מרק תפוחי אדמה

lseugy

New member
מרק תפוחי אדמה

ניצלתי את ההזדמנות שאף אחת מהבנות לא בבית בסופ"ש הזה ופינקתי את עצמי עם מרק שאני מאד אוהב (והן לא ממש). מרק שהוא מנה משביעה בפני עצמה ומעולה לחורף הבא עלינו לטובה.
לפני כמה שנים הייתי במצב כלכלי קשה מאד. לכן אני התנסיתי בבישולים זולים (עד כמה שאפשר לקרוא לזה בישול). המרק הזה קצת משודרג. גם במחיר.
כרגיל אצלי, המרכיבים והכמויות לא קדושים. הכל נתון לטעמכם, דמיונכם והמצאי בבתיכם.
לחסרי הנסיון עם המרק הזה אני מציע בפעם הראשונה כמות לא גדולה. סיר של ½2 ליטר, יספיק. הכמויות להלן הן לסיר כזה. מי שרוצה להכין יותר – למשל כפול – לא הכל צריך להכפיל. למשל שום, מלח, פלפל שחור ושאר תבלינים ועשבי תיבול – מוסיפים לפי הטעם והתוספות הן לא גדולות.

מצרכים:
קחו בחשבון שהכל ביחד צריך למלא עד קצת מעל מחצית הסיר. עם המים – עד ¾ מהסיר ואולי עוד טיפה. מעל זה – עלול לגלוש ברתיחה.
1 בצל לא גדול קצוץ גס. מי שלא אוהב לאכול את הבצל המבושל/מטוגן – ישאיר את הבצל שלם ואחרי הבישול – יוציא ויזרוק.
2-3 שיני שום פרוסות דק או 2-3 קוביות שום כתוש קפוא.
3-4 תפוחי אדמה לא גדולים חתוכים לקוביות לא גדולות מדי. בערך 2X2X2 ס"מ.
1-2 גזר לא גדול חתוך לדיסקיות בעובי 6-7 מילימטר.
שלושה או ארבעה גבעולי פטרוזיליה עם העלים. לסיר מעל ½2 ליטר אולי קצת יותר פטרוזיליה. מי שלא אוהב את הפטרוזיליה אחרי הבישול – ראיתי פטנט לקשור את הצרור בחוט תפירה/משיכה שמשאירים את זנבו מחוץ לסיר ואחרי הבישול לשלוף.
גבעול או שניים שמיר עם העלים. פטנט כנ"ל. אפשר לקשור אותם יחד.
קמח לרביכה (בהמשך אסביר למי שלא יודע מה זה) - לסיר ½2 ליטר עד בערך 2 כפות גדושות. אפילו קצת פחות.
מרגרינה שתספיק לרביכה (תיכף אסביר).
אופציה רצויה – קוביות נקניק (לא הרבה מדי) – כל סוג טוב. אפילו הכי פשוט. אני השתמשתי בנקניק תה או מעושן חתוך לקוביות די קטנות. מה שפחות רצוי זה מסוג הנקניקים הרכים כגון נקניק הודו/מורטדלה, אבל אם זה מה יש אז זה מה יש.
אופציה רצויה – נקניקיות חתוכות לדיסקיות של כחצי ס"מ. כל סוג יתאים. מספרן תלוי בכמות המרק שתכינו. לא להתפרע. זה לא מרק נקניקיות. אפשרי גם קבנוס (במקום הנקניק והנקניקיה). ענין של טעם.
ציר בקר (שאתם מכינים או מהסוג היבש שקונים בקופסאות פלסטיק). אפשר במקום זה – אבקת מרק בקר. מי שלא רוצה בשר – אבקת מרק בצל. כמויות בהמשך.
אופציה – בטטה חתוכה לקוביות יותר קטנות מתפוחי האדמה.
אופציה - פטריות קצוצות בינוני ומטוגנות עם הבצל (אחרי שהבצל נהיה שקוף או מתחיל להזהיב).
אופציה מומלצת (לא חובה) - כמה חתיכות בשר בקר כמו של גולש בקוביות לא גדולות. קחו בשר פשוט. אין צורך להשתולל.
מומלץ – חתיכה או שתיים עצם בקר עם בשר עליה. אפשר גם זה וגם חתיכות נקניק. למי שאין – גם חתיכה של כ-10 ס"מ גרון הודו תעשה את העבודה. בשר הודו (כנף, חזה וכד') לא מומלץ. אבל אם זה מה יש אז זה מה יש.

