מרק בריאות - שעועית, עגבניות וירקות שורש.

lseugy

New member
מרק בריאות - שעועית, עגבניות וירקות שורש.

הנה מרק שאצלי נגמר מהר בכל כמות. ואני מזכיר לכם שאני לא באמת יודע לבשל. בכל זאת....

הכמויות ל-3-4 ליטר אבל דורשות בישול בסיר של 7 או 8 ליטר (מי שרוצה פחות - יפחית כמויות בהתאם).

כרגיל אצלי - הכמויות והמרכיבים לא קדושים. הכל לפי טעמכם, דמיונכם והמצאי בבתיכם.

הערה - מי שרוצה מרק פרווה יכול לוותר על המרכיבים הבשריים ולהשתמש באבקת מרק פרווה בטעם בקר (אם עוד אפשר להשיג כזה. מישהו אמר לי שאין בשוק. אפשר גם בטעם עוף או בצל אבל לטעמי מומלץ בקר).

המרכיבים:
כ-400 גרם (בין שליש עד חצי חבילה) שעועית לבנה (רצוי מהסוג הקטן) שהוכנה מראש. בהמשך אסביר איך.

קצת יותר משליש כוס (קצת פחות מחצי כוס) גריסים או גריסי פנינה (לא חובה). לא יותר כי הגריסים סופחים מים ותופחים מאד ותקבלו דיסה.

בצל גדול קצוץ גס.

חצי קופסת גרגירי חומוס משומרים (אפשר גם קופסא שלמה) עם מחצית מי השימור (היתר מקפיאים לבישול הבא). אפשר כמות דומה מגרגירי חומוס מבושלים וקפואים (קונים בסופר). יש כאלה שמשרים חומוס יבש בלילה (10 שעות לפחות). אין לי נסיון בכך. חפשו ברשת אם אתם רוצים. גם אין לי נסיון בהכנת חומוס יבש
בסיר לחץ כמו שאני מכין שעועית (ראו בהמשך).

2 עגבניות גדולות (רצוי קלופות אך לא חובה - אני לא קולף) עם הנוזלים שלהן, כתושות במעבד מזון או בלנדר. העגבניות שוברות את המתיקות של המרק (בגלל שיש בו בטטה ודלעת). אפשר במקום זה גם עגבניות מרוסקות/כתושות מקופסת שימורים - כשליש עד חצי קופסה (של 800 גרם).

2 כפות רסק עגבניות.

בטטה אחת קטנה עד בינונית חתוכה לקוביות די גדולות.

תפוח אדמה בינוני+ חתוך לקוביות די גדולות.

הערה: אפשר רק בטטות או רק תפוחי אדמה.

דלעת בגודל של בטטה בינונית חתוכה לקוביות די גדולות.

שתי חתיכות של עצם בקר רצוי עם בשר עליהן. אם אין - שתי חתיכות של גרון הודו כ-10 ס"מ כל אחת.

גזר גדול פרוס לפרוסות עבות.

פרוסה אחת עבה של סלרי או שורש של פטרוזיליה או גבעול עד שניים של עלי סלרי (אפשר בלי העלים עצמם וזה מה שאני עושה). לא יותר כי יש להם נטיה להשתלט על הטעם.

תבלינים:
פלפל שחור לפי הטעם.
משחת ציר בקר (מהסוג היבש שקונים בקופסאות פלסטיק). חצי כף מחוקה (או אפילו פחות) - כי זה נורא נורא נורא מלוח. לא בכמות גדולה ואין צורך להוסיף מלח כי זה יהיה בלתי אכיל ולא יעזרו כל הפטנטים. אני מזכיר שמי שמכין כמות קטנה יפחית תיבול בהתאם. חוץ מזה - להוסיף מלח אם צריך - תמיד אפשר.
אפשר (לא חובה) שתי כפות מחוקות של אבקת מרק עוף (או כל אבקת מרק אחרת). זה גם מלוח והנה עוד סיבה לא להוסיף מלח ולהשתמש רק במעט מעט ציר בקר (ושוב ע"ע הפחתת תיבול לכמויות קטנות).
שום לפי הטעם. אני ממליץ על שום מעוך או שום כתוש קפוא.
עשבי תיבול או קוביות תיבול לפי טעמכם אבל אני ממליץ לא בפעם הראשונה עד שתראו מה יוצא.
אם בעת טעימה (בזמן הבישול) הטעם נראה חמצמץ מדי - כף מחוקה של סוכר (או 2 אם צריך), יפתרו את הבעיה בלי לתת טעם מתוק מדי).

