד רביכה.

ומה עושים?
אחרי שהרוטב מוכן, ממלאים את הירקות בתערובת שהוצאתם מהמקרר, היטב אבל בלי לדחוס יותר מדי. אם האורז בושל חלקית (כ-10 דקות ולא התרכך) - למלא שלושה רבעים. אם האורז מבושל או כמעט מבושל - למלא כמעט עד הסוף.
אם השתמשתם בתערובת גם בקוביות של ירקות שורש – אפשר למלא יותר כי אין הרבה אורז שיתנפח.
להעמיד את הפלפלים והירקות האחרים שהכנתם בסיר. רצוי לצופף היטב למקרה שהאורז יתנפח שלא יפוצץ את הפלפל או את הירק האחר שמילאתם.
מי שרוצה - עכשיו מניחים את "הכובעים" על הירקות.
שופכים את הרוטב על הכל, שיהיה עד שהירקות מכוסים.

מחמותי למדתי שהיא שמה צלחת זכוכית (ממש בתוך הסיר) כשהיא הפוכה על גבי הירקות. הצלחת צריכה להיות עמידה בחום הבישול וההרתחה. ככה מונעים מהירקות לצוף ולהתהפך בתוך הרוטב אלא להיות שקועים עד תחתית הסיר (קראתי לזה צלחת מבושלת).

להביא לרתיחה, להנמיך את האש (הכי קטנה) ולבשל שעה עד שעה ורבע. מדי פעם לקחת עם כף מהנוזלים ולשפוך לתוף המילוי של כל פלפל. אני פשוט הטיתי את הסיר וסובבתי והכל ניטבל מחדש ברוטב.

הצעות שדרוג: כשממלאים כמה ירקות מסוגים שונים, אפשר לבשל הכל באותו סיר.
תהנו.
ואתם מוזמנים:
למתכון המפורט בבלוג: [URL]http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/4689554#%D7%A4%D7%99%D7%A0%D7%AA[/URL] %D7%94%D7%92%D7%90%D7%95%D7%9F

לבלוג שלי: [URL]http://www.tapuz.co.il/blogs/userblog/abapolanya[/URL]

lseugy

New member
כופתאות אורז ובשר.

איפה אני ואיפה לתכנן כמויות. תמיד או שחסר או שיש יותר מדי. אז אחרי שהכנתי ממולאים ונשאר הרבה מילוי אבל נגמרו הירקות למילוי - הכנתי כופתאות אורז ובשר.
לידענים, למנוסים, לזריזים ולחסרי הסבלנות: קחו את התערובת של הממולאים, הוסיפו בצל ופטרוזיליה קצוצים דק, תבלינים, ביצים (בדרך כלל אחת או שתיים , תלוי בכמות התערובת. יספיקו).
לסיר עם מים רותחים (אפשר עם קצת אבקת מרק): יוצרים כדורים בגודל פינג-פונג או קצת יותר, מגלגלים בידיים (קצת דוחסים שלא יתפרקו) ובעדינות למים הרותחים.
חצי שעה בישול - ותהנו.

ולכם המתחילים:
החומרים-
שמן לטיגון. אין צורך בשמן זית.
חצי כוס אורז פשוט.
בצל בינוני עד גדול, קצוץ דק מאד, רצוי במעבד מזון או בלנדר.
פטרוזיליה קצוצה דק מאד (יחד עם הבצל בבלנדר או במעבד). כמות - לפי טעמכם. בהתחלה לכו על רבע צרור ללא הגבעולים.
תבלינים - לפי טעמכם: מלח, פלפל שחור, קצת כמון, אפשר נוספים.
2 ביצים.
אופציה מומלצת - אבקת מרק כף די גדושה.
מים כ-2 ליטר.

אופן ההכנה:
במעבד מזון או בלנדר (עדיפות שניה) מכניסים את הבצל, הפטרוזיליה, התבלינים והביצים.
מעבדים לתערובת חלקה.
מערבבים בקערה עם הבשר ולשים היטב עד קבלת תערובת אחידה.
מרתיחים את המים.
אחרי רתיחה מכניסים את אבקת המרק.
מבשלים על אש נמוכה כ-5 דקות.
צרים תוך כדי גלגול בידיים, כדורים קצת יותר גדולים מפינג-פונג. קצת דוחסים אותם כדי שלא יתפרקו בבישול.
מכניסים בזהירות למים. אפשר להיעזר בכף.
מביאים לרתיחה ומנמיכים את האש.
חצי שעה בישול.
אפשר לאכול עם המרק שיצא לכם אבל מי שלא אוהב מרק מאבקה יכול להכניס את הכופתאות למרק רגיל.
ובתאבון.

וכרגיל אתם מוזמנים.
לבלוג שלי: http://www.tapuz.co.il/blogs/userblog/abapolanya
למתכון בבלוג: http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7426279

למעלה