תכננו כך שכל הכמות עם המים תהיה עד כ- ¾ או טיפה יותר מעומק הסיר. יותר מזה – עלול לגלוש ברתיחה.

בסיר הבישול מטגנים את הבצל הקצוץ שיהיה מטוגן עד הזהבה. רצוי לא יותר אלא אם אתם מאד אוהבים בצל מטוגן. אפשר גם בצל לא מטוגן בכלל אבל זה פחות מומלץ. מי שלא רוצה את הבצל עצמו במרק יכול לבשל אותו שלם ובגמר הבישול להוציא ולזרוק.
לקראת סוף הטיגון – קצת מפרוסות השום (אם אתם משתמשים בשום ולא בקוביות שום כתוש). אבל רק לקראת הסוף כי השום נוטה להישרף מהר יותר מהבצל.
מוסיפים את תפוחי האדמה, הבטטה, הגזר, הבשרים והעצמות וכל זה עד גובה קצת מעל מחצית הסיר.
מוסיפים את המים ובסוף את המים עד ¾ מהסיר או טיפה יותר אבל לא הרבה יותר.
מערבבים.
מוסיפים את הפטרוזיליה ואת השמיר.

עוד שום חתוך לפרוסות דקות.
מרתיחים על אש בינונית (בסיר סגור כשנשאר חריץ קטן) ואח"כ מנמיכים להבה למינימום. מוסיפים את התבלינים: פלפל שחור, שום כתוש (אם זו בחירתכם), ציר בקר (אם אתם משתמשים בסוג היבש שקונים בקופסאות פלסטיק. זהירות - זה נורא נורא נורא מלוח. לכן קצת. ממש קצת). מי שמעדיף אבקת מרק בקר - הולך. כף שטוחה. גם זה מלוח אבל קצת פחות. בשום אופן לא שניהם אחרת זה יהיה יותר מדי מלוח ובלתי אכיל. אמנם תמיד אפשר להוסיף תפוחי אדמה (מוציא חריפות ומליחות באורח פלא) אבל יש גבול לניסים שתפוחי אדמה יכולים לחולל. אין זה ואין זה? אז מלח או אבקת מרק בצל.
מי שרוצה - פטריות. אפשר משומרות (ואפילו מטוגנות קצת) אפשר טריות חתוכות.

מי שרוצה עוד מרכיבים - כיד הדמיון הטובה עליכם.
טועמים ומתקנים תיבול.