הכנת שעועית:
אני מכין בסיר לחץ לפני בישול המרק. למי שאין סיר לחץ (וחבל, פותר הרבה ועוזר הרבה במטבח), יש הסבר בהמשך להכנת השעועית ויש גם ברשת.
בסיר גדול (7 או 8 ליטר) מכניסים את השעועית, ממלאים מים לפחות עד מחצית הסיר (השעועית סופחת הרבה מים ומתנפחת),
מוסיפים כף מחוקה של מלח בישול (גס) כדי שהשעועית לא תהיה תפלה.
מביאים לרתיחה כשהסיר עדיין לא אטום. מיד לאחר הרתיחה אוטמים. כשהסמן מראה שיש לחץ בסיר (שני-שליש מהמקסימום), מנמיכים את האש ומבשלים כ-50 דקות כשהמדיד הלחץ מראה כל הזמן על שני שליש. אם אין שום דרך למדוד (בחלק מהסירים מהדור הישן) מבשלים על אש בינונית 3 עד 4 דקות ומנמיכים לאש קטנה. אם יש התפרצות של קיטור (מכל מיני הפטנטים לביטחון של הסיר) מסירים מהאש ל-3 דקות (ושהקיטור יפסיק להתפרץ) ומחזירים שוב לאש קטנה. ספירת הזמן מתחילה אחרי האטימה ועליית הלחץ במדיד. אחרי חמישים דקות עד שעה, מכבים את האש וממתינים בסבלנות שהלחץ ירד (גם תהליך הבישול עוד נמשך בפנים). בשום אופן לא לפתוח את הסיר לפני שהלחץ ירד לגמרי כי במקרה הטוב תמצאו את התבשיל מודבק לתקרה של המטבח. במקרה הפחות טוב תקבלו כויית קיטור בפרצוף - ממש לא נעים - בלשון המעטה - וזה לצמיתות. אחרי שפותחים את הסיר שופכים את מי הבישול אבל משאירים קצת מהם בסיר. מוסיף טעם לתבשיל.

דרך נוספת היא להשרות את השעועית במשך הלילה (10 שעות לפחות) בהרבה מים. לא נסיתי.
עוד דרך (של אמא שלי) לבשל במים כשעתיים לפחות עד שהתרככה כראוי (לא יותר מדי כי היא תתרכך עוד בבישול של המרק). לא נסיתי.

הכנת המרק:
אחרי ששפכנו חלק ממי הבישול של השעועית, מכניסים לסיר את שאר המרכיבים בלי התבלינים. כל המרכיבים צריכים למלא קצת יותר (אבל ממש טיפה) ממחצית הסיר. לא יותר מזה שלא תקבלו דיסה.
ממלאים מים עד 5 ס"מ מתחת לשפת הסיר.
מביאים לרתיחה (סיר סגור אבל לא אטום שלא יהיה שוב סיר לחץ. לא צריך. אני פשוט מסיר את השסתום).
אחרי הרתיחה מנמיכים את האש ומוסיפים את התבלינים ללא השום. מערבבים, מביאים שוב לרתיחה ומנמיכים לאש קטנה. את השום מוסיפים בסוף - אחרי שמכבים את האש והמרק חם מאד (כשהוספתי עם כל התבלינים יצא למרק טועם לואי חמוץ ולא טעים).

במשך הבישול טועמים, מתקנים תיבול (הסברתי מה עושים במקרה של חמצמצות יתר. במקרה של מליחות יתר או חריפות יתר, ראו בפוסט "אוסף טיפים למטבח").

מבשלים עד שכל המרכיבים יהיו רכים לאכילה.

בתאבון ותהנו.
אשמח אם תספרו לי איך היה.

ואתם מוזמנים:
לבלוג: [URL]http://www.tapuz.co.il/blogs/userblog/abapolanya[/URL]
לפוסט: [URL]http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/4593432[/URL]

מתכון

שלום
מתכון מכיל:
חמורי גלם ואופן הכנה.
ברשימת חומרי הגלם מקובל לרשום את כל חומרי הגלם וכמויות.
באופן ההכנה רושמים את התהליך מתחילתו ועד סופו.
מתכון למרק: אופן ההכנה לא צריך להיות ארוך מכמה שורות.
המתכון שלך ארוך, לא ברור ומעייף.
מציע שתקח דוגמא ממתכונים אחרים בפורום.

ornme1

New member
תודה! נראה מה זה טעים.

המתכון מוסבר היטב, כתבת אותו כבשלן שדוקא כן יודע לבשל... נראה לי שאנסה אותו בקרוב.

למעלה