עכשיו המשימה החשובה - רביכה להסמכת המרק.
אמר פעם שף מפורסם (שבגילי לזכור את שמו זו דרישה לא הוגנת) שבכל תבשיל שמעורבת בו רביכה - אם הצלחתם ברביכה - הצלחתם בתבשיל. דפקתם את הרביכה - הלך התבשיל.
באינטרנט יש מספיק סרטוני הסבר כיצד להכין רביכה.
רביכה נפוצה זה פשוט קמח מטוגן (בדרך כלל במרגרינה).
במחבת על פחות מרבע חבילה מומסת ורותחת - מוסיפים בערך כף גדושה ועוד חצי - קמח. אם הכנתם הרבה מרק - תצטרכו יותר רביכה. הכמות זה כבר ענין של טעם ונסיון. נסו פעם אחת ואז תהיו חכמים יותר לפעם הבאה. אבל המרק הזה אוהב כמות לא מבוטלת של רביכה. רק לא להגזים. אתם לא רוצים מרק בטעם של קמח שרוף.
צריך לצאת משהו לא סמיך מאד. אפילו קצת דליל. אם תהיו מספיק זריזים, תמיד תוכלו להוסיף קמח אם העסק דליל מדי או להוסיף מרגרינה אם העסק סמיך מדי או גושי.
מערבבים כל הזמן אחרת הרביכה תישרף תוך שניות ותקבלו טעם איום.
עכשיו הכל תלוי בטעם שלכם. רביכה בהירה - טעם יותר עדין וצבע בהיר לתבשיל. רביכה יותר כהה - טעם יותר מודגש ותבשיל יותר כהה. רביכה כהה מאד - טעם חזק (ולדעתי לא טעים) ותבשיל עוד יותר כהה. רביכה חרוכה - טעם של קמח שרוף בתבשיל ואז כבר לא חשוב הצבע. לזרוק. עדיף לזרוק לאשפה ולהכין חדשה מאשר להרוס תבשיל.
מכינים את הרביכה ככה שתהיה מוכנה אחרי הרתיחה. להכין אותה לא לוקח הרבה זמן. לפעמים פחות מדקה, במיוחד ברביכות הבהירות. לכן אני מכין אותה מיד כשהנמכתי את הלהבה והוספתי תבלינים.
שופכים את הרביכה לסיר, מערבבים קלות ומכסים. אין צורך בחריץ.
מביאים שוב לרתיחה, מערבבים ומנמיכים לאש קטנה, עד שהמרכיב הכי קשה (עד כאן זה היה הגזר או הבטטה) מתרכך למאכל, כנ"ל הבשר. גם הרביכה צריכה להסמיך את המרק. לפי הצורך תוכלו להוסיף עוד רביכה ולתת למרק עוד קצת בישול שיסמיך. אל תגררו את הבישול יותר מדי זמן כי תפוחי האדמה עלולים להתפורר. אנחנו רוצים קצת קוביות.

תהנו וספרו לי איך היה.

ואתם מוזמנים:
למתכון: [URL]http://www.tapuz.co.il/blogs/viewentry/7208772[/URL]
לבלוג: [URL]http://www.tapuz.co.il/blogs/userblog/abapolanya[/URL]

המתכון הכי ארוך אי פעם למרק?

נרדמתי באמצע הקריאה. באופציות הלכתי לאיבוד. בסוף החלטתי להשקיע בנקנקיות.
1. מרגרינה במרק? למה?

lseugy

New member
אתה תיתן לו את הכבוד המגיע לו

כמו שאמרו חז"ל - למרק טעים מתכון מתאים.
מה שאני רושם זה לא כל כך מתכונים. אלה רשימות.
סגנון הרישום לא מיועד למקצוענים כמוך, אלא לקאליקערס כמוני.
יש כאלה (כמוני) שאם לא תסביר להם ברזולוציה של "על איזו בלטה לשים את הרגל במטבח" - הם ילכו לאיבוד אפילו במטבח קטן כמו שלי.
יש דברים שעבורך נראים מובנים מאליהם ונורא ברורים אבל לאלה שיותר דומים לי - חידה בסינית למתקדמים. יש כאלה שצריך להגיד להם באיזו יד להחזיק את הסכין. אם לא תגיד להם את כל מה שהם צריכים לשמוע, לא רק שאיבדת אותם אלא שהם נשארו תקועים (זה אני - אם לא הבנת). תגיד לי להכניס לתנור ולא תגיד לי באיזה גובה (אמצע, עליון או תחתון) ואני בבעיה רצינית. לא צוחק. תקוע כבר אמרתי? אמרתי.
האנשים האלה הם עיקר המטרה שלי.
&nbsp
מרגרינה? לרביכה. אני קראתי באיזה מקום שקמח במרק יעשה את העבודה. ניסיתי פעם - וכל הסיר הוזבל. לא היה טעים.
רביכה טובה וטעימה (לי) היא קמח מטוגן במרגרינה.
אם יש לך פטנט יותר טוב - אשמח ללמוד. אולי גם אנסה. מקסימום כל הסיר ילך.
שנה טובה.

TCHM

New member
טוב זה לא בדיוק מרק תפוחי אדמה אבל לא משנה...

רוצה להוסיף נקניקים? אין בעיה אבל נקניקים רכים ובקוביות 1*1 ס"מ לפחות
או פרוסות נקניקיות ולהסיר את המעטפת.

אין צורך ברביכה מכל סוג, רוצה להסמיך את המרק?
תטחן או תמעך כמות של מצקת או יותר מהירקות ותחזיר למרק.
אין בעיה להסמיך עם קמח, כף קמח לערבב להמסה בכוס מים ולהוסיף לאט
בבחישה מתמדת, להמתין להסמכה ולהוסיף מעט בכל םעם עד לסמיכות הרצויה.
הסמכה נוספת ניתן לעשות בהוספת באותה שיטה עם קמח תפוחי אדמה.
הסמכה נוספת היא להוסיף כף או יותר שבבי תפוחי אדמה ולערבב.
ניתן להסמיך גם עם קורנפלור אבל זה לא מתאים למרק מסוג זה.

מתכון

שלום
מתכון צריך להיות מסודר, נהיר, פשוט ומעשי.
קח בחשבון, שמי שיקרא אותו ויעשה ככתוב, יצפה לקבל מרק כמו שלך.
מתכונים בד"כ מכילים:
1. חומרי גלם (שאותו בד"כ מכינים מראש ונקרא "מזון פלאס")
2. תהליך (שיטת בישול / ריכוך)

דווקא אנשים עם פחות ניסיון, יתקשו עם מתכון ארוך ולא ברור, מאנשים מנוסים, שידעו להפריד ולהבין במה מדובר.
השימוש במרגרינה: משמש בעיקר לאוכלוסיה חרדית שמנסה לשמור על כשרות.
החומר תורם לבעיות קרדיו-וסקולריות חמורות בשל שומן הטראנס שבו.
שומר נפשו ירחק.
שיטות ההסמכה (רו) במקור נעשו עם חמאה. הציעו לך אפשרויות "כשרות" להסמכה. למשל במרק בצל מקובל להוסיף רק קמח. שם הבצל מטוגן בחמאה.
במקום הנקניק (הכשרים חסרי טעם בבישול לחלוטין! בזבוז כסף) אני שם פסטרמה רומנית של זוגלובק פרוסה וחתוכה לחתיכות קטנות. מטגן בשלב הבצל...

במקום מים, אתה יכול להכין ציר ירקות. זה משפר את הטעם.
ירקות שורש (בצל, שורק פטרוזליה, שורש סלרי, גזר, וכמה גבעולי סלרי),
זר עלים (בוקה גארני) של פטרוזליה ו/או שמיר)
מלח, פלפל אנגלי ועלי דפנה. תן להם חצי שעה פלוס, מרתיחה על אש קטנה.

lseugy

New member
קודם כל תודה. תמיד מקבל בתודה ובאהבה כל הערה גם אם לא מסכים.

אני חסיד של הערות מכל הסוגים. לא חייב להסכים אבל תמיד לומד עוד משהו. גם אם למדתי מילה אחת ממישהו (חיובית או שלילית) - היה שווה ותודה.
מי שלא למד להגיד "לא יודע" (או - למדתי) לא למד שום דבר.
&nbsp
לענין המרגרינה: קודם כל אני שומר כשרות בבית. לא צריך להיות חרדי בשביל זה (ואני ממש לא חרדי).
זה לא שאצלנו כל היום בולסים מרגרינה. קצת מרגרינה מדי פעם לא ממש תזיק לדעתי. כל דבר במידה. לכל דבר יש מתנגדים. מתנגדי מרגרינה, מתנגדי סוכר, מתנגדי בשר, מתנגדי ומתנגדי. כל מאכל ברגע אחד מתפרסם כמסוכן ומסרטן ולמחרת נוגד סרטן ובריא למח/לב/כליות/שכל. אי אפשר לצאת מזה. אז מה? נשתה מים ונאכל עשב? פעם אמרו שמונוסודיום גלוטמט הוא אויב הציבור. היום אומרים שממש לא. פעם דיברו על הסכנה שבכולסטרול. פתאום מצאו שיש גם כולסטרול טוב. אומרים ששמן טיגון צריך לשפוך לא יאוחר מ-6 שעות שימוש. ראית כמה זמן משתמשים בו בדוכני פלאפל? מי שמחליף בכל 24 שעות הוא אחד מל"ו. שמעת שמישהו מת מהרעלת פלאפל? אני לא.
אחרי שראיתי את הזוהמה בבתי מלון ובתי חולים (אצל "הכל כלול") ושאר מסעדות, תאמין לי שהמרגרינה היא לא הדבר הגרוע ביותר. אני מניח שלא הכל 100% שומן טראנס. יש בה. נכון. אבל לא צריך להגזים בקנאות. אוכלים ג'חנון, מלאווח, זיוה - כל אלה לא שומן טראנס? חבל"ז לך. אז מדי פעם - דחילק. זוכר את החומוס קוליפורמים של רפי גינת? היו מי שאמרו שהקוליפורמים היו ממש טעימים. אז לא צריך להגזים בשני הכיוונים. א-פרופו נקניק - יש כאלה שאומרים שבשר מעובד זו סכנת נפשות. נו... מה נאכל? יודע מה ההגדרה של צמחוני (שמונע מעצמו כמה ויטמינים חשובים)? חס על החי וחי על חסה.
אני גם לא מגזים כמו שעשה דידי מנוסי בשעתו: עישן כמו קטר ובלס כמו... (לא חשוב). אמר אני מעדיף למות מאושר מאשר לחיות אומלל. גם גישה. לא מסכים אבל זה מה שהוא חשב (כשהוא עוד חשב).
אגב, באחד המרקים נסיתי להסמיך רק עם קמח. לא היה לי טעים.
ושוב תודה לך.
&nbsp

TCHM

New member
מסכים עם כל מילה....

אם צורכים הכל במידה אין כל בעיה.
מענין האם מרגרינה גרועה יותר ממוצרי זוגלובק שנחשב ליצרן
גרוע ?.
ואילו ידע ה'מומחה" איזה חומרים יש בפסטרמה למיניה הכשרות
והלא כשרות יתכן שהיה.מעדיף לאכול מרגרינה.

תחליף לבשר אחר

הפתרון של פסטרמה רומנית של זוגלובק הוצע כתחליף לקבנוס או נקנקיות כשרות שאינן מוסיפות טעם.
לטובת הבחירה, זכותך לבחור (כשר) ממה תרצה למות:
ממרגרינה או פסטרמה של זוגלובק.

TCHM

New member
אל תגזים, לא מתים מזה, זה רק לא מוסיף לבריאות

אם זכור לי אתה הכנסת את הפסטרמה שלהם גם לצ'ילי קון קרנה
שהכנת

הנקניקים הלא כשרים אינם טובים או בריאים מהכשרים, הכל זבל
ולא פלא שהציבור הפנים זאת ולכן יש ירידה של 60% במכירות.

בשביל לפגוע בבריאות אין צורך לבזבז כסף, פשוט נכנסים לסיבוב
בכל בית חולים ומטיילים חצי שעה, כבר תדבק במשהו.

רק בריאות.

אתה מלא הפתעות לשנה החדשה

מציע לך להתאמן בחציית כבישים או עצירה בשולי הדרך. זה יעיץ את התהליך לעומת טיול יומי של חצי שעה בבית חולים. לאחרונה גם עמידה ע"י אגורנים או תחת גשרים היו בהחלט ראויים להכלל בקטגוריה.

בנוגע למזון, כ"א והמזון שעושה לו טוב או רע. הראו בערוץ 2 כתבה בנושא, שיש בדיקה (לדעתי היא אורכת כמה שבועות) שעלותה כ-2,000 ש"ח שמראה מה עושה לך טוב או רע (סוכר, לחץ דם וכו').
בתוספת אפליקציה ומדידת פרמטרים בצואה ובדם. המדידה שבכתבה בוצעה בעיקר לספורטאים אך היא יכולה להועיל גם לחולים במחלות שונות כמו סוכרת.

כתבות באתרי אינטרנט וכו', בד"כ על כל כתבה יש כתבה נוספת שבאה בדיוק ב-180 מע' לקודמת, כדי לאזן ולהגיד לקוראים/צופים: זה לא הכל שחור לבן.
הפסטרמה של זוגלובק - זה הנקניק (בשר מעובד) היחיד שמצאתי בכשרים שמוסיפים טעם בתהליך בישול. יש כמובן מוצרים לא כשרים רבים שעושים את אותו הדבר.
לא חסיד של זוגלובק. הם טוחנים את הבשר למשחה חלקה ואחידה ממנה הם מיצרים את הפסטרמות והנקניקים שלהם. המבורגר של החברה שנשכח בתנור, התנהג כאילו זו קציצת פלסטיק ולא בשר.
ואחרון, יש פתגם בהונגרית שאומר: "לא ברור ממה החזיר משמין", הרי הוא אוכל מהרפש...

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
אהבתי את השם "מרק תפוחי אדמה"

אגב הזכרת אבקת מרק בקר, מוצר שראיתי בארץ בפעם האחרונה לפני יותר מ15 שנה.
&nbsp
בזמנו היו לכל החברות גם אבקת מרק בקר וגם אבקת מרק פרווה בטעם בקר אבל כאמור מזמן לא נתקלתי במוצר (ובאמת שחיפשתי) כך שאם ידוע לך על מקום שניתן להשיג את זה (חייב להיות כשר) אשמח.

lseugy

New member
לא הזכרתי אבקת מרק בקר אלא ציר בקר. צירפתי תמונה.

לא מזמן קניתי אותו ב"חצי חינם" חולון (רח' המרכבה). אני לא מרבה להשתמש בו ולכן מחזיק אצלי זמן רב (במקרר כמובן).
מלוח חבל"ז. לכן משתמשים בכמות מאד קטנה ולא מוסיפים מלח.
אני מניח שהמליחות שלו תורמת לחיי מדף ארוכים (כאמור - במקרר).
אני קניתי של קנור אבל אני מניח שיש גם פירמות אחרות.

שיח סלימאן

Well-known member
מנהל
טוב, כנראה טעיתי בקריאה

בכל אופן את ציר הבקר של קנור אני מכיר הרבה זמן ומשתמש בו לא מעט. הוא מחזיק אצלי המון המון זמן גם מחוץ למקרר.

lseugy

New member
מצטער. אתה צודק. יבדק ויתוקן (במתכון המקורי באתר). תודה.

Maldini Girl

New member
הוא נראה יופי

לפני שנה בדיוק הייתי ברומניה ומכרו שם כאוכל רחוב מרק דומה
וגם, הייתה לנו שם דירה והיה כל כך קר... כל יום היינו קונים מצרכים בסופר ואז מכינים מרק דומה, נזיד כזה של תפו"א עם נקניק/ בשר. בדיוק אני יושבת לי מתכרבלת בשמיכה בקור הירושלמי ומפנטזת על זה.

למעלה